ZPP člen 111, 111/3, 111/4, 339/1, 339/2-14.ZNP člen 37.
nepravdni postopek - plačilo predujma - domneva o umiku predloga - sodni roki - štetje roka - absolutna bistvena kršitev določb pravdnega postopka pred sodiščem prve stopnje - relativna bistvena kršitev določb pravdnega postopka na drugi stopnji - zahteva za varstvo zakonitosti
Razlogi prvostopenjskega sodišča, da predlagatelj niti do 13.4.2004 ni založil zahtevanega predujma, so res v nasprotju z listino v spisu (poročilom računovodstva z dne 14.4.2004), da je predlagatelj zahtevani znesek plačal 13.4.2004.
Ker je v tej zadevi rok dveh mesecev za plačilo predujma začel teči 10.2.2004, bi se po tretjem odstavku 111. člena ZPP iztekel 10.4.2004, vendar je bila tega dne sobota, zato je pritožbeno sodišče štelo, da se je iztekel v ponedeljek 12.4.2004. Pri tem je prezrlo, da je bil tega dne velikonočni ponedeljek, ki je po 1. alinei 2. člena ZPDPD dela prost dan.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - dvom v nepristranskost sojenja
Okoliščina, da bi sodnik Okrožnega sodišča v A. obravnaval vprašanje protipravnosti ravnanja Okrožnega sodišča v A. v drugi pravdni zadevi, bi lahko povzročila dvom o morebitni nepristranskosti sodnikov Okrožnega sodišča v A., kar je tehten razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - objektivna nepristranskost
Vrhovno sodišče ocenjuje, da samo dejstvo, da je dolžnica hčerka enega od sodnikov Višjega sodišča v A., sicer ne bi vplivalo na subjektivno nepristranskost sodnikov, ki se kaže v njihovem osebnem prepričanju v konkretni zadevi in se domneva; toda sodišče tehtno opozarja, da bi bila lahko prizadeta objektivna nepristranskost sodišča, ki mora izključiti vsak dvom, ki bi omajal zaupanje strank v odločanje tega sodišča.
Višina neupravičeno pridobljene koristi zaradi odpadle pogodbene podlage je ugotovljena ob upoštevanju vrednosti vlaganj tožnice v toženčevo nepremičnino (ob odštetju vrednosti toženčevega dela in materiala). Zaradi toženčevega pobotnega ugovora je pomembno, kdaj in v kateri višini so se nasprotne terjatve v preteklosti srečale, zato je s pomočjo faktorja na podlagi valutne klavzule preračunana vrednost pridobljene koristi, ugotovljena na dan izdelave izvedenskega mnenja, v vrednost na dan vložitve tožbe; od tedaj gredo tožnici tudi zakonske zamudne obresti.
DEDNO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO - DRUŽINSKO PRAVO - STVARNO PRAVO
VS09939
.
pravica stranke do izjave v postopku - dokaz z izvedencem - pravilo o dokaznem bremenu
Pri dokaznem predlogu z izvedencem mora stranka sama določno navesti, kaj s tem dokazuje ter kako bo izvedba tega dokaza vplivala na rezultat postopka. Če dokazni predlog ni ustrezno substanciran, odsotnost strankine aktivnosti ne more nadomestiti sodišče, saj bi s tem kršilo razpravno načelo.
V revizijskem postopku aktualna odločitev sodišč prve in druge stopnje ni oprta na pravila odločanja po prostem preudarku (216. člen ZPP), temveč na pravila o dokaznem bremenu (215. člen ZPP). Tožnika glede na sprejeto dokazno oceno nista dokazala, da bi njun lastninski delež na kegljišču presegal 1/5.
ZPP člen 339, 339/2-8, 339/2-14.ZVO člen 26.SZ člen 9.ZOR člen 154.
čiščenje javnih površin - status zemljišča - pasivna legitimacija - odgovornost občine - padec na poledeneli pešpoti
Bistvena je ugotovitev sodišč, da sporna pot, na kateri je padla tožnica, ni javna površina, torej za njeno čiščenje ni zadolžena občina oziroma, po pogodbi z občino tožena stranka. Pri tej opredelitvi pa samo lastništvo zemljišča ni odločilno.
Ob ugotovljenem dejstvu, da se je tožena stranka seznanila s poslovnim razlogom za odpoved pogodbe o zaposlitvi že 4.7.2002, je bila odpoved z dne 22.8.2003 podana po poteku zakonskega roka iz 5. odstavka 88. člena ZDR. 30 dnevni subjektivni in 6. mesečni objektivni rok po 5. odstavku 88. člena ZDR je sicer lahko začel teči šele po uveljavitvi ZDR, kar pa ne vpliva na zaključek, da sta oba roka, ki ju je potrebno šteti za prekluzivna roka, že potekla.
plače - omejitve po zakonu - kolektivna pogodba Banke Slovenije (KP BS)
V času, ko je veljal Zakon o načinu obračunavanja in izplačevanja plač (Uradni list RS, št. 13/93, 17/93, ZNOIP), to je v času od marca do konca maja 1993, se določbe KP BS niso smele uporabljati. Po prenehanju veljavnosti ZNOIP je bilo za mesec junij 1993 določiti plačo glede na mesec februar, upoštevajoč koeficient po prvem odstavku in valorizacijo po četrtem odstavku 119. člena KP BS.
Podpis revidentke na hrbtni strani menice pomeni t.i. skriti aval - žiro. Tako obliko poroštva se daje z indosamentom v obliki indosantovega podpisa na hrbtni strani menice.
zamudna sodba - izostanek z naroka - sklepčnost tožbe - odpoved pogodbe o zaposlitvi - redna likvidacija
Pri izdaji zamudne sodbe zaradi neupravičenega izostanka tožene stranke s poravnalnega ali prvega naroka za glavno obravnavo sodišče upošteva zgolj vsebino tožbe in tožbi priložene dokaze (te zgolj toliko, da preveri, ali ne gre za nasprotje med njimi in navedbami v tožbi), ne glede na to, če je tožena stranka odgovorila na tožbo.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - vročanje - oblikovanje zahtevka
V spornem primeru vprašanje vročanja za odločitev ni bistvenega pomena, saj je bila tožba zavržena, ker ni bila vložena v skladu z določbo 204. člena ZDR oziroma 181. člena ZPP, na kar vročitev odpovedi pogodbe o zaposlitvi nima nobenega neposrednega vpliva. Rezultat bi bil enak, tudi če bi sodišče upoštevalo, da je bil tožnik z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi seznanjen šele 8.9.2003, kot v svojih vlogah sam navaja.
ZZZPB člen 56. ZDoh člen 19. Konvencija med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki in dohodki iz premoženja člen 4, 15.
zaposlovanje in zavarovanje za primer brezposelnosti - republiška štipendija
V dohodek kandidatove družine za pridobitev republiške štipendije se vštevajo tudi prejemki iz 13. in 17. točke 19. člena ZDoh. Prejemki iz 13. točke 19. člena ZDoh so prejemki fizičnih oseb, ki niso rezidenti Republike Slovenije, če je tako določeno z mednarodno pogodbo, ki jo je ratificirala Republika Slovenija. V konkretnem primeru je to Konvencija med Republiko Slovenijo in Republiko Avstrijo o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davki in dohodki iz premoženja (Uradni list Republike Slovenije, Mednarodne pogodbe, št. 4/1998). Po 4. členu te konvencije se tožničin oče šteje za rezidenta Republike Avstrije, katerega plače, mezde in drugi podobni prejemki se po 15. členu obdavčijo samo v tej državi. Navedena določba torej ne pomeni, da se pri ugotavljanju dohodka na družinskega člana v preteklem koledarskem letu ne upoštevajo tudi dohodki, pridobljeni z delom v Republiki Avstriji, od katerih prejemnik ne plačuje davka v Republiki Sloveniji in za katere ni zavezan za prijavo dohodnine po ZDoh.
dovoljenost revizije zoper sklep - sklep o potrditvi sklepa o zavrženju revizije - gospodarski spor
Zoper sklep, s katerim je pritožbeno sodišče potrdilo sklep prvostopenjskega sodišča o zavrženju revizije, je revizija dovoljena ne glede na vrednost spornega predmeta.
Za zakonitost izrečenega disciplinskega ukrepa zadošča že, da je dokazan obstoj ene od kvalifikatornih okoliščin, saj zakon ne zahteva, da morajo biti podane kumulativno.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - dvom v nepristranskost sojenja - izločitev sodnika
Če sodnik meni, da so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti (6. točka 70. člena ZPP), sporoči to predsedniku sodišča, ki odloči o izločitvi (2. odstavek 71. člena ZPP). Šele če bi bili vsi sodniki sodišča izločeni, ali če bi predsednik sodišča ocenil, da obstajajo razlogi za izločitev vseh sodnikov, je na mestu njegov predlog za delegacijo pristojnosti po določbi 67. člena ZPP.
V sodnem sporu, v katerem delavec izpodbija odločitve delodajalca o njegovi disciplinski odgovornosti, sodišče ne izreka disciplinskega ukrepa temveč v prvi vrsti presoja le zakonitost delodajalčevih odločitev in pri delodajalcu izrečenega disciplinskega ukrepa.
delovno razmerje za določen čas - transformacija delovnega razmerja - pripravništvo
Ker je tožena stranka s tožnikom sklenila pogodbo o zaposlitvi za določen čas zaradi opravljanja pripravništva, pripravništva pa mu dejansko ni zagotovila, pogodba o zaposlitvi za določen čas iz razlogov na strani tožene stranke ni bila zakonita in se zato šteje, da je tožnik sklenil delovno razmerje za nedoločen čas.
Zakonska določba 60. člena ZTPDR v zvezi z disciplinsko komisijo je bila jasna. Določala je, da ima disciplinska komisija predsednika in najmanj dva člana ter enako število namestnikov, ki se volijo za dve leti. Ne glede na to, kdaj je bila tožena stranka ustanovljena, je bila dolžna svoje delovanje podrediti veljavnim zakonskim predpisom. Ker je v zakonu določeno, da se disciplinska komisija voli na dve leti, začne dveletni rok delovanja disciplinske komisije teči z dnem izvolitve in ne takrat, ko je obravnavala prvi disciplinski primer.
ZPP člen 111, 111/3, 311, 311/3, 377, 384, 384/1.ZOR člen 69.
dovoljenost revizije zoper sklep o stroških postopka - zavrženje revizije - najemna pogodba - odpoved najemne pogodbe - oblika odpovedi - dogovorjena oblika
Ker sklep o stroških ni sklep, s katerim se je postopek pravnomočno končal, revizija zoper tak sklep ni dovoljena.
Če se stranki dogovorita za določeno obliko odpovedi najemne pogodbe, najemodajalec pa da odpoved v strožji obliki od dogovorjene, je bila dana odpoved pravno pravilna.
dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta - denarna terjatev v tuji valuti - devizni tečaj - zavrženje revizije
Za določitev vrednosti spornega predmeta glede izpodbijanega dela pravnomočne sodbe se uporabi tečaj ob vložitvi tožbe. To velja tudi, če se je postopek začel na predlog za izvršbo na temelju verodostojne listine.