pripor - ponovitvena nevarnost - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Z navedbami, ki izpodbijajo ugotovitev v pravnomočnem sklepu, da obtoženec ni imel rednih dohodkov za preživljanje in da njegovo podjetje še ni začelo delovati, vložnik zahteve za varstvo zakonitosti uveljavlja zmotno ugotovitev dejanskega stanja, kar pa po 2.odst. 420.čl. ZKP ni razlog, iz katerega bi bilo mogoče vložiti navedeno izredno pravno sredstvo.
Pravočasne zahteve v korist vlagatelja - pravne osebe ni mogoče šteti za zahtevo, ki bi varovala pravico do uveljavljanja denacionalizacije istega premoženja v korist druge pravne osebe, ki zahteve za denacionalizacijo ni vložila.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - dvom v nepristranskost sojenja
Sodniško delo je pogosto predmet komentarjev in kritik v medijih in s tem izpostavljeno pritiskom javnosti. Zaradi tega pa še ni mogoče govoriti o tehtnih razlogih za delegacijo pristojnosti sodišč iz kraja v kraj, saj bi bilo tako poslovanje v direktnem nasprotju z načelom ekonomičnosti postopka.
začasna odredba - pogoji - izčrpanje rednih pravnih sredstev za odložitev izvršitve pri organu, pristojnem za izvršbo - sojenje v razumnem roku
Ob ugotovitvi, da tožnik ni vložil pritožbe zoper odločbo in sklep, ni izpolnil pogoja za izdajo začasne odredbe po določbi 1. odstavka 69. člena ZUS, torej izčrpal pravnih sredstev za odložitev izvršitve pri organu, pristojnem za izvršbo.
Solastnik nepremičnine lahko s pogodbenim razpolaganjem (npr. z dednim dogovorom) omeji svojo pravico do neposredne posesti na solastnem premoženju v korist drugega solastnika.
ZPP (1977) člen 40, 40/3, 186, 186/2, 382, 382/3-1, 392.
tožba na razveljavitev pogodbe o dosmrtnem preživljanju - premoženjskopravni spor - dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta - sprememba tožbe - zavrženje revizije
Kadar gre za spor o pogodbi o dosmrtnem preživljanju med dediči preživljanca in drugo pogodbeno stranko, je tak spor le premoženjskopravne narave, saj je pogodbena pravica do preživljanja ugasnila že s smrtjo preživljanca. Zato je tudi v takih sporih po ustaljeni sodni praksi vprašanje dovoljenosti revizije odvisno od ocene vrednosti spora, kar je v obravnavanem sporu izostalo.
ZDen člen 27. ZUS člen 59, 73. ZUP (1986) člen 261.
denacionalizacija kmetijskih zemljišč - kompleksi
Kmetijska zemljišča se vračajo v last in posest, če se s tem ne okrni funkcionalnost kompleksov kmetijskih zemljišč oz. kompleksov trajnih nasadov, ali če s tem ne pride do takšne razdrobljenosti parcel, ki bi onemogočala ekonomično obdelavo (2. odst. 27. čl. ZDen).
razveza zakonske zveze - dolžnost preživljanja zakonca - dolžnost preživljanja staršev - pravica do preživnine - preživnina za zakonca - simbolična preživnina
Tožnica je zdaj preskrbljena. Toda ker tožnici pomemben vir preživljanja v obliki sinovega prispevka za brezplačno stanovanje pravno ni zagotovljen, je njen premoženjski položaj negotov. Glede na to je njen preživninski zahtevek utemeljen toliko, da si zagotovi pravico do preživnine.
KAZENSKO MATERIALNO PRAVO - KAZENSKO PROCESNO PRAVO
VS20909
KZ člen 22, 127, 127/1.ZKP člen 371, 371/1-11.
kazniva dejanja zoper življenje in telo - umor - poskus umora - bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nasprotje med izrekom in razlogi sodbe
Za pravno opredelitev obsojenčevega ravnanja kot poskusa umora dostavek "ker se je naglo umaknil", ki sledi navedbi, da strel iz pištole ni zadel oškodovanca, v izreku sodbe ni pomemben, saj so vsi elementi kaznivega dejanja poskusa umora vsebovani že v opisu obsojenčevega ravnanja pred tem dostavkom.
Akt o imenovanju je posamični akt in ne upravni akt. Zato kandidatu v postopku imenovanja ne gredo vse pravice, ki jih sicer zagotavlja ZUP/86. Izbira med kandidati, ki izpolnjujejo zakonite pogoje, ni odločanje po prostem preudarku.
povrnitev negmotne škode - denarna odškodnina - kriteriji za odmero odškodnine - sodna praksa - telesne bolečine - duševne bolečine zaradi skaženosti - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti - strah
Denarna odškodnina se odmeri skladno z domačimi predpisi in upoštevajoč sodno prakso slovenskih sodišč, zato ni utemeljena primerjava z odmero odškodnin v drugih evropskih državah.
Travma na psihološkem področju, ki se je pojavila pri tožniku gotovo terja odmero višje odškodnine iz naslova strahu, kot pri siceršnjih oškodovancih.
SZ člen 117. ZSR člen 5, 5/1, 18, 18/1, 18/2, 18/3, 18/4, 20.
privatizacija stanovanj - upravičenec do odkupa - pravica uporabnika do odkupa stanovanja - smrt imetnika stanovanjske pravice - obstoj ekonomske skupnosti - skupno gospodinjstvo
Uporabnik, ki je ob pogojih iz 1. in 2. odstavka 18. člena Zakona o stanovanjskih razmerjih ostal v stanovanju po smrti imetnika stanovanjske pravice, je v celoti stopil v položaj imetnika stanovanjske pravice in zato spada med upravičence za odkup stanovanja po 117. členu Stanovanjskega zakona.
odgovornost pri nesreči, ki jo povzročijo premikajoča se motorna vozila - obojestranska krivda - trčenje motornega vozila in kolesa z motorjem - povrnitev negmotne škode - denarna odškodnina - telesne bolečine - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti - duševne bolečine zaradi skaženosti - strah
Presoja stopnje krivde udeležencev prometne nesreče in višine denarne odškodnine za negmotno škodo, nastalo tožeči stranki.
ZDen člen 19, 19/1-2, 19/1-3. ZUP (1986) člen 135, 135/1.
ovire za vračanje nepremičnin v naravi - bistvena kršitev določb postopka - sodba, temelječa na nepopolno ugotovljenem dejanskem stanju v upravnem postopku
Sodišče prve stopnje ne more zavrniti kot nedovoljeno novoto šele v tožbi v upravnem sporu uveljavljani ugovor o poteku komunalne infrastrukture, od katere je odvisna pravilna uporaba materialnega prava, tožbe pa tudi ne zavrniti brez poprej opravljene glavne obravnave, na kateri bi ugotovilo, ali sploh obstajajo dokazi o zatrjevani oviri.
denacionalizacija kmetijskih zemljišč - ovire - lastninska pravica pravnega naslednika upravičenca, pridobljena z dedovanjem na podlagi oporoke po tretji osebi
Lastninska pravica pravnega naslednika upravičenca za denacionalizacijo na razlaščenem premoženju, ki jo je ta pridobil z dedovanjem na podlagi oporoke po tretji osebi, predstavlja v konkretnem primeru zgolj oviro za vrnitev nepremičnine v naravi po 3. odstavku 16. člena ZDen in na pravico upravičenca do odškodnine po 42. členu istega zakona ne vpliva.
ZSR člen 50. ZSR (1974) člen 56.SZ člen 117. Zakon o sredstvih in financiranju JLA člen 34, 45.
vojaško stanovanje - dodelitev stanovanja - izdaja odločbe o dodelitvi stanovanja - neupravičena uporaba stanovanja - privatizacija stanovanj - upravičenci do odkupa - tožba na izselitev - rok za vložitev tožbe
Tožnik, ki sicer nima odločbe o dodelitvi stanovanja, se je vselil v soglasju s toženo stranko in zato ne more biti v slabšem položaju od nezakonito vseljene osebe, ki ima po preteku roka, v katerem bi stanodajalec lahko zahteval njeno izselitev, položaj in pravice imetnika stanovanjske pravice, vključno s pravico do odkupa stanovanja po 117. členu Stanovanjskega zakona.
Če je bilo premoženje podržavljeno po 7.a členu Zakona o nacionalizaciji zasebnih gospodarskih podjetij (Ur.l. FLRJ, št.
98/46, 35/48), po ZDen ni pogojev za uvedbo postopka denacionalizacije, ker po 8. točki 3. člena ZDen osebe, ki jim je bilo premoženje podržavljeno na tak način, niso upravičenci do denacionalizacije.
Upravni organ je v svoji odločbi dolžan pojasniti, zakaj ni upošteval navedb, dokazov in drugih zahtevkov, ki jih je dala, ponudila oziroma postavila stranka. Zato bi moral, da ne bi kršil pravil postopka, v odločbi obrazložiti, zakaj po njegovem mnenju pripombe tožeče stranke, ki se nanašajo na cenitev spornih nepremičnin, na ugotovljeno dejansko stanje ne vplivajo.