tožba zoper razveljavljeni akt organa lokalne skupnosti – pravni interes za tožbo – zavrženje tožbe
Tožnik, ki s tožbo izpodbija akt organa lokalne skupnosti, ki je že pred vložitvijo tožbe prenehal veljati, ne izkazuje pravnega interesa za tožbo, zato se taka tožba zavrže.
ZDDPO člen 49. ZAPPNI člen 53, 53/3. ZUS-1 člen 75, 75/2, 85, 85/1-1.
davek od dobička pravnih oseb - vračilo preveč plačanega davka – davčni izkaz davčnega zavezanca – dokončnost davčne obveznosti – neopravljena glavna obravnava
V obravnavani zadevi predmet preverjanja po 49. členu ZDDPO ni nov davčni izkaz, pač pa stari (torej tisti, ki je bil davčnemu organu predložen 20.4.1995). Le-ta je namreč izkazoval dokončno davčno obveznost. Zato je naziranje tožeče stranke, da je irelevantno, kateri podatki so služili za izdelavo prvotnega obračuna, če bi se nesporno ugotovilo, da so podatki, ki so služili za izdelavo novega obrazca, pravilni, napačno.
ZZZDR člen 12, 51, 51/2. ZIZ člen 64, 64/1, 65, 65/3. URS člen 33.
nedopustnost izvršbe – izločitvena tožba – lastninska pravica na nepremičnini – originarna pridobitev lastninske pravice – skupno premoženje izvenzakonskih partnerjev - vpis lastninske pravice v zemljiško knjigo – načelo zaupanja v zemljiško knjigo – zastavna pravica na nepremičnini – pridobitev zastavne pravice z zaznambo sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi – osebni dolg izvezakonskega partnerja
Na zemljiškoknjižno stanje in dobro vero se lahko sklicuje le tisti upnik, ki je pridobil pogodbeno zastavno pravico na nepremičnini, ne pa tudi tisti, ki je zastavno pravico pridobil šele z zaznambo sklepa o izvršbi v zemljiški knjigi. Nižji sodišči sta ugotovili, da zastavna pravica prvega toženca ne temelji na pogodbeni podlagi, zato sta utemeljeno dali prednost originarno pridobljeni (so)lastninski pravici tožnice. Ob ugotovitvi, da je bila v izvršilnem postopku za poplačilo izključno dolžnikovega dolga dovoljena izvršba na nepremično premoženje, ki je bilo v času izdaje sklepa o izvršbi tudi tožničino, je pravilna odločitev nižjih sodišč, da izvršba v tem obsegu ni dopustna.
prisilna izterjava davčnega dolga – sklep o popravi pomote – akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu – zavrženje tožbe
Sklep o popravi pomote ni akt v smislu prvega odstavka 2. člena ZUS-1, saj z njim ni odločeno o pravici, obveznosti ali pravni koristi, in tudi ne sklep po drugem odstavku 5. člena ZUS-1, zato je izpodbijanje takega sklepa v upravnem sporu izključeno.
ZKP člen 372, 372-1, 424, 424/2. Zakon o kaznivih dejanjih zoper narod in državo (ZKND) člen 2, 8, 11. Zakon o kaznivih dejanjih zoper narod in državo (ZKLD) člen 2, 3, 3-8, 3-14, 8, 9.
načelo zakonitosti - kršitev kazenskega zakona – obstoj kaznivega dejanja - Zakon o kaznivih dejanjih zoper narod in državo - kazniva dejanja zoper ljudstvo in državo - pomoč pri prepovedanih prehodih čez državno mejo - pomoč storilcem kaznivih dejanj – poziv na nasilno rušenje obstoječe državne ureditve - zakonski znaki kaznivega dejanja – opis kaznivega dejanja - beneficium cohaesionis
Iz opisa kaznivega dejanja pomoči storilcem kaznivih dejanj je moralo izhajati, da je storilec na kakršenkoli način podpiral oborožene tolpe ali podobne organizacije ali dajal zatočišče njenim aktivnim članom (11. člen ZKND) oziroma, da je storilec na kakršenkoli način podpiral osebe, ki so pobegnile pred oblastmi, oborožene tolpe ali podobne organizacije ali njihove aktivne člane in jim dajal zavetišče, jim pošiljal, skrival ali prenašal orožje, hrano, material, denar in drugo, jim služil za vzdrževanje zveze in delal druge usluge ali oviral državne organe pri njihovem odkrivanju in ulovitvi (14. točka 3. člena ZKLD).
stroški kazenskega postopka - odločba o stroških kazenskega postopka - dolžnost povrnitve stroškov – ločljivost stroškov, nastalih za dejanja, za katera obdolženec ni obsojen
Prvi odstavek 96. člena ZKP se uporabi le, če se kazenski postopek zoper obdolženca v celoti konča z neobsodilno sodbo; če pa se postopek za nekatera kazniva dejanja konča z obsodilno, za druga pa z oprostilno ali zavrnilno sodbo in so stroški medsebojno ločljivi, sodišče o stroških odloči po drugem odstavku 95. člena ZKP.
ZUS-1 člen 75, 75/1, 75/2, 75/3, 85, 85/1, 85/2, 86, 92, 107, 107/2. ZDavP člen 39, 39/3, 105.
davek od dohodkov iz dejavnosti – ocena davčen osnove – primerljivi davčni zavezanec – obseg revizijske presoje
Pri oceni davčne osnove davka od dohodkov iz dejavnosti na podlagi 39. člena ZDavP davčni organ lahko uporabi tudi podatke iz davčne napovedi drugega primerljivega zavezanca, saj morajo biti podatki v davčni napovedi resnični (prvi odstavek 105. člena ZDavP), davčni organ pa očitno ni podvomil v verodostojnost in pravilnost teh podatkov.
stroški upravne izvršbe - potrebnost določenih del - zapisnik o izvršbi - račun izvajalca del
Ker tožnica sama v danem roku ni opravila dejanj, naloženih v izvršilnem naslovu, so bila ta opravljena na njene stroške po pooblaščenem izvajalcu, na kar je bila opozorjena v izvršilnem naslovu. Podatki iz zapisnika o opravljeni izvršbi se ujemajo z izstavljenim računom izvajalca del, v katerem so natančno specificirani zneski po posameznih postavkah, ta račun pa je podlaga za obračun stroškov prisilne izvršbe.
odlog prisilne izterjave – pravni interes za revizijo
Glede na to, da bi odlog prisilne izterjave učinkoval samo do odločitve o pritožbi zoper odločbo prvostopnega organa, si tožeča stranka v obravnavani zadevi svojega pravnega položaja ne more več izboljšati, ob dejstvu, da je o pritožbi zoper navedeno odločbo že odločeno. Zato po presoji Vrhovnega sodišča tožeča stranka nima pravnega interesa za vložitev revizije v obravnavani zadevi.
predlog za dopustitev dopustitev revizije – pomembno pravno vprašanje – zagotovitev pravne varnosti – razvoj sodne prakse – odškodnina – odgovornost državnega organa zaradi uporabe protiustavnega zakona – ugotovitev protiustavnosti po sprejetju odločitve državnega organa – sodna pristojnost – vrnitev carinskega dolga – izključna upravna pristojnost
O vprašanju odškodninske odgovornosti državnega organa zaradi uporabe zakona, za katerega je bilo kasneje v postopku presoje pred Ustavnim sodiščem ugotovljeno, da ni v skladu z Ustavo ali je bil razveljavljen, je že oblikovana sodna praksa in odločitev v obravnavani zadevi ni v nasprotju s to prakso.
ZDavP člen 96, 96/2, 97, 97/2, 97/4, 97/5. ZPD člen 60, 60/1, 61, 61/1, 62. ZFPPod člen 27, 35. ZGD člen 394, 394/2.
pretrganje zastaranja - pravni interes za pritožbo - zastaranje izterjave - prisilna izterjava davčnega dolga - predložitev plačilnih nalogov v vrstni red plačil - pravočasnost uvedbe postopka prisilne izterjave - zastaranje zahteve za plačilo sodne takse
Od 7.6.2002 do 4.11.2002 rok za uvedbo prisilne izterjave ni tekel, in sicer na podlagi sklepa Ustavnega sodišča RS, št. U-I-135/00 (Uradni list RS, št. 50/2002) za čas zadržanja izvrševanja 3. poglavja ZFPPod do končne odločitve Ustavnega sodišča RS (odločba Ustavnega sodišča RS, št. U-I-135/00, Uradni list RS, št. 93/2002). Ker je v takratnem obdobju Agencija RS za plačilni promet, nadziranje in informiranje opravljala tudi naloge davčnega nadziranja, je v konkretnem primeru podano pretrganje relativnega zastaranja s trenutkom, ko so bili predloženi plačilni nalogi uvrščeni v vrstni red plačil.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - pravica do izjave – podaljšanje pripora – postopek s pritožbo – predlog državnega tožilca – možnost izjave v postopku
Od narave in vsebine procesnega gradiva, s katerim stranka ni bila seznanjena, je odvisno, ali je bila s tem okrnjena tudi njena možnost vsebinskega obravnavanja kakega dejanskega ali pravnega vprašanja pred sodiščem.
ZDDV člen 16, 16/2, 31, 31/1, 32, 32/1. ZPDDP člen 2, 3. ZMZPP člen 1.
davek na dodano vrednost (DDV) – izvoz blaga – storitve, neposredno povezane z izvozom blaga – posebni davek na določene prejemke – davčna oprostitev
Plačila DDV je oproščen promet storitev, ki so neposredno povezane z izvozom oziroma uvozom blaga v skladu z drugim odstavkom 16. člena oziroma 1. točko prvega odstavka 32. člena ZDDV.
izvolitev v naziv - soglasje senata – ugotovitev izida glasovanja - upravna odločba – akcesorni akt
Odločba v smislu ZUP in ZUS je le tista odločba, s katero je bilo odločeno o pravici, obveznosti ali pravni koristi fizične ali pravne osebe oziroma druge stranke na področju upravnega prava. Ugotovitev izida glasovanja ni takšno odločanje, ampak gre za ugotovitev dejstva.
Tožnica v predlogu za izdajo začasne odredbe težko popravljive škode ni izkazala, kar zadostuje za odločitev. Vsa nadaljnja izvajanja glede javnega interesa in nastanka škode nasprotni stranki na odločitev več ne vplivajo.
enako varstvo pravic - načelo zakonitosti – zastaranje kazenskega pregona - tek zastaranja pregona - konec teka roka za zastaranje - absolutno zastaranje - pravnomočnost – odprava odločbe
Pravnomočnost sodbe, če je pritožba vložena in sodišče o njej odloči na seji senata, nastopi z dnem, ko sodišče odločitev o pritožbi odpravi pritožniku.
Revident, ki zatrjuje, da je revizija dovoljena, ker gre po vsebini zadeve za odločitev o pomembnem pravnem vprašanju, mora to vprašanje navesti ob primerni uporabi četrtega odstavka 367.b člena ZPP, sicer Vrhovno sodišče njegovo revizijo zavrže kot nedovoljeno.
ZST člen 29, 29/2, 29/3, 30, 30/1, 30/3, 30/4. ZPP člen 365, 365/1-3.
sodne takse – plačilo po roku – dokazilo o plačilu v pritožbi
Ker je taksni zavezanec že plačal tako sodno takso za sodbo kot tudi kazensko takso v višini 50% pribitka in o tem v pritožbi predložil dokazilo, se pritožbi ugodi in sklep sodišča o prisilni izterjavi takse razveljavi.
povrnitev nepremoženjske škode – kršitev pravic osebnosti - duševne bolečine zaradi okrnitve osebne svobode – pripor - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnosti – strah - pravno priznana škoda – telesne bolečine – enotna oblika škode
V sodni praksi je že uveljavljeno stališče, da se za primer neutemeljenega odvzema prostosti praviloma določi ena odškodnina za eno obliko škode, ki zajema vse škodne posledice nepremoženjske škode, vezane na oškodovančevo osebnost.