ZASP člen 146, 147, 147/1, 147/1-3, 147/1-4, 149, 149/1, 149/1-3.
kolektivno uveljavljanje pravice kabelske retransmisije na avdiovizualnih delih - stranski udeleženec - status strankega udeleženca - združitev upravnih postopkov izdaje dovoljenj
Zakonska ureditev terja, da urad v primeru, ko sta dve zainteresirani osebi podali vlogi za izdajo dovoljenja iz 146. člena ZASP hkrati (oziroma, ko je druga pravna oseba podala vlogo sicer kasneje, vendar pa o prvi še ni bilo odločeno) in se ta vsaj v enem delu nanaša na iste pravice in iste imetnike pravic, kot v obravnavanem primeru, ko se obe vlogi nanašata na izdajo dovoljenja za kolektivno upravljanje pravic filmskih producentov za primer kabelske retransmisije avdiovizualnih del, o obeh vlogah obligatorno odloči v enem postopku, v katerem vsaki od oseb prizna položaj aktivne stranke v postopku, in v katerem na podlagi pooblastila za odločanje po prostem preudarku dovoljenje glede pravic in imetnikov, na katere se obe vlogi nanašata, izda tisti od njiju, ki izkaže, da bi lahko zagotovila učinkovitejše in gospodarnejše upravljanje predmetnih avtorskih pravic in da bi na podlagi pogodb z avtorji upravljala obsežnejši repertoar varovanih del.
ZBPP člen 34, 34/4. ZUS-1 člen 28, 28/1, 36, 36/1, 36/1-2. ZS člen 83, 83/2, 83/2-9, 83/3.
brezplačna pravna pomoč - upravni spor - rok za vložitev tožbe v upravnem sporu - sodne počitnice - nujne zadeve - prepozno vložena tožba - zavrženje tožbe
Med nujne zadeve se skladno z 9. točko 2. odstavka 83. člena ZS štejejo tudi tiste zadeve, za katere tako določa zakon. Za konkretno zadevo (nanaša se na odločbo o zavrnitvi prošnje za dodelitev brezplačne pravne pomoči) ZBPP v 4. odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. To pa pomeni, da gre za zadevo, v kateri roki tečejo tudi v času sodnih počitnic.
V konkretnem primeru je bilo v postopku ugotovljeno, da ni izpolnjen pogoj iz 4. točke 7. odstavka 48. člena ZDDV, saj iz računov dobaviteljev za predmetna rabljena vozila ni razvidno, da je bil DDV obračunan od razlike v ceni, oziroma ni razvidno, da bi bil DDV sploh obračunan. Tožnik v postopku ni dokazal, da je bil DDV pri prodajalcu obračunan od razlike v ceni, novim fotokopijam računov, ki jih je v postopku predložil tožnik, in na katerih je dodana klavzula o DDV, pa davčni organ ni poklonil verodostojnosti, saj je zaključil, da ne gre za verodostojne listine po SRS.
Pri razpisnem ocenjevanju kvantitativnih kriterijev gre za enostavna numerična merila z vnaprej določeno vrednostno lestvico, ki pretvarja dosežen obseg meril v numerično oceno oziroma število točk. Pri takem ocenjevanju se ocene posameznih ocenjevalcev ne bi smele razlikovati.
obnova postopka - gradbeno dovoljenje - vplivno območje objekta - stranka v postopku izdaje gradbenega dovoljenja
V primeru, ko oseba, ki ni imela možnosti udeležbe v postopku kot stranski udeleženec, meni, da vplivno območje ni bilo pravilno določeno, lahko v skladu s tretjim odstavkom 70. člena ZGO-1 predlaga obnovo postopka. Svoji vlogi pristojnemu upravnemu organu mora priložiti ekspertno mnenje, iz katerega izhaja, da je vplivno območje objekta v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja prikazano napačno.
denacionalizacija - način vračanja - vračilo v naravi - ovire za vračilo v naravi - povečana vrednost nepremičnine - prepoved razpolaganja
Ker se je upravni organ pri odločitvi skliceval na določbo 2. odstavka 25. člena ZDen, ki se lahko uporablja le v primeru, ko organ ugotovi, da za vrnitev nepremičnine ni podanih ovir za vrnitev nepremičnine v naravi ali če to ni sporno, pri tem pa se ni opredelil do ugovorov zavezane stranke, da za vrnitev predmetne nepremičnine obstaja ovira za vrnitev v last in posest iz 4. točke 1. odstavka 19. člena ZDen, je zmotno uporabil materialno pravo, kar je vplivalo na odločitev v tej zadevi.
trošarina - vračilo trošarine - dovoljenje za oproščenega uporabnika - plačilo trošarine ob uvozu
Iz 30. člena ZTro izhaja, da ima pravico do vračila plačane trošarine med drugim oseba, ki je pridobila trošarinske izdelke po ceni z vključeno trošarino ali je bila trošarina zanje plačana ob uvozu oziroma ob vnosu iz druge države članice, uporabljeni pa so bili za namene iz 44. člena in iz prvega odstavka 55. člena tega zakona. Iz slednjega pa med drugim izhaja, da se trošarina ne plačuje od energentov, ki se uporabljajo za proizvodnjo toplotne energije. Ker tožnik trošarine ni plačal ob uvozu, ni izpolnjen pogoj za vračilo trošarine iz 30. člena ZTro.
Po določbah ZD pride do vstopne pravice vnukov pri dedovanju po zapustniku le, če zapustnik preživi svojega otroka. V povezavi z 12. členom ZDen to omeni, da je vnuk prejšnjega lastnika podržavljenega premoženja upravičenec le pod pogojem, da je prejšnji lastnik umrl za svojim otrokom, ki je oče oziroma mati vnuka.
brezplačna pravna pomoč - pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - objektivni pogoj - verjetni izgled za uspeh - odškodnina
Tožena stranka se je pri odločanju pravilno oprla na določbe 24. člena ZBPP glede izpolnjevanja pogojev za dodelitev brezplačne pravne pomoči, in sicer glede razumnosti zadeve oziroma verjetnega izgleda za uspeh.
ZDavP-2 člen 235. ZUP člen 237, 237/2, 237/2-7. ZDDV-1 člen 31a, 31a-1.
DDV - davek na promet motornih vozil - vračilo DDV - neupravičeno vračilo DDV
V postopku je bilo ugotovljeno, da je tožeča stranka pridobila motorna vozila od prodajalca iz druge države članice EU, ki obračunava DDV po splošni ureditvi, zato bi morala od pridobitve teh prevoznih sredstev obračunati DDV, saj je v takih primerih dobava rabljenega prevoznega sredstva v državi dobavitelja oproščena DDV. Davčni organ je ugotovil, da je na vseh računih, ki jih je tožeča stranka izstavila navedena klavzula, da DDV ni obračunan v skladu s 1. točko 31.a člena ZDDV. Zato se davčni organ v zvezi z uveljavljanjem oprostitve DDV na podlagi 1. točke 31.a člena ZDDV sklicuje na prvi in drugi odstavek 88. člena PZDDV, ki določata način dokazovanja, da je bilo blago odposlano ali odpeljano v drugo državo članico, in na dokazno breme, ki ga določa 76. člena ZDavP-2.
Tožnik lahko razpolaga s svojo pravico do 2/4 na podlagi določbe 3. odstavka 66. člena SPZ, ki določa, da solastnik lahko razpolaga s svojo pravico brez soglasja drugih solastnikov. Če je predmet solastnine nepremičnina, imajo drugi solastniki le predkupno pravico. To pa ne pomeni, da je tožnik v razpolaganju s svojo pravico omejen.
denacionalizacija - državljanstvo upravičenca - vezanost na pravnomočno ugotovitveno odločbo o državljanstvu - bistvena kršitev pravil postopka
Ob (nedvomno) že uvedenem postopku, ki se je začel na podlagi vložene zahteve za denacionalizacijo (in ki jo je organ tudi že vsebinsko obravnaval), prvostopni organ ni imel podlage, da tožnikovo zahtevo zavrže, temveč bi moral po tem, ko je prejel pravnomočno odločitev pristojnega organa o ugotovitvi državljanstva za bivšega lastnika razlaščenega premoženja, pred izdajo končnega akta izdati poročilo v skladu z določbo 65. člena ZDen in ga posredovati tožniku v morebitne pripombe oziroma dati tožniku možnost, da se glede na takšen način rešenega predhodnega vprašanja o tem in morebitnih drugih ugotovljenih dejstvih izjavi in šele po pridobitvi tožnikove izjave oziroma poteku danega roka za izjavo glede na rezultat ugotovitvenega postopka izdati odločbo o stvari, ki je predmet postopka, torej izdati odločbo o tožnikovi zahtevi za denacionalizacijo glede na ugotovljena dejstva in okoliščine, upoštevajoč pri tem določbe ZDen.
denacionalizacija - denacionalizacija večstanovanjske stavbe in zemljišča - iz nacionalizacije izvzeto stanovanje - upravičenost do denacionalizacije skupnih delov stavbe in funkcionalnega zemljišča
Predmet izvzema iz nacionalizacije stanovanja kot posameznega dela zgradbe je lahko bilo le stanovanje, skupaj z ustreznim deležem na skupnih delih stavbe, in pravico uporabe stavbne parcele v ustreznem deležu, ki je pripadal izvzetemu stanovanju. Zato prejšnji lastnik nacionaliziranega ter nato iz nacionalizacije izvzetega stanovanja ni upravičen do denacionalizacije skupnih delov zgradbe (v deležu, kolikor je pripadal izvzetemu stanovanju), niti do denacionalizacije zemljišča (v deležu, kolikor je pripadal izvzetemu stanovanju).
ZBPP člen 34, 34/4. ZUS-1 člen 28, 28/1, 36, 36/1, 36/1-2. ZS člen 83, 83/2, 83/2-9, 83/3.
brezplačna pravna pomoč - upravni spor - rok za vložitev tožbe v upravnem sporu - sodne počitnice - nujne zadeve - prepozno vložena tožba - zavrženje tožbe
Med nujne zadeve se skladno z 9. točko 2. odstavka 83. člena ZS štejejo tudi tiste zadeve, za katere tako določa zakon. Za konkretno zadevo (nanaša se na odločbo o zavrnitvi prošnje za dodelitev brezplačne pravne pomoči) ZBPP v 4. odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. To pa pomeni, da gre za zadevo, v kateri roki tečejo tudi v času sodnih počitnic.
neimenovanje pooblaščenca za sprejemanje pisanj - zavrženje tožbe
Na podlagi 146. člena ZPP mora tožeča stranka, ki je v tujini, ob vložitvi tožbe imenovati pooblaščenca za sprejemanje pisanj v Republiki Sloveniji. Če tožeča stranka ne imenuje pooblaščenca, imenuje sodišče na njene stroške začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj. Če tožeča stranka v določenem roku ne imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj, sodišče tožbo zavrže.
Uredba o načinu, predmetu in pogojih izvajanja obvezne državne gospodarske javne službe izvajanja meritev, pregledovanja in čiščenja kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov zaradi varstva okolja in učinkovite rabe energije, varstva človekovega zdravja in varstva pred požarom člen 10, 10-1, 11. ZUP člen 13, 13/2.
koncesija - dimnikarska služba - podelitev koncesije - pogoji za koncesionarja - zadostno število zaposlenih - pravica do pritožbe
S tem, ko o podelitvi koncesije odloča Vlada, ni kršena pravica do pritožbe, saj ZUP v 2. odstavku 13. člena določa, da kadar je za odločanje na prvi stopnji pristojen predstavniški organ ali vlada, pritožba ni dovoljena. Tovrstni enostopenjski upravni postopek je torej zakonit.
Vse pogoje je treba izpolnjevati v času prijave na razpis, zato je tožena stranka ravnala pravilno, ko ni upoštevala kadra, ki obiskuje šolo in jo bo zaključil 31. 7. 2008.
ZPP člen 344. ZBPP člen 24, 24/1, 24/1-1, 34, 34/1. ZUS-1 člen 25, 25/1.
brezplačna pravna pomoč - verjetni izgled za uspeh - rok za odgovor na pritožbo - nepravilna uporaba materialnega prava - napačna uporaba ZPP
Tožena stranka je napačno uporabila določilo 344. člena ZPP, saj je za odgovor na pritožbo upoštevala rok 8 dni, ne pa 15 dni. Posledično je napačno ugotovila, da je rok za vložitev odgovora na pritožbo, kar je relevantna okoliščina z vidika 1. alineje 1. odstavka 24. člena ZBPP, potekel dne 24. 8. 2010. Rok je namreč potekel z iztekom 31. 8. 2010. Prošnjo za brezplačno pravno pomoč pa je tožnica vložila dne 25. 8. 2010. To pomeni, da je tožena stranka kršila materialno pravo iz 1. alineje 1. odstavka 24. člena ZBPP.
brezplačna pravna pomoč - pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - objektivni pogoj - verjetni izgled za uspeh - odškodninska odgovornost države
Tožnik zmotno navaja, da je tožena stranka odločila, da je njegov odškodninski zahtevek neutemeljen, kajti tožena stranka je v obrazložitvi izpodbijanega akta ugotovila, da je prošnja tožnika za brezplačno pravno pomoč neutemeljena in je v izreku odločbe zavrnila prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči. Za takšno ugotavljanje pa je tožena stranka imela zakonsko podlago v določilu 1. alineje 1. odstavka 24. člena in 2. odstavka 24. člena ZBPP.
gozdarska dejavnost - zbornični prispevek - odmera zborničnega prispevka - zavezanec za plačilo prispevka
Pri odmeri zborničnega prispevka se upoštevajo podatki AJPES-a, iz katerih izhaja, da je tožnik v letu 2005 imel kot glavno dejavnost registrirano gozdarsko dejavnost.