Zakon o obligacijskih razmerjih določa splošno načelo o prepovedi obračunavanja obrestnih obresti. Izjema od tega pravila velja le za kreditno poslovanje bank in drugih finančnih organizacij ter za t.im. procesne obresti, torej obresti od vtoževanih zapadlih pa ne plačanih pogodbenih oziroma zamudnih obresti. Če ne gre za izjemo, gre za nično pogodbeno določilo, ki kot tako ne more ustanavljati pogodbenih pravic.
Vsi členi, ki so obravnavali varščino za pravdne stroške so iz ZPP-a črtani, ker so posebej urejeni z Zakonom o ureditvi kolizije zakonov s predpisi drugih držav v določenih razmerjih (Ur.l. SFRJ št. 43/82; ZMZP). Zato je potrebno v sporih z mednarodnim elementom glede varščine za pravdne stroške upoštevati določila ZMZP.
ZPPSL člen 131, 131/1, 134, 134/2. ZIP člen 156, 156/3, 156/4, 159.
stečajni postopek - vnovčevanje premoženja stečajnega dolžnika - javna prodaja nepremičnin - rok - začetek teka roka
Ker roki javne prodaje nepremičnin v ZPPSL niso posebej določeni, se smiselno uporabijo določila ZIP-a.
Rok 30 dni mora preteči od dneva razglasitve odredbe o prodaji na sodni deski do dneva prodaje, ne pa od dneva objave v dnevnem tisku (4. odst. 156. čl. ZIP).
Če je čas, za katerega je bila izdana začasna odredba, iztekel, zato začasna odredba avtomatično ne neha veljati. Sodišče ustavi postopek in razveljavi opravljena dejanja le na predlog dolžnika.
glavna razdelitev - rezervacija sredstev - pravočasna prijava terjatve - pravočasna vložitev tožbe - ugovor zoper osnutek glavne razdelitve
Posest je dejanska fizična oblast nad stvarjo. Posestnik je v takem razmerju do stvari, da stvar rabi, in to ne glede na to, ali ima pravico stvar rabiti. Namesto klasične formule corpus + animus = possessio zadostuje za posest že dejanska oblast nad stvarjo. Vendar pa mora biti ta dejanska oblast navzven nedvoumno manifestirana, izključujoča in takšna, da ima posestnik, kadar to hoče, vedno možnost stvar uporabljati. Soposestnik uživa varstvo posesti na enak način kot posestnik. Za izdajo začasne odredbe v zavarovanje nedenarne terjatve morata biti kumulativno podana dva pogoja, in sicer verjeten obstoj terjatve in verjetna obstoječa nevarnost, da bo sicer uveljavitev terjatve onemogočena ali precej otežena (objektivna nevarnost).
določitev pristojnosti tujega razsodišča s klavzulo v pogodbi
Klavzula v pogodbi o pomorskem prevozu, da je za razsojo spora pristojna arbitraža v Londonu, je dovolj določna in ob taki klavzuli ni podana pristojnost sodišča v R Sloveniji.