delovno razmerje pri delodajalcu - prenehanje delovnega razmerja - kršitev delovnih obveznosti - disciplinski postopek - disciplinski ukrep
Sklep o prenehanju delovnega razmerja zaradi kršitev delovnih obveznosti ni zakonit, če delodajalec sploh ni izvedel nikakršnega disciplinskega postopka.
delovno razmerje pri delodajalcu - razporejanje delavcev - delovni invalid
Ker je sodišče po izvedenem dokaznem postopku ugotovilo, da tožnik ni zdravstveno sposoben opravljati del na delovnem mestu ročno šivanje pod pogoji, pod katerimi se to delo opravlja pri toženi stranki, oziroma da nima zdravstvenih sposobnosti za opravljanje takega dela, je bil pravilen zaključek, da tožnik na dela ročnega šivanja ni bil razporejen v skladu z zakonskimi zahtevami.
razrešitev vodje državnega tožilstva - odločba o razrešitvi - obrazložitev odločbe - bistvena kršitev določb postopka
Za razrešitev vodje državnega tožilstva mora biti podan eden izmed razlogov za razrešitev iz 1. odstavka 41. člena Zakona o državnem tožilstvu. Odločba o razrešitvi mora vsebovati obrazložitev konkretne dejanske in pravne podlage za razrešitev. Če odločba nima takšne obrazložitve glede podanega zakonskega razloga za razrešitev, je pomanjkljivo obrazložena in je ni mogoče preizkusiti. Podana je bistvena kršitev določb postopka - 2. točka 1. odstavka 25. člena ZUS.
obračun carine - zavezanec za plačilo - začasen uvoz
S tem, ko je tožeča stranka v polje 8 UCD sebe navedla kot carinskega zavezanca, je prevzela obveznost plačila carine in drugih uvoznih dajatev, če uporabnik blaga svoje obveznosti izvoza predelanega blaga ne bo izpolnil.
ZUS člen 77, 77/2-3. ZTuj člen 81. ZUP (1986) člen 143. ZENO.
prebivališče - izbris iz registra stalnega prebivalstva - tujci
Tožnikovo pritožbo zoper izbris iz registra stalnega prebivalstva bi morala tožena stranka obravnavati kot vlogo za izdajo potrdila - 171. člen ZUP (1986). Odločba o zavrnitvi takega potrdila je upravni akt.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - STEČAJNO PRAVO - STVARNO PRAVO
VS40592
ZPP člen 180. ZPPSL člen 104, 104/2. ZPPSL (1989) člen 95, 95/2. ZRNSZ člen 3, 3/1, 8, 8/1.
pravna podlaga tožbenega zahtevka - stečajno pravo - izločitvena pravica - izločanje nepremičnine v družbeni lastnini iz stečajne mase - pravica uporabe na nezidanem stavbnem zemljišču - prenos pravice uporabe
Sodišče ni vezano na pravno podlago tožbenega zahtevka, ki jo je navedla tožeča stranka. To pa pomeni, da utemelji sodišče svojo odločitev na tisti pravni podlagi, za katero meni, da jo mora uporabiti, da bo materialnopravno pravilno odločilo.
Podlaga za izločitveni zahtevek iz stečajne mase je tudi pravica uporabe na stvareh v družbeni lastnini. Dokler so nepremičnine v družbeni lastnini, za razreševanje pravnih razmerij v zvezi z njimi ni mogoče uporabiti predpisov, ki urejajo lastninska razmerja.
Družbenoekonomske spremembe niso namreč same po sebi pravice uporabe na stvareh v družbeni lastnini spremenile v lastninsko pravico, niti upravičenj, temelječih na pravici uporabe na stvareh v družbeni lastnini, v lastninskopravna upravičenja.
Napredovanje v naziv svetnik je za strokovne delavce (psihologe, pedagoge, specialne pedagoge, socialne delavce in knjižničarje)
uvedel Zakon o razmerjih plač v javnih zavodih, državnih organih in organih lokalnih skupnosti (Uradni list RS, št. 18/94, v nadaljevanju ZRPJZ), ki je začel veljati dne 23.4.1994. Zato v obravnavanem primeru tožnica, ki je zaposlena na delovnem mestu logopeda in sodi med navedene strokovne delavce, ni upravičena do napredovanja v naziv svetnik za obdobje pred uveljavitvijo Zakona o razmerjih plač v javnih zavodih.
Upravno sodišče je bistveno kršilo določbe postopka v upravnem sporu, ker glede na dopustno razlago domneve nelojalnosti ni pozvalo tožnika, naj navede dejstva in dokaze, s katerimi izpodbija to domnevo, nato pa bi te navedbe in dokaze moralo presoditi na glavni obravnavi.
Zakon o državljanstvu FLRJ člen 35, 35/2. ZUS člen 50, 50/2, 51, 74.
ugotovitev državljanstva
Ker sta tožnici imeli prvič možnost uveljavljati dejstva in okoliščine o ravnanjih, ki bi izpričevala lojalnost, šele v tožbi, bi ju sodišče moralo v skladu s 44. členom ZUS pozvati, da se izjavita tudi glede domneve nelojalnosti ter navedeta morebitna dejstva in okoliščine, s katerimi jo izpodbijata.
dohodnina - olajšava za vzdrževanega družinskega člana - vložitev napovedi za odmero dohodnine
Če zavezanec za dohodnino ne vloži napovedi za odmero dohodnine, mu organ ne more priznati posebne olajšave za vzdrževane družinske člane, ker je to olajšavo mogoče uveljavljati le do poteka roka za vložitev napovedi.
Odločba o imenovanju notarja ni upravni akt, ki bi moral imeti vse sestavne dele odločbe iz prvega odstavka 207. člena in iz drugega in tretjega odstavka 209. člena ZUP (1986).
Kandidati, ki se prijavijo na razpis, imajo ob izpolnjevanju pogojev pravico potegovati se za imenovanje, nimajo pa pravice biti imenovani.
izpolnjevanje pogojev za dodelitev brezplačne pravne pomoči - dodeljena brezplačna pravna pomoč po posebnem zakonu
Ker je bil tožnici v kazenski zadevi postavljen zagovornik po uradni dolžnosti, ne more v isti zadevi uspešno uveljaviti isto obliko pravne pomoči po ZBPP.
Ker je zapor trajal manj kot tri mesece, potem pa je tožnika poslal na dela nemški delovni urad, pri čemer je to delo imelo elemente delovnega razmerja, tožniku ni mogoče priznati niti statusa zapornika niti statusa delovnega deportiranca.
obračun carine - zavezanec za plačilo - začasen uvoz
S tem, ko je tožeča stranka v polje 8 UCD sebe navedla kot carinskega zavezanca, je prevzela obveznost plačila in drugih uvoznih dajatev, če uporabnik blaga svoje obveznosti izvoza predelanega blaga ne bo izpolnil.
stečajni postopek - izločitvena pravica - ločitvena pravica - nepristna hramba - državne blagovne rezerve
Na blagu, prejetem v hrambo in obnavljanje državnih blagovnih rezerv, ne obstaja izločitvena pravica, če iz pogodbe o hrambi izhaja, da je shranjevalec dolžan vrniti enako količino istovrstnega blaga, ker gre v takem primeru za nepristni depozit.
V enakem primeru na blagu ne more obstajati pravica do ločenega poplačila iz tistega blaga, na katerem je hkrati zatrjevana izločitvena pravica.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - prenos pristojnosti iz razlogov smotrnosti - vsebinska povezanost pravdnih zadev
Vrhovno sodišče Republike Slovenije ugotavlja, da sta pravdi (opr. št. P 281/2002 Okrajnega sodišča v Slovenj Gradcu in opr. št. P 435/2000 Okrajnega sodišča v Velenju) vsebinsko tesno povezani, zato ima soproga tretjetožene stranke kot solastnica gospodujočega zemljišča in upravičenka na služnostni poti v pravdnem postopku opr. št. 435/2000 zaradi služnosti poti pred Okrajnim sodiščem v Velenju tudi v tej pravdi interes na izid te pravdne zadeve. Tesna povezanost obeh zadev pomeni okoliščino, ki bi lahko prispevala k smotrnosti ali bi ovirala nemoten potek postopka v tej zadevi.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - otrok, katerega starš je izgubil življenje v času trajanja nasilnega dejanja ali prisilnega ukrepa - pogoji za priznanje statusa
Status žrtve vojnega nasilja po določbi 8. odstavka 2. člena ZZVN je mogoče priznati otroku, katerega starš je izgubil življenje zaradi nasilnega dejanja ali prisilnega ukrepa okupatorja v obdobju od 6.4.1941 do 15.5.1945, ker je le to obdobje relevantno za priznanje statusa žrtve vojnega nasilja.
Obnovo upravnega spora je mogoče predlagati le, če je sodišče samo ugotavljalo dejansko stanje. Interpretacijska odločba Ustavnega sodišča RS pomeni drugačno uporabo materialnega prava, to pa tudi ni obnovitveni razlog. Začasno odredbo je možno uspešno predlagati le v primerih (še) odprtega upravnega spora, ko o pritožbi (še) ni odločeno. Zato zgolj na podlagi predloga za obnovo postopka, ki je bil na prvi stopnji pravilno zavržen, tudi začasne odredbe ni možno predlagati.