SKPG (1993) člen 13, 13/1. ZPP člen 338, 338/1, 339, 339/2, 339/2-14. ZDR člen 36d, 36d/1.
trajni presežni delavci - postopek ugotovitve trajno presežnih delavcev
Če sta tožnici, ki sta bili opredeljeni za trajno presežni delavki, občasno nadomeščali delavce tudi v drugih organizacijskih enotah in opravljali dela, za katera se je zahtevala druga strokovna izobrazba, znanje in zmožnosti, bi morala tožena stranka v postopku ugotavljanja presežnih delavcev opraviti primerjavo v takšni kategoriji delavcev, kot jih je bilo mogoče medsebojno razporejati v skladu z zakonom, sicer opredelitev za trajne presežke ni zakonita.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor
Tožnikove ugovorne trditve ne predstavljajo dejstev, na podlagi katerih bi bilo mogoče sklepati, da je terjatev, ki izhaja iz pravnomočnega izvršilnega naslova, prenehala.
Čeprav najemnica poslovnih prostorov od junija 1995 dalje v njih ni opravljala dejavnosti, je dolžna za mesec junij in julij 1995 plačati dobavljeno toplotno energijo, ker v tem času še ni izpraznila poslovnih prostorov.
Po določilu 186. člena ZPIZ-92 traja pridobljena pravica na podlagi invalidnosti toliko časa, dokler traja stanje invalidnosti ali zmanjšane delovne zmožnosti, oz. pridobljena pravica preneha ali se spremeni s prvim dnem naslednjega meseca po nastanku spremembe. Ker pri tožniku, ki je že opredeljen kot invalid III. kategorije, invalidska komisija ni ugotovila spremembe zdravstvenega stanja, ki bi predstavljala višjo stopnjo invalidnosti, je bil zahtevek tožnika zavrnjen.
ZPP (1977) člen 144, 145, 144, 145. ZPP člen 141, 141/4, 141, 141/4.
vročanje pisanj - odklonitev sprejema - sprememba stanovanja - nadomestna vročitev - nabitje na vrata - nabitje na oglasno desko
Sporni sklep o izvršbi dolžniku ni bil vročen z nabitjem na sodno desko, temveč z nabitjem na vrata v smislu 144. čl. ZPP/77 v zvezi s 15. čl. ZIZ, pri čemer pa ni bila izpolnjena zakonska predpostavka za veljavnost vročitve z nabitjem na vrata, to je neupravičena odklonitev sprejema.
sklep o izvršbi na podlagi izvršilnega naslova - neutemeljen ugovor - popravni sklep - izvršba na sredstva na dolžnikovem računu - izvršba na podlagi nepravnomočnega sklepa
V zvezi s smiselnim izvajanjem dolžnika, da mu je sodišče onemogočilo poslovanje, kar bi lahko storilo le z začasno odredbo, pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje samo zarubilo dolžnikova denarna sredstva na žiro računu, skladno s sklepom o izvršbi, ni pa izdalo nikakršnega sklepa o prepovedi uporabe zadevnega žiro računa. Zato je dejanska blokiranost žiro računa posledica dejstva, da dolžnikovi prilivi ne zadoščajo za pokritje njegovih obveznosti, in ne morda kakšne sodne prepovedi. Popravni sklep lahko sodišče izda kadar koli, pred ali po pravnomočnosti popravljenega sklepa, na predlog strank ali po uradni dolžnosti. Pred izdajo popravnega sklepa sodišču ni potrebno zaslišati strank.
Ker stranka skupaj s predlogom za vrnitev v prejšnje stanje ni opravila zamujenega dejanja, to je plačala predpisane sodne takse za pritožbo, je bil predlog za vrnitev v prejšnje stanje utemeljeno zavrnjen.
kazensko materialno pravo - kazensko procesno pravo
VSM30095
KZ člen 325, 325/1, 325, 325/1. ZKP člen 264, 264.
povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti - izvedenstvo - poškodba
Obvestila o telesnih poškodbah imajo pomen le za državnega tožilca, da se odloči, kako bo postopal v posamezni zadevi, za sodišče pa ne predstavljajo primernega dokaza, to je takega, na katerega bi lahko oprlo svoje dejanske ugotovitve in pravne sklepe. To velja tudi v primeru, ko obvestilo o telesnih poškodbah podpiše zdravnik, ki je sicer stalni sodni izvedenec.
ZPP (1977) člen 166, 166/1, 368, 166, 166/1, 368. ZOR člen 99, 99/1, 141, 141/1, 1089, 1097, 99, 99/1, 141, 141/1, 1089, 1097.
izvensodna poravnava - oderuška pogodba
Če je tožnik pred podpisom prebral vsebino poravnave o plačilu odškodnine za nesrečo pri delu ter se predhodno se tudi posvetoval s svojo pooblaščenko, ki mu je svetovala, da ponujeni znesek odškodnine vzame, če mu ustreza, niso podani znaki oderuške pogodbe, tožnik pa se tudi ne more v pritožbi sklicevati na ničnost sklenjene poravnave in zmoto tožnika.
ZPP člen 133, 133/1, 224, 224/1, 133, 133/1, 224, 224/1.
vročanje pisanj - vročanje - javna listina
Iz dolžnikovega pooblastila v prilogi C1 nedvomno izhaja, da je bil D.P. pooblaščen, da lahko na pošti prevzema na vse na dolžnika naslovljene poštne pošiljke. Navedeno pooblastilo, ki sta ga podpisala tako dolžnik kot tudi njegov pooblaščenec, je javna listina v smislu 1. odst. 224. čl. ZPP in dokazuje resničnost tistega, kar se v njej potrjuje, dokler se ne dokaže nasprotno. Ravnanje pooblaščenca po sprejemu sodnega pisanja je okoliščina na strani dolžnika, ki ne vpliva in ne more vplivati na pravilnost vročitve.
ZPP (1977) člen 373, 373-4, 373, 373-4. ZOR člen 369, 371, 372, 369, 371, 372.
plača - zastaranje - zamudne obresti
I. Če glavna terjatev ni zastarala, velja za stranske terjatve, ki jih je mogoče šteti za občasne (tudi za terjatve iz naslova zamudnih obresti), triletni zastaralni rok iz 372. člena ZOR, ne glede na to, ali se obresti iztožujejo samostojno ali pa skupaj z glavnico kot stranka terjatev. II. Določba 369. člena ZOR rešuje zgolj vprašanje, kaj je z zastaranjem stranskih terjatev, ko zastara glavna terjatev. V tem primeru zastarajo tudi stranske terjatve, tudi če so zapadle po nastanku glavne terjatve oz. tudi če posebni zastaralni rok za stranske terjatve, ki občasno zapadejo v plačilo, še ni potekel.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - neobrazložen ugovor
Dolžnik v ugovoru navaja, da je dolg v celoti poplačal. S tem je sicer navedel pravno pomembno dejstvo, ki bi, če bi se izkazalo za resnično, pripeljalo do zavrnitve zahtevka v pravdi, vendar dolžnik za zatrjevano dejstvo ni predložil nobenih dokazov (potrdil o plačilu itd.), zato je njegov ugovor neutemeljen.
Če gre za spor o transformaciji delovnega razmerja za določen čas v delovno razmerje za nedoločen čas, mora delavec uveljavljati varstvo pravic pri delodajalcu v 15 dneh od izteka pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ne pa v 15 dneh od sklenitve (nezakonite) pogodbe o zaposlitvi, saj je nezakonito stanje trajalo do izteka pogodbe o zaposlitvi za določen čas in od takrat teče rok za uveljavljanje pravic pri delodajalcu.
Eventuelni nelegalni priklopi na toplotno postajo (napravo uporabnika) niso stvar dobavitelja in ne vplivajo na obseg in višino obveznosti imetnika toplotne postaje, dokler dobavitelj toplotne energije ne vzpostavi poslovnega razmerja z nelegalnimi odjemalci.
KZ člen 169, 169/1, 170, 170/1, 169, 169/1, 170, 170/1. ZKP člen 358, 358/1, 358, 358/1.
razžalitev - obrekovanje - opis kaznivega dejanja - čas izvršitve kaznivega dejanja
Opis dejanskih okoliščin je vselej stvar tožilca, v obravnavanem primeru zasebnih tožilcev, sodišče pa je pri sojenju na tak opis vezano ter ga glede bistvenih sestavin ne more spreminjati.
Zavrnitev predloga za zaslišanje priče sama po sebi ne predstavlja kršitve načel o dokazovanju in s tem kakšne bistvene kršitve določb pravdnega postopka.
Če sodišče ne zavrže tožbe, čeprav ugotovi, da ni podana procesna predpostavka, to je pravna korist tožnika za tožbo, pač pa o zadevi meritorno odloča, to ne predstavlja bistvene kršitve določb pravdnega postopka, na katero pazi pritožbeno sodišče po uradni dolžnosti.