ZUI člen 173, 179. Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 2, 9.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv osebe brez predpisane izobrazbe
Pedagoški delavec, ki si v rokih, določenih v zakonu o usmerjenem izobraževanju, ni pridobil pedagoško - andragoške izobrazbe, ki je po navedenem zakonu pogoj za opravljanje vzgojnoizobraževalnega dela, ne izpolnjuje pogoja strokovne izobrazbe, ki ga za napredovanje v naziv določata 2. in 9. člen pravilnika o napredovanju v naziv v osnovnem in srednjem šolstvu.
Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 2, 20, 20/1, 20/2.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv - svetnik - svetovalec
Po 2. členu pravilnika o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu lahko v posamezni naziv napreduje, kdor ima z zakonom določeno strokovno izobrazbo, je opravil strokovni izpit, je uspešen pri delu, se strokovno izobražuje, izpopolnjuje in usposablja ter opravlja drugo strokovno delo ter je izpolnil določeno dobo dela v vzgoji in izobraževanju, kar vse je tožena stranka glede na tožnikovo delovno dobo upoštevala in tožnika pravilno uvrstila v ustrezni naziv.
Pravila postopka so kršena, če iz obrazložitve odločbe ni razvidno, na kakšen način in na podlagi katerih podatkov, ugotovljenih v postopku, je upravni organ ugotovil dejstva in okoliščine, na katere opira svojo odločitev in ni zaslišal stranke v postopku.
ZUP člen 143, 209. Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 20.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv svetovalec - obrazložitev odločbe
O napredovanju v nazive se odloča v skladu s pravili ZUP. Če se predlog ravnatelja za napredovanje v naziv ne ujema z zahtevo pedagoškega delavca, mora organ pred odločitvijo vlagatelja zahteve pozvati, da se izjasni, ali vztraja pri vloženi zahtevi, ali pa jo glede na dani predlog ravnatelja spreminja.
Odločba o podelitvi naziva mentor, izdana na podlagi 1. odstavka 5. člena pravilnika o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu, je konstitutivna odločba in učinkuje od dneva, ko je bila izdana oziroma vročena stranki.
Odločba o podelitvi naziva mentor, izdana na podlagi 1. odstavka 5. člena pravilnika o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu, je konstitutivna odločba in učinkuje od dneva, ko je bila izdana oziroma vročena stranki.
ZUI člen 179.ZOFVI (1991) člen 65.ZUP člen 143, 209.
napredovanje v naziv
V naziv svetovalec lahko napreduje pedagoški delavec, ki poleg pogojev iz 1. odstavka 20. člena pravilnika izpolnjuje tudi pogoj strokovne in pedagoško-andragoške izobrazbe, ki se ugotavlja v skladu z zakonom o usmerjenem izobraževanju.
Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 5, 5/1.
napredovanje v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu - odločba - konstitutivne narave
Odločba o podelitvi naziva mentor po pravilniku o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu je konstitutivne narave, zato pravice iz nje pripadajo od dneva izdaje in ne za nazaj.
ZUP člen 143, 209. Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 20, 20/2.
pomanjkljivo ugotovljeno dejansko stanje - kršitev pravil postopka - osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv - svetnik
Ker zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja nima posebnih procesnih določb, se v postopku izdaje odločbe za napredovanje pedagoških in drugih strokovnih delavcev v nazive uporabljajo določbe ZUP.
O uspešnosti učiteljevega dela po 11. členu pravilnika mora ravnatelj podati celotno oceno in to tudi utemeljiti. Drugo strokovno delo po 18. členu pravilnika pa mora točkovati v skladu s to določbo.
Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 5, 5/1.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv mentor - odločba z retroaktivnim učinkom
V primerih, ko je pedagoškemu delavcu podeljen naziv mentor na podlagi 1. odstavka 5. člena pravilnika o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu ima ta podelitev pravni učinek pred izdajo odločbe, kot ga ima po 19. in 21. členu tega pravilnika.
ZUP člen 218. Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 5, 5/1.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv mentor - odločba - pravni učinek
V primerih, ko je pedagoškemu delavcu podeljen naziv mentor na podlagi 1. odstavka 5. člena pravilnika o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (Ur.l. RS, št. 39/92 in 42/92 - ter novela št. 54/93), v tem pravilniku ni predpisano, da ima ta podelitev pravni učinek pred izdajo odločbe, kot ga ima po 19. in 21. členu tega pravilnika.
ZUP člen 218. Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 5. 5/1, 5/2, 19, 20, 21.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv - mentor - konstitutivna odločba - retroaktivnost
Odločba o napredovanju v naziv mentorja je konstitutivna, zato učinkuje od dneva, ko je bila izdana in ne more imeti retroaktivnega učinka, tudi če ne bi bila izdana v predpisanem roku.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o štipendiranju (1992) člen 28a.
republiška štipendija
Za štipendista, ki je prejemal republiško štipendijo in je zaključil srednješolski program, za katerega je prejemal štipendijo, da ponovno prosi za republiško štipendijo za šolanje na fakulteti, se ne uporablja premoženjski cenzus iz 28.a člena pravilnika o štipendiranju.
Pravica do napredovanja v naziv je omejena le na določene kategorije delavcev v osnovnem in srednjem šolstvu in je zakon ne zagotavlja vsem strokovnim delavcem, ki so zaposleni v osnovnem in srednjem izobraževanju.
Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 5, 5/1.
osnovno in srednje šolstvo - napredovanje v naziv mentor - konstitutivna odločba - pravno učinkovanje - retroaktivnost
Konstitutivna odločba pravno učinkuje od tedaj, ko obstaja, to je od dneva, ko je bila izdana oziroma vročena stranki. Samo, če je posebej predpisano, takšna odločba lahko pravno učinkuje retroaktivno.
Pravilnik o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu (1992) člen 2, 10, 20.
vzgoja in izobraževanje - napredovanje pedagoških delavcev - napredovanje v naziv - naziv svetnik - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Doba dela po pravilniku o napredovanju v nazive v osnovnem in srednjem šolstvu od stranke, ki odloča o nazivu svetnika, zahteva, da naj ta pojem pomeni: ali vsako dobo dela ali le delovno razmerje. Tožena stranka tega ni storila, kršila pa je tudi ZUP v vsebini utemeljitve odločbe.