Predlog za odlog izvršbe objektivno ne predstavlja ravnanja, ki bi bilo potrebno za izvršbo. Upnik pa ima pravico do povračila le tistih stroškov, ki so potrebni za prisilno izterjavo dolga, ne pa za predloge za morebitne zastoje v postopku.
vrnitev v prejšnje stanje – bolezen kot opravičljiv razlog – nepredvidljiva in nenadna bolezen
Toženec bi moral zatrjevati (in to tudi dokazati), da je bila bolezen nepredvidljiva in nenadna, da so bile nepredvidljive in nenadne bolečine oziroma da so zdravila imela nenaden in nepričakovan učinek, ki mu je preprečil pravočasno opraviti procesno dejanje, sam ali po pooblaščencu.
OZ člen 55, 55/1, 58, 427. SZ-1 člen 24. ZPSPP člen 19.
prevzem dolga – odgovornost leasingojemalca – stroški dobave toplotne energije – pogodba o dobavi toplotne energije – teorija o konvalidaciji – naknadno predloženi dokazi v sporih majhne vrednosti
Pravilo o konvalidaciji ali realizaciji pogodbe pogodbeni stranki preprečuje, da bi se sklicevala na neobstoj ali neveljavnost pogodbe samo zato, ker ni bila sklenjena v predpisani obliki. Zato ni mogoče dati pravnega varstva ravnanju lastnika poslovnega prostora v situaciji, ko dobavitelj prostoru dobavlja toplotno energijo, lastnik pa, ki je z dobavo seznanjen, na slednjo ne reagira in se kasneje sklicuje na neobstoj pisne pogodbe.
Novih dokazov, ki se nanašajo na vprašanje obstoja terjatve, nastali pa so po roku za vložitev pripravljalnih vlog (tudi npr. plačilo obveznosti), v sporih majhne vrednosti ni več mogoče uveljavljati.
Po pogodbi o prevzemu dolga gre za izjavo volje, ki mora biti zavestna, svobodna in resna, saj mora upnik privoliti v dogovor, ki ga on dojema kot pogodbo o prevzemu dolga.
predlog za izdajo začasne odredbe – potovanje mladoletnega otroka v tujino – soglasje starša za izdajo potnega lista – večdnevno varstvo otroka
Ni pravilno stališče prvostopnega sodišča, po katerem z neizdajo začasne odredbe ne bo nastala škoda otroku. Glede na to, da mati za otroka ves čas skrbi in, upoštevaje njegovo starost, bi tudi škoda, ki bi jo zaradi neurejenega statusa utrpela otrokova mati, vplivala na korist mld. otroka oz. bi otroku lahko nastala škoda.
PREKRŠKI – PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO – SODNE TAKSE
VSL0066566
ZP-1 člen 143, 143/1, 143/1-6, 144, 144/1, 161, 161/2. ZST-1 člen 3, 3/6, 5, 5/2, 5/2-7, 34, 34/5.
stroški postopka – sodna taksa – nastanek taksne obveznosti – postopek za plačilo sodne takse – nalog za plačilo sodne takse – ugovor zoper plačilni nalog za plačilo sodne takse – dovoljenost pritožbe zoper sklep o zavrženju ugovora
Niti ZP-1 niti ZST-1 ne urejata oziroma predpisujeta pritožbe oziroma zahteve za sodno varstvo zoper sklep, s katerim pristojni organ (sodišče ali prekrškovni organ) kot nedovoljen zavrže ugovor zavezanca za plačilo sodne takse, vložen zoper plačilni nalog za plačilo sodne takse.
V odločitvah o prekršku prekrškovnih organov in sodišč se vedno odloči, da je storilec dolžan plačati sodno takso, višina sodne takse pa se glede na določbo 7. točke 2. odstavka 5. člena ZST-1 določi ob pravnomočnosti odločbe s posebnim plačilnim nalogom.
obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti – pravica do odškodnine – traktor – delovni stroj
Obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti se ne razširja na primere, ko traktor, ki lahko opravlja prevozno in delovno funkcijo, opravlja le delovno funkcijo.
odpravnina - individualna pogodba o zaposlitvi - direktor - razrešitev
Ker tožnik ni dokazal, da se je s toženo stranko dogovoril za sporazumno razrešitev z mesta direktorja in prenehanje delovnega razmerja, ni izpolnjen pogoj za plačilo odpravnine iz individualne pogodbe o zaposlitvi, da bi bil tožnikov zahtevek iz tega naslova utemeljen.
Izraz „odškodnina za neizrabljeni letni dopust“ je treba po namenu ter zavezujočih mednarodnih in EU pravnih virih razlagati kot nadomestilo in ne kot klasično odškodnino v smislu določil OZ, za priznavanje katere je treba ugotoviti obstoj predpostavk odškodninske odgovornosti. Kot denarno nadomestilo pripada odškodnina za neizrabljen letni dopust vsakemu delavcu, ki ne more izrabiti letnega dopusta pred prenehanjem veljavnosti pogodbe o zaposlitvi niti v referenčnem obdobju niti v obdobju za prenos (na primer zaradi bolniške odsotnosti ali starševskega dopusta).
Ker tožeča stranka ni ponudila pravne podlage za obračun stroškov v vtoževani višini, se kot nepomembno izkaže sklicevanje na obrazložitev zaračunanih stroškov v dopisih in prilogah računov. Sama vsebina stroškov v postopku niti ni bila sporna, sporen je bil ves čas ključ njihove razdelitve med posamezne uporabnike tržnice in posledično določitev njihove višine.
ZDR člen 184, 184/1. OZ člen 131, 131/1, 131/2, 150, 179.
objektivna odgovornost - nesreča pri delu - nevarna dejavnost - odškodninska odgovornost - premoženjska škoda - nepremoženjska škoda - pravična odškodnina
Četudi je imel tožnik možnost odkloniti nevarno delo, zgolj zaradi tega ker tega ni storil in je delo, kot je bilo odrejeno, opravljal, ni mogoče šteti, da je soodgovoren za nesrečo pri delu. Tožena stranka mu nevarnega dela sploh ne bi smela odrediti, ker pa mu je takšno delo odredila, je v celoti odgovorna za škodo, ki jo je utrpel.
krivdno ravnanje delavca – odgovornost delodajalca – konj – učitelj jahanja - udarjanje po sprednjem in zadnjem delu – dokazna ocena
Učiteljica jahanja je ravnala krivdno, ko je udarjala konja po sprednjem in zadnjem delu, zaradi česar se je konj dvignil na zadnje noge in padel skupaj s tožnico. Za utrpelo škodo je zato odgovoren konjeniški klub, pri katerem je delala učiteljica jahanja.
pogodba o trgovskem zastopanju - jamstvo zastopnika za izpolnitev tretje osebe - sprejem izpolnitve - pridobitev pravice do provizije - nedopustnost omejevanja pravice do provizije zastopniku z dodatnimi pogoji - nezmožnost pogodbene spremembe pravice do provizije v škodo zastopnika - podjemna pogodba
Omejevanje plačila provizije zastopniku z dodatnimi pogoji ni dopustno, saj 5. odst. 825. čl. OZ določa, da pravice zastopnika do provizije s pogodbo ni mogoče spremeniti v škodo zastopnika. Takšno spremembo v škodo zastopnika bi v obravnavanem primeru pomenil tudi pogoj, določen v pogodbi, da je upravičen do plačila provizije le, če je predhodno sam opominjal naročnika k plačilu, ne pa tudi, če ga je plačilu opominjala tožena stranka.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi - krivdni razlog - opozorilo na izpolnjevanje obveznosti - kršitev obveznosti iz delovnega razmerja
Če pisno opozorilo na izpolnjevanje obveznosti in na možnost kasnejše odpovedi ni utemeljeno, je kasnejša redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga nezakonita.
spor majhne vrednosti – vročilnica – javna listina
Vročilnica dokazuje pravilnost vročitve in ustvarja izpodbojno domnevo o tem, kdo in kdaj je prejel sodno pisanje. Dovoljeno je dokazovati, da so v javni listini ugotovljena dejstva neresnična, vendar le z določno in dokazno podprto trditvijo o razlogih za njeno neverodostojnost. Pritožnik z navedbo, da je nekdo tretji prevzel pošto, te domneve ni izpodbil, saj v spis vložena zabeležka nima niti datuma niti podpisa, pritožnik pa tudi ne zatrjuje (in ne dokazuje), da bi bila sodna pošiljka vročena v nasprotju z veljavnimi predpisi.
kontradiktornost – pravica upnika do izjave v postopku – možnost obravnavanja pred sodiščem – obvestilo dolžnikovega dolžnika o poplačilu terjatve
V konkretnem primeru je sodišče prve stopnje izvršbo ustavilo na podlagi sporočila dolžnikovega dolžnika o dokončnem poplačilu, preden je bila upniku dana možnost, da se do tega sporočila opredeli. S takšnim ravnanjem pa je bila upniku odvzeta možnost obravnavanja pred sodiščem.
ZDR člen 18, 18/1, 110, 110/2, 111, 111/1, 111/1-1, 118, 118/2. KZ člen 246.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - kršitev obveznosti iz delovnega razmerja - znaki kaznivega dejanja - rok za podajo odpovedi - zakoniti zastopnik - poslovodstvo - sodna razveza - odločanje po uradni dolžnosti
Upoštevaje, da je tožena stranka pravna oseba, je za presojo pravočasnosti podane izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi bistveno, kdaj se je z razlogom za odpoved in s storilcem seznanilo poslovodstvo, ki je po zakonu pristojno za zastopanje. Iz tega razloga za začetek teka roka ne zadošča, da je bil z nekaterimi dejstvi seznanjen eden izmed članov poslovodstva, ampak je rok začel teči, ko je poslovodstvo tožene stranke prišlo do prepričanja o obstoju razloga za podajo odpovedi in o storilcu , kar je bilo, ko ga je prej omenjeni član s tem seznanil.
subjektivna sprememba tožbe – poprava napak glede označbe stranke – sprememba identitete stranke – prikrita subjektivna sprememba tožbe - ustavitev postopka
Subjektivna sprememba tožbe se razlikuje od poprave napak glede označbe stranke v tem, da gre za popravo označbe stranke le v primeru, ko se sama identiteta stranke ne spremeni, o čemer za sodišče in za stranko ne sme biti dvoma. V nasprotnem primeru gre za tako imenovano prikrito subjektivno spremembo tožbe, ki jo stranka opredeli kot popravo označbe stranke.
nesreča pri delu – odškodninska odgovornost – objektivna odgovornost – vzročna zveza
V posebnih okoliščinah, v katerih je mogoče pričakovati fizično nasilje uporabnikov poštnih storitev (kadar se na primer vročajo pošiljke, ki jih uporabniki ne želijo prevzeti), je delo pismonoše delo s povečano nevarnostjo. Za škodo tožnika – pismonoše bi tožena stranka tako objektivno odgovarjala, vendar le če bi škoda nastala zaradi opravljanja dela pismonoše. Ker pa je v konkretnem primeru škodo povzročil tožnik sam, ker je izzval fizično obračunavanje, odgovornost tožene stranke ni podana.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi – kršitev obveznosti iz delovnega razmerja – zdravstveni pregled
Ker tožnik ni opravil zdravstvenega pregleda, na katerega je bil napoten, je kršil pogodbene obveznosti. Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi, ki mu jo je zaradi kršitve podala tožena stranka, je zakonita, od tožene stranke tudi ni bilo mogoče pričakovati, da bi s tožnikom delovno razmerje nadaljevala do izteka odpovednega roka, saj bi storila prekršek, če bi mu še naprej dovolila opravljanje dela (brez opravljenega zdravstvenega pregleda).