ZMZPP člen 96, 96/1, 96/2, 100, 109. Pogodba o vzajemnem pravnem prometu med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo (1954) člen 7, 8, 14, 15.ZPP člen 175.
priznanje tujih sodnih odločb - možnost sodelovanja v postopku - vročitev sodnih pisanj - prevodi sodnih pisanj - dvostranska pogodba z Avstrijo - načelo vzajemnosti
Niso podani pogoji za priznanje zamudne sodbe avstrijskega sodišča po določilu 96. člena ZMZPP, ker je tuje sodišče vročilo sodna pisanja nasprotni stranki v Republiki Sloveniji po pošti in brez prevoda v slovenski jezik, torej v nasprotju z določilom 14. člena dvostranske pogodbe med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo o vzajemnem pravnem prometu z dne 16.12.1954. Uporabljeni način vročanja pomeni tako nezakonito postopanje, zaradi katerega nasprotni stranki ni bila dana možnost obravnavanja pred sodiščem.
Za izdajo odločbe o dovolitvi priglašenih del - postavitev nadstrešnice - zadostuje ugotovitev, da je nadstrešnica po občinskem odloku pomožni objekt, za katerega zadostuje priglasitev in da PUP dovoljuje postavitev nadstrešnice.
Sodišče druge stopnje je pravilno upoštevalo, da je bila toženka izzvana s tožničinimi žalitvami, vendar je s fizičnim napadom daleč presegla dovoljeno reakcijo na zgolj besedno izzivanje tožnice. Zato je ugotovljeno razmerje krivde, po kateri je odgovornost tožnice 30 odstotna, odgovornost toženke pa 70 odstotna, pravilno.
varstvo lastninske pravice - vznemirjanje lastnika - negatorna tožba - užitek - pravica dosmrtnega uživanja - pravice in obveznosti uživalca
Uživanje kmetijskega zemljišča obsega njegovo prosto obdelavo s strani služnostnega upravičenca ali s strani tretjega, ki dela za služnostnega upravičenca in po njegovem naročilu. Toženkina pomoč bratu ne pomeni poseganja v tožnikovo lastninsko pravico. Dejansko stanje potemtakem ne omogoča uporabe določbe prvega odstavka 42.
odgovornost za škodo od nevarne stvari in nevarne dejavnosti - pojem nevarne stvari - pojem nevarne dejavnosti - krivdna odgovornost delodajalca - nesreča pri delu - oprostitev odgovornosti - ravnanje oškodovanca - vmesna sodba
Mirujoča salamoreznica ni nevarna stvar. Čiščenje takšnega stroja ni nevarna dejavnost.
ZPP (1977) člen 90, 90/1, 354, 354/2-7, 365. ZUS člen 16.ZOdv člen 35, 35/2.
pooblaščenec tožnika v upravnem sporu
Pravne osebe kot organizirana oblika pravne pomoči so po določbi 2. odstavka 35. člena Zakona o odvetništvu lahko le odvetniške družbe, katere družbeniki so samo odvetniki. Združenje, ki je organizirano po določbah Zakona o društvih, zato ne more biti pooblaščenec tožnika v upravnem sporu.
pripor - sklep o odreditvi pripora - obstoj utemeljenega suma
Če je v sklepu o odreditvi pripora navedeno, da utemeljen sum, da je obdolženec storil kaznivo dejanje, izhaja iz poročila policijske uprave o privedbi, iz kazenske ovadbe, iz opisa dejanja, iz uradnih zaznamkov in iz zapisnika o zasegu predmetov, je taka utemeljitev pomanjkljiva.
Če blago ni bilo izvoženo v tujino v predpisani vrednosti in predpisanih rokih, se glede na določbo 2. odstavka 50. člena Carinskega zakona plača carina po predpisih, ki so veljali na dan, ko je potekel rok za izvoz oziroma po predpisih, ki so veljali na dan, ko je bil vložen zahtevek za obračun carine in drugih uvoznih davščin.
Carinski zavezanec je izpolnil obveznost po 50. členu CZ, če v enem letu po uvozu blaga za reprodukcijo izvozi blago, ki najmanj za 30% presega vrednost uvoženega blaga, ki je bilo uporabljeno za proizvode, ki jih izvozi.
ZDRS člen 10, 10/1-8, 40, 40/3. ZUP (1986) člen 209, 209/2. ZUS člen 72, 72/4.
pridobitev državljanstva - odločanje na podlagi nepopolno ugotovljenega dejanskega stanja brez zahtevane glavne obravnave - bistvena kršitev določb postopka
Za presojo pravilne uporabe prostega preudarka mora biti iz odločbe upravnega organa jasno razvidno dejansko stanje, z dokazi, ki utemeljujejo obstoj ugotovljenih dejstev, razlogi, ki so bili odločilni za presojo dokazov. Še posebej, ko gre za presojo nasprotujočih si dokazov. Ter razlogi, ki so v konkretnem primeru narekovali oceno, da bi sprejem tožnika v državljanstvo RS pomenil nevarnost za varnost države.
ZDen člen 9. ZUP (1986) člen 135, 135/2, 148, 244, 244/2.
zavrnitev zahteve za denacionalizacijo iz istih razlogov, iz katerih jo je zavrgel prvostopni upravni organ
Ne gre za odločitev v škodo tožnika, če je tožena stranka tožnikovo zahtevo za denacionalizacijo podržavljenega premoženja zavrnila iz istih razlogov, iz katerih jo je pred tem zavrgel že prvostopni upravni organ.
Tožnik ni bil neposredno izpostavljen nasilnim dejanjem oziroma prisilnim ukrepom okupatorja v smislu 1. in 2. člena ZZVN, zato ni upravičen do statusa begunca.
Vzpostavitev lastninske pravice na podržavljenem stavbnem zemljišču je mogoča samo v primeru, ko ima na takšnem zemljišču pravico uporabe še vedno bivši lastnik.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - oseba, rojena staršem, ko so zoper njih trajali prisilni ukrepi - izpolnjevanje pogojev
Tožnik ne izpolnjuje pogojev za pridobitev statusa žrtve vojnega nasilja, ker njegovo bivanje v taborišču oz. izgnanstvu od njegovega rojstva do končanja druge svetovne vojne ni trajalo tri mesece. Po določbah ZZVN po 15.5.1945 ni več mogoče priznavati učinkovanja nasilnih dejanj ali prisilnih ukrepov druge svetovne vojne. Čas po končanju druge svetovne vojne se upošteva le pri odločanju o pravicah iz priznanega statusa.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - begunec
Kadar je tožeča stranka uspela s tožbo, zato v pritožbi zoper prvostopno sodbo ne more trditi, da status begunca ni bil predmet njene tožbe, ko je ravno ta status osporavala in zahtevala zase status izgnanca, ki ji ga je priznal prvostopni organ.
ZOR člen 445, 989. ZPPSL člen 125, 129, 129/4, 131, 143, 143/4.
stečajni postopek - izločitvena pravica - ločitvena pravica - globalna cesija - odstop bodočih terjatev v zavarovanje
Pogodba o odstopu (cesiji) bodočih terjatev v zavarovanje po 445. členu ZOR je dopusten (zavezovalni) posel. S kasnejšim dejanskim odstopom terjatve (kot razpolagalnim poslom) preide terjatev v premoženje cesionarja. V stečajnem postopku lahko zato cesionar uveljavlja izločitveno pravico na terjatvah, ne pa ločitvene pravice do stečajne mase.
ZOR člen 348, 348/1, 350, 350/1, 1020, 1022, 1022/1.
posojilo - novacija - prenovitev - pogodba o asignaciji
Asignat (nakazanec) in asignatar (prejemnik nakazila) lahko asignatovo obveznost do asignatarja iz asignacije (nakazila), preoblikujeta v posojilo (asignatarja asignatu) s prenovitveno pogodbo (novacijo). Če to storita, lahko bivši asignatar zahteva od bivšega asignata plačilo zneska, ki je bil (prvotno) predmet asignacije (samo) kot vračilo danega posojila.