Tožeča stranka je izbrala v pogodbi dogovorjeno možnost, da se bo pogodba štela za razdrto, če toženčeva obveznost ne bo izpolnjena v določenem roku. V tem primeru pa velja prvi odstavek 125. člena ZOR, po katerem je pogodba razdrta po samem zakonu, če dolžnik v določenem roku ne izpolni obveznosti.
ZZZDR člen 78, 78/1, 78/2, 78/3, 79, 102, 123. Konvencija ZN o otrokovih pravicah člen 18.
preživljanje otroka - višina preživnine - porazdelitev stroškov preživljanja med staršema - potrebni stroški - stroški bivanja pri roditelju, kateremu otrok ni dodeljen
Potrebni stroški nastajajo tudi v času, ko otroci bivajo pri tistem od staršev, kateremu sicer niso dodeljeni. Potrebni stroški so tisti, za katere se vnaprej ve, da bodo nastali (stroški za prehrano, bivanje). Vendar pa mora sodišče pri upoštevanju teh stroškov kot dela preživnine, presojati razmerje med temi stroški in stroški, ki jih ima preostali del meseca z otroki drugi od staršev. Podlaga za razsojo mora biti ravnovesje v življenjskem standardu otrok pri obeh starših.
denacionalizacija - najem poslovnih prostorov - prenehanje najema - povečanje vrednosti nepremičnine - povrnitev vlaganj najemnika v poslovni prostor
Sedmi odstavek 25. člena noveliranega ZDen daje pravico do povrnitve vlaganj le v primeru, če se stranki nista dogovorili drugače. Zakonodajalec je s to določbo želel ublažiti negativne učinke denacionalizacije na najemnikov položaj, ne pa najemnika denacionalizirane stvari privilegirati.
povrnitev negmotne škode - duševne bolečine zaradi skaženosti - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - telesne bolečine - strah - vzročna zveza med škodnim dogodkom in škodo - starost oškodovanca in višina odškodnine
Pri uporabi 200. in 203. člena ZOR je treba upoštevati tudi starost oškodovanca. Apriorno odklanjanje te okoliščine kot pravno odločilne pri presoji odškodnine, je zato napačno. Vendar to dejstvo ne more imeti enakega vpliva na vse oblike odškodnine.
zahteva za varstvo zakonitosti - rok za vložitev - sodne počitnice
Ker je bila vročitev pravnomočne sodne odločbe, zoper katero je bila vložena zahteva za varstvo zakonitosti, obsojencu opravljena z nabitjem na sodno desko dne 15.7.1996, torej že v času sodnih počitnic, se šteje, da je osemdnevni rok iz 4.odst. 120.čl. ZKP začel teči 16.8.1996, tako da je bila veljavna vročitev opravljena 23.8.1996. Zahteva za varstvo zakonitosti, ki so jo zagovorniki vložili 22.11.1996, je zato pravočasna.
zahteva za varstvo zakonitosti - razlogi za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti - kršitev kazenskega zakona
Ne gre za kršitev kazenskega zakona, če objektivno in subjektivno dejansko stanje, ugotovljeno v krivdoreku pravnomočne sodbe, ne daje podlage za zaključek, da je storilec ravnal v kakršnikoli obliki dovoljene samoobrambe (silobran) ali da je ravnal malomarno v odnosu do dejanja.
ZPP (1977) člen 37, 37/2, 382, 392. Splošni zavarovalni pogoji NE 88.
dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta pri kumulaciji zahtevkov - zavrženje revizije - zavarovalna pogodba - izplačilo zavarovalnine
Če gre za dve zavarovalni pogodbi, ki imata različno pravno in dejansko podlago mora revizijsko sodišče odločati o zavarovalnini po vsaki pogodbi posebej kot samostojnem zahtevku. Takšno usodo imata zahtevka tudi v revizijskem postopku (primerjaj 2. odstavek 37. člena ZPP).
Pravilna je razlaga, da "medicinska" ugotovitev pretresa možganov ni nujno omejena na čas zdravljenja oziroma čas medicinske rehabilitacije. Bistvo te zahteve je v tem, da je pretres ugotovljen z medicinskim strokovnjakom (11/I t. tabela invalidnosti).
Če v času zdravljenja napravljeni izvidi, ne pokažejo prepoznavnih znakov določene poškodbe oziroma jih kot takšne lečeči zdravnik ne prepozna, to še ne pomeni, da poškodbe ni bilo.
ZKP člen 539, 539/1, 562, 566.ZOR člen 200, 200/1, 200/2.
povrnitev škode - neutemeljen odvzem prostosti - neupravičena obsodba pred 1.1.1954 - denarna odškodnina - zastaranje - duševne bolečine zaradi gladovne stavke - enotna oblika škode
ZKP je poznejši in specialnejši predpis, ki je vprašanje zastaranja tožbenih zahtevkov oseb, ki so bile neupravičeno obsojene pred 1.1.1954, in katere zaradi preteka roka iz prvega odstavka 539. člena ZKP, ne bi mogle uveljavljati pravice do povrnitve škode, uredil drugače, in sicer ugodneje za oškodovance. V 562. členu ZKP je namreč določeno, da zastaranje začne teči z dnem uveljavitve ZKP, tj.
1.1.1995 (566. člen ZKP).
Vso negmotno škodo, ki je posledica neutemeljeno odvzete prostosti (med prestajanjem in po prestani kazni), je treba obravnavati kot enotno obliko škode. Duševne bolečine zaradi gladovne stavke niso posebna oblika škode.
ZZZDR člen 102, 103, 103/2, 129, 131, 131/1, 131/2.URS člen 41, 41/3, 54, 54/1.
višina preživnine - redno šolanje - preživljanje polnoletnega otroka - pravice in dolžnosti staršev - ločeno življenje polnoletnega otroka - pravica do izbire načina preživljanja
Odločitev polnoletnega otroka, ki se želi osamosvojiti in se zato odloči živeti proč od staršev, je tako pomemben razlog, da lahko, ob nadaljevanju rednega študija, zahteva od njih preživljanje v denarju. Če starši niso krivi za otrokov odhod iz skupnega gospodinjstva, so dolžni prispevati k preživljanju v takšnem obsegu, kot da bi otrok živel pri njih.
ZD člen 117, 117/5.ZNP člen 152, 153.ZPP člen 230, 230/3.
pogodba o dosmrtnem preživljanju - obličnost - overitev pogodbe - zapisnik o overitvi kot javna listina
Zapisnik o overitvi je javna listina.
Dokazni postopek je pokazal, da je sodnik pogodbo strankama prebral in da je pogodbeni stranki tudi opozoril na posledice sklenjene pogodbe. S tem je sodišče ugotovilo, da v zapisniku o overitvi ni bilo zapisano vse, kar se je pred sodnikom dejansko dogajalo. Takšno dokazno sklepanje je v skladu z ZPP.
ZAP člen 91, 91a.ZASP člen 28, 29, 84, 153, 189, 189/2.ZOR člen 219. Pravilnik o javnem izvajanju in predstavljanju glasbenih dejavnosti.
neupravičena pridobitev - avtorska pravica - pravica javnega predvajanja s fonogrami in videogrami - višina nadomestila - kolektivno uveljavljanje avtorskih pravic - tarifa za predvajanje avtorskih del
Tožena stranka je s predvajanjem glasbe v diskoteki v svojo korist uporabila pravico avtorjev glasbe do javnega predvajanja s fonogrami. Zato je tožeči stranki, Zdrženju skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije - SAZAS, dolžna plačati nadomestilo z korist, ki jo je imelaod uporabe.
Korist tožene stranke znaša toliko, kolikor bi za uporabo avtorskih pravic v spornem obdobju morala plačati na podlagi veljavnega Pravilnika o javnem izvajanju in predstavljanju glasbenih dejavnosti
avtomobilska škoda - odgovornost pri nesreči, ki jo povzročijo premikajoča se motorna vozila - izključna krivda enega imetnika
Sodišči prve in druge stopnje sta glede na navedene dejanske ugotovitve pravilno ocenili, da je do nesreče prišlo izključno zaradi prehitre vožnje toženca. Tako sta tudi pravilno uporabili določbo prvega odstavka 178. člena ZOR, ko sta odločili, da je toženec v celoti odgovoren za škodo, ki je tožniku nastala zaradi nesreče.
ZD člen 117, 118, 119, 120, 121, 122. ZPP (1977) člen 385, 385/3.
pogodba o dosmrtnem preživljanju - odplačna pogodba - pravna narava pogodbe - aleatornost - razlogi za revizijo - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - pravica dedičev
Pogodba o dosmrtnem preživljanju je obligacijska pogodba čeprav je sicer urejena v Zakonu o dedovanju (Ur. l. SRS, št. 15/76 in 23/78, v nadaljevanju ZD, členi 117 do 122). Ker se ta pogodba večkrat sklepa med sorodniki in ker premoženje, ki se z njo prenaša, ne sodi v zapuščino, prihaja po smrti preživljanca lahko do sporov med dediči. Do teh pride predvsem tedaj, ko dediči stranka) zatrjujejo, da je bila pogodba deloma darilna in iz tega naslova uveljavljajo dednopravne zahtevke.
Ugotovitev o odplačnosti ali neodplačnosti pogodbe je pretežno dejanska ugotovitev, ki je na revizijski stopnji ni več dovoljeno izpodbijati, ker je izpodbijanje dejanskega stanja prepovedan revizijski razlog po tretjem odstavku 385. člena ZPP. Delno materialnopravne narave pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju je le ocena aleatornosti.
OBLIGACIJSKO PRAVO - POGODBENO PRAVO - STVARNO PRAVO
VS05332
ZOR člen 89, 89/1, 436, 454. ZTLR člen 34, 34/1, 41.
prodaja motornega vozila - vsebina pogodbe - pridobitev lastninske pravice na premičnini - pridobitni način - izročitev stvari - pooblastilo - obseg pooblastitve - cesija
Izročitev stvari je realizacija pravilno sklenjene prodajne pogodbe za premične stvari in predstavlja trenutek prehoda lastninske pravice med pogodbenikoma.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija iz razlogov smotrnosti - sporazum o krajevni pristojnosti
Sporazum pravdnih strank o krajevni pristojnosti je veljaven, saj je bil sklenjen v skladu s prvim in tretjim odstavkom 69. člena ZPP. Ob takem stanju ni razlogov za spreminjanje volje pogodbenih strank, ki so morale že ob podpisu pogodbe, s katero so se sporazumele o pristojnosti določenega sodišča, razmišljati o razlogih za tak zapis. Tedaj so tehtale različne razloge, med katerimi očitno ni prevladalo načelo ekonomičnosti.
Ker je bilo stanovanje zgrajeno iz sredstev ZPIZ in leži v zgradbi, ki je bila v celoti namenjena za reševanje stanovanjskih vprašanj upokojencev in invalidov, sta ob pravilni uporabi prvega odstavka 114. člena SZ pravilno ugotovili, da ima poseben status, zaradi katerega ga po prvem odstavku 128. člena tožena stranka ni dolžna prodati.
ZPP (1977) člen 191, 191/2, 219, 219/1, 220, 223, 299.ZD člen 141, 141/1.
sprememba tožbe - začetek teka zastaralnega roka - prosti preudarek - dokazovanje - dokazi - zastaranje pravice zahtevati zapuščino - dediščinska tožba - cenitev - privatna listina
Enoletni subjektivni rok za zastaranje zahtevka na izročitev dela zapuščine začne teči z nastopom subjektivnih okoliščin na strani dediča, kot so, kdaj je zvedel, da je dedič. Dedič, ki je na primer rojen zunaj zakona zapustnika, tako izve, da je zapustnikov dedič šele, ko se očetovstvo zapustnika pravnomočno ugotovi.
Prekinitev zastaralnega roka nastopi z vložitvijo dediščinske tožbe. Tožba ni spremenjena, če je moral tožnik zaradi nedopustnih ravnanj toženke med pravdo prvotni stvarnopravni zahtevek spremeniti v denarni zahtevek.