ZDR (1990) člen 11, 12, 12/1, 100, 100/1, 100/1-7. ZTPDR člen 23, 23/1, 54, 54/1, 88, 88/2.ZOR člen 72, 72/1, 73.
prenehanje delovnega razmerja - delovno razmerje pri delodajalcu - sklenitev delovnega razmerja v nasprotju z zakonom - konvalidacija nezakonitega stanja
Ravnanje delavca, ki je zavestno sklenil delovno razmerje v nasprotju z zakonom, splošnim aktom oziroma kolektivno pogodbo - torej tudi v primeru, če ni sklenil pisne pogodbe o zaposlitvi - predstavlja zakoniti razlog za prenehanje delovnega razmerja po 7. točki 1.
odstavka 100. člena ZDR - v enem letu po sklenitvi delovnega razmerja. Časovno omejitev (enega leta za konvalidacijo nezakonitega stanja) iz omenjene zakonske določbe je razlagati v kontekstu določbe 73. člena ZOR, po kateri postane pogodba, ki ni bila sklenjena v predpisani obliki, pozneje veljavna s tem, da se izpolni.
Časovno omejitev (enega leta za konvalidacijo nezakonitega stanja) iz omenjene zakonske določbe je razlagati v kontekstu določbe 73. člena ZOR, po kateri postane pogodba, ki ni bila sklenjena v predpisani obliki, pozneje veljavna s tem, da se izpolni.
delovno razmerje pri delodajalcih - prenehanje delovnega razmerja - zloraba pravice do odsotnosti z dela zaradi bolezni
Delavec zlorabi pravico do odsotnosti z dela zaradi bolezni, če ravna v nasprotju z zdravniškimi navodili, za kar se delavcu izreče disciplinski ukrep prenehanja delovnega razmerja. S takšnim ravnanjem delavec izrabi omenjeno pravico v nasprotju z njenim namenom, ki je v tem, da se delavec zdravi.
ZUS člen 59, 59/1, 73.ZDen člen 9, 9/3.ZDen-B člen 27.
denacionalizacija kmetijskih zemljišč - uporaba predpisov
V upravnem postopku upravni organ praviloma upošteva tiste predpise, ki veljajo v času odločanja, razen če v samem zakonu ni drugače določeno. Ni v nasprotju z ustavo ureditev, po kateri državljani države, v kateri so slovenski državljani obravnavani slabše kot njeni državljani, ne morejo pridobiti enakih pravic kot slovenski državljani.
priznanje statusa in pravic - begunec - združljivost statusov
Ni mogoče odreči statusa žrtve vojnega nasilja - begunca osebi, ki je pobegnila pred vojnim nasiljem samo zato, ker je aktivno in organizirano delala za NOB ter ima za čas dela za NOB priznano pokojninsko dobo kot posebno dobo v dvojnem trajanju in zato izpolnjuje tudi pogoje za priznanje statusa vojnega veterana. Niti Zakon o žrtvah vojnega nasilja, niti Zakon o vojnih veteranih nimata določbe o nezdružljivosti obeh statusov.
oseba, rojena staršem v času, ko so zoper njih trajali prisilni ukrepi
Novela zakona (ZZVN-B) je osebam, ki so se rodile staršem v času, ko so zoper njih trajali prisilni ukrepi ali prisilna dejanja, priznala samostojni status žrtve vojnega nasilja; zato morajo izpolnjevati vse ostale splošne pogoje za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja.
Če akt, ki se izpodbija s tožbo ni upravni akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu, je potrebno tožbo zavreči po 3. točki 1. odstavka 34. člena ZUS; ker je za odločanje o sporih s področja socialne varnosti po določbi 5. člena Zakona o delovnih in socialnih sodiščih pristojno socialno sodišče, akt s področja socialne varnosti ni upravni akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu.
Z zahtevkom za opravo obračuna carine in drugih uvoznih davščin, ki se vloži po 3. odstavku 30.b člena CZ, ni mogoče uveljavljati carinskih oprostitev oziroma olajšav.
Če je bilo v postopku ugotovljeno, da bo poseženo v konstrukcijske elemente objekta, potem ne zadošča priglasitev del, ampak je potrebno lokacijsko dovoljenje.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - izgnanec
Za priznanje statusa osebi, rojeni staršem v času, ko so zoper njih trajali prisilni ukrepi ali prisilna dejanja, zadošča, da je bil takemu ukrepu ali nasilju izpostavljen eden od staršev.
priznanje statusa in pravic - begunec - izkazovanje dejanskega pobega pred vojnim nasiljem
Za status ŽVN-begunca je treba v upravnem postopku dokazati okoliščino, da je oseba dejansko pobegnila pred vojnim nasiljem. Taka okoliščina, ki nakazuje na to, da bi bilo mogoče priznati ta status, je tudi dejstvo, da se oseba z družino ni mogla oz. smela, in tudi ni bilo upanja za to, vrniti na svoj dom zaradi vojnega nasilja nemškega okupatorja.
priznanje statusa in pravic - begunec - izpolnjevanje pogojev - izpostavljenost konkretnim nasilnim dejanjem ali prisilnim ukrepom
Za izpolnjevanje pogojev iz 1. in 2. člena ZZVN je potrebno v vsakem primeru posebej ugotoviti izpostavljenost konkretnim nasilnim dejanjem ali prisilnim ukrepom. Ta mora biti dejansko podana. Ni pa pomembno, v kakšnih okoliščinah je tožnica živela v begunstvu.