ZUS člen 1, 1/3.ZUS-1 člen 82, 82/2, 107, 107/2.URS člen 23.
varstvo ustavne pravice do odločanja brez nepotrebnega odlašanja - drugo sodno varstvo
Z dnem, ko se je začel uporabljati Zakon o varstvu pravice do sojenja brez nepotrebnega odlašanja, ni več procesne predpostavke za odločanje o varstvu te ustavne pravice v upravnem sporu.
ukrep gradbenega inšpektorja - novo dejstvo in nov dokaz - obnova upravnega postopka - sanacija brežine
Tožnika bi lahko oziroma bi morala, glede na to, da sta bila z okoliščino, da je bilo nasutje ob njuni gradbeni parceli izvedeno, nesporno seznanjena že pred izdajo inšpekcijske odločbe, s katero jima je bila naložena sanacija brežine, to dejstvo, za katerega menita, da bi (lahko) vplivalo na odločitev glede sanacije brežine, zoper katero sta vložila predlog za obnovo postopka, navajati že v prvotnem upravnem postopku na prvi stopnji.
preživljanje razvezanega zakonca - nepreskrbljenost zakonca kot pravni standard - bistveno spremenjen premoženjski položaj - nepremično premoženje zakonca
Samo dejstvo, da so dohodki enega od razvezanih zakoncev višji od dohodkov drugega zakonca, še ne utemeljuje preživninske podlage. Ob dejstvu, da se je toženka zmožna sama preskrbeti ter da ima poleg tega še stanovanje, preživninski temelj ni podan.
lastna menica - ugovori meničnega zavezanca - razlaga pogodbe - razdrtje pogodbe - zmotna uporaba materialnega prava
Lastna menica je podobna zadolžnici in ni abstraktna, dokler ni (prvič) indosirana. To ima za posledico, da ima menični zavezanec na razpolago vse ugovore, torej enako kot pri vsaki drugi obligacijski zavezi.
ZOR člen 942, 946, 960. ZDoh člen 2, 3, 6, 15, 17, 20. ZUS člen 51, 51/2.ZUS-1 člen 75, 75/2, 75/3, 85, 85/2, 86, 92, 107, 107/2.ZPP člen 154, 165, 165/1.
dohodnina - pogodba o življenjskem in nezgodnem zavarovanju - plačevanje zavarovalnih premij s strani delodajalca - boniteta - prejemek iz delovnega razmerja - pogodba o prenosu pravic iz zavarovalne pogodbe
Plačilo premije za zavarovanje iz naslova plačila življenjskega zavarovanja predstavlja boniteto v zvezi z delovnim razmerjem in tako vir dohodnine skladno s 6. členom ZDoh. Kasnejša pogodba o prenosu pravic iz zavarovalne pogodbe ne vpliva na davčno razmerje, ki je nastalo s sklenitvijo pogodbe in plačevanjem premij.
inšpekcijski ukrep -gradbeništvo - gradnja brez lokacijskega dovoljenja
Za inšpekcijski ukrep po določbi 73. člena ZUN niso pomembna dejstva, da je objekt, ki je bil zgrajen brez ustreznega dovoljenja, že priključen na določene komunalne vode in da ima objekt že hišno številko.
kolektivni delovni spor - sodelovanje sindikata - sprejem splošnih aktov delodajalca
Upoštevanje mnenja sindikata ni bistveni pogoj za veljaven sprejem splošnega akta pri delodajalcu. Ob predlagateljevi pridobitvi statusa sindikata pri nasprotnem udeležencu je bila faza obravnave mnenj sindikatov v postopku sprejemanja pravilnikov pri nasprotnem udeležencu že opravljena. Nasprotni udeleženec ni bil dolžan zaradi kasnejše ustanovitve predlagatelja vračati postopka sprejemanja pravilnikov v začetno fazo.
azil - pospešeni postopek - očitno neutemeljena prošnja - preganjanje
Prvi tožnik, ki le spremlja svojega sina - drugega tožnika, katerega naj bi pretepli zaradi svoje slovaške narodnosti na prehodu v novo leto, in drugi tožnik, prav tako zaradi tega pretepa, očitno nista bila preganjana v izvorni državi zaradi svoje slovaške narodnosti.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - pravica do sojenja v razumnem roku
Okoliščina, da tožnici opirata tožbeni zahtevek na trditev, da je pristojno sodišče kršilo njuno pravico do sojenja v razumnem roku, predstavlja "drug tehtni razlog" za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča.
odgovornost za škodo od nevarne stvari - odgovornost lastnika nevarne stvari - prepustitev stvari v obratovanje - avtomobil
Lastnik, ki prepusti obratovanje nevarne stvari drugemu, odgovarja, kadar na zunaj ni vidno, kdo je obratovalec, ali, kadar je lastnost obratovalca med njim in prevzemnikom stvari sporna.
ZAzil člen 29, 29/2, 35, 35/2-1, 36, 36-5.ZUP člen 9, 144.URS člen 22.
azil - pospešeni postopek - načelo zaslišanja stranke - odločba ustavnega sodišča
Dejansko stanje se v pospešenem azilnem postopku ugotavlja zlasti na podlagi vloge prosilca; sestava te vloge je ključno opravilo v pospešenem postopku. Zaradi izjave prosilca, ki mora biti temeljito in skrbno zabeležena, saj se šteje za zaslišanje prosilca, načelo zaslišanja stranke v pospešenem postopku ni absolutno izključeno.
tožba na nedopustnost izvršbe - pravni interes za ugotovitveno tožbo - izvršilni postopek - ugovor zoper sklep o izvršbi - razmejitev pravnih in dejanskih vprašanj - izračun obresti
Sporna vprašanja, ki se lahko pojavijo ob ugovoru zoper sklep o izvršbi (55. člen ZIZ), je mogoče razčleniti na pravna in dejanska. O spornih vprašanjih pravne narave je izvršilno sodišče vedno pooblaščeno odločati, kar pa ne velja za sporna dejstva, glede katerih lahko dolžnik vloži tožbo na nedopustnost izvršbe.
Nasprotovanje načinu izračuna obresti v izvršilnem postopku ne pomeni spora o dejstvih, ker se ugovor ne nanaša na samo terjatev, ki je predmet izvršbe.
Če inšpektor ugotovi, da je investitor posegel v prostor, ne da bi si pred tem pridobil pravnomočno lokacijsko dovoljenje, izreče ukrep oziroma izda odločbo o odstranitvi nedovoljenega posega v prostor, ne glede na to, iz kakšnega razloga je bil izvršen poseg v prostor.
ZDR člen 52, 54, 204, 204/3.ZOFVI (1991) člen 109, 109/6, 109/7.
rok za vložitev tožbe - pogodba o zaposlitvi za določen čas - transformacija pogodbe o zaposlitvi za določen čas - dejavnost vzgoje in izobraževanja - opredelitev razloga
Delavec, ki uveljavlja nezakonitost sklenitve pogodbe o zaposlitvi za določen čas oziroma njeno nezakonito prenehanje zaradi zakonske domneve, da je bila pogodba sklenjena za nedoločen čas, lahko vloži tožbo na podlagi 3. odstavka 204. člena ZDR tudi še v roku 30 dni od dneva prejema obvestila o prenehanju delovnega razmerja. Zgolj zaradi opredelitve, da se pogodba o zaposlitvi sklepa za določen čas zaradi začasnih potreb, pogodba ni bila nezakonita. Ob takšni navedbi se mora sodišče opredeliti do dejanskih razlogov za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas, ki jih navaja in dokaže delodajalec.
dovoljenje za začasno prebivanje - začasna odredba - izdaja sklepa pred iztekom roka za odgovor - izrek sklepa - bistvena kršitev določb postopka.
Če postopek v upravnem sporu ob uveljavitvi še ni bil v teku, se zanj uporabljajo določbe ZUS-1, ne pa ZUS; procesne predpostavke za izdajo začasne odredbe v postopku, ki ob uveljavitvi ZUS-1 še ni bil v teku, se presojajo po ZUS-1, in ne po ZUS. Izrek izpodbijanega sklepa s katerim so začasno zadržani učinki upravne odločbe druge stopnje, nasprotuje samemu sebi, zato je podana bistvena kršitev določb postopka po 3.točki 73.člena ZUS-1.
Dokazno breme za izkazovanje lastništva alikvotnega dela kapitala delniške družbe ob podržavljenju je na strani pritožnika. To lastništvo bi imetnik delnice lahko izkazoval samo z listino - delnico, saj delniški seznam ne vsebuje imen lastnikov prinosniških delnic. Seznam reprezentantov kuponov prinosniških delnic pa zaradi narave teh delnic ((kupon se ne glasi na ime in se lahko od delnice odcepi) sam po sebi ne dokazuje lastništva delnic. Prvostopno sodišče je pravilno navedlo, da je glede na lastnost prinosniške delnice in njeno funkcijo, v postopku denacionalizacije treba ugotoviti, ali je bil imetnik delnic zaplenjene delniške družbe res lastnik delnic in s tem alikvotnega dela osnovnega kapitala delniške družbe ob podržavljenju.
Kršitev pojasnilne dolžnosti je v konkretnem primeru relevantni vzrok vse škode, ki je tožnici nastala v zvezi z operacijo. V primeru, da bi bila pravočasno obveščena o vseh možnih škodljivih posledicah operacije, se namreč zanjo ne bi odločila.
Trditev o kršitvi pojasnilne dolžnosti predstavlja rezervni argument v razmerju do primarne trditve, da je škoda nastopila zaradi napačnega zdravljenja (o čemer je bila lahko tožnica glede na obseg škode in laično razumevanje medicinskega izrazoslovja utemeljeno prepričana, dokler ni bilo podano relevantno izvedensko mnenje). Namen sistema prekluzij, ki ga uvajajo določbe 286. člena ZPP, je v preprečevanju zavlačevanja postopka in ne v kopičenju procesnega gradiva, ki bi lahko prišlo v poštev le eventualno.