dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta - zavrženje revizije
Po 367. členu ZPP je revizija v premoženjskih sporih dovoljena proti pravnomočni sodbi, če vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe presega 1.000.000 tolarjev. V obravnavanem primeru je po delnem umiku tožbe sodišče odločalo samo o tožbenem zahtevku za plačilo zneska 802.618 tolarjev, torej o znesku, ki je nižji od 1.000.000 tolarjev, zato revizija zoper odločitev ni dovoljena.
zahteva za varstvo zakonitosti - kazniva dejanja zoper splošno varnost ljudi in premoženja - povzročitev splošne nevarnosti - opis dejanja - zahteva za varstvo zakonitosti
Opis kaznivega dejanja vsebuje vse elemente kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti po členu 317 KZ in sicer:
- splošno nevarno dejanje,
- obveznostno ravnanje obdolženca v zagotovitvi varnosti ljudi,
obnova kazenskega postopka - zahteva za varstvo zakonitosti - razlogi za zahtevo za varstvo zakonitosti
Očitek da v sodbi, s katero je bil obsojenec spoznan za krivega, namen nasilnega spreminjanja družbene ureditve kot pogoj za storitev kaznivih dejanj ni niti omenjen in ne dokazovan pomeni uveljavljanje kršitev določb kazenskega zakona v sodbi vojaškega sodišča, ki jih ni moč odpraviti z zahtevo za obnovo kazenskega postopka.
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
VS23094
KZ člen 217, 217/1.ZKP člen 201, 201/1-1, 420, 420/2.
kazniva dejanja zoper premoženje - goljufija - pripor - utemeljen sum - begosumnost - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Za obstoj kaznivega dejanja goljufije po 1. odstavku 217. člena KZ ni nujno, da bi obdolženka morala sama neposredno kontaktirati z oškodovanci. Zadošča tudi, da je na voljo le-teh vplivala preko oseb, s katerimi je bila povezana in ki naj bi oškodovancem neresnično prikazovale okoliščine, pomembne pri najemanju posojil.
Napačno je vložnikovo naziranje, da je šele neuspešna vročitev vabila obdolženki v tujino predpogoj za obstoj pripornega razloga begosumnosti. Ker je iz podatkov razvidno, da naj bi goljufivo dejavnost opravljala izključno iz tujine preko zastopnikov, v našo državo naj ne bi prihajala in je našim organom pregona nedosegljiva, je ocena obdolženkine begosumnosti odvisna od odgovora na vprašanje, ali okoliščine, ki jih je sodišče navedlo, utemeljujejo sklepanje, da bi obdolženka, če bi jo organi pregona v zvezi s kaznivim dejanjem prijeli, pobegnila.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23439
ZKP člen 420, 420/2.ZLPP člen 3, 3/1.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - zloraba pooblastil - status gospodarske družbe - podjetje v družbeni lastnini
Tudi podjetja v mešani lastnini, če imajo med viri sredstev v bilanci stanja družbeni kapital, so podjetja v družbeni lastnini.
pripor - ponovitvena nevarnost - uporaba milejšega ukrepa
Sodišče je pri odreditvi pripora upoštevalo načelo sorazmernosti, s tem ko je ocenilo, da ni možnosti za izrek milejšega ukrepa glede na izkazane okoliščine, groženj umora s pištolo, saj se z njim ne bi dalo zagotoviti varnosti L.J., njenih svojcev in njihovega premoženja, prav tako pa to ne izhaja iz obdolženčevega obnašanja glede na izrečeno pogojno obsodbo, saj naj bi izvršil kaznivo dejanje v preizkusni dobi.