pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - objektivni pogoj - verjetni izgled za uspeh - pravdni postopek
Prosilec v prošnji ni navedel svojih razlogov, na podlagi katerih šteje, da ima verjeten izgled za uspeh, tožena stranka pa dopolnitve v tej smeri ni zahtevala. Zato je vsaj preuranjen zaključek, da gre za pravno in dejansko zelo zapleteno zadevo, ki ni nerazumna in ima verjeten izgled za uspeh. Objektivni pogoj po določbi 24. člena ZBPP tako ni izpolnjen oziroma ni ugotovljen.
pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - finančni pogoj - premoženje prosilca - zaščitena kmetija - dohodek iz osnove kmetijske dejavnosti
Glede kmetijskega zemljišča pri odločanju o tem, ali je tožnik upravičen do brezplačne pravne pomoči, ni mogoče upoštevati vrednosti tega zemljišča, ampak dohodek iz kmetijske dejavnosti oziroma katastrski dohodek kmetijskih in gozdnih zemljišč.
Predložena posojilna pogodba ni verodostojen in zadosten dokaz o tem, da gre pri zneskih, izplačanih z računa družbe A. d.o.o., za posojilo po predloženi pogodbi. Čim pa je tako, je izpodbijana odločitev, ki med obdavčljive dohodke vključuje tudi prejemke v znesku 38.447,00 EUR, pravilna in skladna s predpisi, na katere se pravilno sklicuje že prvostopni davčni organ v izpodbijani odločbi.
ZDavP-2 člen 94, 143, 144, 152, 173. OZ člen 319-322.
davčna izvršba - izvršba na denarno terjatev dolžnika - verižna kompenzacija - odpust dolga
Pri verižni kompenzaciji gre za odpust dolga, zato do odpusta obveznosti in s tem tudi do veljavne verižne kompenzacije ne more priti, če obveznost ob času podpisa še ni nastala oziroma je bil račun izdan šele kasneje.
davčna izvršba - izterjava globe - rubež denarnih sredstev dolžnika pri banki - ugovor zastaranja - pretrganje zastaranja
Pri predlogu za prisilno izterjavo globe po nalogu gre za dejanje organa, pristojnega za postopek o prekršku, ki nedvomno meri na izvršitev sankcije, ki je bila tožniku izrečena za prekršek. S tem so izpolnjeni pogoji za to, da se zastaranje, ki je v teku, pretrga, kot to določa tretji odstavek 44. člena ZP-1. Obveščanje zavezanca za globo o dejanju, ki pretrga zastaranje, pa se po določbah 44. člena ZP-1 ne zahteva.
Glede na predmet urejanja v ZP-1, ki je javnopravne narave, pri uporabi določb ZP-1, ki se nanašajo na pretrganje zastaranja, ni mogoče upoštevati določb OZ, ki se nanašajo na civilno pravna razmerja.
ZDavP-2 člen 45, 93, 93/3, 143, 145, 145/2, 145/2-2, 145/2-9, 151, 157. ZDDV-1 člen 88.
davčna izvršba - DDV - vrstni red plačila davka - izvršljiv obračun davka - seznam izvršilnih naslovov
Ker je bila tožnica s plačilom DDV-ja zaradi neplačila tega davka v letu 1999 ves čas v zamudi, so se pravilno, ne glede na navedbo tožnice, da plačuje tekoče obveznosti, poravnavale najprej najstarejše obveznosti.
sofinanciranje iz javnih sredstev - javni razpis - izjava o predlogu strokovne komisije - točkovanje vloge - obrazložitev odločbe
Sodišče se v število doseženih točk na javnih razpisih ne spušča, saj gre pri točkovanju za strokovno oceno ocenjevalnih organov. To stori le v posebej utemeljenih primerih, kot je obravnavani, saj tožnica v izpodbijani odločbi kljub izrecnim navedbam o napačnem točkovanju, utemeljenega odgovora nanje ni dobila. Le-to pa je pogoj za preveritev odločitev ocenjevalnih organov na razpisih.
ZDoh-2 člen 18, 18-1, 37, 37/1, 37/1-5, 44, 44/1, 44/1-7. Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja člen 10.
dohodnina - odmera dohodnine - odpravnina ob upokojitvi - delno izplačilo odpravnine
Izrecne določbe o tem, da se v primeru delnega izplačila odpravnine tudi znesek, od katerega se dohodnina ne plačuje, upošteva v sorazmernem delu, v Uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja ni, je pa takšna uporaba oziroma razlaga Uredbe povsem logična in kot takšna pravilna. V nasprotnem primeru bi bil v primeru delnih izplačil odpravnine skupni upoštevani znesek višji od dovoljenega iz 10. člena Uredbe, to pa bi pomenilo kršitev citirane določbe Uredbe, in povsem neupravičeno razlikovanje med davčnimi zavezanci, ki jim je odpravnina izplačana v enkratnem znesku in tistimi, ki jim je izplačana v dveh ali več delih.
ZUJF člen 100, 101, 231, 231/2. ZVV člen 15, 15/1.
vojni veteran - zdravstveno varstvo - pravica do plačila zdravstvenih storitev v višini razlike do polne vrednosti storitev - pravica do varstvenega dodatka
Vojnemu veteranu se zagotavlja plačilo zdravstvenih storitev v višini razlike do polne vrednosti storitev, zagotovljenih v okviru obveznega zavarovanja, če prejema veteranski dodatek ali če izpolnjuje pogoje za pridobitev veteranskega dodatka.
izročitev tujca - izročitev pristojnemu organu druge države zaradi izvršitve kazni zapora - odločitev ministra za pravosodje - pogoji za izročitev - vezanost na sklep kazenskega sodišča
Pristojno okrožno sodišče je ugotovilo, da so izpolnjeni pogoji za izročitev tožnika, ta sklep pa je nato potrdilo tudi višje sodišče, kar pomeni, da je bilo s pravnomočno sodno odločbo ugotovljeno, da so izpolnjeni pogoji za tožnikovo izročitev. V pravnomočno odločitev sodišča glede izpolnjevanja pogojev toženka ne sme posegati. Tretji odstavek 530. člena ZKP namreč izrecno določa, v katerih primerih minister za pravosodje ne dovoli izročitve, in sicer če tujec uživa pravico pribežališča, če gre za politično ali vojaško kaznivo dejanje ali če obstaja verjetnost, da bi bila oseba, katere izročitev se zahteva, v državi prosilki mučena oziroma bi se z njo nečloveško ali ponižujoče ravnalo oziroma jo na ta način kaznovalo. Tožnik ne zatrjuje nobene izmed teh okoliščin, zaradi katerih toženka ne bi smela dovoliti izročitve.
mednarodna zaščita - omejitev gibanja prosilcu za mednarodno zaščito - ugotavljanje istovetnosti prosilca - sum zavajanja in zlorabe postopka
Prosilcu za mednarodno zaščito se lahko začasno omeji gibanje, če je to potrebno zaradi ugotavljanja istovetnosti prosilca, kot tudi če je to potrebno zaradi suma zavajanja in zlorabe postopka.
tožba zaradi molka organa - molk organa druge stopnje - zahteva za izdajo odločbe
Tožena stranka kljub vloženi zahtevi za izdajo odločbe o pritožbi tožeče stranke ni odločila. Navedeno pomeni, da so izpolnjeni pogoji za tožbo zaradi molka organa po 28. členu ZUS-1.
prošnja za dodelitev brezplačne pravne pomoči - navajanje neresničnih podatkov - zamolčanje podatkov
Ker tožnik ni navedel, da je lastnik vrednostnih papirjev, je s tem navajal neresnične podatke o svojem premoženjskem stanju, zato je tožena stranka njegovo prošnjo za dodelitev BPP v skladu s petim odstavkom 20. člena ZBPP pravilno zavrnila. Po tem določilu prosilec nadaljnjih šest mesecev tudi ne more ponovno zaprositi za brezplačno pravno pomoč.
brezplačna pravna pomoč - pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - kazenski postopep - objektivni pogoj
Glede na osebnost samega obdolženca, težo kaznivega dejanja in obravnavanje pravno zapletenih vprašanj in druge določene okoliščine, ne kažejo na to, da poštenega postopka brez dodelitve zagovornika ne bi bilo, še posebej ob upoštevanju 3. člena ZKP. Zakonitost postopka določa sam ZKP, pa tudi sicer ne gre za tako zapleteno dejansko in pravno stanje, da tožnik sam ne bi razumel česar je obdolžen, ter ne bi mogel podati svojega zagovora, kar je sicer, kot izhaja iz zapisnika o glavni obravnavi z dne 14. 2. 2014, že storil.
dohodnina - obnova postopka odmere dohodnine - odprava odločbe po nadzorstveni pravici - ponovni odmerni postopek - tožba v upravnem sporu - res iudicata
Odločba organa druge stopnje, izdana po nadzorstveni pravici, je dokončna, njeno učinkovanje pa ni bilo odloženo, zato tožba v upravnem sporu, ki praviloma na izvršljivost upravnih odločb ne vpliva, tudi v konkretnem primeru ne učinkuje.
pogoji za dodelitev brezplačne pravne pomoči - mediacija - soglasje k mediaciji
Tožena stranka je po ugotovitvi, da tožnik ni dal svojega soglasja za mediacijo, čeprav je to soglasje dala nasprotna stranka, pravilno ugotovila, da tožnik ni izpolnil pogoja iz prvega v zvezi s četrtim odstavkom 28. člena ZBPP, kar seveda pomeni, da ni obstajal z zakonom določen pogoj za dodelitev BPP.
ZZRZI člen 62, 65, 65/1, 65/2, 65/3, 65/4, 65/5, 66. Uredba o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov člen 20, 20/1, 20/2.
zaposlovanje invalidov - prispevek za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov - obveznost plačila prispevka - redna likvidacija družbe
Na delodajalcu je trditveno in dokazno breme, da ni (ali da ni več) zavezanec h kvoti; organ se namreč pri nadzoru izpolnjevanja kvote po zakonu opira na uradne podatke Zavoda za zdravstveno zavarovanje o zaposlenih delavcih pri posameznih delodajalcih ter o prijavi in odjavi zaposlenih invalidov pri posameznih delodajalcih. Tožnik bi moral v postopku pred organom, če je menil, da v spornem obdobju ni bil oziroma ne več zavezanec h kvoti po določbah ZZRZI, zatrjevati dejstva, ki bi ga razbremenila v navedenem zakonu določene obveznosti, in ta dejstva dokazati. Ni predložil dokazil, ki bi jasno dokazovala, da uradni podatki o zaposlenih delavcih ter zaposlenih invalidih, na katere se je opiral organ, niso pravilni oziroma da organ, čeprav je tako navajal, ni uporabil uradnih podatkov zavoda.
Ni podlage za zaključevanje, da tožnik glede na tek postopka redne likvidacije po določbah 62. in 65. člena ZZRZI ne bi bil oziroma ostal zavezanec h kvoti glede na število zaposlenih delavcev oziroma ob neizpolnjevanju kvote za plačilo prispevka za spodbujanje zaposlovanja invalidov.
Okoliščine, ki kažejo na fiduciarno razmerje (količina delnic, zamik plačila ob takojšnjem prenosu glasovalnih pravic in obenem ob zadržanju pravice tožnika do nezadržanih dobičkov, odsotnost zavarovanj, dogovor nagrade zgolj za sklenitev posla in za uspešnost celo v primeru, ko bi kupca našla oseba, ki je angažirala dr. B.B. in ki je obenem bila obvladujoča oseba tožeče stranke) dovolj prepričljivo kažejo na obstoj fiduciarnega razmerja v smislu prevzemne zakonodaje.