V predhodnem preizkusu formalnih pogojev za obnovo postopka se presoja verjetna izkazanost okoliščin, na katere opira davčni organ svojo odločitev o dovolitvi obnove postopka.
sklenitev pogodbe o zaposlitvi - obstoj delovnega razmerja - dejanski nastop dela
Zaradi odločilne vloge delodajalca pri pripravi in registraciji pisne pogodbe o zaposlitvi in zaradi varstva pravic delavca, kot šibkejše stranke, je treba ob dejanskem nastopu dela delavcu priznati pravice iz delovnega razmerja tudi če pisna pogodba o zaposlitvi po krivdi delodajalca ni sklenjena, če je dokazana sklenitev ustne pogodbe o zaposlitvi oziroma če je dokazan vsaj obstoj predpostavk za sklenitev takšne pogodbe. Ena od pomembnih predpostavk je tudi obstoj obojestransko izražene volje (vsaj obljube sklenitve pogodbe) v času opravljanja dela.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - ni razlogov o odločilnih dejstvih - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Sodišče je dolžno obrazložiti, zakaj niso bili v postopku uporabljeni drugi dokazi le, če bi poleg izvedenih obstajali še kakšni drugi dokazi in jih ne bi izvedlo ali bi njihovo izvedbo neutemeljeno zavrnilo. V nasprotnem primeru bistvena kršitev določb kazenskega postopka iz 11. točke 1. odstavka 371. člena ZKP ni podana.
ZZZDR člen 4, 78, 78/1, 79, 102, 103. Konvencija Združenih narodov o otrokovih pravicah.ZPP člen 326, 326/2, 328.
razmerja staršev do otrok po razvezi zakonske zveze - varstvo, vzgoja in preživljanje otrok - dodelitev otroka - koristi otroka - upoštevanje otrokove želje - dolžnost preživljanja mladoletnega otroka - višina preživnine - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - izdaja dopolnilne sodbe - poprava sodbe - očitne napake v imenih in številkah
Sodišči sta pri odločanju o varstvu, vzgoji in preživljanju mladoletne hčerke sledili izključno njenih koristim, ko sta dali odločilno težo volji otroka, pri čemer sta bili posebno pozorni na zrelost otroka in sta pazili, da volja ne bi bila izražena pod vplivom pritiskov ali manipulacij katerega od staršev. Opredelitev oziroma samoodločba razsodnega otroka je namreč odločilna za svobodni razvoj otrokove osebnosti.
Ker obsojenčev zagovornik v zahtevi za varstvo zakonitosti trdi le, da je pripor trajal nenormalno dolgo, ne pojasni pa, v čem naj bi bila kršitev postopka, te ni mogoče preizkusiti.
skrajšani postopek - pripor zaradi izmikanja glavni obravnavi - begosumnost - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
V skrajšanem postopku je pripor izjemen ukrep in se sme iz pripornega razloga begosumnosti odrediti le, če je podana očitna, torej bolj izražena nevarnost bega.
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona - izločitev sodnika in državnega tožilca
Glede na določbo 1. odstavka 424. člena ZKP Vrhovno sodišče ne sme preizkušati kršitev zakona, zatrjevnih v pritožbi zagovornice zoper sodbo sodišča prve stopnje, na katero pa se zahteva za varstvo zakonitosti zgolj sklicuje.
V zahtevi za varstvo zakonitosti ni mogoče uveljavljati izločitve sodnikov in državne tožilke, ki so sodelovali v rednem postopku (2. in 3. odstavek 41. člena ZKP).
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Vrhovno sodišče na podlagi zahteve za varstvo zakonitosti ne presoja tistih kršitev zakona, glede katerih se zahteva sklicuje na navedbe v pritožbi zoper sodbo sodišča prve stopnje (1. odstavek 424. člena ZKP).
lahka telesna poškodba - opis kaznivega dejanja - kazniva dejanja zoper življenje in telo - konkretizacija trajanja posledic
V primeru lahke telesne poškodbe po 133. členu KZ se abstraktni del kaznivega dejanja glede trajanja posledic (začasno) že izenačuje s konkretizacijo kaznivega dejanja v primeru, da je sama telesna poškodba konkretizirano opisana. Kolikor bi bili glede na posledice povzročene lahke telesne poškodbe znani tudi konkretni podatki o trajanju teh posledic, pa bi bilo zaradi natančnosti označbe primerno, da se časovni potek trajanja posledic opiše tudi v okviru opisa dejanja.
izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev pravice do obrambe - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - izredna omilitev kazni
V primeru neuspeha vložene zahteve za varstvo zakonitosti Vrhovno sodišče iste vloge kljub vlagateljevemu predlogu ne more obravnavati kot zahtevo za izredno omilitev kazni.
URS člen 29, 29-3.ZKP člen 17, 299, 299/2, 420, 420/2.
izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev pravice do obrambe - načelo materialne resnice - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Ker je sodišče dolžno odvrniti vse, kar bi zavlačevalo postopek, ne da bi koristilo razjasnitvi stvari (2. odstavek 299. člena ZKP), sme predlagani dokaz zavrniti, če je očitno, da je nadaljnje izvajanje dokazov zaradi jasnosti zadeve odveč.