izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - načelo proste presoje dokazov - zagovor obdolženca kot dokaz - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Obdolženčev zagovor je v našem procesnem pravu pomemben dokaz, vendar pa je, tako kot vsak drug dokaz, predmet proste presoje glede na svojo prepričljivost in logičnost.
pripor - ponovitvena nevarnost - okoliščine, ki kažejo na ponovitveno nevarnost - subjektivne okoliščine - drugi kazenski postopki - enako varstvo pravic
Dejstva, da je bil osumljenec že dvakrat obsojen zaradi ropa in drugega kaznivega dejanja ter da je storil obravnavano kaznivo dejanje med preizkusno dobo, določeno v prejšnji pogojni obsodbi, je sodišče upravičeno štelo kot take posebne subjektivne okoliščine v smislu določbe 3. točke 1. odstavka 201. člena ZKP, ki kažejo na realno in konkretno nevarnost ponovitve kaznivega dejanja zoper premoženje tudi z uporabo sile ali grožnje zoper varnost ljudi.
Pri odreditvi pripora pred uvedbo kazenskega postopka sodišče v zvezi s presojo obstoja utemeljenega suma ne more ocenjevati protislovnih dokazov, ampak na podlagi dokazov in podatkov, s katerimi državni tožilec utemeljuje predlog za odreditev pripora, presoja, ali je podana potrebna stopnja verjetnosti storitve kaznivega dejanja.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - razveljavitev odločitve v sporu na Ustavnem sodišču - dvom v nepristranskost sojenja
Ustavno sodišče je ugotovilo nejasnost in nerazumnost obrazložitev sodb, ki jih je razveljavilo, ni pa ugotovilo nepoštenega ali pristranskega sojenja. Zato taka razveljavitev ni tehtni razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča za sojenje v novem postopku.
Hišni pripor ne bi odpravil ponovitvene nevarnosti obeh osumljencev, ker sta se z drugimi udeleženci v združbi dogovarjala z mobilnim telefonom, te vrste komunikacij pa hišni pripor ne onemogoča. Pripor je zato neogibno potreben zaradi zagotavljanja varnosti ljudi.
ugotavljanje pogojev za opravljanje dejavnosti - priznanje statusa stranke v postopku
Ker je bilo v obravnavanem primeru dovoljenje za opravljanje trgovinske dejavnosti izdano na podlagi najemne pogodbe, pri kateri v upravnem postopku ni bilo nedvomno ugotovljeno, da je najemodajalec res lastnik poslovnih prostorov oziroma da ima razpolagalno pravico na teh prostorih, je tožeči stranki kot zemljiškoknjižni lastnici v konkretnem primeru izjemoma treba priznati status stranke v postopku glede na določbo 49. člena ZUP/86.
razvrstitev prosilke za stanovanjsko posojilo - izpolnjevanje razpisnih pogojev in kriterijev v času razpisa
Glede izpolnjevanja razpisnih pogojev in kriterijev za oblikovanje prednostnega vrstnega reda za podelitev posojil je relevantno za odločitev o zadevi dejansko stanje na dan vložitve konkretne prošnje za razpis oziroma najpozneje zadnji dan roka za prijavo, določenega z razpisom.
odmera takse za obremenjevanje voda - oprostitev plačila takse
Pritožbena navedba glede financiranja čistilne naprave v letih 1999 in 2000 je neutemeljena, saj v obravnavanem primeru upravni organ pogojev za oprostitev plačila takse iz 2. odstavka 21. člena Uredbe zaradi zamude tožeče stranke pri njenem uveljavljanju sploh še ni mogel vsebinsko presoditi.
ZUS člen 73.ZDen člen 44, 44/5. Navodilo o merilih za ugotavljanje vrednosti podržavljenih premičnin, nepremičnin, podjetij oziroma premoženja člen 4, 5, 6.
denacionalizacija - vrednotenje podržavljenega premoženja - uradni dokument o vrednotenju
Ker drug dokument o vrednotenju podržavljenega premoženja ni bil predložen, je sodišče pravilno presodilo, da je bil kot uradni dokument pravilno uporabljen "Seznam in sodna cenitev nacionaliziranih podjetij na ozemlju RS", to pa je listina iz 4.
ZUS člen 50, 50/2.ZUP člen 6. ZUN člen 50, 51, 73.
ukrep inšpektorja za okolje in prostor - vzpostavitev v prejšnje stanje
V upravnem sporu se glede na uveljavljeno načelo zakonitosti (6. člen ZUP) zakonitost in pravilnost odločitve tožene stranke presoja na podlagi dejanskega in pravnega stanja, ugotovljenega v času izdaje upravne odločbe na prvi stopnji. V zadevnem postopku se presoja torej le, ali je bil upravni postopek in izrečen ukrep inšpekcijskega organa pravilen in zakonit. Tožeča stranka zato na odločitev ne more vplivati s predložitvijo sklepov pravdnih sodišč, ki so bili izdani v popolnoma ločenem civilnem postopku.
vračilo podržavljenih zemljišč - kmetijska zemljišča, ki ob vračanju nimajo iste parcelne številke
Podržavljena kmetijska zemljišča, ki ob vračanju nimajo iste parcelne številke, se vračajo tako, da se vzpostavi solastninski delež na parcelnih številkah, v katerih so podržavljena zemljišča in sicer do površine podržavljenega zemljišča v površini nove parcele.
Razdružitev teh deležev v naravi ni predmet denacionalizacijskega postopka.
denacionalizacija - vračanje podjetij - neto aktiva podjetja v Republiki Hrvaški
Pri denacionalizaciji je pri vrednosti podjetja potrebno upoštevati tudi premoženje - neto aktiva - podjetja v Republiki Hrvaški, pod pogojem, da brez svoje krivde tega dela premoženja ni bil upravičen dobiti.
ZDen člen 9, 9/3. ZUP (1986) člen 144, 144/1. ZUS člen 23, 23/3, 73.
denacionalizacija - prekinitev postopka zaradi odločitve o predhodnem vprašanju - ugotavljanje državljanstva
Ker je glede na določbo 3. odstavka 9. člena ZDen pomembno tudi državljanstvo v času vračanja oz. smrti, pri čemer se premoženje vrača le osebam s slovenskim državljanstvom, ne pa tudi osebam z državljanstvom drugih nekdanjih jugoslovanskih republik, je bilo treba zaradi razrešitve tega predhodnega vprašanja prekiniti denacionalizacijski postopek.
prehod premoženja iz zasebne v družbeno lastnino - zemljišče - arondacija na podlagi sporazuma - odločba o arondaciji - podlaga za prevzem zemljišča v posest in vknjižbo lastninske pravice
Pogodbe, sklenjene med arondantom in upravičencem ob arondaciji ni šteti za samostojen pravni posel, ki bi bil sklenjen neodvisno od arondacijskega postopka, če je tej pogodbi sledila arondacijska odločba, ki je bila podlaga tako za prevzem zemljišč v posest, kot tudi za vknjižbo družbene lastnine.
odločanje organa druge stopnje o pritožbi - rok za pritožbo - zavrženje pritožbe - molk organa - procesne predpostavke za vložitev tožbe zaradi molka organa
Pritožbeni rok teče od vročitve vsake odločbe posebej. Če pa je bilo o vseh vlogah odločeno, ne gre za molk organa.
ZUP člen 279.ZDen člen 3, 4, 5, 54, 56. ZUS člen 73.
odločba o denacionalizaciji - ničnost odločbe - pogoji za izrek ničnosti odločbe
Za nično se lahko izreče le odločba, za katero je izpolnjen kateri od pogojev, predpisanih v 279. členu ZUP. Napačno ugotovljeno dejansko stanje ni razlog, da se odločba izreče za nično. Če je bilo v denacionalizacijskem postopku vrnjenega več premoženja, kot ga je bilo podržavljenega z akti iz 3. člena ZDen, to ne pomeni, da je upravni organ odločal o stvari iz sodne pristojnosti.
Zemljišča, ki so bila podržavljena kot kmetijska zemljišča in ki ob podržavljenju v načrtih stanovanjske in komunalne gradnje niso bila opredeljena kot gradbena zemljišča, se vrednotijo kot kmetijska zemljišča na podlagi Odloka o načinu določanja vrednosti kmetijskih zemljišč, gozdov in zemljišč, uporabljenih za gradnjo v postopku denacionalizacije.