sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor
Dolžnik svojih ugovornih navedb o tem, da zaradi nepodpisa pogodbe ni dolžan plačati, ni podrobneje obrazložil. Navedb, da ni dolžan plačati, ker upnik njemu dolguje del pologa, pa ni specificiral, niti jih ni podkrepil s predložitvijo nikakršnih dokazov, zato je njegov ugovor šteti za neutemeljen v smislu 2. odst. 53. čl. ZIZ.
ZPP (1977) člen 155, 342, 353, 368, 155, 342, 353, 368. ZTPDR člen 23, 23.
plača - sprememba z aneksom
V primeru, da delavec ne podpiše aneksa k pogodbi o zaposlitvi, velja prvotna pogodba o zaposlitvi in je delodajalec dolžan po določbi pogodbe o zaposlitvi obračunavati plačo. Plača se lahko v takem primeru delavcu zniža le s posebnim individualnim sklepom in ne na podlagi nepodpisanega aneksa k pogodbi o zaposlitvi.
Delodajalec je dolžan obračunati bruto plačo in od nje odvesti davke in prispevke v skladu s prisilnimi predpisi. S tem delom zahtevka (razlike med bruto in neto plačo) delavec ne more prosto razpolagati.
narok za glavno obravnavo - predlog za preložitev naroka za glavno obravnavo - opravičljiv razlog
Zgolj pritožbene trditve, da je pritožnik poslal "pisno opravičilo", še ne omajejo zavrnitve predloga za preložitev glavne obravnave, v katerem se je pritožnik le skliceval na bolezen.
Odškodninski zahtevek, ki ga ima naročnik proti prevzemniku posla zaradi zatrjevanih napak opravljenega posla, mora v pravdi zaradi izpolnitve pogodbe uveljavljati s pobotnim ugovorom.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor
Dolžnik je v ugovoru zatrjeval, da se znesek po predlogu za izvršbo ne ujema z njegovim saldom. Ta trditev bi bila v pravdi za odločitev o terjatvi irelevantna. V zvezi z dolžnikovimi trditvami, da se je z upnikom dogovoril, da bo dolg poplačal takoj, ko bo sam dobil plačilo iz stečajne mase stečajnega dolžnika S.. d.o.o. pa pritožbeno sodišče ugotavlja, da dolžnik uveljavlja upošteven ugovorni razlog, vendar pa za svoje trditve, torej obstoj navednega dogovora z upnikom, dolžnik ni predložil oziroma predlagal nobenih dokazov, kot to predpisuje 2. odst. 53. čl. ZIZ.
Le z zatrjevanjem o vlaganju denarnih sredstev v nakup nepremičnine, ki jo je kupil toženec, ne da bi tožnik dokazal obstoj kateregakoli pogoja za pridobitev lastninske pravice po 20. čl. ZTLR, tožnik ne more pridobiti lastninske pravice na kupljeni nepremičnini, kot tudi ne, če bi dejansko prispeval sredstva k nakupu ob enakem stanju.
Če je na dolžniku dokazno breme za dejstva, ki jih navaja v ugovoru, pa v zvezi s tem ne predloži nobenih dokazov o obstoju le-teh, je ugovor neutemeljen.
zavarovanje terjatve - zastavna pravica na nepremičnini, ki ni vpisana v zemljiško knjigo
Domnevna možnost vknjižbe lastninske pravice dolžnice na (etažnem) stanovanju, to je nepremičnini dolžnice, ki ni vpisana v zemljiški knjigi, ni zadržek za zavarovanje na taki nepremičnini, na podlagi določila 254. člena ZIZ.
zapuščinska obravnava - dedna izjava - vsebina sklepa o dedovanju - sodna taksa
Sklep o dedovanju mora vsebovati navedbo vseh nepremičnin in premičnin. Če dediči niso seznanjeni z vso zapuščino, tudi ne morejo izoblikovati prave volje o sprejemu ali odpovedi dediščini.
Zakon o dedovanju dopušča, da prizadeta oseba poda sodišču pisno izjavo, če ne pride na obravnavo.
Predlog za cenitev po izvedencu lahko poda vsak taksni zavezanec, ki meni, da mu je sodišče zaradi previsoko ocenjene vrednosti zapuščine odmerilo v plačilo previsok znesek sodne takse.
V skladu s 3. odst. 34. člena ZIZ lahko sodišče do konca izvršilnega postopka na predlog upnika dovoli poleg že dovoljenih sredstev oziroma predmetov, izvršbo še z drugimi predmeti. Upnica z vlogo z dne 4.3.1999 ni predlagala spremembe izvršilnega sredstva, temveč nadaljevanje izvršbe z novim izvršilnim sredstvom poleg že dovoljenega izvršilnega sredstva, je sodišče prve stopnje napačno odločilo, kako je sklenilo, da se spremeni izvršilno sredstvo.
Prepričanje upnic, da bo dolžnik storil vse, da bo izterjavo otežil, ne zadošča za izdajo predlagane odredbe, ko pa istočasno ne izkazuje tako imenovane subjektivne nevarnosti onemogočanja terjatve, ki bi jo lahko povzročil le dolžnik s svojim ravnanjem, direktno usmerjenim v skrivanje ali odtujevanje premoženja.
Če je v objavljenem razpisu tožeča stranka zahtevala predložitev podatkov in dokumentacije iz 12. člena Odredbe, istočasno pa v razpisni dokumentaciji med potrebnimi dokazili navedla tudi reference, ni mogoče pritrditi pritožniku, da referenc kot sestavine ponudbe tožeča stranka ni zahtevala.
Pritožba ni bila vložena v razumnem roku, če je tožnica - delavka zahtevala sodno varstvo po 23 mesecih od vložitve ugovora zoper prvostopni sklep delodajalca. Dejstvo, da je bila tožnica v tem času večinoma v bolniškem staležu, ne vpliva na takšno odločitev.
disciplinski postopek - ravnanje profesorja - zloraba položaja
Glede na položaj profesorja v razredu, pomeni nakazovanje oblin dijakinje med izpraševanjem nedovoljen poseg v dijakinjino osebno sfero in v tem smislu zlorabo položaja in pooblastil pedagoga - profesorja.
Podlaga za ugotavljanje nesposobnosti za varno upravljanje motornih vozil (drugi odstavek 68.člena KZ) so med drugim tudi okoliščine, v katerih je obtoženec storil predmetno kaznivo dejanje.
Če je toženec plačal kupnino iz prodajne pogodbe s tožnikom neposredno tretji osebi, ki je sklenila s tožnikom komisijsko pogodbo, pa tožnik na to osebo terjatve iz prodajne pogodbe ni prenesel, kupnina ni plačana upravičeni osebi.
razlogi, iz katerih se sme sodba izpodbijati - bistvena kršitev določb kazenskega postopka
S tem, da je sodišče prve stopnje, ob nasprotujočih si navedbah obtoženca in oškodovanca glede odločilnih dejstev, ugodilo le predlogu državnega tožilca za odreditev medicinskega izvedenca, zavrnilo pa vse predloge obrambe za zaslišanje očividcev, ki jih je v oporo svojih zatrjevanj, da je oškodovanec prvi s pestjo udaril obtoženca v obraz, podal obtoženčev zagovornik, v tolikšni meri kršilo pravico do obrambe, da je to moglo vplivati na pravilnost in zakonitost sodbe.