Po odpovedi najemne pogodbe tožnik kot prejšnji najemnik ne more uspeti z zahtevo, da mu toženec na podlagi najemne pogodbe vrne v posest nepremičnino, ki jo je imel v najemu. Z odpovedjo pogodbe so tožniku prenehale pravice, ki jih je imel kot najemnik.
Če sodišče spozna, da primarni zahtevek ni utemeljen, odloči o podrejenem zahtevku hkrati z zavrnitvijo primarnega zahtevka, lahko pa tudi počaka z odločitvijo do pravnomočnosti odločitve o primarnem zahtevku.
ZSS člen 15, 15/4, 19.URS člen 49, 49/3, 130, 157, 157/1, 157/2. ZUS člen 23, 23/3.
izvolitev v sodniško funkcijo - prosta presoja Sodnega sveta - varstvo ustavnih pravic
Akt, s katerim Sodni svet odloči, katerega izmed več kandidatov, ki izpolnjujejo z zakonom predpisane pogoje za izvolitev v sodniško funkcijo, je posamični akt, o katerega zakonitosti odloča sodišče v upravnem sporu le, če se z njim posega v ustavne pravice posameznika. Odločitev Sodnega sveta, katerega izmed prijavljenih kandidatov bo predlagal v izvolitev v Državni zbor, je po tem, ko o vseh prijavljenih kandidatih prejme mnenje personalnega sveta in ministrstva, pristojnega za pravosodje, stvar njegove proste presoje.
razveza zakonske zveze - premoženjska razmerja med zakonci - ugotovitev velikosti deležev na skupnem premoženju - kriteriji za določitev deležev - posebno premoženje - odškodnina za negmotno škodo
Pretežni del kupnine za stanovanje je bil poravnan iz odškodnine, ki jo je prejel toženec. Nobenega dvoma ni in ga ne more biti, da predstavlja odškodnina za negmotno škodo posebno premoženje zakonca.
privatizacija stanovanj - zahteva za odkup stanovanja - rok za vložitev zahteve
Tožnik ni vložil zahteve za odkup stanovanja v roku, ki ga določa Stanovanjski zakon v 123. členu. Ta ugotovitev je bistvena, saj je bil tožnikov zahtevek zavrnjen prav zato, ker mu ni uspelo dokazati, da je podal pravočasno zahtevo.
ZPP (1977) člen 141, 141/1, 142, 268, 295, 354, 354/2-7.
vabilo za glavno obravnavo - osebno vročanje - vročanje po članu gospodinjstva - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - možnost obravnavanja pred sodiščem
Vračanje z obvestilom o vročitvi (142. člen ZPP) in kasnejša vročitev odraslemu družinskemu članu.
začasna odredba - neprimerna zahteva - predlog za začasno ureditev stanja v drugem upravnem sporu - zavrženje zahteve brez oprave postopka za odpravo pomanjkljivosti
Zahteva za izdajo začasne odredbe, v kateri se izrecno predlaga začasna ureditev stanja v drugem upravnem sporu, ni primerna za obravnavo, zato jo sodišče ob primerni uporabi 2. odstavka 29. člena ZUS zavrže, ne da bi pred tem moralo izvesti postopek za odpravo njenih pomanjkljivosti, kot to določa 1. odstavek istega člena.
Ne drži očitek, da je sklepanje o osebnosti obdolženega nedopustno, če se ta ocenjuje na podlagi stikov, ki jih je vzdrževal s soobdolženim K.K. in z njegovo udeležbo pri izreku "visoke prostostne kazni" K.-ju.
Ni dokazana izpolnitev pogojev za oprostitev plačila carine po 50. členu CZ, če se "zaključek", naveden v uvozni deklaraciji, ne ujema z "zaključkom" v izvozni deklaraciji.
ZZZDR člen 51, 51/2, 62, 62/2. ZTLR člen 20.ZOR člen 66.
navidezna pogodba - premoženjska razmerja med zakonci - skupno premoženje - pridobitev lastninske pravice na nepremičnini - vrnitev darila - vlaganja v posebno premoženje zakonca
Zakonca se lahko dogovorita, da eden od njiju pridobi solastninski delež z vlaganji v posebno premoženje drugega, ne glede na to, ali bi na podlagi zakona s takimi vlaganji pridobil lastninsko pravico. V tem primeru namreč pridobi lastninsko pravico na podlagi pravnega posla, in ne na podlagi zakona.
absolutno bistvena kršitev določb pravdnega postopka - odločilna dejstva - nasprotje med vsebino zapisnika in povzetkom vsebine v sodbi
Sodba druge stopnje se opira na napačen povzetek tožnikove izpovedbe o poteku mejne črte. Gre za odločilno okoliščino, saj je spor med strankama prav o tem, do kod je toženka uživala sporno zemljišče.
prodajna pogodba - prodaja ukradenega vozila - pridobitev lastninske pravice na premičnini - pravne napake - zaplemba vozila - razveza pogodbe
Toženec je tožniku izročil prodani avtomobil, toda na avtomobilu je imel lastninsko pravico nekdo tretji, zaradi česar je bil tožniku avtomobil zasežen. Zato sta sodišči prve in druge stopnje pravilno razsodili, da je imela prodana stvar pravno napako in da je bila po določilu prvega odstavka 510. člena v zvezi s 508. členom ZOR kupoprodajna pogodba razdrta.
URS člen 20.ZKP člen 192, 192/2, 201, 201/1-3, 202, 202/2.
pripor - ponovitvena nevarnost - vsebina sklepa o odreditvi pripora
V obrazložitvi sklepa o odreditvi pripora so v zadostni meri izpolnjene zahteve iz 3.tč. 1.odst. 201.čl. ZKP, če so glede okoliščin, v katerih je obdolženi F. storil očitana kazniva dejanja, navedene ugotovitve, kot so: da gre za združevanje s soobdolženci, stopnjevanje dobavljenih količin mamila v posameznih primerih, ko je ob koncu prišlo do zasega 1 kg heroina, izrabljanje gostinske dejavnosti v namene nedovoljene dejavnosti, vztrajnost obdolženega pri sodelovanju s soobdolženim - priprtim K.K., z nadaljnjo oceno, da način storitve zadnjega kaznivega dejanja - prodaja 1 kg heroina - predstavlja skupni projekt obdolženih F., K., K., in M.K..
ODZ paragraf 569.ZZZDR člen 86 - 95.ZD člen 10, 210. ZPP (1977) člen 1, 230, 230/3.
dedovanje - ugotovitev očetovstva - priznanje očetovstva - pravni interes za ugotovitveno tožbo - napotitev na pravdo - javne listine
Vselej je kot glavno ali predhodno vprašanje dopustno obravnavati spor o tem, ali je bilo očetovstvo že ugotovljeno ali priznano na način, ki je bil veljaven v času ugotovitve oziroma priznanja (primerjaj VSS, II Ips 224/82, 18.11.1982, Poročilo VSS 1/83, str. 18). Zapuščinsko sodišče je zato tožnico napotilo, naj v pravdi dokaže, da očetovstvo ni bilo veljavno ugotovljeno in priznano. Ne glede na to, ali gre v tem primeru res za sporna dejstva, pa vselej velja, da je pravni interes za ugotovitveno tožbo izkazan že z napotitvenim sklepom izdanim na podlagi 210. člena Zakona o dedovanju (v nadaljevanju ZD).
ZSZ člen 18, 19, 20, 22, 22/2, 23, 24, 24/1.ZKZ člen 6, 11.ZVRS člen 4, 14.
razlastitev - odškodnina - kmetijsko zemljišče - javna korist - država kot razlastitveni upravičenec - določitev tržne vrednosti razlaščene nepremičnine
Ob razlastitvi kmetijskega zemljišča se razlaščencu v zameno lahko ponudi le drugo kmetijsko zemljišče, če je to na razpolago. Za določitev drugega enakovrednega zemljišča in njegov status je namreč bistven namen, za katerega se je nepremičnina uporabljala do sprejetja planskega akta, s katerim je bil njen status spremenjen zaradi predvidene gradnje infrastukture. Če pa se razlaščencu izplača odškodnina, se ta izračuna glede na tržno vrednost, ki bi jo bilo mogoče doseči s prodajo kmetijskega zemljišča.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev pravice do obrambe
V skladu s 3.alinejo 29.čl. Ustave RS je vsakomur, ki je obdolžen kaznivega dejanja, ob popolni enakopravnosti zagotovljena pravica izvajanja dokazov v njegovo korist, kar pa ne pomeni, da je sodišče dolžno izvesti vsak dokaz, ki ga predlaga obramba. Glede na načelo proste presoje dokazov sodišče namreč samo odloča o tem, katere dokaze bo izvedlo in kako bo presojalo njihovo verodostojnost.