ZGO-1 člen 56, 56/1, 66, 66/1, 66/1-6. ZUP člen 214, 214/1, 237, 237/2, 237/2-7, 251, 251/1. ZUS-1 člen 17, 17/1, 28, 28/1.
upravni spor - tožnik - delno gradbeno dovoljenje - pravica graditi - skladnost projekta s prostorskim aktom - obrazložitev odločbe
Tožnika ni mogoče šteti za aktivno legitimiranega za vložitev tožbe zoper gradbeni dovoljenji, saj je v skladu z določbo 1. odstavka 17. člena ZUS-1 tožnik v upravnem sporu lahko le oseba, ki je bila stranka ali stranski udeleženec v postopku izdaje upravnega akta. Za kakšna dokazila gre in kakšno pravico na zemljiščih posega izkazujejo, kar šele bi omogočalo oceno o tem, ali je izkazana pravica graditi na tožnikovih zemljiščih, pa v obrazložitvi ni konkretizirano.
Toženka ne navaja dejstev, ki izhajajo iz predloženega PGD, in določb predpisov, v skladu s katerimi mora biti projekt, kar ponovno ne omogoča preizkusa, ali je v obravnavani zadevi projekt izdelan v skladu z izvedbenim prostorskim aktom.
Z dopolnjevanjem razlogov šele v upravnem sporu je namreč tožniku odvzeta možnost, da vloži učinkovito pravno sredstvo za zavarovanje svojih pravic. Popolna obrazložitev je še zlasti pomembna v primeru enostopenjskega postopka, kot je obravnavani, ko odprava napak, ki je sicer omogočena v pritožbenem postopku, ni mogoča, in ko stranki v postopku pred izdajo upravnega akta ni bila dana možnost, da se v zadevi izjavi.
Odločitev o zavrženju zahtevka v obravnavani zadevi ne predstavlja takšne kršitve določb postopka, ki bi terjala odpravo izpodbijanega sklepa, saj si tožeča stranka z odločitvijo o zavrnitvi njenega zahtevka v ponovnem postopku ne bi v ničemer izboljšala svojega pravnega položaja.
Že na prvi pogled je očitno, da glede na obseg sanacije iz zahtevka za izdajo gradbenega dovoljenja, predlagana sanacija kamnoloma v nobenem njenem elementu ne predstavlja gradnje v smislu 1. odstavka 1. člena ZGO-1.
brezposelna oseba - sofinanciranje stroškov prve zaposlitve - pogoji za sofinanciranje - status podjetnika posameznika - odvetnik
Odvetništvo je svoboden poklic, ki se opravlja v skladu z določbami ZOdv in ne pomeni opravljanja gospodarske dejavnosti, zato se določbe ZGD-1 glede položaja samostojnega podjetnika na odvetnike ne nanašajo.
brezplačna pravna pomoč - finančni pogoj za dodelitev brezplačne pravne pomoči - premoženje prosilca ali njegove družine
Kot izhaja iz določbe 23. člena ZSV, se pri presoji premoženjskega pogoja ugotavlja premoženje celotne družine prosilca in ne le posameznega družinskega člana.
brezplačna pravna pomoč - izplačilo nagrade in povračilo stroškov odvetniku
Organ za brezplačno pravno pomoč je pri odločanju o povračilu stroškov nudenja brezplačne pravne pomoči samostojen in ni vezan na odmero stroškov v postopku, v zvezi s katerim je bila prosilcu odobrena brezplačna pravna pomoč.
dohodnina - obnova postopka odmere dohodnine - nova dejstva in novi dokazi
Ugotovitev v inšpekcijskem zapisniku, da so bila tožniku izplačana denarna sredstva, od katerih ni bil plačan davek, predstavlja zadostno podlago za izdajo sklepa o obnovi postopka po 89. členu ZDavP-2.
ZGO-1 člen 2, 2/1. Pravilnik o projektni in tehnični dokumentaciji (2004) člen 19, 19/3.
gradbeno dovoljenje - vplivno območje objekta - vplivi objekta na sosednje nepremičnine - mansarda
Pri ugotavljanju vplivov objekta na sosednje nepremičnine se lahko upoštevajo tudi vplivi, ki jih Pravilnik o projektni in tehnični dokumentaciji ne omenja.
Zadnje etaže objekta, ki se zaradi izjemno visokega kolenčnega zidu ne nahaja neposredno pod streho objekta, po točki 1.1.4. prvega odstavka 2. člena ZGO-1 ni mogoče šteti za mansardo.
ZUP člen 85, 85/1, 86, 86/1, 87, 87/3, 87/4. URS člen 32, 32/1, 32/2. ZPPreb člen 8.
postopek ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča - vročitev odločbe - osebno vročanje - pravica do proste izbire prebivališča - načelo sorazmernosti
V konkretnem primeru je bilo nesorazmerno poseženo v tožnikovo ustavno pravico iz 1. in 2. odstavka 32. člena Ustave, kajti to, da je upravni organ odločbo tožniku vročal le na naslov, ki ni naslov njegovega stalnega prebivališča, in ne tudi na naslov njegovega stalnega prebivališča ali zaposlitve, ni bilo nujno za zavarovanje javnega reda.
komunalni prispevek - odmera komunalnega prispevka - pravna podlaga za odmero komunalnega prispevka - za odločanje relevantni predpis
Tožba je utemeljena, ker je občinski organ tožniku komunalni prispevek odmeril na podlagi podzakonskega predpisa, ki se v času odločanja po veljavni zakonodaji ni več uporabljal.
ZBPP člen 11, 11/3, 12, 12/1, 13, 13/1, 13/2, 14. ZSV člen 22, 27a, 27a/2.
brezplačna pravna pomoč - finančni pogoj - dohodki prosilca in članov njegove družine
Pri ugotavljanju višine dohodkov prosilca in članov njegove družine je potrebno upoštevati neto zneske prejemkov, torej zneske po plačilu davkov in obveznih prispevkov za socialno varnost.
Če prosilec v zadevi nima verjetnega izgleda za uspeh, tako da ni razumno začeti postopka oziroma se ga udeleževati ali vlagati pravno sredstvo, se prošnja za brezplačno pravno pomoč ne dodeli.
Določba 106. člena ZDavP-2, ki omogoča odpis davka, ki ga v postopku stečaja ni bilo mogoče izterjati, zavezanec za davek pa je s stečajnem prenehal, se nanaša le na obveznosti, povezane s poslovno dejavnostjo podjetnika, na pa na njegove obveznosti, ki so osebne narave.
brezplačna pravna pomoč - povračilo stroškov odvetniku - vrnitev napotnice
Storitev brezplačne pravne pomoči je bila opravljena s sklenitvijo sodne poravnave na naroku, na katerem je bila prisotna tudi prejemnica brezplačne pravne pomoči. Od tega dne je zato potrebno šteti osemdnevni rok za predložitev napotnice službi organa za brezplačno pravno pomoč.
mednarodna zaščita - pospešen postopek - očitno neutemeljena prošnja - vložitev prošnje v najkrajšem možnem času
Tožnik je šele 22. 12. 2009 zaprosil za mednarodno zaščito, čeprav se je že pred tem dalj časa, vsakič po več mesecev, nahajal v posamezni tuji državi (Nemčija, Avstrija, Hrvaška), v kateri bi lahko zaprosil za mednarodno zaščito; delo si je poiskal celo v Afganistanu. Tudi po presoji sodišča bi, če bi bil resnično preganjan, brez dvoma za mednarodno zaščito zaprosil, kot pravilno ugotavlja tudi tožena stranka, že leta 2007 v Nemčiji, ko ga je nemška policija legitimirala brez veljavnega vizuma. Dejanja prosilca za mednarodno zaščito, ki resnično potrebuje zaščito zaradi preganjanja, morajo biti namreč usmerjena izključno v pridobitev mednarodne zaščite.
davčna izvršba - prenehanje obveznosti zaradi stečaja dolžnika - obveznost iz opravljanja dejavnosti - dohodnina - nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča
Dohodnina in nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča ne predstavljata obveznosti iz poslovanja (opravljanja dejavnosti) dolžnika in bi jo bilo potrebno na podlagi 106. člena ZDavP-2 odpisati in jo torej posledično ne bi bilo mogoče terjati. To pomeni, da se postopek izvršbe glede teh obveznosti nadaljuje kljub pravnomočnemu zaključku stečajnega postopka.
ZOFVI člen 92, 92/3, 105, 105/2, 146, 149. Pravilnik o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive člen 2.
napredovanje v naziv svetnica - izpolnjevanje pogojev za napredovanje v naziv svetnica - presoja strokovnega izpita - enako obravnavanje pred upravnim organom - načelo enakega obravnavanja - obrazložitev upravnega akta - načelo varstva koristi strank
Načelo enakega obravnavanja pred upravnim organom, ki je splošno ustavno-pravno načelo (2. odstavek 14. člena v zvezi z 22. členom Ustave) sicer ne pomeni, da mora organ ne glede na vidik (ne)pravilnosti in (ne)zakonitosti nek kasnejši dejanski stan obravnavati na enak način, kot je odločal predhodno v bistveno enakem primeru. Upravni organ lahko sprejme drugačno odločitev kot v pretekli primerljivi zadevi, vendar mora za to navesti razloge. Iz določbe 1. odstavka 149. člena ZOFVI izhaja, da je za obravnavani primer bistveno, ali je tožnica opravila strokovni izpit „po predpisih s področja vzgoje in izobraževanja.“ To pa pomeni, da ni bistveno samo, pred katero komisijo je tožnica opravila strokovni izpit, ampak je treba poleg tega upoštevati tudi, ali je po vsebini opravljala tak strokovni izpit s področja vzgoje in izobraževanja, ki ga je mogoče šteti za primerljivega z strokovnim izpitom pred komisijo Republiškega komiteja za vzgojo in izobraževanje.
Ker tožnik v vlogi uveljavlja isti zahtevek kot ga je uveljavljal v postopku, ki je bil pred tem že pravnomočno zaključen, nespremenjena pa je tudi materialna podlaga, na katero se opira tožnikova zahteva, je upravni organ ravnal pravilno, ko je tožnikovo vlogo na podlagi 4. točke prvega odstavka 129. člena ZUP zavrgel.
Določitev projektnih pogojev ima po določbi 50. člena ZGO-1 v razmerju do gradbenega dovoljenja pravno naravo akcesornega akta. Tožnik, ki je na podlagi izpodbijanih projektnih pogojev že pridobil gradbeno dovoljenje, ne izkazuje pravnega interesa za izpodbijanje projektnih pogojev v tem upravnem sporu.