ZIZ člen 35, 40, 40c/2, 77, 78. ZPP člen 17, 17/2, 17/3, 25, 25/2.
spor o pristojnosti - izvršba na premične stvari - več sredstev izvršbe - prebivališče dolžnika - sprememba naslova dolžnika med postopkom - ustalitev pristojnosti - sodišču znana dejstva
Podatki iz centralnega registra prebivalstva niso sodišču znana dejstva. Ker so pridobljeni naknadno, že glede na tretji odstavek 17. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZIZ ne vplivajo na spremembo pristojnosti.
INŠPEKCIJSKO NADZORSTVO - GRADBENIŠTVO - UPRAVNI SPOR
VS1012142
ZUS-1 člen 2, 2/1, 4, 5, 5/2, 30, 30/3. ZUP člen 290, 290/1.
izvršba izrečenega inšpekcijskega ukrepa - akt, ki se izpodbija v upravnem sporu – zavrženje tožbe – obseg pritožbene presoje
Če s sklepom o dovolitvi izvršbe ni meritorno odločeno o pravici, obveznosti ali pravni koristi tožeče stranke, ne gre za upravni akt v smislu drugega odstavka 2. člena ZUS-1 niti za akt po drugem odstavku 5. člena ZUS-1.
predlog za dopustitev revizije - nepopoln predlog - opredelitev kršitev postopka in pomena pravnega vprašanja za prakso - zavrženje predloga za dopustitev revizije
Ker tožniki v predlogu niso natančno in konkretno opredelili spornega pomembnega pravnega vprašanja, niti niso izkazali obstoja sodne prakse od katere naj bi odločitev odstopala, oz. neenotnosti sodne prakse, predlog ni popoln.
ZPP člen 367a, 367 a/1, 367c, 367c/3. ZOR člen 12, 616, 616/2, 617.
predlog za dopustitev revizije – pomembno pravno vprašanje – pogodba o delu - jamčevanje za napake – grajanje napak - prenehanje pravice - perpetuacija ugovora - dopuščena revizija
Dopusti se revizija o materialnopravni presoji vprašanja obstoja pogojev za perpetuacijo prevzemnikove obveznosti znižanja plačila in povračila škode (drugi odstavek 616. člena ZOR) iz naslova jamčevanja za napake glede na določbe 12. člena v zvezi s 617. členom ZOR.
Enotni azilni postopek pomeni, da tožena stranka najprej presoja pogoje za priznanje statusa begunca in šele, če ti niso izpolnjeni, pogoje za priznanje subsidiarne oblike zaščite.
mednarodna zaščita - pospešeni postopek - očitno neutemeljena prošnja - obvezna presoja pogojev za subsidiarno zaščito - odločba Ustavnega sodišča
Ker pravnomočna zavrnitev prošnje za mednarodno zaščito pomeni, da je prosilec lahko prisilno odstranjen v izvorno državo, mora taka zavrnitev prošnje vsebovati tudi presojo obstoja pogojev za subsidiarno zaščito (da vrnitev ne bo povzročila ogroženosti prosilčevega življenja ali svobode ter prosilec v izvorni državi ne bo izpostavljen mučenju ali nečloveškemu in poniževalnemu ravnanju ali kaznovanju).
ZUP člen 290, 290/1, 292, 292/1, 297, 297/1. ZUS-1 člen 92, 107.
sklep o dovolitvi izvršbe – upravna izvršba – dopustni ugovori v izvršilnem upravnem postopku
Neutemeljeni so revizijski ugovori, ki se nanašajo na izvršilni naslov, saj prvi odstavek 292. člena ZUP določa, da je v upravnem izvršilnem postopku dovoljena pritožba, ki se nanaša na samo izvršbo, z njo pa ni mogoče izpodbijati pravilnosti odločbe, ki se izvršuje.
Če stranki ni vročen predlog za obnovo postopka, ki ga poda stranski udeleženec, je s tem kršeno načelo zaslišanja stranke po ZUP, zaradi česar se lahko prvostopenjska odločba, ki je bila izdana v obnovljenem postopku, odpravi in zadeva vrne organu prve stopnje v nov postopek.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - plačilo za delo direktorja - civilno razmerje
Iz podatkov o kompetenčnem dejanskem stanju izhaja, da tožnik ni bil zaposlen pri toženi stranki. Tudi tožbeni zahtevek, ki ga je postavil, ni zahtevek za ugotovitev obstoja delovnega razmerja in posledično plačilo za opravljeno delo iz takšnega razmerja, saj od tožene stranke zahteva plačilo za opravljeno delo le na podlagi dogovora o plačilu - v zvezi s sklepom tožene stranke o imenovanju tožnika za direktorja. Glede na navedeno ne gre za spor iz delovnega razmerja med delavcem in delodajalcem, temveč za spor iz civilnega razmerja med strankama.
PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO – PREKRŠKI – VARNOST CESTNEGA PROMETA
VS2005029
ZP-1 člen 2. ZDCOPMD člen 2, 37. ZDCOPMD-A.
meje sankcioniranja prekrškov – časovna veljavnost zakona - uporaba predpisa
V času storitve prekrška veljavni ZDCOPMD se je uporabljal le za mobilne delavce zaposlene v podjetjih, ustanovljenih v državi članici Evropske skupnosti.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - neupravičen izostanek z dela - izraba letnega dopusta - vsebina odpovedi - nemožnost nadaljevanja delovnega razmerja - dokazno breme
ZDR ne nalaga delodajalcu, da bi moral že v pisni odpovedi pogodbe o zaposlitvi obrazložiti tudi dodatne pogoje za zakonitost izredne odpovedi, to je, da glede na vse okoliščine in interese obeh pogodbenih strank nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka ni mogoče. Navedene okoliščine lahko delodajalec v sporu o zakonitosti izredne odpovedi dokazuje tudi v sporu pred sodiščem.
dovoljenost revizije - vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe - denarna terjatev - gospodarski spor - zavrženje revizije
Izhodišče za presojo o dovoljenosti revizije tožeče stranke je v konkretnem primeru tisti del sodbe sodišča druge stopnje, v katerem je tožena stranka uspela v pritožbenem postopku. To je tisti del te sodbe, v katerem je pravnomočno zavrnjen del denarnega tožbenega zahtevka zaradi spremembe dajatvenega dela sodbe sodišča prve stopnje.
Sodelovanje za odločanje o odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu pristojnega predstojnika delodajalca s sodiščem v svojstvu sodnika porotnika že zaradi zagotavljanja videza nepristranskosti sodišča pomeni tehten razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča za odločanje v sporu delavca o zakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
ZVrt člen 32, 33. ZUS-1 člen 75, 75/1-2, 85, 85/2, 92, 107, 107/2. Pravilnik o plačilih staršev za programe v vrtcih (1996) člen 9.
plačilo staršev za program v vrtcu - nepopolna vloga za uveljavljanje znižanega plačila - obseg revizijske presoje
Določba 9. člena Pravilnika o plačilih staršev za programe v vrtcih določa v primeru nepopolne vloge za uveljavljanje znižanega plačila za programe predšolske vzgoje v vrtcih, da pristojni organ vlagatelja opozori na pomanjkljivosti in mu določi rok, v katerem mora pomanjkljivosti odpraviti. Če vloga v tem roku ni dopolnjena, se določi polno plačilo.
Obvezno pokojninsko zavarovanje ne temelji zgolj na zavarovalniških načelih oziroma ne zagotavlja pravic le na podlagi in sorazmerno s plačanimi prispevki, temveč tudi na načelih vzajemnosti in solidarnosti. Določba petega odstavka 7. člena ZPIZ-1 ne zagotavlja pravic iz obveznega zavarovanja na podlagi plačanih prispevkov, kot to poskuša razlagati tožnik, temveč na podlagi plačila prispevkov, torej le, če so prispevki plačani. Tako peti kot šesti odstavek 7. člena dopuščata tudi izjeme, ki se določijo z zakonom. Omejitev višine prejemkov iz obveznega pokojninskega zavarovanja je taka izjema: določbe 49. člena ZPIZ-1 so izjema glede na pravilo iz 39. člena tega zakona.
Revizija je k sodišču prve stopnje, kot pristojnemu za vložitev revizije, prispela po izteku tridesetdnevnega roka. Ker niso podani pogoji za izjemo iz sedmega odstavka 112. člena ZPP, je ni mogoče šteti za pravočasno
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - stečaj - izločitvena pravica - zarubljena sredstva iz naslova plače
Predmet spora so v izvršilnem postopku zarubljena sredstva. Da ta sredstva izvirajo iz tožničine plače, za opredelitev spora ni bistveno. Obveznost tožene stranke glede zarubljenih sredstev se presoja glede na obveznosti, ki jih je imela na podlagi sklepa, izdanega v izvršilnem postopku. Za takšne spore je podana pristojnost sodišča splošne pristojnosti in ne delovnega sodišča.
stvarna pristojnost - spor o pristojnosti - refundacija nadomestila plače - gospodarski spor
Iz kompetenčnega dejanskega stanja izhaja, da gre za spor o refundaciji dela sredstev iz naslova nadomestila plače, ki jo je tožeča stranka (delodajalec) naknadno izplačal svoji delavki, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (toženec) pa naj bi bil na podlagi določb pokojninske in invalidske zakonodaje in dejstva, da je delavka tožeče stranke invalid II. kategorije invalidnosti, del teh prejemkov dolžan povrniti tožeči stranki. Gre za gospodarski spor, za katerega je po določbi drugega odstavka 32. člena ZPP pristojno okrožno sodišče, in sicer ne glede na vrednost spornega predmeta.