zakonite zamudne obresti - zapadlost odškodnine iz kasko zavarovanja
Odškodnina iz kasko zavarovanja je pogodbena obveznost zavarovalnice in zato zavarovalnica pride v zamudo in je dolžna plačati zamudne obresti tedaj, če prekorači tiste roke, ki so predvideni v 919. členu ZOR.
Iz izreka napadene sodbe izhaja, da je bila obdolženka oproščena obtožbe po 3. točki 358. člena ZKP, torej zaradi pomanjkanja dokazov, iz obrazložitve sodbe pa, da jo je sodišče oprostilo obtožbe, ker da ni moglo izključiti možnosti, da je ravnala v zmoti, torej v smeri 2. točke 358. člena ZKP. S tem je podana bistvena kršitev določb kazenskega postopka iz 11. točke prvega odstavka 371. člena ZKP.
Vsakdo mora ravnati, tudi pri uveljavljaju svojih pravic, skrbno kot dober gospodar in mora, če naj ne tvega ugovora zastaranja, zvedeti za obseg svoje škode takoj ko se ta stabilizira.
odločanje v mejah postavljenega zahtevka - dejanska in trditvena podlaga - dopustnost spremembe tožbe
Sodišče je vezano na dejansko in trditveno podlago tožbenega zahtevka, ni pa vezano na pravno podlago. Sprememba tožbe je dovoljena do konca glavne obravnave.
ZZZDR člen 132, 132/5, 132, 132/5. ZIZ člen 55, 55/1, 55/1-8, 55, 55/1, 55/1-8.
sklep o izvršbi - ugovor - razlogi za ugovor - prenehanje terjatve
Oddaja mld. upnika v rejništvo po sklenitvi dogovora ali izdaji odločbe o višini preživnine ni okoliščina v smislu 8. točke 1. odstavka 55. člena ZIZ. Prav tako slabe premoženjske razmere dolžnika ne morejo biti upošteven ugovorni razlog.
Opis kaznivega dejanja samovoljnosti mora vsebovati tudi okoliščine iz katerih je razvidno kakšno svojo resnično ali domnevno pravico si storilec jemlje mimo posredovanja pristojnega državnega organa. Ker opis kaznivega dejanja v izreku sodbe takšnih okoliščin ne vsebuje, saj iz opisa dejanja ni razvidno kakšno pravico naj bi si obdolženec samovoljno vzel, je z izpodbijano sodbo podana kršitev Kazenskega zakona iz 1. točke 372. člena ZKP, zato je sodišče druge stopnje pritožbi obdolženčevega zagovirnika ugodilo in izpodbijano sodbo sodišča prve stopnje spremenilo tako, da je obdolženca iz razloga 1. točke 358. člena ZKP oprostilo.
ZKP člen 201, 201/1, 201/1-3, 201, 201/1, 201/1-3.
podaljšanje pripora
Zunajobravnavni senat okrožnega sodišča je ravnal pravilno, ko je obdolžencu podaljšal pripor iz pripornega razloga ponovitvene nevarnosti, saj so takšen ukrep narekovale ugotovljene osebne lastnostni obdolženca, izkazana agresivnost pred storitvijo obravnavanega kaznivega dejanja ter ugotovitev izvedenca psihiatra, da je z alkoholom zasvojeni obdolženec osebnostno tako spremenjen, da tudi v prihodnosti obstaja možnost ponovnih agresivnih izpadov v alkoholnem opoju.
zavrženje predloga za obnovo postopka - zavrženje revizije
Odločitev o zavrženju predloga za obnovo in revizije je posledica določbe 3. odst. 86. čl. ZPP. Sodišče bi moglo upoštevati vlogo tožnika le v primeru, če bi izkazal, da ima opravljen pravniški državni izpit (4. odstavek 86. čl. ZPP). Sodišče je pri odločanju o predlogu za oprostitev sodne takse dolžno upoštevati predpostavke zakona zato vprašanje ali bi bilo sodišče s predlaganim odlogom plačila sodne takse neposredno prizadeto, ni odločilnega pomena.
zunajzakonska skupnost - skupno premoženje - delež zunajzakonskih partnerjev na skupnem premoženju - delitev skupnega premoženja
V načelu je sicer delež izvenzakonskih partnerjev na vsem skupnem premoženju enoten, vendar pa je lahko izjemoma glede posameznih stvari iz tehtnih razlogov tudi drugačen.
Pomanjkanje soglasja lastnika sosednjega zemljišča, po katerem bi potekal priključek na kabelsko razdelilni sistem, ima za posledico nemožnost izpolnitve.
sklep o dedovanju - dopustnost pritožbe - legitimacija - izpodbijanje sklepa o dedovanju
Sklep o dedovanju je mogoče izpodbijati s pritožbo v roku 15 dni od vročitve (2. odst. 172. čl. ZD). Pritožbo lahko vložijo dediči, volilojemniki in druge osebe, ki uveljavljajo kakšno pravico iz zapuščine (175. čl. ZD) oz. ki so v postopku uveljavljale kakšno pravico iz naslova dedovanja (2. odst. 215. čl. ZD).
ZZZDR člen 12, 12/1, 59, 59/2, 12, 12/1, 59, 59/2.
zunajzakonska skupnost - skupno premoženje zakoncev - delež
Življenjska skupnost med partnerjema se po vsebini ni razlikovala od skupnosti, kakršna praviloma velja med zakoncema, ta skupnost pa je imela tako svoj zunanji izraz (skupno prebivanje, skupno gospodinjstvo, ekonomsko skupnost, skratka vse, kar vsebinsko opredeljuje določeno skupnost kot skupno življenje) in tudi notranje, t.j. čustveno razmerje. Voljni element, kot ga razume pritožnik (bodisi kot hotenje partnerjev, da osnujeta izvenzakonsko skupnost bodisi kot izkoriščanje ekonomske odvisnosti ali nevednosti drugega partnerja), ni pomemben, izvenzakonska skupnost, ki izpolnjuje pogoje iz 1. odst. 12. čl. ZZZDR, pa sama po sebi pripelje do zakonsko predvidenih pravnih posledic (tudi na premoženjskem področju).
Določitev deležev na skupnem premoženju ni posledica zgolj računskih operacij, v katerih bi se obravnavali prav vsi zaslužki, vrednost dela, drugi prispevki in izdatki ter podobno, ampak je treba upoštevati celovitost odnosov obeh bivših izvenzakonskih partnerjev v vsem obdobju, ki je pomembno za nastanek skupnega premoženja. To se odraža ne le v njunih zaslužkih in izdatkih, temveč tudi skrbi za družino, skupne otroke in skupno gospodinjstvo ter tudi njuno udeležbo v obliki dela pri pridobivanju skupnega premoženja (2. odst.
ugovor zoper sklep o izvršbi na podlagi izvršilnega naslova
V izvršilnem postopku, ki teče na podlagi izvršilnega naslova, dolžnik obstoja terjatve, razen z ugovori ugasle (plačane) oziroma ovirane (zastarane, odložene) terjatve, ne more več izpodbijati.
Določba 442. člena ZPP, ki omogoča, da sodišče začasno odredbo izda po uradni dolžnosti, ne izključuje možnosti, da začasno odredbo po tem členu izda sodišče na predlog stranke.
nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - novi dokazi v pritožbi
Izvedba novega dokaza, ki je predlagan v pritožbi, ne more vnesti dvoma v pravilno ugotovljeno dejansko stanje, če pritožnik v pritožbi sploh ne navaja, o čem naj bi priča sploh izpovedovala oziroma katero odločilno dejstvo naj bi se z izvedbo tega dokaza dokazovalo.
ZIZ člen 58, 58/3, 58, 58/3. ZPP člen 343, 343/3, 343, 343/3.
pasivna procesna legitimacija - nedovoljen ugovor
S tem ko je sodišče prve stopnje zmotno vročilo sklep G... d.o.o.
le-ta ni pridobila položaja stranke oz. upravičenja da vlaga pravna sredstva za varstvo interesov dolžnikov navedenih v predlogu. Kdo je pasivno procesno legitimiran, je upnikova izbira.