sodni penali - načelo formalne legalitete - objava sodbe - zahteva za varstvo zakonitosti
Ko sodišče presoja, ali je dolžnik ravnal v nasprotju s pravnim pravilom, določenim v sklepu o določitvi sodnih penalov, se je vsebine tega pravila dolžno držati v skladu z načelom formalne legalitete.
upravna izvršba - ukrep tržnega inšpektorja - organ, pristojen za izdajo sklepa o izvršbi
Upravno izvršbo opravlja organ, ki je odločil na prvi stopnji, če ni s posebnim predpisom za to določen kakšen drug organ. Stranki, ki ji je z upravno odločbo naložena prepoved in te prepovedi ne spoštuje, upravni organ, ki je izdal odločbo na prvi stopnji, s sklepom o izvršbi najprej naloži ravnanje oziroma prepoved, ki ji je bilo naloženo s sklepom inšpekcijskega organa, hkrati pa odloči tudi, da bo v primeru, če zavezanec ne bo ravnal v skladu z izvršljivim sklepom, dolžan plačati denarno kazen.
ZPP člen 374, 374/2, 377, 391, 391/2.ZIZ člen 15, 76.
zavrženje zahteve za varstvo zakonitosti - ustavitev izvršbe - dopustnost pravnega sredstva - pravni interes za izpodbijanje sodne odločbe - javna korist - načelo ekonomičnosti
Državni tožilec ni pooblaščenec strank in zato pravna korist za izpodbijanje pravnomočne odločbe ene ali druge stranke postopka ni merilo za presojo dovoljenosti pravnega sredstva. Je pa to v primeru zahteve za varstvo zakonitosti javna korist, ki se odraža v težnji po zagotavljanju z zakonom skladnega in enotnega sodnega varstva pravic ter s tem vzdrževanja pravnega reda kot pogoja za uresničitev ustavnega načela pravne države. Vendar tudi za presojo pravnega interesa z vidika javne koristi velja, da je merilo za dopustnost sodne intervencije načelo ekonomičnosti in izbire najbolj racionalne izmed zakonsko predvidenih možnosti za enako kvalitetno uresničitev cilja varovanja javne koristi v prej razloženem pomenu. Zato ni mogoče terjati intervencije najvišjega sodišča v državi z zahtevo po meritornem odločanju o izrednem pravnem sredstvu, če je z zakonom že zagotovljeno enako (in bolj racionalno) varstvo pravic na drug način.
ZIZ člen 17, 17/1, 17/2-1, 20, 20/2, 20/3.ZN člen 3, 68.
zapadlost terjatve - izvršilni naslov - notarski zapis - soglasje dolžnika o neposredni izvršljivosti zapisa - soglasje dolžnika
Po določbi 68. člena ZN notar na zahtevo upravičene osebe (upnika) potrdi (z notarskim zapisnikom) tudi druga dejstva, ki so v določbi prvega odstavka navedene zakonske določbe primeroma našteta, med drugim tudi izjavo, ki jo daje stranka zato, da bi dosegla kakšen pravni učinek. Za potrditev (zapis) takšne upnikove izjave pa dolžnikovo sodelovanje ni potrebno.
ZJSRS člen 21d, 21d/5, 28.ZIZ člen 17, 17/3,21, 21/1, 28, 28/3.
zahteva za varstvo zakonitosti - preživnina - zakonska cesija - terjatev Javnega jamstvenega in preživninskega sklada - Republike Slovenije - primernost izvršilnega naslova - obvestilo o uskladitvi in novem znesku nadomestila preživnine, z odločbo o pravici do nadomestila - zamudne obresti
Ne more biti dvoma, da ima Javni jamstveni in preživninski sklad Republike Slovenije pravico terjati od zavezanca - na podlagi zakonske cesije - tudi zakonske zamudne obresti od izplačanih zneskov. Vendar pa taka določba sama po sebi še ne pomeni, da je mogoče voditi izvršbo tudi za zakonske zamudne obresti, kolikor izvršilni naslov (obvestilo o vsakokratni uskladitvi in novem znesku nadomestila preživnine z odločbo o pravici nadomestila) ne zajema tudi zakonskih zamudnih obresti od zapadlosti posameznih izplačil dalje.
ZPP člen 17, 24, 24/2, 25, 25/2.ZIZ člen 15, 100, 100/1.
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost - izvršilni postopek - bivališče dolžnika
Ker zadeva ni bila odstopljena okrajnemu sodišču v Ljubljani "očitno pomotoma", so vendarle izpolnjeni pogoji za odločanje v sporu po 1. odstavku 24. člena ZPP. o katerem odloči spričo določbe 2. odstavka 25. člena istega zakona Vrhovno sodišče. Po določbi 1. odstavka 100. člena ZIZ je za izvršbo krajevno pristojno sodišče, na območju katerega ima dolžnik stalno prebivališče.
odvzem registrskih tablic - izvršba s prisilitvijo
Ker se tožnik ni ravnal po izvršljivi odločbi, je upravni organ prve stopnje postopal pravilno, da je na podlagi 1. odstavka 278. člena ZUP 1986 izdal sklep o dovolitvi izvršbe in v skladu z 286. členom ZUP 1986 prisilil tožnika k izpolnitvi obveznosti, določene v izvršilnem naslovu, z denarno kaznijo.
IZVRŠILNO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO - DRUŽINSKO PRAVO
VS09944
ZJSRS člen 21d, 21d/4, 21/5, 28, 28/3.ZIZ člen 17, 17/2-3, 21, 21/1.
zamudne obresti - nadomestilo preživnine - odločba in obvestilo Jamstvenega in preživninskega sklada - izvršilni naslov - subrogacija
Ne more biti dvoma, da ima sklad pravico terjati od zavezanca - na podlagi zakonske cesije - tudi zakonske zamudne obresti od izplačanih zneskov. Vendar pa taka določba sama po sebi še ne pomeni, da je mogoče voditi izvršbo tudi za zakonske zamudne obresti, kolikor izvršilni naslov (obvestilo o vsakokratni uskladitvi in novem znesku nadomestila preživnine z odločbo o pravici do nadomestila) ne zajema tudi zakonskih zamudnih obresti od zapadlosti posameznih izplačil dalje.
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost - pristojnost sodišča, ki ni udeleženo v sporu o pristojnosti - pristojnost sodišča za izvršbo na denarna sredstva podjetnika
Določbe o krajevni pristojnosti sodišča po sedežu pravne osebe, če gre za izvršbo na denarno terjatev dolžnika, se smiselno uporabljajo tudi za podjetnika.
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost - pristojnost sodišča, ki ni udeleženo v sporu - pristojnost sodišča po kraju nahajališča stvari - izvršba na podlagi verodostojne listine
Ker ZIZ ne določa krajevne pristojnosti sodišča za izvršbo na temelju verodostojne listine, se ta ravna po predlaganem predmetu izvršbe.
STVARNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO - ZEMLJIŠKA KNJIGA
VS09034
ZIP člen 251b, 251c. ZTLR člen 63, 64.ZZK člen 1, 5.ZOR člen 12, 18.
zastavna pravica - hipoteka - načelo zaupanja v zemljiško knjigo - dobrovernost - načelo vestnosti in poštenja - skrbnost
Tožena stranka zanesljivo ni imela nobenega povoda za dvom v verodostojnost in pristnost zemljiškoknjižnega stanja kot odraza resničnih pravnih razmerij, ki bi omajal njeno dobrovernost in ki sta jo sodišči prve in druge stopnje materialnopravno pravilno presodili z uporabo meril vestnosti in poštenja iz določb 12. člena tedaj veljavnega ZOR ter meril skrbnosti iz določb 18. člena istega zakona.
Ustavno sodišče je v odločbi Up-128/03 presodilo, da se na zemljiškoknjižno stanje in dobro vero lahko sklicuje tisti, ki je na tej podlagi pridobil veljavno pogodbeno zastavno pravico (hipoteko) na nepremičnini (in da to ne velja le v primeru, ko je upnik pridobil zastavno pravico šele z zaznambo sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi v izvršilnem postopku).
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost - naknadna kumulacija predmetov in sredstev izvršbe - izvršba na nepremičnine - dodatno sredstvo izvršbe - ustalitev pristojnosti
Za odločitev o predlogu za dodatno sredstvo izvršbe je pristojno sodišče, ki je odločilo o izvršilnem predlogu.
ZPP člen 22, 22/1, 22/2, 25, 25/2, 57, 57/1.ZIZ člen 62, 62/1, 62/2.
spor o pristojnosti - spor zaradi plačila najemnine - pristojnost sodišča, na območju katerega leži nepremičnina - predhodni preizkus tožbe - sklep o ugovoru zoper sklep o izvršbi
Navedbe strank v zvezi s krajevno pristojnostjo sodišča v nadaljnjem pravdnem postopku so upoštevne le, če so podane pred odločitvijo izvršilnega sodišča o ugovoru proti sklepu o izvršbi. Najkasneje v tem sklepu se lahko sodišče izreče za nepristojno za nadaljnji pravdni postopek in zadevo odstopi pristojnemu sodišču.
ZPP člen 25, 25/2, 49, 191, 191/1-1.ZIZ člen 15, 100.
spor o pristojnosti - izvršilni postopek - krajevna pristojnost - prebivališče dolžnika - materialno sosporništvo
V primeru dveh dolžnikov, ki sta materialna sospornika, je v izvršbi zoper oba dolžnika krajevno pristojno sodišče, ki je pristojno za enega izmed njiju.
ZIZ člen 100, 136.ZPP člen 25, 25/2. ZSčlen 114, 114/1-44.
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost - izvršba na denarna sredstva pri organizaciji za plačilni promet - sedež dolžnika
Predlog za izvršbo je bil vložen dne 17.5.2005. V njem je upnik na prvem mestu predlagal izvršbo z rubežem denarnih sredstev, ki jih ima dolžnik na računu pri banki. V tej zadevi se zato krajevna pristojnost sodišča ravna po sedežu dolžnika (136. in 100. člen ZIZ).
zahteva za varstvo zakonitosti - obrazložen ugovor zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine
Ugovor, s katerim dolžnik izpodbija sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine v celoti, je obrazložen, kadar dolžnik navede pravno pomembna dejstva, ki imajo lahko za posledico zavrnitev tožbenega zahtevka, če se izkažejo za resnična, in zanje predloži dokaze. Dolžnik mora torej zatrjevati pravno pomembna (relevantna) dejstva; dejstva, na podlagi katerih bi bil lahko tožbeni zahtevek zavrnjen (če bi se izkazala za resnična). Trditve o takšnih dejstvih morajo biti konkretne in določne.
ZIZ člen 40, 40/1, 145. Navodilo o vsebini in načinu vodenja registra imetnikov računov pri Agenciji za plačilni promet, nadziranje in informiranje člen 11.ZPP člen 108, 108/1.
zahteva za varstvo zakonitosti - vsebina predloga za izvršbo na podlagi verodostojne listine - nepopolna vloga - podatki o enoti APP - številka žiro računa dolžnika - pridobitev podatkov iz registra imetnikov računov pri APP
Podatki iz registra imetnikov računov so (javno) dostopni. Zakonodajna ureditev vpogledov in načina pridobivanja podatkov iz drugih javnih evidenc in registrov (npr. zemljiški knjige in sodnega registra) za presojo ni relevantna in zahteva za varstvo zakonitosti s poudarjanjem teh razlik ne more uspeti.
S tem ko upnik na zahtevo sodišča sporoči le podatek o organizaciji plačilnega prometa, pri kateri ima dolžnik odprt račun, ne pa tudi številke tega računa in hkrati predlaga, naj le-tega pridobi sodišče samo, predloga za izvršbo na podlagi verodostojne listine popravil tako, da bi ga bilo mogoče obravnavati kot popolno vlogo (15. člen ZIZ, prvi odstavek 40 člen ZIZ in 145. člen ZIZ /v besedilu pred novelo ZIZ-A/ v zvezi s 15. in 108. členom ZPP).
ZIZ člen 171. ZPPSL člen 111, 143, 143/1, 143/2, 143/4.ZPP člen 24, 24/1, 25, 25/2.
spor o stvarni pristojnosti - izvršba na nepremičnino - stečajni postopek - pristop k izvršbi
Določbe 171. člena ZIZ urejajo razmerje med dvema (ali več) izvršbama na isti nepremičnini. Določba 1. odstavka prepoveduje sočasen tek dveh izvršb na isti nepremičnini, v 2. odstavku pa je določeno, da upnik, za čigar terjatev je sodišče pozneje izdalo sklep o izvršbi na isto nepremičnino, pristopi k že začeti izvršbi. V tem sporu o stvarni pristojnosti ne gre za tak primer.