dovoljenost revizije - revizija brez navedbe razlogov za dovoljenost
Ker revident v reviziji ni niti neposredno niti opisno navedel, kateri pogoj za dovoljenost revizije iz drugega odstavka 83. člena ZUS-1 naj bi bil v tem primeru izpolnjen, revizije v tem primeru ni mogoče dovoliti.
ZP-1 člen 156, 156/1-1.ZJRM-1 člen 7, 7/1, 22, 22/1.
kršitev materialnih določb zakona - obstoj prekrška - nedostojno vedenje - neupoštevanje zakonitega ukrepa uradnih oseb
Prekršek po prvem odstavku 22. člena ZJRM-1 stori, kdor ne upošteva na kraju samem odrejenega zakonitega ukrepa ali odredbe uradne osebe, pri tem pa ni pomembno, ali se odredba nanaša na zakonito ali na nezakonito ravnanje določene osebe.
S tem, ko je sodišče uporabilo predpis, ki v času storitve prekrška še ni bil v veljavi, je kršilo določbo četrtega odstavka 18. člena ZPDZC na način iz 4. točke 156. člena ZP-1.
pravočasnost pritožbe - začetek teka roka za pritožbo - več pooblaščencev
Če ima stranka več pooblaščencev, je vročitev pisanja pravilna, kadar je vročena enemu od pooblaščencev in od te vročitve tečejo roki za vložitev pravnih sredstev.
vrnitev v prejšnje stanje – dovoljenost revizije – zelo hude posledice
Zgolj z navedbo, da bo izguba rednega pravnega sredstva imela za stranko zelo hude posledice, revident ni zadostil dokaznemu bremenu, da so izpolnjeni pogoji za dovoljenost revizije. Sama izguba pravice do rednega pravnega sredstva še ne pomeni, da so stranki nastale zelo hude posledice.
ZDSS-1 člen 7, 7/1, 7/1-2a.ZPP člen 25, 25/2. ZPPSL člen 144, 144/1.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - plačilo prispevkov za zdravstveno zavarovanje - stečajni postopek
Spori o plačilu prispevka niso spori, ki nastanejo v zvezi s stečajnim postopkom, saj začetek stečaja nad gospodarsko družbo ne spremeni njihove narave in sodne pristojnosti. Na drugačno stališče ne vpliva tožba z ugotovitvenim zahtevkom, saj je takšen zahtevek po prerekanju terjatev v stečajnem postopku tudi izrecno predviden - prvi odstavek 144. člena ZPPSL.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - predsednik sindikata - suspenz funkcije
Spor glede suspenza funkcije predsednika sindikata predstavlja spor iz medsebojnih razmerij, ki se nanaša na dva organa sindikata: predsednika kot fizično osebo in organ (prvostopenjski in drugostopenjski), ki ga je suspendiral in mu odvzel vse pristojnosti in obveznosti, ki jih je imel na podlagi statuta sindikata kot predsednik. Gre za spor iz civilnopravnega razmerja, o katerem odloča sodišče splošne pristojnosti.
ZDSS-1 člen 5, 5/1. ZGD člen 259.ZPP člen 482.ZDR člen 72.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - član uprave - pogodba o zaposlitvi - odpravnina
Ker je odpravnina v zvezi z razrešitvijo s funkcije člana uprave urejena v pogodbi o zaposlitvi, se tožnikova pravica do odpravnine šteje za pravico iz delovnega razmerja.
hitri postopek o prekršku - plačilni nalog - sestavine plačilnega naloga - opis prekrška
ZP-1, ki je veljal tudi v času storitve obravnavanih prekrškov, ne zahteva, da mora plačilni nalog (drugače kot odločba o prekršku - tretji odstavek 56. člena ZP-1) vsebovati opis prekrška že ob njegovi izdaji, temveč mora prekrškovni organ v skladu s šestim odstavkom 57. člena ZP-1 opis dejanskega stanja poleg ostalega predložiti sodišču v primeru, ko je zoper plačilni nalog vložena pravočasna in dovoljena zahteva za sodno varstvo.
hitri postopek o prekršku - plačilni nalog - osebna zaznava prekrška - pisna odločba o prekršku - razlogi za vložitev zahteve za sodno varstvo - pravica do poštenega postopka - možnost izjave o prekršku
Izdaja plačilnega naloga, ne da bi bili podani pogoji za njegovo izdajo, pomeni kršitev pravice storilca do izjave.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - nesreča pri delu - odškodnina
Tožnica je bila v času nesreče pri delu zaposlena pri družbi H. d.o.o. in ne pri toženi stranki. Njen delodajalec je bil izvajalec del čiščenja poslovnih in proizvodnih prostorov pri toženi stranki, vendar ne na podlagi pogodbe o zagotavljanju dela delavcev drugemu uporabniku. Zato ne gre za spor iz razmerja, ki ga ureja 5. člen ZDSS-1, temveč za spor iz civilnega razmerja, v katerem je potrebno postopati po pravilih pravdnega postopka (1. člen ZPP).
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - terjatev iz civilnega razmerja - samostojni podjetnik
Ne gre za spor o pravicah, obveznostih in odgovornostih iz delovnega razmerja med delavcem in delodajalcem. Na drugačno odločitev ne vplivajo razlogi Okrajnega sodišča, da je tožena stranka tudi po prenehanju delovnega razmerja pri tožeči stranki kot samostojna podjetnica opravljala delo po pravilih, s katerimi se je seznanila kot zastopnica (delavka v delovnem razmerju) in v skladu z navodili nadrejenih. Nobena od strank namreč v tem obdobju ne zatrjuje obstoja delovnega razmerja kljub formalnemu statusu tožene stranke kot samostojne podjetnice.
Policija oseb ne more zasliševati kot priče, zato osebe, od katerih policija zbira obvestila, tudi ne morejo imeti statusa privilegirane priče in jih policija ni dolžna poučevati o privilegiju odpovedi pričevanju.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - odškodninski zahtevek - spor med zavodoma - gospodarski spor
O odškodninskem zahtevku, ki ga Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije uveljavlja nasproti Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, je glede na določbo prvega odstavka 481. člena ZPP pristojno odločati sodišče v gospodarskem sporu.
krajevna pristojnost – preizkus pristojnosti - spor o pristojnosti – ustalitev pristojnosti - posebna pristojnost - določitev uklonilnega zapora – postopek določitve – pristojnost za odločanje o predlogu za nadomestitev globe z nalogami v splošno korist oziroma v korist samoupravne lokalne skupnosti
Načelo ekonomičnosti postopka zahteva, da je preizkus krajevne pristojnosti po uradni dolžnosti časovno omejen.
Določbo 82. člena ZP-1 je treba razlagati tako, da se nanaša le na predhodni preizkus krajevne pristojnosti po uradni dolžnosti.
ZUS-1 člen 22, 22/1, 72, 73, 73/3.ZPP člen 111, 111/2, 112, 112/1, 112/2, 142, 142/4, 343, 343/2, 346, 346/1.
prepozna pritožba - zavrženje pritožbe
Pritožbo zoper sklep v upravnem sporu je treba vložiti v petnajstih dneh od vročitve izpodbijanega sklepa. Pritožba, vložena po poteku tega roka,je prepozna in jo zavrže s sklepom sodnik poročevalec, če tega ni storil že predsednik senata sodišča prve stopnje.
Glede sporov za plačilo uporabnine ni predpisana izključna krajevna pristojnost sodišča. Zato ni bilo nikakršne podlage za odločitev Okrožnega sodišča v Kopru, da se izreče za krajevno nepristojno kljub temu, da toženka do takrat ni podala ugovora krajevne nepristojnosti.
Otrok pred 15. letom starosti ni procesno sposoben, zato upravni organ ne krši pravil postopka, če mu ne da možnosti, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah, na katerih temelji upravna odločba.
ZPP člen 154, 154/1, 155. ZUS člen16, 16/1, 36, 36/1.
stroški sodnega postopka - odgovor na tožbo - potrebni stroški
Ker tožeča stranka v upravnem sporu ni uspela, ter je sodišče tožbo zavrglo, toženi stranki pa so nastali stroški odgovora na tožbo, s katerim je tožena stranka prispevala k pojasnitvi zadeve, je sodišče s tem, ko je tožeči stranki naložilo plačilo stroškov postopka, pravilno uporabilo določbo 154. in 155. člena ZPP.