KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23319
ZKP člen 372, 372-1, 372-3.KZ člen 3, 185, 186. KZ-A člen 26, 27. KZ-B člen 12.
časovna veljavnost kazenskega zakona – načelo zakonitosti - uporaba milejšega kazenskega zakona – zvodništvo – posredovanje pri prostituciji – zloraba prostitucije – zakonski znaki kaznivega dejanja
Nihče ne more biti kaznovan za več in s hujšo kazensko sankcijo, kot je to določal zakon, ki je veljal v času storitve kaznivega dejanja, po drugi strani pa ne more biti strožje obravnavan kot tisti storilci, ki so storili enako (istovrstno) kaznivo dejanje kasneje.
Če je tožba vložena zaradi molka tožene stranke, ji lahko prvostopno sodišče, če spozna, da je tožba upravičena, s sodbo ugodi in pod pogoji iz prvega oziroma petega odstavka 61. člena ZUS samo odloči o stvari ali pa naloži pristojnemu organu, kakšen upravni akt naj izda. Sodišče glede načina odločanja ni vezano na predlog stranke.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - načelo kontradiktornosti - vpliv na zakonitost
Kršitev načela kontradiktornosti, ko sodišče ni upoštevalo odgovora obsojenca na stališče višjega državnega tožilca v zvezi s pritožbo, ni vplivala na zakonitost izpodbijane sodne odločbe.
neupravičena proizvodnja in promet z mamili - izvršitvene oblike - posredovanje pri nakupu ali prodaji
Bistvena značilnost posredovanja pri nakupu ali prodaji mamila v kazenski sodni praksi je, da posrednik dela za naročnike, torej za račun drugega, pogosto pa vključuje tudi takšne oblike sodelovanja posrednika, ki naročniku omogočijo, da pride do mamila, kot so prenašanje denarja, droge, njena izročitev kupcu, nakup mamila za naročnika itd.
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa - sklep o odreditvi pripora
Izpodbijana sklepa navajata subjektivne okoliščine (osebne lastnosti, prejšnje življenje, okolje in razmere, v katerih osumljenec živi) za utemeljitev ponovitvene nevarnosti, zato kršitev postopka po 11. točki 1. odstavka 371. člena ZKP ni podana.
Mehanizem nastanka telesne poškodbe (ravno to pa besedna zveza "podrl na tla" opisuje) kot del opisa kaznivega dejanja za njegov obstoj sam po sebi ni pomemben, saj se v besedilu kazenskopravne norme ne pojavlja kot zakonski znak obravnavanega kaznivega dejanja.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23317
ZKP člen 371, 371/1-11, 420, 420/2.KZ člen 302, 302/1.
kršitev kazenskega zakona – preprečitev uradnega dejanja uradni osebi – zakonski znaki kaznivega dejanja – bistvene kršitve določb kazenskega postopka – protispisnost – zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Če policist izvršuje kontrolo prometa v skladu s predpisi, veljavnimi v času storitve kaznivega dejanja, ker oceni, da je obsojenec nepravilno parkiral avtomobil in zato začne postopek izdaje plačilnega naloga na kraju storitve prekrška, vprašanje prometne ureditve ne vpliva na opredelitev dejanja obsojenca, ki je postopek policistu preprečil s tem, da je zapeljal proti njemu.
V postopku so bile upoštevane določbe 36., 41. in 31. člena ZGO, zato je odločba pravilna in zakonita. Tožnica z ugovori lokacijske narave, ki se nanašajo na že pravnomočno lokacijsko dovoljenje in z ugovori, da izvedena gradnja ni v skladu z izdanim dovoljenjem, v postopku izdaje gradbenega dovoljenja ne more uspeti.
ZKP člen 372, 372/1-3, 372/1-5, 426, 426/2.KZ člen 54, 54/3.
kršitev kazenskega zakona - zahteva za varstvo zakonitosti v škodo obsojenca - preklic pogojne obsodbe - poseben pogoj v pogojni obsodbi
Če sodišče ne prekliče prejšnje pogojne obsodbe, v kateri je naložena posebna obveznost, in jo zajame v novi pogojni obsodbi, ob novi preizkusni dobi pa ne določi (prevzame) obsojencu naložene izpolnitve posebne obveznosti iz prejšnje pogojne obsodbe, preklic zaradi neizpolnitve posebne obveznosti ni mogoč.
zahteva za varstvo zakonitosti - dovoljenost - pravnomočno končan kazenski postopek
Kazenski postopek zoper obtoženca ni pravnomočno končan, izpodbijani pravnomočni sklep pa ni uvrščen med odločbe, zoper katere se sme vložiti zahteva za varstvo zakonitosti pred pravnomočno končanim kazenskim postopkom.
ZKP člen 372, 372-1, 372/1-5, 374, 373/1, 420, 420/2, 424, 424/1.KZ člen 196, 196/1.
kršitev kazenskega zakona - neupravičena proizvodnja in promet z mamili - ponujanje naprodaj - zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa - odmera kazenske sankcije
Kaznivo dejanje neupravičene proizvodnje in prometa z mamili je lahko storjeno v obliki ponudbe naprodaj, ko gre za poskus prodaje, ki je določen kot dokončano kaznivo dejanje. Sodna praksa celo šteje, da je tudi prodaja ali nakup mamil vedno dokončano kaznivo dejanje, brž ko je sklenjena pogodba, to je sporazum glede kupca, blaga in cene, pri čemer ni treba, da je blago izročeno kupcu.
ZUS člen 59, 60, 72, 77.ZUP člen 274, 274/1-3, 274/2.ZON člen 105.
odločba o dovolitvi priglašenih del - odprava po nadzorstveni pravici - neizdano soglasje - samostojna ali zbirna odločba
Ko ne gre za zbirno odločbo, temveč za naravovarstveno soglasje, ki je glede na določbo 105. člena ZON samostojna odločba, določbe 3. točke prvega odstavka 274. člena ZUP ni mogoče uporabiti, če takšno naravovarstveno soglasje ni bilo izdano. Prav tako ni mogoče uporabiti določbe 2. odstavka 274. člena ZUP za razveljavitev odločbe o dovolitvi priglašenih del, ker naravovarstveno soglasje ni bilo pridobljeno.
navidezna pogodba - bistvena kršitev določb pravdnega postopka pred sodiščem druge stopnje - načelo kontradiktornosti - prodaja - ugotovitev drugačnega dejanskega stanja izven obravnave - slamnati mož - navidezni kupec
Ker navidezni kupec sklene veljavno prodajno pogodbo v svojem imenu, a v poslovnem interesu resničnega kupca, mora med njima obstajati obligacijskopravna zaveza, da bo prvi na drugega po določenem času ali ob nastopu določenih pogojev prenesel koristi, ki izvirajo iz pogodbe.
enotno dovoljenje za gradnjo - soglasja pristojnih služb - vplivno območje
Upravni organ v postopku izdaje upravnega dovoljenja niso pristojni posegati oziroma preverjati posameznih soglasij danih s strani pristojnih organov in organizacij. Glede na pridobljena soglasja ni podlage za pavšalen ugovor, da je s posegom prizadet tudi tožnik.
Če je predlagana začasna odredba, ob tožbi vloženi zaradi varstva ustavnih pravic, se sodišče pri odločanju o začasni odredbi ne more izogniti obligatornemu preizkusu tožbe in zahteve, predvsem, ali obstajajo procesne predpostavke po 34.členu ZUS, ki so pomembne tudi za postopek ugotavljanja pogojev za izdajo začasne odredbe. Če katera od procesnih predpostavk iz 34.člena ZUS ni podana, je treba tožbo zavreči, še predno se pristopi k odločanju o utemeljenosti zahteve za izdajo začasne odredbe.