ZZVZZ člen 2, 23, 40, 129. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 22, 54, 103, 135, 155.
poškodba v tujini – prevoz v Slovenijo - nujni prevoz zaradi zagotovitve zdravljenja - povrnitev stroškov zdravljenja
V primeru, da v Sloveniji ne bi bilo možnosti operativnega zdravljenja poškodbe, bi bil zavarovanec na podlagi 135. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja na stroške tožene stranke upravičen do ustreznega operativnega zdravljenja v tujini. Zato je treba tudi v obratni smeri, ob smiselni uporabi navedene določbe Pravil, tožniku, kot zavarovancu tožene stranke, priznati pravico do operativnega zdravljenja v Ljubljani, ker mu v otoškem mestu Las Palmas ustrezno zdravljenje ni moglo biti zagotovljeno. To pa pomeni tudi pravico do povračila potrebnih stroškov prevoza v smislu določb 155. člena navedenih Pravil.
ZDR člen 52, 75. ZUJIK člen 33, 38, 46. ZZ člen 37. URS člen 156. ZUstS člen 23.
javni zavod – pogodba o zaposlitvi za določen čas – vezanost na mandat – pomočnik direktorja – v. d. direktorja – predčasno prenehanje mandata – ocena ustavnosti
Tožničina pogodba o zaposlitvi za določen čas za delovno mesto pomočnice direktorja je bila vezana na mandat direktorja, ki je to funkcijo dejansko opravljal vse do tedaj, ko je sodišče odločbo o njegovem imenovanju za direktorja tožene stranke odpravilo. Drugostopenjsko sodišče je pravilno ocenilo, da se je s tem iztekel tudi čas, za katerega je bila sklenjena tožničina pogodba za pomočnico direktorja.
Na podlagi prve alineje 75. člena ZDR je tožničina pogodba o zaposlitvi za delovno mesto v. d. direktorja prenehala veljati s potekom časa, za katerega je bila sklenjena (t. j. z imenovanjem G. P. za direktorja tožene stranke), o čemer je tožena stranka tožnico tudi obvestila.
zamudna sodba – odprava nesklepčnosti – delovno razmerje pri samostojnem podjetniku
Tožniku je treba določiti rok za odpravo nesklepčnosti in mu dati možnost za popravo tožbe, kar pomeni, da so v tožbi vsebinske pomanjkljivosti, ki jih je mogoče z dodatnimi navedbami odpraviti. Če pa nesklepčnosti ni mogoče odpraviti, poziv na odpravo nima nobenega smisla.
ZP-1 člen 156, 156-1, 171. ZKP člen 427. ZJC člen 77a, 77a/1-1.
kršitev materialnih določb zakona – obstoj prekrška - prekrški v zvezi s plačevanjem cestnine
Če na relaciji, kjer voznik vozi, ni cestninske točke, ki bi jo prevozil, ne da bi plačal cestnino, dejanje ne predstavlja prekrška po prvi alineji prvega odstavka 77. a člena ZJC.
litispendenca – dopustnost tožbe – litispendenca v postopku, za katerega se uporabljajo določbe ZUS-1
Vrhovno sodišče je v okviru predhodnega preizkusa obravnavane tožbe ugotovilo, da je tožeča stranka 4. 2. 2011 pri Vrhovnem sodišču vložila tožbo, ki se vodi pod opravilno številko G 4/2011, s katero izpodbija isti sklep, to je sklep Vlade Republike Slovenije 02104-5/2010/3 z dne 13. 1. 2011, tožene stranke, ki je v obeh primerih Republika Slovenija. Vrhovno sodišče je zato presodilo, da obravnavana tožba zaradi obstoja litispendence ni dopustna.
ZP-1 člen 90, 114, 114/4, 155, 155/1-6. URS člen 22, 29.
dokazovanje - bistvena kršitev določb postopka - nedovoljen dokaz - enako varstvo pravic - pravice obrambe - možnost izjave o prekršku - navzočnost obdolženca - pravica do sojenja v navzočnosti - pravice obdolženca
Če obdolženec ni mogel uveljaviti svoje pravice do zaslišanja obremenilnih prič, se obsodilna sodba ne sme izključno ali v odločilni meri opreti na njihove izjave.
odškodninska odgovornost zavoda - akontacija vojaške pokojnine – sporazum med Slovenijo in Hrvaško o vojaških pokojninah
Izplačevanje vojaške pokojnine pri hrvaškem nosilcu zavarovanja je bilo na podlagi tožnikove prve zahteve priznano prej, kot pri slovenskem nosilcu zavarovanja na podlagi njegove druge zahteve. Do dvakratnega (dvojnega) uveljavljanja iste pravice oziroma do možnosti izbire pa tožnik ni bil upravičen.
Če bi tožena stranka že prvič, v letu 1992, o tožnikovi zahtevi odločila pravilno, bi tožnik pravico do akontacije vojaške pokojnine v Republiki Sloveniji sicer res pridobil prej, kot jo je v Republiki Hrvaški, vendar pa to ne zadostuje za odškodninsko odgovornost tožene stranke.
ZDR člen 111, 111/1, 111/1-6. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 233.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - zloraba bolniške odsotnosti - odpotovanje iz kraja bivanja - dovoljenje za prosto gibanje
Glede na izrecno dovoljenje prostega gibanja (brez potrebe, da zdravnika kliče za vsak odhod) ni mogoče šteti, da je tožnica uresničila znake očitane kršitve. Njenega odhoda v sosednje naselje oziroma do cca 3 km oddaljene trgovine, kjer ni ostala dalj časa, že pojmovno ni mogoče obravnavati kot odpotovanje iz kraja bivanja, kaj šele šteti za zlorabo bolniškega staleža.
Revident je vtoževal plačilo navadne škode in izgubljenega dobička. Ker gre za dve različni obliki škode, je za dovoljenost revizije odločilna vrednost vsakega odškodninskega zahtevka posebej.
Več oseb sicer solidarno odgovarja za škodo, vendar le, če so jo povzročile skupaj. Vendar pa toženkama ni mogoče očitati protipravnega ravnanja. Zaključek o odgovornosti je sicer pravne narave, vendar pa temelji na dejanskih ugotovitvah, ki niso predmet revizijskega preizkusa.
CIVILNO PROCESNO PRAVO – PRAVO INTELEKTUALNE LASTNINE
VS4001725
ZPP člen 367a, 367a/1, 367a/2. ZIL-1 člen 12, 12/2.
dopuščena revizija – patent – nov izum – dostopnost izuma javnosti
Revizija se dopusti glede vprašanja:
Ali seznanitev tožene stranke, tam zaposlenih oseb in zunanjih sodelavcev z izumom v okoliščinah konkretnega primera pomeni, da je bil izum dostopen javnosti?
predlog za dopustitev revizije – obrazložitev predloga za dopustitev revizije – opredelitev pomembnega pravnega vprašanja - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - zavrženje predloga za dopustitev revizije – zavrnitev predloga za dopustitev revizije
Predlagateljica spornega pravnega vprašanja ni opredelila.
Ker iz razlogov izpodbijane sodbe ne izhaja, da sodba temelji na dejanski ugotovitvi, glede katere naj bi bila podana uveljavljena absolutna bistvena kršitev postopka (izpodbijana sodba tudi v tem delu temelji na presoji, da tožbeni zahtevek ni bil sklepčen), predlog v tem delu ne izpolnjuje kriterijev iz 367. a člena ZPP.
ZPP člen 4, 339, 339/1. ZDSS-1 člen 30. ZDR člen 88.
odpoved pogodbe o zaposlitvi – poslovni razlog – diskriminacija - bistvena kršitev določb pravdnega postopka – načelo neposrednosti – sprememba dejanskega stanja pred sodiščem druge stopnje
Ker je sodišče druge stopnje brez obravnave spremenilo prvostopenjsko dokazno oceno, je prekršilo določbo 4. člena ZPP, kar predstavlja v reviziji uveljavljano bistveno kršitev določb pravdnega postopka po prvem odstavku 339. člena ZPP, ki je vplivala na pravilnost in zakonitost izpodbijane sodbe.
odpoved pogodbe o zaposlitvi – poslovni razlog – diskriminacija - načelo neposrednosti – bistvena kršitev določb pravdnega postopka – sprememba dejanskega stanja pred sodiščem druge stopnje
Drugačno oceno neposredno izvedenih dokazov lahko sodišče druge stopnje sprejme samo na podlagi obravnave. Ker je spremenilo dokazno oceno in na podlagi tega spremenilo sodbo sodišča prve stopnje brez obravnave, je prekršilo določbo 1. točke 358. člena ZPP.
delna invalidska pokojnina – pogoji za izplačevanje – bolniški stalež
Pogoji za pridobitev pravice do delne invalidske pokojnine po ZPIZ-1 niso odvisni od pogojev za izplačevanje, velja pa tudi obratno - da pridobitev pravice sama po sebi še ne pomeni tudi izpolnitev pogojev za izplačevanje.
ZIZ člen 103, 103/1, 103/3, 136. ZS člen 114, 114/3, 114/4, 114/1-27. ZS-H člen 24, 24/1.
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost – območje krajevne pristojnosti okrajnih sodišč – sodni okraj – izvršba na denarna sredstva
Območje krajevne pristojnosti okrajnih sodišč je opredeljeno s katastrskimi občinami, ki jih določi Vlada z uredbo. Do sprejetja te uredbe se za območje krajevne pristojnosti okrajnih, okrožnih in višjih sodišč štejejo območja, ki so veljala do dneva uveljavitve tega zakona. Do uveljavitve ZS-H je veljalo, da je območje posameznega okrajnega sodišča opredeljeno s sodnim okrajem.
UPRAVNI SPOR – ZAVAROVANJE TERJATEV – PRAVO OMEJEVANJA KONKURENCE
VS4001714
ZUS-1 člen 32. ZPOmK-1 člen 45.
začasna odredba – identiteta vsebine začasne odredbe in tožbenega zahtevka – težko popravljiva škoda – test reverzibilnosti
V vsebinskem pogledu obstaja identiteta med vsebino sodnega varstva, ki ga tožeča stranka uveljavlja s tožbo, in zahtevo za izdajo začasne odredbe.
Taka začasna odredba bi bila dopustna le ob upoštevanju strogih pogojev, in sicer jasno izkazane težko popravljive škode, pri čemer je treba interese tožeče stranke tehtati z interesi tožene stranke.
bančna garancija – nastanek upravičenja iz garancije - fravdulozno unovčenje
Določba tretjega odstavka 1087. člena ZOR je jasna. Zakon za nastanek obveznosti upravičenca iz garancije do naročitelja garancije zahteva le, da je bil znesek na podlagi (fravduloznega unovčenja) garancije „prejet“ - da je bila torej garancija honorirana.
dopuščena revizija – pomembno pravno vprašanje – prodajna pogodba – pravice kupca – izguba pravic - jamčevanje za napake – rok za izbiro sankcije
Revizija se dopusti o vprašanju, do kdaj je dolžan kupec, ki uveljavlja ugovor po drugem odstavku 480. člena OZ, določno navesti, kateri jamčevalni zahtevek uveljavlja.