Zavarovanci do takratnega nosilca zavarovanja vojaških zavarovancev v Beogradu, ki so nadaljevali z delom v Vojski Jugoslavije in ostali zavarovanci po 18. oktobru 1991 že tujega nosilca zavarovanja, pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije niso pridobili pravice do pokojnine, saj so to pravico lahko uveljavljali pri nosilcu zavarovanja, pri katerem so ostali v zavarovanju.
Na podlagi četrtega odstavka 2. člena ZPIZVZ je tožena stranka prevzela obveznosti iz naslova zagotavljanja pokojnin le do tistih starejših zavarovancev bivšega skupnega zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje vojaških zavarovancev, ki so zaradi osamosvojitve Republike Slovenije po 18. oktobru 1991 ostali brez zaposlitve in brez zavarovanja, saj so le ti glede na prvi odstavek 171. člena ZPIZ izpolnjevali pogoje za uveljavitev pravice do pokojnine na podlagi tega zakona.
pokojninska osnova - starostna pokojnina - podatki matične evidence
Če v matični evidenci zavarovancev za posamezna obdobja ni podatkov o višini plače zavarovanca, ki so pomembni za ugotovitev zakonite pokojninske osnove, je potrebno uporabiti druge podatke, ki so na voljo.
Tožena stranka v pokojninsko osnovo tožeči stranki pravilno ni vštela odškodnine za tehnično izboljšavo, saj ji ta v skladu s pravilnikom delodajalca ni bila izplačana iz sredstev za osebne dohodke (s prispevki), temveč iz sredstev za materialne stroške.
obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje - poslovodna oseba - družbeniki
Na podlagi 2. odstavka 7. člena ZPIZ-1 je glede poslovodnih oseb družb kot podlaga za obvezno zavarovanje v smislu 2. odstavka 15. člena ZPIZ-1 upoštevno le takšno pravno razmerje, ko poslovodna oseba ni obvezno zavarovana na drugi pravni podlagi, in če dosega (iz naslova opravljanja te funkcije) takšne dohodke, ki predstavljajo osnovo za obračun dohodnine in to najmanj v znesku minimalne plače.
ZUP člen 68, 68/2, 223, 223/1.ZDR člen 119, 119/1.ZPIZ-1 člen 249, 251, 251/1.
prenehanje delovnega razmerja - invalidnost I. kategorije - pravnomočnost odločbe o ugotovljeni invalidnosti - sklep o popravi
Če je bila tožnikova vloga pri ZPIZ obravnavana kot predlog za popravo invalidske odločbe in je postal sklep o popravi pravnomočen, potem tožnikova vloga ni zadržala nastopa pravnomočnosti invalidske odločbe, saj je imel popravni sklep učinek od dneva izdaje invalidske odločbe.
starostna pokojnina - mednarodni sporazum o socialni varnosti - najvišja pokojninska osnova
Glede odločitve o vtoževani pravici določila 2. in 3. člena Sporazuma o socialni varnosti med Vlado RS in Vlado Kanade napotujejo na uporabo ZPIZ-1, katerega posamezna določila bi lahko tožena stranka pri odločanju o priznanju pravice izključila le, če bi se pogodbenici v Sporazumu tako izrecno dogovorili.
Ker je pokojninska osnova tožeče stranke presegla najvišjo pokojninsko osnovo iz prvega odstavka 49. člena ZPIZ-1, je tožena stranka utemeljeno upoštevala omejitev iz tretjega odstavka tega člena in pri odmeri pokojnine upoštevala zakonsko določeno najvišjo pokojninsko osnovo.
invalid III. kategorije - naknadno uveljavljanje pravic - - sprememba v stanju invalidnosti - uporaba ZPIZ
ZPIZ v 293. členu določa, da se v postopku za uveljavljanje pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja oziroma za ugotavljanje pokojninske dobe, ki se je začel do 31.3.1992, uporabljajo predpisi, ki so veljali do navedenega dne (prvi odstavek), v primerih iz prejšnjega odstavka pa se pravice na podlagi invalidnosti določijo po predpisih, veljavnih na dan nastanka invalidnosti (drugi odstavek). Ker se je postopek za uveljavljanje pravic začel šele leta 2000, je neutemeljeno revizijsko zavzemanje za uporabo določb ZPIZ/83 in ZTPPIZ, kljub temu da je bila tožnikova invalidnost ugotovljena že z 11.5.1988, torej pred začetkom veljavnosti ZPIZ.
azbestna proizvodnja - upokojitev pod ugodnejšimi pogoji
Ker delovno razmerje tožeči stranki ni prenehalo in je ta še vedno zaposlena v S. d.d., zaradi neizpolnjevanja pogojev iz 8. člena ZPPPAI ni upravičena do upokojitve pod ugodnejšimi pogoji.
odškodninska odgovornost zavoda - kapitalizirane obresti od zneskov pokojnine - odškodnina v višini zamudnih obresti
Določba o odškodnini po drugem odstavku 276. člena ZPIZ-1 se razlikuje od odškodnine po določbah ZOR (na katero se sklicuje prvi odstavek istega člena). Ureditev v drugem odstavku predstavlja tudi posebno ureditev odškodnine, za katero ne veljajo določbe ZOR oz. OZ. Pogoji za plačilo takšne odškodnine so namreč že določeni, prav tako tudi višina odškodnine, ki je vezana na višino obračunanih zamudnih obresti.
pokojnina - bivši vojaški zavarovanec - ustavnost in zakonitost
Odločitev sodišča, da ne bo sledilo predlogu tožnika in zahtevalo presoje ustavnosti zakonskih določb, ki so po mnenju tožnika neskladne z Ustavo Republike Slovenije, ne pomeni kršitve določb pravdnega postopka ali zmotne uporabe materialnega prava.
pravica do pokojnine - zamudne obresti - odškodninska odgovornost zavoda
Med splošnimi podlagami za odgovornost za škodo je poleg protipravnosti potrebna tudi odgovornost pravne osebe za škodo, pri čemer mora škodno dejanje predstavljati prekršitev tiste skrbnosti, ki se zahteva pri delovanju pravne osebe v danih okoliščinah (172. člen v povezavi s 170. členom ZOR). Ta pa ni dokazana zgolj zaradi tega, ker je bila odločba Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje spremenjena. Zlasti zato, ker je do tega prišlo šele po tem, ko je Ustavno sodišče razveljavilo prejšnje odločbe sodišč vseh treh stopenj in je sodišče šele v ponovnem postopku tožniku dosodilo pokojnino.
pokojnina v tuji državi - pravica do izbire pokojnine - status zavarovanca
Tožnika ni mogoče šteti med zavarovance, saj je že pridobil pravico do pokojnine na podlagi zavarovalne dobe, ki jo je v glavnem izpolnil pri toženi stranki (Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije). Po določbi drugega odstavka 177. člena ZPIZ-1 zato ne spada v krog oseb, ki bi bile upravičene do izbire in ki bi s tem imele možnost uveljavljanja pravice do starostne pokojnine v Republiki Sloveniji.
upokojitev pod ugodnejšimi pogoji - azbestna proizvodnja - izpolnjevanje pogojev
V socialnih sporih sodišče odloča o zakonitosti dokončnih aktov, ki jih o socialnih pravicah izdajajo pristojni organi. Zato za odločitev sodišča praviloma ne morejo biti pomembna dejstva, ki nastanejo po dokončnosti izpodbijane odločbe.
ZPIZ člen 208, 213, 317. Sklep o določitvi novih stopenj povečanja zavarovalne dobe na delih in nalogah v rudnikih v SR Sloveniji, na katerih se je zavarovalna doba že doslej štela s povečanjem in stopenj povečanja zavar.
zavarovalna doba, ki se šteje s povečanjem - dejansko delo v rudniku
V zavarovalno dobo s povečanjem na delih in nalogah v rudniku je mogoče upoštevati le čas, ko je nekdo opravljal posebno težka in za zdravje škodljiva dela.
pokojnina v tuji državi - pravica do izbire pokojnine -status zavarovanca
Ker pomeni pravica do izbire pokojnine v drugi državi pri nas novost, je določbo 177. člena ZPIZ-1 mogoče uporabljati le za naprej, to je za primere, ko zavarovanec do uveljavitve ZPIZ-1 še ni pridobil in uveljavil pravice do pokojnine na podlagi istih pokojninskih obdobij v tuji državi.
pokojnina v tuji državi - pravica do izbire pokojnine - status zavarovanca
Prvi in drugi odstavek 177. člena ZPIZ-1 določata pravico do izbire med pokojninami kot pravico, ki pripada zavarovancu. Tožnika ni mogoče šteti med zavarovance, saj je že pridobil pravico do pokojnine (na podlagi zavarovalne dobe, ki jo je v glavnem izpolnil pri toženi stranki).
pokojnina v tuji državi - pravica do izbire pokojnine - status zavarovanca
Prvi in drugi odstavek 177. člena ZPIZ-1 določata pravico do izbire med pokojninami kot pravico, ki pripada zavarovancu. Tožnika ni mogoče šteti med zavarovance, saj je že pridobil pravico do pokojnine (na podlagi zavarovalne dobe, ki jo je v glavnem izpolnil pri toženi stranki).