preložitev naroka - predlog stranke - ocena sodišča
Sodišče lahko na predlog stranke preloži narok, če oceni, da je predlog upravičen. O tem, ali je sodišče njegovemu predlogu ugodilo, se mora predlagatelj pred narokom prepričati sam.
ZGD člen 580. ZOR člen 8, 27, 277, 277/1, 321, 336, 337, 343. ZPP(1977) člen 496a. Odlok o oskrbi z vodo člen 3, 6, 7, 12, 33.
sklenitev pogodbe - oskrba z vodo - odgovornost - odprava okvare - naključje - zamudne obresti - pasivna legitimacija - lastninsko preoblikovanje družbe
Iz izpiska javne knjige, to je sodnega registra, je razvidno, da gre pri toženi stranki za lastninsko preoblikovanje in uskladitev v smislu 580. čl. ZGD. C. p.o. in C. d.d. sta ena in ista pravna oseba, zato je podana pasivna legitimacija dolžnika.
Tožena stranka je dolžna vodo plačati, saj jo je tudi porabila. Iz 3. čl. Odloka o oskrbi z vodo jasno izhaja, da je uporabnik fizična ali pravna oseba, ki vodo uporablja, pri čemer je lastništvo objektov, v katerih je odjemno mesto za vodo, povsem irelevantno.
Pok cevi pritožbeno sodišče obravnava kot naključje, ki se je pripetilo na strani tožene stranke kot uporabnika vodovoda, zato je slednja tudi dolžna nositi posledice tega dogodka.
Domneva, če je plačana glavnica, da veljajo za plačane tudi obresti, velja samo za primer, ko je izstavljena pobotnica (upnikovo potrdilo, da je dolžnik plačal - prim. 321. čl. ZOR), ne pa za primer prenehanja obveznosti s pobotom (kompenzacijo). S pobotom preneha glavna terjatev ter akcesorne pravice, ki so namenjene za zavarovanje le-te (poroštvo, zastava, pridržna pravica itd.), zapadle, a neplačane obresti pa nasprotno postanejo samostojna terjatev, v kolikor niso bile izrecno vračunane in plačane s kompenzacijo.
Ugovora, da je upnica postala polnoletna ob sicer izvršilnem in izvršljivem naslovu, ki se nanaša na mladoletno upnico, v izvršilnem postopku ni mogoče upoštevati.
Če upnik predlogu za izvršbo ne predloži potrdila o plačilu takse, niti v naknadnem roku, se šteje predlog za umaknjen, ne glede na to, da je morda takso plačal.
ugovor pobota terjatev - ugovor zoper sklep o izvršbi
V izvršbi na podlagi pravnomočne sodbe o določitvi preživnine, dolžnik ne more ugovarjati ugovora pobotanja, ker sta bila po njegovih trditvah starša dogovorjena, da vzdržujeta vsak enega otroka.
Dogovor o prevzemu dolga, ki je bil sklenjen v pisni obliki znotraj enoletnega roka pred uvedbo stečaja, je mogoče izpodbijati, čeprav so ustni dogovori med strankami začeli teči že v času pred začetkom tega roka.
ZST člen 28, 28/1, 28, 28/1. ZIZ člen 40, 40/4, 40, 40/4.
predlog za izvršbo - izterjava neplačane takse - sklep o odmeri sodne takse zaradi neplačila takse ob nastanku taksne obveznosti
Če taksni zavezanec ne plača takse tedaj, ko nastane taksna obveznost, to je ob vložitvi predloga za izvršbo, mora sodišče prve stopnje po 28. členu ZST izdati sklep o odmeri neplačane in kazenske takse. Ker ob času izdaje izpodbijanega sklepa dne 28.9.1999 (in tudi njegove odprave dne 30.9.1999) taksa še ni bila plačana, je izpodbijani sklep o odmeri neplačane sodne takse pravilen, saj prvostopno sodišče odloča po stanju ob izdaji sklepa.
Stanovanje, ki ga je kupila toženka iz sredstev, ki ji jih je dal zapustnik z namenom, da kupi stanovanje za hčerko (vnukinjo), ne spada v zapuščino in je njena last.
Če vročitev pisanja gospodarski družbi na sedežu, ki je vpisan v sodni register, ni možna, se opravi vročitev na sedežu kot v primeru odklonitve sprejema.
ZN člen 4, 4. ZIZ člen 17, 17/2, 17/2-3, 55, 55/1, 17, 17/2, 17/2-3, 55, 55/1.
sklep o izvršbi na podlagi izvršilnega naslova - razlogi za ugovor - ugovor neveljavnega notarskega zapisa kot izvršilnega naslova
Ker je izvršljiv notarski zapis veljaven izvršilni naslov vse do tedaj, dokler ni razveljavljen, se dolžnik v ugovoru ne more uspešno sklicevati na to, da je pogodbo pred notarjem sklenil pod prisilo upnika.
postopek pri ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - ugovor v delu, v katerem je naloženo plačilo terjatve
Procesnega sklepa sodišča prve stopnje, izdanega po 2. odst. 62. člena ZIZ, ni mogoče izpodbiti s trditvami o izpolnjeni terjatvi, saj se bo o tej odločalo v pravdnem postopku.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - obvestilo o plačilu terjatve
Dolžnikovo obvestilo, da je plačal terjatev, ki mu je bila naložena s 1. in 3. tč. izreka izvršilnega sklepa na podlagi verodostojne listine, ni predstavljalo ugovora zoper sklep o izvršbi.
vsebina tožbe - določen tožbeni zahtevek - vrednost spornega predmeta - nedenarni zahtevek - presoja pravilnosti navedene vrednosti
V pravdi na nedopustnost izvršbe v delu stanovanjske hiše s parc.št.
X, vpisane v vl.št. Y k.o. Z, ki predstavljajo trgovino s pomožnimi prostori, vetrolovom in skladiščem, je tožeča stranka s tem, ko je v zahtevku navedla, kateri prostori stanovanjske hiše ne morejo biti predmet izvršbe, ne da bi navedla tudi, kolikšen solastninski delež hiše predstavljajo prostori, ki ne morejo biti predmet izvršbe, postavila določen tožbeni zahtevek.
Če se tožbeni zahtevek ne tiče denarnega zneska, je odločilna vrednost spornega predmeta, ki jo je tožeča stranka navedla v tožbi.
Če v takem primeru tožeča stranka navede očitno previsoko ali prenizko vrednost, tako da nastane vprašanje o stvarni pristojnosti, lahko sodišče s sklepom le spremeni s strani tožeče stranke navedeno vrednost, ne more pa odločiti, da take vrednosti ne dovoli.
ZKP člen 201, 201/1, 201/1-2, 201, 201/1, 201/1-2.
pripor - priporni razlog
Po določbi 2. tč. 1. odst. 201. čl. ZKP je mogoče pripor zoper obdolženca odrediti če je podana opravičena bojazen, da bo uničil sledove kaznivega dejanja, ali če posebne okoliščine kažejo, da bo oviral potek kazenskega postopka s tem, da bo vplival na priče, udeležence ali prikrivalce. Le nevarnost takšnega vplivanja na abstraktnem nivoju ne zadostuje za odreditev pripora iz tega pripornega razloga. Podane morajo biti posebne okoliščine, na podlagi katerih je mogoče z gotovostjo sklepati, da je obdolženec že začel z vplivanjem na pričo, torej mora biti izkazana že neka aktivnost obdolženca vsaj v smeri začetka vplivanja na pričo ali udeleženca v postopku.