gradnja na tujem svetu - slaba vera - družbena lastnina - upiranje gradnji - načelo pravne države - argumentum a completoline - argumentum a colerentia
Ni mogoče pridobiti lastninske pravice, če je bil graditelj od vsega začetka slaboveren, lastnik zemljišča pa se je gradnji upiral.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - MEDNARODNO ZASEBNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO
VSL0052678
ZPP člen 205, 205/1, 205/1-3, 208, 208/1, 205, 205/1, 205/1-3, 208, 208/1. ZMZPP člen 17, 87, 87/4, 17, 87, 87/4.
spor z mednarodnim elementom - uporaba prava - obstoj tuje pravne osebe
Ob dejstvu, da je upnik tuja pravna oseba, ni mogoče mimo določb ZMZPP, ki glede statusa pravnih oseb uzakonja tako imenovano teorijo o ustanovitvi in predpisuje, da je za pravni položaj pravne osebe treba uporabiti pravo, ki ji pravna oseba pripada, pripadnost pa se določi po pravu države, po katerem je bila ustanovljena. Prav tako ZMZPP tudi sposobnost biti stranka tuje pravne osebe veže na pravo njene pripadnosti. Po avstrijskem pravu družba z omejeno odgovornostjo za razliko od našega prava ne preneha obstajati z izbrisom iz trgovinskega registra (izbris ima zgolj deklaratorni učinek), ampak le ta obstaja do popolne vnovčitve in razdelitve njenega aktivnega premoženja.
ZIZ člen 226, 226/3, 268, 273, 273/1, 273/1-3, 273/2.
začasna odredba - učinek sklepa o začasni odredbi
Kadar je sklep o začasni odredbi izdan v pravdnem ali kakšnem drugem postopku, ima na podlagi določbe 268. člena ZIZ učinek sklepa o izvršbi. Besedilo citiranega člena je jasno, prav tako tudi njegov namen. Začasne odredbe so nujni okrepi za varstvo pravic, zato imajo že same po sebi učinek sklepa o izvršbi in ne izvršilnega naslova, na podlagi katerega bi morala stranka šele zahtevati izvršbo. Na njegovi podlagi tako ni mogoče še enkrat dovoliti izvršbe z izdajo sklepa o izvršbi, temveč lahko upnik zahteva le opravo neposrednih dejanj izvršbe.
Da bi tožeča stranka uspela z zahtevkom na izstavitev zemljiškoknjižnih listin, bi morala dokazati veljaven pravni naslov – pogodbo, iz katere bi izhajalo, da si je na tej parceli, ob sklenitvi pogodbe o dosmrtnem preživljanju, kot izročevalka pridržala lastninsko pravico. Tožnica pa ne more, ne da bi pogodbo prej izpodbijala zaradi zmote o predmetu (ZOR čl. 111), zahtevati vpis lastninske pravice na parceli, ki pa ne izhaja iz te pogodbe.
Sodišče mora pri odločanju o ugovoru dolžnika o poplačilu terjatve upoštevati pri ugotavljanju višine terjatve iz naslova zamudnih obresti vsa pravila, ki urejajo višino obresti.
pogoji za dovolitev izvršbe - predmet izvršbe - last dolžnika
Ker ta izvršilni postopek teče le zoper družbo kot dolžnico, upnikovemu predlogu za nadaljevanje izvršbe na nepremičnine,ki niso v njeni lasti, ni mogoče ugoditi.
Zastavni upnik nima položaja stranke postopka. Tudi pri izvršbi na nepremičnino je upnik le oseba, katere terjatev se uveljavlja v postopku. Upnik je tisti, na predlog katerega se vodi postopek. Zastavnega upnika pa zakon uvršča med udeležence postopka in jim daje pravico le do poplačila iz dobljene kupnine. Smejo sicer opravljati tudi nekatera procesna dejanja, zlasti lahko vlagajo pritožbe zoper sklepe, ki jih sodišče izdaja na poti do poplačila (sklep o ugotovitvi vrednosti nepremičnine, sklep o domiku...), vendar jim zakon ne daje pravice do vodenja postopka.
obrazloženost ugovora - odgovor na ugovor - domneva resničnosti ugovornih navedb
Sodišče prve stopnje sicer res v skladu s I. odstavkom 58. člena ZIZ šteje, da so dolžnikove navedbe v ugovoru resnične, kolikor upnik v postavljenem roku ne odgovori na ugovor, vendar pa ta domneva ne velja za ugovore materialnopravne narave, saj mora o teh sodišče prve stopnje odločati samo in pri tem presoditi njihovo utemeljenost.
lastninska pravica na čolnu - izbris vknjižbe - pristojnost za vodenje ladijskega registra - zaznamba spora
V predmetni zadevi ne gre zgolj za vpis oz. izbris lastninske pravice na čolnu. Tožeča stranka namreč s to tožbo zatrjuje, da so bile z vknjižbo na toženo stranko kršene njene vpisne pravice in zaradi navedenega zahteva vrnitev v prejšnje knjižno stanje.
nepremoženjska škoda - zavarovalna premija - kumulacija odškodnine
Kadar zavarovalno premijo za nezgodno zavarovanje plačuje delodajalec, tedaj zavarovanje krije del njegove odgovornosti, zato oškodovanec ne more imeti pravice iz obeh pravnih temeljev, odškodninskega in zavarovalnega.
obvezno zavarovanje v prometu – kršitev pogodbe – premoženjska škoda zaradi kršitve pogodbe – odškodninski zahtevek
Pravdni stranki sta bili v pogodbenem razmerju in tožena stranka je s tem, ko je vozila pod vplivom alkohola in zato povzročila škodo, to pogodbo kršila. Zaradi kršitve pogodbe je tožeči stranki s plačilom odškodnine oškodovancem v prometni nesreči nastala premoženjska škoda. Po svoji pravni naravi je torej zahtevek na podlagi 2. odstavka 7. člena ZOZP odškodninski zahtevek.
ZOR člen 277, 479, 277, 479. ZPP člen 182, 182. OZ člen 376, 376.
eventualna kumulacija - stvarna napaka - tek zamudnih obresti
Pritožba utemeljeno opozarja, da bi sodišče prve stopnje moralo v izreku izpodbijane sodbe omejiti tek zamudnih obresti v skladu z odločbami Ustavnega sodišča do višine glavnice.
Iz določbe 479. člena ZOR ne izhaja, da gre za stvarno napako samo pri konstrukcijskih napakah, ampak je napaka stvarna že, če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno normalno rabo.
ZPP člen 252, 256, 252, 256. OZ člen 376, 376. Pravilnik o sodnih tolmačih člen 43, 45, 43, 45.
ugovor prenehanja teka obresti - dopolnitev izvedenskega mnenja - odmera nagrade sodnim tolmačem
1. Tožena stranka je na izvedensko mnenje res podala ugovore, vendar je na te ugovore izvedenec odgovoril s pisno dopolnitvijo in z izpovedjo. Drugotožena stranka ob prejemu dopolnitve mnenja pripomb ni podala, prav tako pa se ni udeležila zaslišanja izvedenca, na katerem bi lahko razčistila svoje dileme, kar lahko pomeni le, da je izvedenec na njene prejšnje ugovore odgovoril. Pripombe, podane šele v pritožbi, so zato prepozne.
2. Podlaga za odmero nagrade sodnim tolmačem je 45. člen Pravilnika o sodnih tolmačih. Ta določa, da za pisno izdelavo prevoda listin pripada tolmaču za eno stran za prevod listine iz slovenskega v tuj jezik 80 točk. Določba sicer ni jasna, vendar je z jezikovno analizo teksta mogoče priti do ugotovitve, da je podlaga za odmero nagrade prevod listine in ne listina.
Tožbene trditve, da je nepremičnina po samem zakonu postala last Republike Slovenije, ne omogočajo zaključka, da je bila s sporno vknjižbo na tej nepremičnini kršena kakšna pravica (zlasti lastninska) tožeče stranke, ampak kvečjemu lastninska pravica Republike Slovenije. Zato tožeča stranka za izbrisno tožbo na tej trditveni podlagi ni aktivno legitimirana.
vknjižba lastninske pravice - zaznamba - pravna dejstva
Pravna dejstva se v zemljiško knjigo vpisujejo z zaznambo. Predlagatelj je predlagal zaznambo lastninske pravice. To pa bi bilo mogoče predlagati samo kot vknjižbo, ki je vpis, s katerim se doseže ali izkaže pridobitev ali prenehanje pravice, ki se vpisuje v zemljiško knjigo (39. čl. ZZK-1). Torej ne gre za vpis pravnega dejstva.
neznani dediči - nepravočasna pritožba - vezanost na pravnomočni sklep
Zakon o dedovanju v drugem stavku tretjega odstavka 173. člena določa, da lahko pritožbeno sodišče upošteva tudi nepravočasno pritožbo, če s tem niso prizadete pravice drugih oseb, ki se opirajo na izpodbijani sklep.
ZDSS-1 člen 5, 5/1, 5/1, 5/1-a. ZDR člen 52, 52/1, 52/1-5, 72.
pogodba o zaposlitvi za določen čas – poslovodna oseba – mandat – predčasna razrešitev – prenehanje delovnega razmerja – stvarna pristojnost
Delovno sodišče je stvarno pristojno v delu tožbenega zahtevka, ki se nanaša na prenehanje delovnega razmerja, ne pa o delu tožbenega zahtevka, ki se nanaša na razveljavitev sklepa o predčasnem prenehanju mandata predsednika tožene stranke.
Na podlagi sklepa o razrešitvi s funkcije predsednika tožniku ni zakonito prenehala pogodba o zaposlitvi, ampak je prenehala z dnem, ko bi mu iztekel mandat, saj je bila pogodba o zaposlitvi sklenjena za določen čas trajanja mandata.