ZUP (1986) člen 286, 288, 288/1. ZUS člen 72, 72/2, 74.
upravna izvršba - izvršba s prisilitvijo - pritožba v izvršilnem postopku - izpodbijanje odločbe, ki se izvršuje
Sodišče prve stopnje v izpodbijani sodbi ne bi smelo presojati pravilnosti izvršilnega naslova. Po 1. odstavku 288. člena ZUP/86 se pritožba v upravnem izvršilnem postopku lahko nanaša na samo izvršbo in z njo ni mogoče izpodbijati pravilnosti odločbe, ki se izvršuje.
upravna izvršba - dovolitev izvršbe s prisilitvijo
Ker se tožnika nista ravnala po izvršljivi odločbi upravnega organa prve stopnje, je navedeni organ postopal pravilno, da je na tej pravni podlagi izdal izpodbijani sklep o dovolitvi izvršbe in z njim prisilil tožnika k izpolnitvi obveznosti, določene v navedeni izvršljivi odločbi, z zagroženo denarno kaznijo.
ZIZ člen 42, 42/3. ZUS člen 16, 16/1.ZPP člen 2,2/1, 339, 339/2-14.
pravnomočnost sklepa - predlog za razveljavitev klavzule o pravnomočnosti - odločanje sodišča v mejah postavljenega zahtevka - kršitev načela dispozitivnosti - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu
Če je tožnik v vlogi predlagal razveljavitev klavzule o pravnomočnosti na sklepu sodišča, sodišče te vloge ne more obravnavati kot predlog za vrnitev v prejšnje stanje.
nedopustnost izvršbe - izvršba na izpraznitev in izročitev nepremičnin - obseg izvršbe - premičnine
Tožbeni zahtevek zaradi nedopustnosti izvršbe glede odstranitve v stanovanju spravljenih premičnin, ne more biti utemeljen, če je bila dovoljena le izvršba zaradi izpraznitve in izročitve nepremičnine (stanovanja).
spor o pristojnosti - izvršilni postopek - izvršba na delež družbenika d.o.o. - krajevna pristojnost - sedež d.o.o.
Po 164. členu ZIZ je za izvršbo na delež družbenika krajevno pristojno sodišče, na območju katerega je sedež družbe. Ker je sedež podjetja K. d.o.o. v Grosupljem, je za izvršbo pristojno Okrajno sodišče v Grosupljem.
dovoljenost revizije v izvršilnem postopku - zavrženje revizije
V postopku izvršbe in zavarovanja se sicer smiselno uporabljajo določbe ZPP, če ni v ZIZ ali v kakšnem drugem zakonu drugače določeno (15. člen ZIZ). Z določbo prvega odstavka 10. člena ZIZ pa je revizija kot izredno pravno sredstvo zoper pravnomočno odločbo, izdano v postopku izvršbe in zavarovanja, izrecno izključena.
sporazum o krajevni pristojnosti - izvršba na podlagi verodostojne listine - nadaljevanje postopka v pravdi - spor o pristojnosti
V obravnavanem sporu je upnica (sedaj tožnica) začela izvršilni postopek pred Okrajnim sodiščem v Trebnjem, ker je po ZIZ krajevna pristojnost vezana na izvršilna sredstva in je izključna. Zato v izvršilnem postopku ni dogovorjene krajevne pristojnosti, kakršno pozna 69. člen ZPP. Toda po dolžničinem ugovoru je bila razveljavljena druga točka sklepa o izvršbi in je bilo sklenjeno, da se bo zadeva nadaljevala v pravdi.
Po četrtem odstavku 70. člena ZPP lahko uveljavi tožeča stranka dogovor o krajevni pristojnosti s svojim prvim procesnim dejanjem v pravdnem postopku - z vložitvijo tožbe. Izvršilni postopek v obravnavani zadevi ni prešel v pravdnega zaradi procesnega dejanja upnice oziroma tožnice, temveč zaradi dolžničinega oziroma toženkinega procesnega dejanja - ugovora proti sklepu o izvršbi. Zato lahko tožnica uveljavi dogovorjeno krajevno pristojnost sodišča s svojim prvim procesnim dejanjem v pravdnem postopku (70. člen ZPP). To je tožnica tudi storila potem, ko je prejela sklep, da bo sodišče o njenem zahtevku in stroških odločalo v pravdi.
spor o pristojnosti - izvršilni postopek - nova sredstva izvršbe - novi dolžniki - krajevna pristojnost - ustalitev pristojnosti
Kljub morebitni poznejši spremembi okoliščin v zvezi s pristojnostjo ostane sodišče, ki je bilo pristojno ob vložitvi predloga za izvršbo, pristojno še naprej. Skladno s prvim odstavkom 35. člena ZIZ je v obravnavani zadevi za odločitev o predlogu za nadaljevanje izvršbe zoper nove dolžnike z novimi izvršilnimi sredstvi pristojno Okrajno sodišče v Novi Gorici, ki je zoper prvotnega dolžnika dovolilo izvršbo in ki je še vedno v teku.
spor o pristojnosti - izvršba na podlagi verodostojne listine - stalno bivališče dolžnika
Po prvem odstavku 100. člena ZIZ za odločitev o predlogu za izvršbo na denarno terjatev krajevno pristojno tisto sodišče, na območju katerega ima dolžnik stalno prebivališče.
DRUŽINSKO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - ZEMLJIŠKA KNJIGA
VS08737
ZTLR člen 21, 63, 64.ZIZ člen 50, 54, 56, 64, 64/1, 144, 173, 251.ZZZDR člen 51, 51/2, 52, 54.
načelo zaupanja v zemljiškoknjižne vpise pravic - tožba na nedopustnost izvršbe - izločitvena tožba - dobra vera - zastavna pravica na nepremičnini (hipoteka) - nepremičnina v skupni lasti zakoncev - vpis lastninske pravice zakonca v zemljiško knjigo - originarna pridobitev lastninske pravice na nepremičnini - pridobitev zastavne pravice z zaznambo sklepa o izvršbi
Na zemljiškoknjižno stanje in dobro vero se lahko sklicuje tisti, ki je na tej podlagi pridobil veljavno pogodbeno zastavno pravico (hipoteko) na nepremičnini; to pa ne more veljati v primeru, ko je upnik pridobil zastavno pravico šele z zaznambo sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi v izvršilnem postopku.
izvršba - izpraznitev in izročitev nepremičnine - varstvo pravic oseb, ki niso dolžniki - povzročitev škode - odškodninska odgovornost države
Odstranitev tožnikovih stvari iz nepremičnine samo po sebi ne predstavlja nedopustnega ravnanja izvršilnega organa, čeprav tožnik ni bil dolžnik v izvršilnem postopku.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - ZEMLJIŠKA KNJIGA
VS40834
ZIZ člen 271, 271/1, 273, 273/1.ZPP člen 181, 181/2.ZZK člen 101, 101/1.
pravni interes - izbrisna tožba - začasna odredba - ugotovitvena tožba - zemljiška knjiga - vknjižba - prepoved odtujitve ali obremenitve nepremičnin - vpis pravice
Z začasno odredbo, katere vsebina je prepoved odtujitve ali obremenitve dolžnikovih nepremičnin (2. točka 1. odstavka 271. člena in 2. točka 1. odstavka 273. člena ZIZ), se dolžniku zgolj prepove odtujitev (ali obremenitev) nepremičnin. Z začasno odredbo upnik ne pridobi pravice, ki se vpisuje v zemljiško knjigo. Vknjižena prepoved odtujitve (in obremenitve) predstavlja zgolj oviro za vpis (5. točka 1. odstavka 86. člena ZZK), če je prepoved obstajal v času vložitve zemljiškoknjižnega predloga. Če (še) ni, potem tudi z začasno odredbo izrečena prepoved odtujitve (ali obremenitve) ne učinkuje.
Če se lahko vloži ugotovitvena tožba na temelju posebnega predpisa, ni potrebno zatrjevati pravnega interesa, razen če bi tega nemara ne zahteval posebni predpis sam (2. odstavek 181. člena ZPP). Z na temelju začasne odredbe v zemljiško knjigo vpisano prepovedjo odtujitve ali obremenitve upnik (iz začasne odredbe) ne pridobi materialnopravne pravice. Zato tudi morebitna kršitev prepovedi ne pomeni, da obstaja materialnopravni razlog za neveljavnost tiste vknjižbe, ki nasprotuje na temelju začasne odredbe vpisani prepovedi odtujitve ali obremenitve. Izbrisna tožba je neutemeljena (1. odstavek 101. člena ZZK).
ustavitev upravne izvršbe zaradi odprave izvršilnega naslova - vročanje stranki, ki ima pooblaščenca - predložitev pooblastila
Z osebno vročitvijo odločbe tožnici niso bila kršena pravila o vročanju pooblaščencu, saj pooblaščenec, ki je stranko zastopal v upravnem sporu, ni predložil pooblastila tudi v upravnem postopku, v katerem je bila izdana navedena odločba tožene stranke.
vrnitev v prejšnje stanje - učinki pravočasnega ugovora zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - zahteva za varstvo zakonitosti
Procesnih kršitev, ki jih je mogoče uvrstiti med upoštevne ugovorne ali pritožbene razloge, ni mogoče hkrati uvrstiti tudi še med upravičene razloge za vrnitev v prejšnje stanje v pomenu določbe prvega odstavka 116. člena ZPP.
Dolžnik je z vložitvijo (pravočasnih) ugovorov zoper sklepa o izvršbi na podlagi verodostojne listine, izdana v "Ig zadevah", ki ju je izpodbijal v celoti, izpodbijal tudi kondemnatorna dela sklepov o izvršbi na podlagi verodostojne listine, izdanih v "In zadevah" -
namreč spričo dejstva, da sta se plačilna naloga, vsebovana tako v "Ig" sklepih o izvršbi kot v "In" sklepih o izvršbi nanašala na isti terjatvi in ista predloga upnika. To pomeni, da ni pogojev za izvršbo zaradi izterjave ugovarjane terjatve, o pravni usodi oziroma o utemeljenosti katere sploh še ni bilo odločeno.
zahteva za varstvo zakonitosti - izvršba - obličnost - vzajemna obveznost - pogodba o odstopu poslovnega deleža - odstopno upravičenje
S pogodbo o prenosu poslovnega deleža, sklenjeno v obliki neposredno izvršljivega notarskega zapisa, si je kupec izgovoril odstopno upravičenje, ki ga uveljavi za navadno izjavo direktorju družbe, v posledici pa vrnitev vložka v denarju. S tem, ko je predlogu za izvršbo priložil izjavo o vrnitvi deleža prodajalcu in predlog za prenos deleža v sodnem registru, je predlog za izvršbo na vrnitev vložka materialnopravno utemeljen.
spor o pristojnosti - izvršba na denarna sredstva dolžnika - sedež dolžnika - krajevna pristojnost
Ker je upnik na prvem mestu predlagal izvršbo z rubežem dobroimetja, ki ga ima dolžnik na kateremkoli računu, zlasti pa na transakcijskem računu pri banki, se zato krajevna pristojnost sodišča ravna po sedežu dolžnika (136. in 100. člen ZIZ-A).
ZIZ člen 280, 281, 282, 283, 284. ZUS člen 34, 34/1-4, 73.
imenovanje izvršiteljev - tožba zoper imenovanje - zbornica izvršiteljev - status stranke v postopku
Zbornica izvršiteljev Slovenije pri imenovanju izvršiteljev ne more pridobiti statusa stranke, ker se ne odloča o nobeni njeni pravici, obveznosti ali pravni koristi, statusa soodločujočega organa pa tudi ne, saj ne gre za odločbo (o imenovanju izvršitelja), izdano v soglasju oziroma z odobritvijo te zbornice.