dokazovanje - izvajanje dokazov v korist obdolženca - zavrnitev dokaznega predloga - dokazni standard - bistvene kršitve določb kazenskega postopka - pravice obrambe
Kljub pravni relevantnosti dokaznega predloga obramba ni zadostila uveljavljenim dokaznim standardom, saj ni izkazala s potrebno stopnjo verjetnosti, da bi bilo sploh mogoče s predlaganim dokazom ugotoviti okoliščino, pomembno za presojo oškodovankine verodostojnosti.
ZRud člen 3, 3/1-13.ZVO člen 17, 17/1, 111.ZPP člen 181.ZSKZ člen 2, 2/1, 2/2, 4, 4-2, 10, 10/2, 14, 14/1, 16, 16/2, 20, 20/1.ZVRS člen 7, 7/2.ZDen člen 27.SPZ člen 37, 37/1, 92.
stvarna legitimacija Republike Slovenije (RS) - Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS - upravljanje nepremičnega premoženja države - mineralne surovine - lastninska pravica države - varstvo lastninske pravice - stvarnopravni zahtevek - ugotovitvena tožba - pravni interes
Lastninska pravica je absolutna in zoper vsakogar učinkujoča pravica, toda v mejah, ki jih določa pravni red posamezne družbe. Ne opredeljujejo je le pozitivna ravnanja (priznavanje upravičenj lastniku), temveč tudi zahteva po negativnem ravnanju enega ali več subjektov, odvisno od narave pravice. Med temi zavezami je najpomembnejša ta, da nihče ne sme posegati v upravičenja, ki jih pravo prizna posamezniku, nosilcu pravice.
Čeprav je država za gospodarjenje z delom svojega nepremičnega premoženja pooblastila Sklad, ji ni mogoče odrekati upravičenja, da, zlasti spričo dejstva, da Sklad za prenos ni poskrbel (drugi odstavek 16. člena ZSKZ), zahteva obstoj spornega stvarnopravnega razmerja, in tako imenovane zasledovalne pravice, ki je usmerjena na vrnitev odvzete stvari.
ZDavP člen 22, 27, 28, 29.ZUP člen 274, 275, 276. ZDDPO člen 12.
davek od dohodkov iz dejavnosti - odprava, razveljavitev ali sprememba odločbe po nadzorstveni pravici - predlagatelj
Po 22. členu ZDavP v zvezi z 275. členom ZUP lahko izredno pravno sredstvo odprave, razveljavitve oziroma spremembe odločbe po nadzorstveni pravici iz razloga napačne uporabe materialnega prava predlaga stranka. Obveznosti plačila davka od dohodkov iz dejavnosti ni mogoče presojati po določbah ZGD, ZTLR in ZOR, temveč po ZDoh v povezavi z ZDDPO in ZDavP.
stroški postopka - spor o zakonitosti upravnega akta - odločba ustavnega sodišča - uporaba določb ZPP
Glede na določbo 44. člena Zakona o ustavnem sodišču in upoštevanju, da je Ustavno sodišče razveljavilo zakonsko določbo na kateri temelji sklep o stroških, je Vrhovno sodišče sklep razveljavilo, kar pomeni, da bo moralo Upravno sodišče o stroških še enkrat odločiti.
dovoljenost zahteve za varstvo zakonitosti - delno pravnomočna sodba - združitev in izločitev postopka - konkurenca načel o sojenju v razumnem roku in enotnosti postopka - zaslišanje priče - dokazna vrednost - izvedeniško mnenje - zaslišanje forenzičnega strokovnjaka - načelo neposrednosti - nedovoljen dokaz - posebne metode in sredstva - nadzor telekomunikacij - prisluškovanje - mobilni telefoni - snemanje SMS - hišna preiskava - nezakonit dokaz - neupravičena proizvodnja in promet z mamili - izzvana kriminalna dejavnost - nadaljevano kaznivo dejanje - dokazovanje - strokovno mnenje Centra za forenzične preiskave (CFP)
V primeru, ko teče enotesn postopek zoper več obdolžencev (subjektivna zveznost) zaradi več različnih kaznivih dejanj (objektivna zveznost) in je kazenski postopek pravnomočno končan le zoper nekatere od obdolžencev, od katerih so nekateri vložili zahtevo za varstvo zakonitosti, zoper druge pa je bila sodba razveljavljena in vrnjena v novo sojenje, lahko pride pravilo, da je treba z eno sodno odločbo odločiti o zadevi v celoti in je zahteva za varstvo zakonitosti dopustna šele po pravnomočno končanem postopku glede vseh obdolžencev in vseh kaznivih dejanj, v konflikt z načelom o sojenju v razumnem roku brez nepotrebnega odlašanja.
Okoliščina, da je bila priča pred zaslišanjem seznanjena z vsebino kakšnega dokaza, sama po sebi ne izključuje zaslišanja te priče in zato njena izpovedba ni nedovoljen dokaz v smislu 8. točke 1. odstavka 371. člena ZKP, utegne pa ta okoliščina vplivati na oceno verodostojnosti priče.
Zakonitost prestrežene komunikacije se presoja po tem, ali je bila odredba za nadzor telekomunikacij zakonita in ali je bila izvršitev odredbe v skladu z odredbo. Zakonitost delovanja tehničnega sredstva za prenos telekomunikacij na zakonitost odredbe in njene izvedbe ne vpliva. Komunikacije z mobilnim telefonom so telekomunikacije v smislu 1. točke 1. odstavka 150. člena ZKP in je nadzor mobilnega telefona s prisluškovanjem in snemanjem ukrep, ki obsega tudi snemanje SMS.
Dokazna vrednost strokovnih mnenj se presoja po določbah 1. odstavka 18. člena ZKP, ne pa po določbah, ki urejajo izvedenska mnenja.
Za obstoj kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa z mamili ni odločilna koncentracija psihogenih substanc v mamilu oziroma razmerje dovoljenih in prepovedanih snovi v zmesi.
S pravnomočnostjo sodbe preneha teči zastaranje kazenskega pregona, četudi se po zahtevi za varstvo zakonitosti pravnomočna sodba razveljavi in zadeva vrne v novo odločitev; prenehanje teka zastaranja kazenskega pregona pa nastopi le takrat, če (absolutno) zastaranje ni nastopilo pred pravnomočnostjo obsodilne sodbe.
ZKP člen 18, 18/1, 340, 340/1-1, 364, 364/7, 371, 371/2.URS člen 29, 29/1-3.
dokazovanje - izvajanje dokazov v obdolženčevo korist - zavrnitev dokaznega predloga - dokazni standard - pravice obrambe - zaslišanje priče - branje izpovedbe priče - soočenje
Procesno dejanje soočenja obdolženca in priče predstavlja posebno obliko zaslišanja priče.
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
VS23451
KZ člen 47, 111, 183, 183/2, 184, 184/1, 184/2.ZKP člen 354, 371, 371/1-9, 371/1-10, 371/1-11, 385, 420, 420/2.
spolni napad na osebo, mlajšo od 14 let - zakonski znaki kaznivega dejanja - storilec - pojem druge osebe po členu 184/2 ZKP - starost oškodovanca - polnoletnost oškodovanca - stek kaznivih dejanj - kršitev spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja - nadaljevano kaznivo dejanje - čas storitve kaznivega dejanja - zastaranje kazenskega pregona - načelo in dubio pro reo - objektivna identiteta obtožbe in sodbe - prekoračitev obtožbe - prepoved reformatio in peus
Praviloma bo razmerje med storilcem, ki ima eno od predpisanih posebnih lastnosti in osebo, staro nad 14 oziroma 15 let, učinkovalo do 18 leta njene starosti, le izjemoma pa tudi po doseženi polnoletnosti. Obsojenec je izvrševal posamezna dejanja v škodo oškodovanke, ki še ni bila stara 14 let, z njimi pa nadaljeval tudi po njenem 14. letu starosti in celo po polnoletnosti. Šlo je za istovrstno kriminalno dejavnost, ki se je pojavljala v zelo kratkih časovnih obdobjih, ob izkoriščanju iste priložnosti in ob enakem enotnem naklepu, zato je podana podlaga za konstrukcijo nadaljevanega kaznivega dejanja.
Načelo kazenskega procesa, da je treba v dvomu odločiti v korist obtoženca (in dubio pro reo) je pomembno načelo, vendar ne pomeni regulatorja presoje dokazov, temveč se uporabi šele, ko je dokazna presoja sprejeta. Načelo in dubio pro reo zato ni kršeno že takrat, če bi pri sodniku oziroma sodišču po obtoženčevem mnenju moral nastati dvom, ampak le v primeru, če kljub dejansko obstoječemu dvomu sodišče izreče obsodilno sodbo.
ZKP člen 161, 161/2, 214, 214/2, 218, 218/4, 371, 371/1-8.
bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nedovoljen dokaz - osebna preiskava brez odredbe sodišča - sum uničenja dokazov - zahteva državnega tožilca za pojasnila policije - kršitev kazenskega zakona - izpodbijanje odločbe o kazni
Sum uničenja dokazov izraža bistvo in izjemnost osebne preiskave kot klasičnega dejanja za zavarovanje dokazov. Za osebno preiskavo brez odredbe sodišča zato ne zadošča zgolj verjetnost, da se bo pri preiskovani osebi našel predmet, pomemben za kazenski postopek, temveč morajo okoliščine primera utemeljevati nevarnost, da bo tisti, zoper katerega policija izvršuje sklep o privedbi ali mu je vzela prostost, take predmete odvrgel, skril ali uničil.
zahteva za varstvo zakonitosti - dovoljenost - pravnomočnost
Vložnik je zahtevo za varstvo zakonitosti vložil pred pravnomočnostjo oprostilne sodbe oziroma pred pravnomočno končanim kazenskim postopkom, kar ni dovoljeno, nedovoljenega pravnega sredstva pa ni mogoče meritorno obravnavati.
ZAzil člen 34, 35, 35/1, 35/2. ZUS člen 72, 72/2, 74.
pospešeni ali redni azilni postopek - zaslišanje prosilca
Ker je tožena stranka na zaslišanju tožnika le razčiščevala tožnikove navedbe v njegovi prošnji za azil, s tem še ni začela izvajati rednega ugotovitvenega postopka.
nepopolna tožba in zahteva za izdajo začasne odredbe - nujna zadeva - pravočasnost pritožbe - tek pritožbenega roka v času sodnih počitnic
Ker tožeča stranka v postavljenem roku ni odpravila pomanjkljivosti tožbe, na katere jo je sodišče izrecno opozorilo, zadeve ni moglo obravnavati in je tožbo pravilno zavrglo. Sklep s katerim sodišče odloči o zahtevi za izdajo začasne odredbe se šteje za nujno zadevo po 2. odstavku 83. člena Zakona o sodiščih, zato teče rok za pritožbo tudi v času sodnih počitnic.
Revizijsko sklicevanje tožencev na tožničino pogodbeno prevzeto obveznost kritja stroškov njenih vlaganj v nepremičnino tožencev se izkaže za neupoštevno, čim je bilo v postopku na prvi in drugi stopnji ugotovljeno, da je bila med pravdnima strankama 1.11.1984 sklenjena najemna pogodba predčasno razdrta. To pomeni, da je obveznost tožencev nadomestiti vrednost tožničinih vlaganj nastala glede na določbo četrtega odstavka 210. člena ZOR.
izpolnitev tretjega - plačilo pred sklenitvijo pogodbe - neupravičena pridobitev
Pogajanja o nakupu poslovnega prostora so potekala med dvema gospodarskima družbama, katerih direktorja sta bila tožnik in toženec. Med pogajanji je toženec kot fizična oseba prejel delno vnaprejšnje plačilo od tožnika kot fizične osebe. Ker tretji lahko veljavno izpolni obveznost dolžnika o vnaprejšnjem plačilu, do sklenitve kupne pogodbe pa kasneje ni prišlo, sta odločitvi obeh sodišč o dolžnosti vrniti denar na podlagi pravil o neupravičeni pridobitvi materialnopravno pravilni.
delno enotno dovoljenje za gradnjo - skladnost predvidene gradnje s posegi predvidenimi v prostorskih ureditvenih pogojih
Ker odlok o prostorskih ureditvenih pogojih določa, da je v morfološki enoti v kateri se nahaja zemljišče, na katerem se bo izvedla gradnja bencinskega servisa, za katerega je izdano delno enotno dovoljenje, predvidena gradnja objektov in naprav za potrebe komunale, prometa in zvez, je dovoljenje za gradnjo bencinskega servisa, izdano v skladu s 33.a členom Zakona o graditvi objektov in v skladu s PUP, zakonito.