dovoljenje za začasno prebivanje - zamuda pritožbenega roka - pogoji za vrnitev v prejšnje stanje
Sodišče ne more v upravnem sporu presojati ali je tožnik iz opravičenega vzroka zamudil rok za pritožbo, če ni hkrati z vložitvijo pritožbe predlagal vrnitev v prejšnje stanje.
ZUP člen 263, 263/1, 263/1-1, 263/1-2, 263/1-3, 264, 264/2, 264/3.
odprava in razveljavitev odločbe po nadzorstveni pravici - stranka za vložitev zahteve na razveljavitev odločbe po nadzorstveni pravici - rok za odpravo odločbe
Na zahtevo stranke ni mogoče uvesti postopka na razveljavitev odločbe po nadzorstveni pravici. Postopka na odpravo odločbe po nadzorstveni pravici iz razlogov 1., 2. in 3. točke 1. odstavka 263. člena ZUP pa tudi ni mogoče uvesti, če je od dokončnosti odločbe potekel 5-letni rok.
Presoja višine denarne odškodnine. Le intenziven, dolgotrajen strah z ugotovljeno psihično posledico je lahko podlaga za določitev odškod. zaradi prestanih duš. bolečin.
lokacijsko dovoljenje - legalizacija črne gradnje - odprava zavrnilne odločbe - značaj sanitarnega soglasja - status investitorja v upravnem sporu
Če je na drugi stopnji na investitorjevo pritožbo zavrnilna lokacijska odločba prve stopnje odpravljena in zadeva vrnjena v ponoven postopek, kakšna pravica ali pravna korist prizadete stranke v upravnem postopku (soseda) niti ne more biti kršena, zato taka stranka kot tožnik ne more uspeti v upravnem sporu, sklicujoč se na svoj dejanski interes, da bi bil lokacijski postopek končan z zavrnitvijo pritožbe. Sanitarni inšpektor daje predhodno soglasje k lokacijski odločbi, ne k lokacijski dokumentaciji.
dovoljenje tujcu za začasno prebivanje - razlogi za bivanje v Sloveniji - kršitev procesnega prava - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Sodišče je tožbi ugodilo, ker prvostopni organ in tožena stranka nista razčistila, ali je pri tožeči stranki kot drug upravičen razlog, zaradi katerega bi ji bilo bivanje v slovenski državi potrebno, podana situacija po 33. členu zakona o tujcih, to je, da prisilna odstranitev tujca državljana te države v državo (konkretno Bosno in Hercegovino) ni dovoljena, kjer bi bilo njegovo življenje v nevarnosti ali če obstoji nevarnost, da bo tujec po izročitvi izpostavljen mučenju, nečloveškemu ali ponižujočemu ravnanju.
denarno nadomestilo med brezposelnostjo - vpliv pogodbe o prostovoljnem zavarovanju delavca pri tujem podjetju na tek zakonitega roka, v katerem mora biti dana prijava pri zavodu za zaposlovanje
Če sklene tuje podjetje s pristojnim zavodom za zaposlovanje pogodbo o prostovoljnem zavarovanju, preden delavcu preneha delovno razmerje za določen čas, je to okoliščina, ki vpliva na tek zakonitega roka, v katerem mora biti prijava zavodu za zaposlovanje dana.
denacionalizacija stavbnega zemljišča - vzpostavitev lastninske pravice na podržavljenem stavbnem zemljišču v korist pravnih naslednikov - pogoji
Vzpostavitev lastninske pravice na podržavljenem stavbnem zemljišču je mogoče po določbi 31. člena ZDen doseči v upravnem postopku le v primeru, če ima upravičenec - prejšnji lastnik na takem zemljišču že pravico uporabe. Vzpostavitev lastninske pravice na podržavljenem stavbnem zemljišču neposredno v korist pravnih naslednikov pa po zakonu o denacionalizaciji ni možna, ker jo zakon ne ureja.
odprava odločbe po nadzorstveni pravici v zadevi obrtnega dovoljenja - pogoji za odpravo
Sodišče je tožbo zavrnilo, ker tožeča stranka ni izkazala obstoj pogojev po 3. točki 1. odstavka 263. člena ZUP za odpravo obrtnega dovoljenja po nadzorstveni pravici. Obrtno dovoljenje po obrtnem zakonu namreč ni zbirna oziroma sestavljena odločba po 204. členu ZUP.
ukrep urbanističnega inšpektorja - odstranitev objekta in vzpostavitev prejšnjega stanja zaradi nadaljevanja gradnje
Urbanistični inšpektor je z odločbo izrekel ustavitev gradnje, investitor pa je z gradnjo nadaljeval. Dani so pogoji za izdajo odločbe o odstranitvi objekta in vzpostavitvi prejšnjega stanja po 3. odstavku 74. člena ZUN.
pridobitev - državljan druge republike - dejansko življenje v Sloveniji - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Zaradi ugotovitve pogoja dejanskega življenja v Republiki Sloveniji mora upravni organ ugotoviti okoliščine, povezane z življenjem prosilca za državljanstvo, z njegovo družino in poklicem, ki kažejo na to, kje pretežno opravlja bistvene življenjske aktivnosti. Če upravni organ teh okoliščin ni ugotovil, nima podlage za zavrnitev prošnje za pridobitev slovenskega državljanstva zaradi neizpolnjenega pogoja dejanskega življenja v Sloveniji.
Zakon o splošnem upravnem postopku v 5., 8. ter v 181. do 192. členu določa način izvajanja dokazov. V 65. členu ZDen določa način vodenja ugotovitvenega postopka. Če upravni organi niso upoštevali navedenih določb, predvsem če v smislu 65. člena ZDen, poročilo o dejanskem stanju ni bilo izdelano po zbranih dejstvih in dokazih, mora sodišče po 2. odstavku 42. člena ZUS izpodbijano odločbo odpraviti.
ZKP člen 192, 192/5, 397, 397/3, 452, 452/1, 474, 474/1.
mladoletniki - pripor - nesoglasje med sodnikom za mladoletnike in javnim tožilcem
Senat za mladoletnike višjega sodišča je pristojen za odločitev o priporu zoper mladoletnika, v primeru nesoglasja sodnika za mladoletnike s predlogom javnega tožilca za odreditev pripora.
mladoletniki - pripor - zaslišanje pred predlogom javnega tožilca za uvedbo pripravljalnega postopka
Ni podana kršitev določb člena 467 ZKP, ker je sodnica za mladoletnike ob navzočnosti zagovornika zaslišala mladoletnega obdolženca, ki mu je bila vzeta prostost. Pripor je bil zakonito odrejen, čeprav javni tožilec še ni predlagal uvedbe pripravljalnega postopka.
Razlike med razlogi sodbe in vsebino listin lahko pomenijo le kršitev po 11. točki 1. odstavka 364. člena ZKP, kar pa po 427. členu ZKP ni predvideno kot razlog za vložitev zahteve za izreden preizkus pravnomočne sodbe. Dejstvo, da obsojenec ni bil poučen o pravici do prevoda izvedeniškega mnenja, ni vplivalo na pravilnost sodbe, saj je bil izvedenec na glavni obravnavi zaslišan ob prisotnosti stalnega sodnega tolmača, na glavni obravnavi pa je tudi vztrajal pri svojem izvedeniškem mnenju ter odgovarjal na vprašanja zagovornika.
Konkretno določena odškodnina za negmotno škodo ne sme preseči okvirov, v katerih sodišča določajo odškodnine za razne vrste škod vse do katastrofalne škode. Ob upoštevanju ugotovljenega obsega tožnikove poškodbe, bolečin v zvezi z njimi in posledic poškodb v tožnikovem vsakdanjem življenju in njegovi delovni sposobnosti šteje revizijsko sodišče, da sta sodišči kljub tožnikovi mladosti pri odmeri odškodnine bistveno presegli okvire, v katerih se določa odškodnina za istovrstne škode. Zato je treba pritrditi reviziji tožene stranke, da je bilo pri odmeri višine odškodnine materialno pravo zmotno uporabljeno
sporazum o krajevni pristojnosti - izvršba na podlagi verodostojne listine
V pravdnem postopku, ki sledi ugovoru toženca (dolžnika) zoper sklep o izvršbi, izdan na podlagi verodostojne listine, lahko uveljavi toženec dogovorjeno krajevno pristojnost sodišča s prvim procesnim dejanjem v pravdnem postopku.
Za izdajo lokacijskega dovoljenja so izpolnjeni vsi zakonski pogoji, tožbeni ugovori glede pomanjkljivosti oziroma pristnosti lokacijskega dovoljenja pa so neutemeljeni.