Sodišče prve stopnje je po nepotrebnem ugotavljalo zapustnikovo voljo v smislu določila člena 46/3 ZD, da se toženki dana darila ne vštejejo v njen dedni delež. Ker spada v zapuščino zaščitena kmetija, je treba uporabiti določilo člena 15/1 Zakona o dedovanju kmetijskih zemljišč, po katerem se všteje darilo v dedni delež ne glede na zapustnikovo voljo.
predlog za izdajo dopolnilne sodbe - uveljavljanje več tožbenih zahtevkov v eni tožbi
Za presojo, kakšen zahtevek uveljavlja tožnik, je odločilna njegova izjava o zahtevku, ne pa dokazni predlogi, ki bi morda lahko le posredno kazali na tak ali drugačen zahtevek.
privatizacija stanovanj in stanovanjskih hiš - pravica do nakupa stanovanja - privolitev imetnika stanovanjske pravice - pravica ožjega družinskega člana do nakupa stanovanja
Imetnik stanovanjske pravice prosto razpolaga s svojo pravico do nakupa stanovanja in ga zato ni mogoče siliti in prisiliti, da to pravico prenese na določenega družinskega člana. V zakonu ni opore za to, da bi žena imela prednost.
Ni pravno varovana posest posestnika, ki jo je pridobil samovoljno in protipravno od prejšnjega posestnika, ki je za varstvo svoje posesti pravočasno ukrepal in storil vse, kar je bil po zakonu upravičen storiti.
Določila v oporoki, da oporočni dedič dobi premoženje zapustnice, če bo skrbel za oskrbo oporočiteljičine sestre, ne pomeni nujno fideikomisarične substitucije, ampak gre lahko za odložni pogoj.
Vsekakor je treba ugotoviti pravo voljo oporočiteljice.
V primeru, ko je prišlo v državno last premoženje na podlagi menjalne pogodbe, do katere je prišlo po trditvah predlagatelja zaradi grožnje in zvijače ter pritiskov upravnega organa, gre za primer denacionalizacije po 5. čl. ZDEN, in o taki zahtevi za denacionalizacijo odloča sodišče.
V fazi odločanja o predlogu za izdajo zamudne sodbe sodišče ni upravičeno presojati utemeljenosti tožbenega zahtevka, ampak le sklepčnost tožbe. Zato v tej fazi lahko zavrne tožbeni zahtevek le, če iz dejstev, navedenih v tožbi, ne izhaja utemeljenost zahtevka.
ZIP člen 267. URS člen 15, 35. Splošna deklaracija človekovih pravic (OZN 1948) člen 12, 8. Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah (OZN 1966) člen 17, 5. ZOR člen 157, 200. Evropska konvencija o človekovih pravicah člen 8.
začasna odredba - človekove pravice in temeljne svoboščine - tisk
Zbiranje in povezovanje podatkov o določeni osebi, navajanje njenega poklica, njenega razmerja v članstvih različnih klubov, društev, zvez in drugih organizacij ter dejstev o družini v tisku verjetno posega v zasebnost tožeče stranke. Ker tak poseg v osebnostne pravice lahko povzroči nenadomestljivo moralno in/ali materialno škodo in ker je izkazana nevarnost, da bi tožena stranka s tem nadaljevala, je izdaja začasne odredbe utemeljena.
Za oceno priposestvovanja je odločilno dejstvo, kdaj je dobil tožnik sporno zemljišče v izključno posest in kdaj naj bi potem to zemljišče priposestvoval.
ZST člen 4, 4/1, 4/2-1, 4, 4/1, 4/2-1. ZPPSL člen 99, 99/1, 99/5, 99, 99/1, 99/5.
stečaj taksnega zavezanca
Pritožbi se ugodi in se izpodbijani sklep sodišča prve stopnje razveljavi. Obrazložitev Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje ugotovilo, da taksni zavezanec I. ni pravočasno plačal sodne takse za tožbo v znesku 98.540,00 SIT in opominske takse v znesku 1.200,00 SIT, ter da mora zato plačati še 50 % kazensko takso v višini 49.270,00 SIT ter sklenilo, da se vsa taksa prisilno izterja. Proti sklepu je stečajni upravitelj pravočasno vložil pritožbo. Zatrjuje, da je taksna obveznost nastala pred začetkom stečajnega postopka nad taksnim zavezancem in da zato prisilna izterjava sodne takse ni mogoča, pač pa bi morala terjatev biti prijavljena v stečajnem postopku. Pritožba je utemeljena. Iz podatkov v spisu je razvidno, da se je nad taksnim zavezancem začel stečajni postopek dne 31.10.1991. Taksna obveznost za plačilo takse za tožbo je nastala dne 12.6.1991 (glej prvi odstavek in prvo točko drugega odstavka 4. člena Zakona o sodnih taksah), torej pred dnevom začetka stečajnega postopka nad taksnim zavezancem. V konkretnem primeru zato za plačilo oziroma izterjavo sodne takse ni mogoče uporabiti določbe 5. odstavka 99. člena ZPPSL, pač pa določbo 1. odstavka 99. člena ZPPSL. Taksna obveznost ni nastala med stečajnim postopkom, zato za izdajo izpodbijanega sklepa ni bilo podlage. Sodišče druge stopnje je zato pritožbi ugodilo in izpodbijani sklep sodišča prve stopnje razveljavilo.
Če se stranki glede zamudnih obresti nič ne dogovorita, veljajo predpisi o zakonitih zamudnih obrestih, vendar le, če ne gre za denarno terjatev pri kateri se uporablja dogovorjena valutna klavzula. Če je glavnica določena z uporabo valutne klavzule se obresti priznajo po obrestni meri, po kateri se v kraju izpolnitve obrestujejo hranilne vloge v tuji valuti, dogovorjeni v valutni klavzuli.
Odškodnina za zaplenjeno premoženje mora plačati družbeno politična skupnost, ki je premoženje prevzela. Iz sklepa, ki določa odškodnino za premoženje, mora biti razvidno, za katere premičnine in v kakšnem znesku je bila določena odškodnina.
gradnja na tujem zemljišču - gradnja na tujem zemljišču
Za odločitev, ali je rušenje objekta, zgrajenega na tujem zemljišču, katerega lastnik se je gradnji uprl, družbeno opravičljivo ali ne, ni odločilna le višina stroškov rušenja. Pomembno pa je pri tem v zvezi z obnašanjem lastnika zemljišča in graditelja med gradnjo zlasti tudi razmerje med intenzivnostjo nasilnega ravnanja prvega in upiranja drugega.
začasna odredba za zavarovanje nedenarne terjatve - začasna odredba - preprečitev uporabe sile
Ker tožnica ni pojasnila, kakšna in kolikšna škoda bi brez potrebe lahko nastala, niti kakšna sila naj bi ji grozila, niso izpolnjeni pogoji za izdajo začasne odredbe.