dopuščena revizija - izpraznitev poslovnih prostorov - predpogodba - najem poslovnih prostorov - najemna pogodba za določen čas - podaljšanje najemne pogodbe - sklenitev glavne pogodbe
Predpogodba je pogodba, s katero se stranki zavežeta, da bosta pozneje sklenili glavno pogodbo (prvi odstavek 33. člena OZ). Predmet izpolnitve predpogodbe je sklenitev glavne pogodbe. Predpogodba je praviloma sklenjena kot samostojna pogodba, upoštevaje pogodbeno svobodo pa je lahko tudi del druge pogodbe. Predpogodba lahko zavezuje k sklenitvi glavne pogodbe samo eno stranko ali pa obe.
Nedopustnost nagibov, zaradi katerih sta stranki sklenili Pogodbo, je treba presojati glede na okoliščine, ki so obstajale v trenutku sklepanja pogodbe in ne kasneje. Nagib namreč ne more postati nedopusten zaradi okoliščin, ki se pokažejo po sklenitvi pogodbe, temveč mora biti nedopusten že v fazi njenega sklepanja.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - POGODBENO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO
VS4002924
OZ člen 20, 20/2, 33, 33/2, 51, 51/3, 52, 105, 105/2.
bistvena kršitev določb pravdnega postopka - odgovor na pritožbo - menjalna pogodba - menjava nepremičnin - glavna pogodba - predpogodba - obličnost - pisna oblika - rok za izpolnitev obveznosti - podaljšanje roka
Pogodba, na podlagi katere se prenaša lastninska pravica na nepremičnini, mora biti sklenjena v pisni obliki (52. člen OZ). Predpisi o obliki glavne pogodbe pa veljajo tudi za predpogodbo, če je predpisana oblika pogoj za veljavnost pogodbe (drugi odstavek 33. člena OZ). Dogovor o podaljšanju roka za izpolnitev glavne obveznosti tožene stranke iz predpogodbe v konkretnem primeru ne predstavlja dogovora o stranskih točkah pogodbe (tretji odstavek 51. člena OZ).
ODŠKODNINSKO PRAVO - VARSTVO POTROŠNIKOV - PRAVO EVROPSKE UNIJE - POGODBENO PRAVO
VS0018458
Direktiva Sveta 90/314/EGS z dne 13. junija 1990 o paketnem potovanju, organiziranih počitnicah in izletih člen 5, 5/2. OZ člen 171, 185, 244, 246, 883, 892, 892/1, 892/2, 893, 894, 894/1. ZVPot člen 57g, 57g/1, 57h.
vmesna sodba - varstvo potrošnikov - pogodba o organiziranju potovanja - nepravilna izpolnitev pogodbe - odgovornost organizatorja potovanja - počitnice - turistični aranžma - nezgoda na izletu - posamezna turistična storitev - izvedba storitve po tretjih osebah - odgovornost organizatorja potovanja, če je posamezne storitve zaupal tretjim osebam - podlage odškodninske odgovornosti - izključitev in omejitev odgovornosti - krivdna odgovornost - skrbnost pri izbiri - skrbnost dobrega strokovnjaka - Direktiva Sveta 90/314/EGS - implementacija direktive - uporaba prava EU - povrnitev premoženjske in nepremoženjske škode - ravnanje oškodovanca - varnostni pas
Za pravilno materialnopravno opredelitev vloge organizatorja potovanja v zvezi z izletom kot posamezno turistično storitvijo v okviru tega potovanja je ključna ugotovitev: 1) kakšna je bila vloga (zlasti njegove aktivnosti) organizatorja potovanja v zvezi s tem izletom in 2) koga je potnik subjektivno dojemal za organizatorja izleta.
najemna pogodba - stvarne napake - odgovornost najemodajalca - jamčevanje za napake - notifikacija - znižanje najemnine - izguba pravice - prekluzivni rok
Za odločitev v konkretni zadevi je bistveno, da bi moral toženec jamčevalni zahtevek za znižanje najemnine vložiti najkasneje eno leto po notifikaciji napake (prvi odstavek 500. člena ZOR). Gre gre za materialni prekluzivni rok. Z nasprotno tožbo, vloženo šele 14. 5. 2001, je ta rok zamudil.
POGODBENO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO
VS0018471
OZ člen 82, 83. ZPP člen 367a, 367a/1.
dopuščena revizija - pogodba o štipendiranju - vračilo štipendije - zastaralni rok - fiksen rok - razlaga pogodbe
Revizija se dopusti glede pravnega vprašanja fiksnosti 30 dnevnega roka iz šeste alineje 6. člena Pogodbe o štipendiranju, ki jo je toženec sklenil s tožečo stranko, in tudi sicer v pogodbah, ki jih je tožeča stranka sklepala in jih še sklepa s štipendisti v Republiki Sloveniji.
OZ člen 631, 1035, 1036. ZJN-1 člen 4, 4/6. Uredba o neposrednih plačilih podizvajalcu pri nastopanju ponudnika s podizvajalcem pri javnem naročanju člen 5.
gradbena pogodba - razmerje med izvajalcem in naročnikom - razmerje med podizvajalcem in naročnikom - neposredna zahteva podizvajalca za plačilo
Ključna je ugotovitev nižjih sodišč, da obe vtoževani situaciji nista bili poslani izvajalcu, zato ni pogojev za domnevo iz tretjega odstavka 5. člena Uredbe o neposrednih plačilih podizvajalcu pri nastopanju ponudnika s podizvajalcem pri javnem naročanju, in da jih ta ni potrdil, kar vodi do zaključka, da izvajalec ni pripoznal podizvajalčeve terjatve in posledično niso izpolnjeni pogoji za neposredno plačilo naročnika podizvajalcu.
Vsaka izjava volje, tudi vnaprejšnji pristanek na bodoča najemodajalčeva vlaganja se lahko da z besedami, z običajnimi znaki ali z drugačnim ravnanjem, iz katerega se da zanesljivo sklepati, da obstoji, če ni posebej dogovorjeno ali predpisano, da je mogoče izjavo volje podati le v določeni obliki.
Pravilna interpretacija določbe tretjega odstavka 352. člena OZ, upoštevajoč razmerja med splošnimi in posebnimi pravili o zastaranju, pri poslovni odškodninski odgovornosti, izvirajoči iz gospodarskih pogodb, privede do uporabe zastaralnega roka iz 349. člena OZ, razen če je za izpolnitvene zahtevke pri določenem pogodbenem tipu v specialnem predpisu predpisano drugače.
ODŠKODNINSKO PRAVO - VARSTVO POTROŠNIKOV - PRAVO EVROPSKE UNIJE - POGODBENO PRAVO
VS0018503
Direktiva Sveta 90/314/EGS z dne 13. junija 1990 o paketnem potovanju, organiziranih počitnicah in izletih člen 5, 5/1, 5/2. OZ člen 239, 239/2, 240, 243, 246, 883, 883/2, 892/1, 892/2, 892/4, 893, 893/2. ZVPot člen 1a, 57e, 57e/2, 57g, 57g/1.
dopuščena revizija - varstvo potrošnikov - pogodba o organiziranju potovanja - nepravilna izpolnitev pogodbe - pogodbena odškodninska odgovornost - odgovornost organizatorja potovanja - počitnice - zastrupitev s hotelsko hrano - povrnitev premoženjske in nepremoženjske škode - izvedba storitve po tretjih osebah - odgovornost organizatorja potovanja, če je posamezne storitve zaupal tretjim osebam - podlage odškodninske odgovornosti - izključitev in omejitev odgovornosti - skrbnost pri izbiri - skrbnost dobrega strokovnjaka - Direktiva Sveta 90/314/EGS - implementacija direktive - uporaba prava EU
Odškodninsko odgovornost organizatorja potovanja zaradi kršitve pogodbe o organiziranju potovanja na podlagi prvega odstavka 57g. člena ZVPot v zvezi z drugim odstavkom 892. člena OZ je potrebno presojati po splošnih pravilih o poslovni odškodninski odgovornosti (239. člen OZ), pri čemer je potrebno ekskulpacijske razloge iz 240. člena OZ v zvezi z 246. členom OZ razlagati v duhu Direktive Sveta 90/314/EGS o paketnem potovanju, organiziranih počitnicah in izletih, izključeno pa je sklicevanje na ekskulpacijski razlog iz drugega odstavka 892. člena OZ (culpa in eligendo).
OBLIGACIJSKO PRAVO - POGODBENO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO
VS4002923
OZ člen 480, 766, 766/3, 778, 778/3. ZPP člen 87, 87/4, 183.
mandatna pogodba - dogovor o nagradi - plačilo odvetniških storitev - plačilo glede na vloženi trud - plačilo po uspehu - zahtevek za znižanje plačila - očitno nesorazmerje med dogovorjeno nagrado in opravljenimi storitvami - ugovor za znižanje plačila - nasprotna tožba - oblikovalna tožba - zastopanje - pooblastilo odvetniški družbi
V obravnavani pogodbi je bilo plačilo mandatarju vezano na uspeh zastopanja. To pa pomeni, da za plačilo ni pomemben le izid postopka kot tak, temveč mora do njega pripeljati mandatarjevo zastopanje.
Iz besedila tretjega odstavka 779. člena OZ, ki ureja zmanjšanje vnaprej dogovorjenega plačila, kadar je to v očitnem nesorazmerju z opravljenimi storitvami, ne izhaja, da bi bila ta določba uporabljiva izključno za dogovore o plačilu glede na vloženi trud. Zato je uporabljiva tudi za sporno Pogodbo, po kateri je bil dogovor o plačilu sklenjen, upoštevajoč tako uspeh v postopku kot tudi pričakovani vloženi trud. Če je namreč naročnik pristal na vnaprej dogovorjeno višino plačila tudi zato, ker je bil objektivno gledano za dosego rezultata pričakovan obsežen angažma mandatarja, je pač treba to upoštevati.
Mandatar pri dogovoru o plačilu po uspehu tvega, da za opravljeno delo ne bo prejel plačila. Pri obligacijskih razmerjih je praviloma res treba izhajati iz načela enake vrednosti dajatev. Zato zakon varuje naročnika pred očitnim nesorazmerjem v vrednosti dajatev tako, da mu daje možnost zahtevati znižanje plačila. Varstvo mandatarja, ki pri dogovoru o plačilu po uspehu prevzema večje tveganje, pa se odraža pri restriktivnejši presoji morebitnega nesorazmerja med opravljenimi storitvami in višino plačila.
Zahtevek za znižanje plačila iz tretjega odstavka 779. člena OZ je treba uveljavljati z (nasprotno) oblikovalno tožbo. Iz besedila tega člena namreč izhaja, da ne gre za enostransko (opcijsko) upravičenje pogodbene stranke, temveč da je za spremembo pogodbenih obveznosti strank potrebna sodna intervencija. Gre torej za tožbeno oblikovalno upravičenje, ki se odrazi v oblikovalni tožbi.
V primeru, ko je za zastopanje strank v postopkih pooblaščena odvetniška družba, se šteje, da je pooblastilo za zastopanje dano vsem odvetnikom družbe.
Ker je toženec v razmerju do tožnice nastopal v vlogi zastavitelja (za tuj dolg) in solidarnega dolžnika, je izvršilni postopek, ki je zoper toženca tekel na podlagi neposredno izvršljivega sporazuma za zavarovanje terjatve, pretrgal zastaranje poroštvene obveznosti.
LASTNINJENJE - OBLIGACIJSKO PRAVO - POGODBENO PRAVO - ODŠKODNINSKO PRAVO
VS4002921
ZOR člen 307, 307/1. ZLPP člen 5, 5/1, 5/2. ZSKZ člen 17.
dopuščena revizija - lastninjenje - kmetijska zemljišča - pravica uporabe - zakup nepremičnin - zakup podržavljenih zemljišč - odpoved pogodbe o zakupu - škoda zaradi odstopa od pogodbe - povrnitev premoženjske škode - podlage odškodninske odgovornosti - protipravnost - odškodnina - neupravičena pridobitev - Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS
Posledica ugotovljenega neveljavnega odstopa od pogodbe je, da pogodba do nadaljnjega ostane v veljavi. Če pogodba še vedno velja, pa ima upnik na voljo le izpolnitveni zahtevek na izvršitev tistega, kar je vsebina obveznosti po sklenjeni pogodbi. Namesto njega ne more uveljavljati odškodninskega zahtevka zaradi neizpolnitve, saj z neizpolnitvijo pogodbena obveznost ne preide v odškodninsko.
Obličnost gradbene pogodbe je predpisana zaradi varstva interesov strank in zaradi dokaznih namenov. Enako je obličnost tudi v postopkih javnega naročanja določena „le“ ad probationem. Njen namen je olajšati strankam dokazovanje obstoja pogodbe.
Na podlagi ugotovitev, da je tožeča stranka naročena dela opravila, tožena pa jih je potrdila, je pravilna odločitev o utemeljenosti tožbenega zahtevka. Dokončni obračun kot zunajsodna poravnava (lahko) globalno uredi pravna razmerja med strankama gradbene pogodbe, ne predstavlja pa izključne podlage zahtevku za plačilo izvedenih del.
pogodba o prodaji poslovnih deležev - razlaga pogodbe - pogodbena volja - skupen namen pogodbenikov - sporno pogodbeno določilo - nejasno pogodbeno določilo - razlaga pogodbe - trditvena podlaga - pravilna uporaba materialnega prava
Vsaka pogodba je predmet razlage. Odločitev o tem, ali bo sodišče pogodbo zgolj razlagalo z uveljavljenimi metodami razlage pravnih besedil (kar sta storili nižji sodišči), v kolikšni meri bo besedilo razlagalo v luči temeljnih načel obligacijskega prava (in s tem preseglo golo jezikovno razlago) ali pa bo celo seglo tudi v sfero dejanskega (z ugotavljanjem skupnega namena pogodbenikov), je odvisna od trditvene in dokazne ponudbe strank. Odločitev sodišča, ali in v kolikšni meri bo uporabilo metodo iz drugega odstavka 82. člena OZ, je pravna odločitev. Gre za vprašanje pravilne uporabe materialnega prava. Ta pravna odločitev je odvisna od tega, ali subjektivna volja sploh lahko prevlada nad izjavo. Odločitev je odvisna od okoliščin konkretnega primera. Te okoliščine pa so dejanske narave, kar pomeni, da jih mora stranka konkretizirano navesti (npr. trditve o okoliščinah pogajanj; o zunanjih okoliščinah, ki tvorijo kontekst izjave; o dodatnih dogovorih, ki lahko privedejo do drugačne vsebine skupnega namena, kot bi izhajal zgolj iz razlage besedila pogodbe ...).
Revizija se dopusti glede vprašanja, ali domneva oderuških obresti iz prvega odstavka 377. člena OZ varuje fizično osebo, ki da poroštvo za bodoče obveznosti iz gospodarske pogodbe, katerih vsebina v času poroštvene izjave še ni določena.
Prenos pogodbe je pravni posel, s katerim se celoten pravni položaj ene pogodbene stranke prenese na tretjo osebo, ne da bi se pri tem spremenila identiteta prvotnega obligacijskopravnega razmerja. Za veljavnost prenosa, ki ga s pogodbo dogovorita eden od pogodbenikov prenešene pogodbe in tretji, se zahteva soglasje sopogodbenika iz prenešene pogodbe (prvi odstavek 122. člena OZ).
ZDR člen 11, 29, 29/1-3. ZDR-1 člen 13, 73, 73/1, 74, 74/3. OZ člen 9.
pogodba o zaposlitvi z direktorjem za nedoločen čas - prenehanje delovnega razmerja - odpoved pogodbe o zaposlitvi - razlog nesposobnosti - potek mandata - izpolnitev pogodbe - ponudba druge zaposlitve - vodilni delavci - poslovodna oseba
Za poslovodne osebe ne veljajo določbe ZDR-1, ki se nanašajo na vodilne delavce.
Tožnica je sklenila pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, vendar na način, da je bilo delovno mesto, za katero sklepa pogodbo o zaposlitvi, opredeljeno le za čas trajanja mandata. Po taki pogodbi po poteku mandata in po tem, ko ni bila ponovno imenovana, pogodbenih obveznosti ni mogla več izpolnjevati. Kljub obstoju odpovednega razloga pa pogodbe o zaposlitvi ni mogla zakonito odpovedati, če ji ni hkrati ponudila sklenitve druge pogodbe na delovnem mestu.
Tudi za pogodbo o zaposlitvi velja za stranki dolžnost izpolnitve obveznosti.