ZTLR člen 14, 38, 38/2, 39, 39/2, 72, 72/2.ZOR člen 210, 210/4, 214, 219.
nedobroverna posest - solastnina - uporaba sorazmernega dela solastne stvari - uporaba tuje stvari v svojo korist - plačilo najemnine
Solastnik nepremičnine, ki ima v nedobroverni posesti delež drugega solastnika, je temu dolžan povrniti korist v višini najemnine, čeprav od nepremičnine ne pridobiva dohodke.
povrnitev škode - odškodninska odgovornost delodajalca - odgovornost za škodo od nevarne dejavnosti - pojem nevarne dejavnosti - domneva vzročnosti - objektivna odgovornost - krivdna odgovornost - povrnitev negmotne škode - denarna odškodnina
Nevarna je tista dejavnost, ki ustvarja ob normalni, pričakovani in izkustveni izvedbi povečano tveganje. Premik 200 kg težke železne blagajne ob zidu, ob primarni izbiri manevra ne predstavlja opravila, ki bi bilo samo po sebi nevarno; delodajalec, ki je svojemu delavcu tak premik naročil, odgovarja le krivdno.
revizija - dovoljenost revizije za spremenjeno tožbo - opredelitev vrednosti spornega predmeta - prekluzija
Tožeča stranka mora navesti vrednost spornega predmeta ob spremembi tožbe oziroma tožena stranka mora izzvati postopek po tretjem odstavku 40. člena ZPP najpozneje na prvem naroku za glavno obravnavo, ki je bil po spremembi tožbe.
dolžnost staršev preživljati otroka - znižanje preživnine - spremenjene razmere - možnosti preživninskega zavezanca - potrebe upravičenca do preživnine
Starši z rojstvom novih otrok prevzemajo nase nove odgovornosti za njihovo preživljanje, vzgojo in šolanje. Zato se ne morejo izgovarjati na veliko število otrok in na slab zaslužek. Čeprav sta se tožniku kasneje rodili dve hčerki, zaradi tega ne sme biti izničen tožnikov prispevek za preživljanje sina in se mora tožnik potruditi, da bo toliko zaslužil, da bo lahko preživljal svoje otroke, saj je to njegova dolžnost, ki je določena v 54. členu Ustave Republike Slovenije (URS, Ur. list RS, št. 33/91).
pripor - sklep o priporu pred vložitvijo zahteve za uvedbo preiskave - sestavine sklepa
Ker v obrazložitvi sklepa o odreditvi pripora niso povzeti razlogi, ki jih je v zvezi s predlogom za odreditev pripora navajal okrožni državni tožilec na naroku dne 9.9.1999, na katerem sta bila navzoča osumljenka in njen zagovornik, ki sta se poslužila pravice iz 2.odst. 204.a čl. ZKP, ni podana zatrjevana bistvena kršitev določb kazenskega postopka.
ZUS člen 3, 3/1. ZPPSL člen 101, 103, 131.ZDen člen 67. ZUP (1956) člen 12.
stečajni postopek - začetek stečajnega postopka - izločitvena pravica denacionalizacijskega upravičenca - denacionalizacija - čas izdaje denacionalizacijske odločbe - pravnomočnost in dokončnost upravne odločbe - začasna odredba
Denacionalizacijski upravičenec je upravičen izločati predmet denacionalizacije iz stečajne mase le na podlagi odločbe pristojnega državnega organa prve stopnje, če je bila ta izdana pred začetkom stečajnega postopka in seveda, če se z njo stvar vrne upravičencu.
ZOR člen 200, 200/1, 203. ZPP (1977) člen 8, 354, 354/2-7.URS člen 23.
povrnitev negmotne škode - pravična denarna odškodnina - primarni strah - sekundarni strah - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - telesne bolečine - absolutne bistvene kršitve določb pravdnega postopka - možnost obravnavanja pred sodiščem - načelo proste presoje dokazov
Nižji sodišči pri odločanju o odškodnini za strah, nista upoštevali tistega dela prvega odstavka 200. člena ZOR, ki omogoča sodišču, da prisodi denarno odškodnino kot zadoščenje oškodovancu samo za škodo, pri kateri sta stopnja bolečin in strahu ter njihovo trajanje intenzivna in dolgotrajna.
Tožena stranka je bila povabljena na glavno obravnavo in je bila prisotna na narokih, zato si je tedaj lahko neposredno ogledala tožnikov prst in stanje primerjala s stanjem, ki ga prikazuje fotografija. Na glavni obravnavi je imela vse možnosti za to, da se je seznanila s potekom dokaznega postopka in je sodelovala, zato revizijski očitek, češ da ni imela možnosti obravnavanja pred sodiščem (7.točka drugega odstavka 354. člena ZPP 1977) in da s tožnikom ni bila v enakoprav-nem položaju (23. člen Ustave Republike Slovenije, URS, Ur.l. RS, št. 33/91), ni primeren in ni utemeljen.
ZPP (1977) člen 8, 354, 354/1, 354/2-10, 385, 385/3.
revizija - razlogi za revizijo - izpodbijanje dokazne ocene v reviziji
Revizijsko sodišče ne more presojati pravilnosti dokazne ocene sodb prve in druge stopnje in s tem tudi ne, ali je dejansko stanje ugotovljeno pravilno in v celoti. Za revizijsko sodišče so dejanske ugotovitve izpodbijane sodbe obvezna podlaga za odločanje v revizijskem postopku.
ZOR člen 567, 567/1.ZDen člen 88, 89. ZPP (1977) člen 56, 56/1, 489a.ZS člen 99, 99/2-2.
zakup - plačilo zakupnine - razpolaganje z nepremičninami, za katere obstaja dolžnost vrnitve - gospodarski spor
ZDen prepoveduje razpolaganje z nepremičninami oziroma s premoženjem, glede katerega obstaja dolžnost vrnitve, od dneva uveljavitve zakona dalje, to je od 7.12.1991. Ker sta nižji sodišči ugotovili, da mora toženka izpolniti svojo obveznost iz zakupne pogodbe z dne 25.9.1990, torej iz časa pred uveljavitvijo ZDen, z njo ni prekršena prepoved razpolaganja, ker za sklenitev te pogodbe ZDen še ni mogel veljati. Pogodba tudi ni fiktivna in špekulativna v smislu 89. člena ZDen. Da bi bila nepremičnina že vrnjena denacionalizacijski upravičenki, pa revidentka ne zatrjuje.
promet s stanovanji in stanovanjskimi hišami - predkupna pravica - tožba predkupnega upravičenca na razveljavitev pogodbe - sklenitev prodajne pogodbe - kumulativni pogoji
Zakon nudi pravno varstvo predkupnemu upravičencu z možnostjo, da zahteva razveljavitev prodaje, le če predkupni upravičenec zahteva hkrati sklenitev prodajne pogodbe zase. Sicer takšnega varstva ni.
začasna odredba - vezanost sodišča na tožbeni zahtevek
Sodišče je vezano na zahtevo stranke in če je že ugotavljalo, da sporno pravno razmerje ni verjetno izkazano, bi moralo obrazložiti, na podlagi česa to ugotavlja, zahtevo pa bi smelo kvečjemu zavrniti, ne zavreči. Po uradni dolžnosti sodišče lahko izda začasno odredbo le na podlagi 3. odstavka 62. člena ZUS.
ZKP zaradi zagotavljanja pravice do obrambe pridržanega osumljenca določa odreditev pridržanja po preiskovalnem sodniku za nadaljnjih 48 ur, ko je osumljencu zagotovljenih 24 ur, da si izbere zagovornika po lastni odločitvi, če se zanj sam odloči.
Z zatrjevanim povečanim tovornim prometom po lokalnih cestah za potrebe sporne gradnje in s tem nastanek morebitne škode, še niso izkazane hujše škodljive posledice. Te so po oceni sodišča le tiste, ki jih kasneje sploh ne bi bilo mogoče v celoti odpraviti.
ZOR člen 200, 203. ZPP (1977) člen 354, 354/1, 373.
povrnitev negmotne škoda - pravična denarna odškodnina - duševne bolečine zaradi smrti bližnjega - škoda lastnega izvora - sprememba sodbe sodišča prve stopnje - zmotna uporaba materialnega prava
Presoja višine denarne odškodnine za negmotno škodo.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Zagovornica obs. S. O. uveljavlja razlog zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja, saj se ne strinja z dokazno oceno sodišča, ki ni le na podlagi izpovedbe oškodovanega D. S., pač pa tudi z oceno zagovorov obsojencev ugotovilo, da so storili očitano kaznivo dejanje. Zaradi zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja pa po določilu 2.odst. 420.čl. ZKP ni mogoče vložiti zahteve za varstvo zakonitosti.
ZPP (1977) člen 354, 354/1, 354/2-13, 365, 365/2, 375, 385.
revizija - razlogi za revizijo - meje revizijskega preizkusa
Res je, da sodišče druge stopnje ni ponovno v podrobnostih omenjalo vseh okoliščin, ki jih je navedlo že sodišče prve stopnje, ko je zavračalo tožnikove očitke o pomanjkljivostih izvedbe procesa.
Zadovoljilo se je s "podrobno, obširno in kompleksno analizo dokazov", sprejeto v sodbi sodišča prve stopnje, s katero je to "že odgovorilo na vse pritožbene pomisleke in predloge". Vendar pa to pomeni, da je sodišče druge stopnje presojalo pritožbene navedbe, ki so odločilnega pomena.