ZIZ člen 15, 40c, 42, 42/2, 42/3. ZIZ-H člen 35. ZPP člen 25, 25/2.
spor o pristojnosti – izvršilni postopek – razveljavitev potrdila o izvršljivosti – pristojnost izvršilnega sodišča – izvršba na podlagi verodostojne listine
Z določbo tretjega odstavka 42. člena v času izdaje sklepa o nepristojnosti izvršitvenega sodišča (Okrajnega sodišča v Murski Soboti) za odločanje o predlogu za razveljavitev potrdila o izvršljivosti veljavnega ZIZ, ni odgovorjeno na vprašanje o pristojnosti sodišča za odločanje o takem predlogu v postopku izvršbe na podlagi verodostojne listine.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - STVARNO PRAVO
VS0013681
ZIZ člen 73. SPZ člen 42, 101.
vložitev tožbe zaradi nedopustnosti izvršbe - tek izvršilnega postopka - pogoji za odlog izvršbe - zaključek izvršilnega postopka pred pravdnim - prenehanje lastninske pravice
Izvršilno sodišče v primeru, ko tretji vloži tožbo zaradi nedopustnosti izvršbe, odloži izvršbo glede spornega predmeta le, če tretji izkaže za verjetno, da bi s takojšnjo izvršbo pretrpel nenadomestljivo škodo. Usoda predloga za odlog izvršbe je v celoti prepuščena izvršilnemu sodišču, oziroma tretjemu (tožnici).
predlog za dopustitev revizije - tožba na ugotovitev nedopustnosti izvršbe – vmesni ugotovitveni zahtevek – dopuščena revizija
Revizija se dopusti glede vprašanja, ali je po opravljeni izvršbi tožbeni zahtevek iz tretjega odstavka 65. člena ZIZ, ob hkratnem uveljavljanju dajatvenega zahtevka, mogoče obravnavati kot vmesni ugotovitveni zahtevek v smislu tretjega odstavka 181. člena ZPP.
ZPP člen 25, 25/2. ZIZ člen 15, 40c, 40c/3, 42, 42/2, 42c, 42c/2. ZIZ-H člen 35.
spor o pristojnosti – izvršba na podlagi verodostojne listine – dovolitev izvršbe – dovolitveno sodišče – izvršitveno sodišče – postopek za vrnitev v prejšnje stanje – postopek razveljavitve potrdila o pravnomočnosti oziroma izvršljivosti sklepa o izvršbi
V postopku izvršbe na podlagi verodostojne listine po ugotovitvi pravnomočnosti sklepa o izvršbi je za vodenje in odločanje v izvršilnem postopku na prvi stopnji krajevno pristojno tisto sodišče, ki je krajevno pristojno za odločanje glede na dovoljena sredstva izvršbe, in sicer (med drugim) tudi v postopku za vrnitev v prejšnje stanje in ne glede na drugi odstavek 42.c člena zakona tudi v postopku razveljavitve potrdila o pravnomočnosti oziroma izvršljivosti sklepa o izvršbi.
terjatev, ugotovljena s pravnomočno odločbo (judikatna terjatev) – zamudne obresti – zastaranje judikatne terjatve – zahteva za varstvo zakonitosti
Znesek zamudnih obresti, dospelih do trenutka, na katerega se nanaša pravnomočnost (ne pa do trenutka nastopa pravnomočnosti) izvršilnega naslova (dajatvene sodbe), predstavlja terjatev, ugotovljeno s pravnomočno sodno odločbo v smislu prvega odstavka 379. člena ZOR (judikatna terjatev). Zamudne obresti, ki dospejo po tem, predstavljajo občasno terjatev v smislu drugega odstavka 379. člena ZOR.
spor o pristojnosti – krajevna pristojnost – izvršilni postopek – izvršba na premičnine – bivališče dolžnika
V tej zadevi je v izvršilnem predlogu predlagana izvršba najprej na dolžnikove premičnine, ki se nahajajo „na naslovu“ dolžnika. Ta „naslov“ dolžnika je zato po 77. členu ZIZ v zvezi z drugim odstavkom 35. člena ZIZ) odločilen za opredelitev krajevne pristojnosti (40.c člen ZIZ).
spor o pristojnosti – izvršilni postopek - krajevna pristojnost – ustalitev pristojnosti – sedež dolžnika
Za presojo pristojnosti, ki se ravna po prebivališču dolžnika, je odločilen podatek, ki ga je upnik navedel v predlogu za izvršbo, in ne podatek, ki ga je sodišče pridobilo iz centralnega registra prebivalstva ali podatek o naslovu, na katerem je bil sklep o izvršbi dolžniku dejansko vročen.
Izpodbijanje izvršilnega naslova pod preobleko predhodnega vprašanja v tožbi na nedopustnost izvršbe ni dopustno, saj bi se na ta način izigralo temeljno pravilo izvršilnega postopka – vezanost na pravnomočen izvršilni naslov.
CIVILNO PROCESNO PRAVO – PRAVO VREDNOSTNIH PAPIRJEV – IZVRŠILNO PRAVO
VS4001571
ZIZ člen 23, 23/2. ZPP člen 339, 339/2, 339/2-8.
izvedba naroka v odsotnosti tožene stranke – absolutno bistvena kršitev določb pravdnega postopka – pravica do izjave v postopku - preložitev naroka za glavno obravnavo – opravičljiv razlog za preložitev naroka – izvršba - lastna menica – verodostojna listina – sklepanje po nasprotnem razlogovanju
Dopis, ki mu tudi niso bile predložene listine, iz katerih bi bilo mogoče razbrati opravičljivost napovedanega izostanka, ni mogel biti podlaga za preklic (preložitev) tega naroka.
Drugi odstavek 23. člena ZIZ (med drugim) določa, da je menica s protestom verodostojna listina, kadar je to potrebno za nastanek terjatve. Iz drugega odstavka 23. člena ZIZ tako lahko s sklepanjem po nasprotnem razlogovanju izpeljemo pravilo, da ima lahko tudi menica, ki ni protestirana, lastnost verodostojne listine: to je v vseh tistih primerih, v katerih protest ni pogoj za nastanek uveljavljene menične terjatve.
izvršilni postopek - javna dražba - prodaja delnic na javni dražbi - pravila javne dražbe - ravnanje izvršitelja - neveljaven posel - povrnitev premoženjske škode - izgubljeni dobiček - pravno priznana škoda - kogentne določbe
Posel, sklenjen izven pravil javne dražbe, ki so kogentne narave, ne more biti veljaven. Zato tudi izostali pričakovani dobiček iz neveljavnega posla ne more predstavljati pravno priznane škode.
spor o pristojnosti - izvršba na nepremičnine - ustavitev izvršbe - ustalitev pristojnosti
Ker se pristojnost prisoja na podlagi navedb v izvršilnem predlogu in na podlagi splošno znanih dejstev in se spremembe, nastale po vložitvi predloga za izvršbo, ne upoštevajo, je nepomembno, da je Okrajno sodišče s sklepom izvršbo, kolikor se nanaša na nepremičnine, ustavilo.
ZIZ člen 78, 78/2. ZPP člen 17, 17/2, 17/3, 25, 25/2.
spor o pristojnosti - izvršba s prodajo premičnin - ustalitev pristojnosti - kumulacija izvršilnih sredstev - prebivališče dolžnika
Na podlagi drugega odstavka 17. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZIZ tudi za izvršilni postopek velja pravilo, da se pristojnost presoja na podlagi navedb v izvršilnem predlogu in na podlagi splošno znanih dejstev.
ZPP člen 25, 25/2. ZIZ člen 15, 40c, 40c/3, 42, 42/2, 42c, 42c/2. ZIZ-H člen 35.
spor o pristojnosti - izvršba na podlagi verodostojne listine - dovolitev izvršbe - dovolitveno sodišče - izvršitveno sodišče - postopek za vrnitev v prejšnje stanje - postopek razveljavitve potrdila o pravnomočnosti oziroma izvršljivosti sklepa o izvršbi
Po uveljavitvi novele ZIZ-H je izvršitveno sodišče pristojno tudi za odločanje v postopku za vrnitev v prejšnje stanje in, ne glede na drugi odstavek 42.c člena, tudi v postopku razveljavitve potrdila o pravnomočnosti oziroma izvršljivosti sklepa o izvršbi.
ZIZ člen 55, 59, 61, 61/1, 61/2. ZPP člen 274, 274/1.
nedopustnost izvršbe – ugovor zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine – res iudicata
Tožba za ugotovitev nedopustnosti izvršbe ni mogoča, če pred tem ni bil vložen ugovor, o katerem je vsebinsko odločilo izvršilno sodišče in ga zavrnilo.
Ugotovitveni zahtevek, da ni pravnega temelja za terjatev upnika v izvršilnem postopku oziroma, da ni utemeljen zahtevek upnika, postavljen v predlogu za izvršbo, ni dopusten, ker je o tem že pravnomočno odločeno (res iudicata), in sicer v kondemnatornem delu sklepa o izvršbi na podlagi verodostojne listine, ki je postal pravnomočen s potekom roka za ugovor.
ZPP člen 30, 30/2-3, 57, 57/1, 481. ZIZ člen 62, 62/2.
spor o pristojnosti - izvršba na podlagi verodostojne listine - stvarna pristojnost - krajevna pristojnost - gospodarski spor
Predmet tožbenega zahtevka temelji na najemni pogodbi, sklenjeni med pravdnima strankama, za nepremičnino na naslovu tožeče stranke, kar je tožeča stranka (prej upnik v izvršilni zadevi) tudi pravilno označila v predlogu za izvršbo na podlagi verodostojne listine, zato je v zadevi stvarno in izključno krajevno pristojno Okrajno sodišče v Kopru.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO - ZAVAROVANJE TERJATEV
VS4001548
ZIZ člen 266, 266/1, 266/2. ZS člen 101, 101/2, 101/2-5. ZPP člen 25, 25/2.
spor o pristojnosti - odločanje po pravilih v gospodarskih sporih - izvršilni postopek - predlog za zavarovanje terjatve - pristojnost sodišča, pred katerim bo tekla pravda
Določb 266. člena ZIZ ni pravilno razlagati tako, da je že z vložitvijo predloga za izvršbo „uveden sodni postopek“, kajti to bi ustvarilo nesmiselne posledice.
V tej zadevi je po presoji Vrhovnega sodišča upniku kot morebitnemu bodočemu tožniku smotrno omogočiti, da se z začasno odredbo zavaruje za primer, da se bo izvršilni postopek pretvoril v pravdnega, pred sodiščem, pred katerim bo v takšnem primeru tekel spor.
dovolitev izvršbe – odločbe prometnega inšpektorja – omejenost ugovorov – glavna obravnava v upravnem sporu
Zoper sklepe v upravnem izvršilnem postopku je dovoljena pritožba, ki se nanaša na samo izvršbo, z njo pa ni mogoče izpodbijati pravilnost odločbe, ki se izvršuje (prvi odstavek 292. člena Zakona o splošnem upravnem postopku). Za svojo trditev, da je izpolnil obveznost še pred uvedbo izvršbe, pa revident ni ponudil nobenega dokaza.
tožba za nedopustnost izvršbe - izvršilni naslov - obstoj terjatve
S tožbo zaradi nedopustnosti izvršbe lahko dolžnik izpodbija zgolj dovoljenost izvršbe, ne more pa izpodbijati obstoja terjatve, ki je ugotovljena v izvršilnem naslovu.