Ob presoji zakonitosti zamudne sodbe, s katero je bilo toženki, ki na tožbo ni odgovorila, naloženo plačilo skladno s poravnavo, ki jo je sklenila s tožnico, pritožbeno sodišče ne more odločati o pritožbenem predlogu, da se toženki odobri 12 mesečno obročno odplačilo dolga, saj za to ni pristojno.
ZPIZ-1 člen 407. ZPIZ/92 člen 312. Temeljni zakon o delovnih razmerjih (1970) člen 37. Zakon o zaposlovanju delavcev z nepolnim delovnim časom, o uvedbi dela preko polnega delovnega čas in o opravljanju dela, ki se ne šteje za delovno razmerje (1970) člen 4. Zakon o medsebojnih razmerjih delavcev v združenem delu in o delovnih razmerjih med delavci in zasebnimi delodajalci (1974) člen 27, 29. ZDR/77 člen 82. Zakon o zdravstvenem varstvu (1980) člen 116, 117, 118.
pokojninska osnova - nadurno delo - poseben delovni pogoj.
V primerih, ko pri posameznem delavcu delovni čas, skupaj z delom v rednem delovnem času, preseže 42 urno tedensko obveznosti, se razlika dela, opravljenega kot delo v podaljšanem delovnem času, dežurstvu ali stalni pripravljenosti, šteje kot delo v podaljšanem delovnem času in s tem kot poseben delovni pogoj.
dodatek za pomoč in postrežbo - aktivni zavarovanec
Tožnik je glede na naravo bolezni oziroma okvare (paraplegija) upravičen do dodatka za pomoč in postrežbo, čeprav na dan priznanja te pravice ni bil uživalec pokojnine, ampak aktivni zavarovanec.
ZPIZ-1 člen 275. OZ člen 190, 191, 347, 347/1. ZOdvT člen 25, 25/1.
nadomestilo plače za čas čakanja na zaposlitev na drugem ustreznem delu - dolžnost vrnitve - zastaranje - občasna dajatev - stroški postopka - vrednost spornega predmeta
Terjatev iz naslova nadomestila plače za čas čakanja na zaposlitev na drugem ustreznem delu se šteje za občasno dajatev, kar pomeni, da zastaralni rok na podlagi 347. člena OZ znaša tri leta.
pravična odškodnina – duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti
Pri določitvi denarne odškodnine za duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti so pravno relevantna dejstva o obsegu trajnih posledic utrpelih poškodb v smislu zmanjšanja funkcionalnih sposobnosti poškodovanih delov telesa in s tem prizadetosti kvalitete oškodovančevega življenja ter posledičnega vpliva na porušenje njegovega notranjega ravnovesja oz. njegovo duševno doživljanje teh spremenjenih okoliščin.
pravice iz invalidskega zavarovanja – stroški upravnega postopka
Postopek za priznanje pravic iz invalidskega zavarovanja se je začel na tožničino zahtevo, zato ni upravičena do povračila stroškov zastopanja in prihoda na invalidsko komisijo, ne glede na uspeh v postopku.
PRAVO INTELEKTUALNE LASTNINE – CIVILNO PROCESNO PRAVO
VSL0069481
ZIL-1 člen 42, 121. ZPP člen 181.
kršitev znamke – ugotovitvena tožba
Stališče tožeče stranke, da gre pri nacionalni znamki št. 9471492 in znamki Skupnosti št. 00667299 za isto znamko, ker je (bil) z njima zavarovan po vsebini isti znak „JULIJANA“, je napačno.
starostna pokojnina - delna pokojnina - odjava iz zavarovanj
Zavarovanec, ki izpolni pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, pridobi pravico do delne pokojnine, če je v delovnem razmerju največ s polovico delovnega časa, pri čemer je pogoj za pridobitev pravice prenehanje obveznega zavarovanja na podlagi dotedanje polne zaposlitve v polnem delovnem času. Ta pogoj pri tožnici ni bil izpolnjen, ker do dneva dokončne odločbe toženke ni uveljavljala ustrezne spremembe zavarovanja.
ZPIZ-1 člen 252, 252/2. ZDSS-1 člen 72, 72/1. ZPP člen 112, 112/1, 112/2.
rok za vložitev tožbe - zavrženje tožbe
Prekluzivni materialni rok za vložitev tožbe se lahko podaljša samo za poštni tek, ne pa iz drugih razlogov. Zaradi zamude takšnega roka tudi ni mogoča vrnitev v prejšnje stanje.
ZPIZ-1 člen 50, 51, 390, 410. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (1983) člen 19.
odmera starostne pokojnine – pokojninska doba
Tožnici je bila pravica do starostne pokojnine priznana po predpisih, veljavnih do 30. 6. 1983 za 36 let pokojninske dobe in 58 let starosti. Ker se ji zaradi nadaljevanja delovnega razmerja pokojnina ni izplačevala, ji je bila s 1. 1. 1990 odmerjena ugodnejša pokojnina po tedaj veljavnih predpisih, po katerih se je starostna pokojnina odmerila največ v 85 %, zato doba, dopolnjena nad 36 let, ni mogla vplivati na odmerni odstotek. Tožnica po 1. 1. 2000 ni bila več zavarovanka in ni dopolnila pokojninske dobe, zato ni podlage za odmero starostne pokojnine za 42 let pokojninske dobe po ZPIZ-1, kot to neutemeljeno uveljavlja.
nedovoljena pritožba – pravni interes za pritožbo – zavrženje pritožbe
Pritožba izpodbija nekaj, o čemer sodišče prve stopnje z izpodbijanim sklepom sploh ni odločilo. Drugotožena stranka zato nima pravnega interesa za pritožbo.
protipravnost ravnanja – protipravno ravnanje policistov – poseg v zasebnost – poseg v dostojanstvo – prekršek – obisk na domu – vročanje plačilnega naloga
Določba 55. člena ZP-1 daje policistom podlago za to, da so tožnika obiskali na domu ob tako pozni uri. Ob tem, da so se upravičeno zglasili pri njemu, pa njihovo nadaljnje postopanje, ko so mu vročili plačilni nalog, ne more biti več sporno. V skladu s 1. odstavkom 57. člena ZP-1 se kršitelju plačilni nalog namreč vroči takoj na kraju prekrška, tudi če je bilo o prekršku odločeno na podlagi zbranih obvestil.
ZDSS-1 člen 28, 28/1. ZPP člen 142, 142/1, 280, 280/2.
sklep o ustavitvi postopka - izostanek z naroka - preložitev naroka - fikcija umika tožbe
Sodišče prve stopnje utemeljeno ni ugodilo tožnikovi prošnji za preložitev poravnalnega oz. prvega naroka za glavno obravnavo, ker v prošnji ni navedel in izkazal upravičenega razloga za izostanek (zdravniškega opravičila, izdanega na obrazcu, skladno z zakonom, ki ureja zdravstveno varstvo). Ker tožnik kljub dejstvu, da narok ni bil preložen, na narok ni pristopil, je nastopila fikcija umika tožbe.
invalid I. kategorije - datum nastanka invalidnosti
Ker je v primeru, ko je invalidnost posledica bolezenskega stanja, skoraj nemogoče govoriti o določenem dnevu, ko je prišlo do takšne spremembe, da je bila sposobnost za organizirano pridobitno delo izgubljena, je odločitev sodišča prve stopnje, ki je kot datum nastanka invalidnosti vzelo dan odločanja toženke (invalidske komisije II. stopnje), zakonita.
Zakonita je odločba toženke, s katero je bila zavržena tožničina zahteva za odpis dolga iz naslova neplačanih prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, ker se je o isti upravni zadevi že vodil upravni postopek, ki v času vložitve nove vloge še ni bil zaključen.
poklicna rehabilitacija - začasno nadomestilo po pričetku dela na drugem delovnem mestu po zaključeni poklicni rehabilitaciji
Tožnik je pravico do poklicne rehabilitacije pridobil na podlagi določb ZPIZ, v času veljavnosti ZPIZ-1 je bil le podaljšan čas poklicne rehabilitacije. Zgolj zaradi tega ni mogoče šteti, da je tožnik upravičen do pravic na podlagi ZPIZ-1, konkretno do pravice do začasnega nadomestila po pričetku dela na drugem delovnem mestu po zaključeni poklicni rehabilitaciji, ki je ZPIZ ni poznal.
ZPIZ-1 člen 407. ZPIZ/92 člen 312. Temeljni zakon o delovnih razmerjih (1970) člen 45, 45/2. Zakon o zdravstvenem varstvu (1980) člen 116, 116/2.
pokojninska osnova - poseben delovni pogoj - dežurstvo
Plača, izplačana za delo preko polnega delovnega časa, se upošteva pri izračunu pokojninske osnove, če je bila izplačana za delo, ki se je po predpisih o delovnih razmerjih štelo kot poseben delovni pogoj. Pri tem je treba upoštevati, da je tožnica kot višja medicinska sestra v spornem obdobju opravljala dežurstvo, dežurstvo pa se šteje kot poseben pogoj dela v zdravstveni organizaciji, ki mora na ta način zagotoviti neprekinjeno delo, če tega dela ni mogoče organizirati v izmenah ali drugače.
pogodba v korist tretjega – aktivna procesna legitimacija – stvarna legitimacija
Pogodbeni stranki v dodatku h kupni pogodbi nista ustanovila pravice v korist tretjega (notarke), zato notarka na podlagi te kupne pogodbe ni upravičena terjati plačila notarskih stroškov od kupke.
V obravnavani zadevi dolžnik očitno z namenom zavlačevanja postopka vlaga pritožbe ne le praktično zoper vsak sklep prvostopnega sodišča, ampak tudi zoper sklepe pritožbenega sodišča, čeprav je bil jasno poučen, da zoper odločitev drugostopnega sodišča pritožba ni dovoljena.