Določbe 38. člena ZIZ ni mogoče uporabiti za povrnitev stroškov začasnega zastopnika. Ne gre namreč za razmerje med strankama postopka, temveč za razmerje med sodiščem in začasnim zastopnikom.
SPZ člen 9, 217, 217/1, 217/2. ZZK-1 člen 6. ZPP člen 333, 333/1.
priposestvovanje služnosti - dobra vera - nepravo priposestvovanje - pravo priposestvovanje - načelo publicitete
Dobra vera mora biti podana ves čas priposestvovalne dobe in se domneva, vendar je to domnevo mogoče izpodbiti. Dokazno breme za to je načeloma na lastniku služeče nepremičnine, vendar ga ta prevali na priposestvovalca že s tem, da služnost v zemljiško knjigo ni vpisana, saj se zaradi načela publicitete domneva, da je zemljiškoknjižno stanje znano vsakomur.
Zgolj dejstvo, da bi nepremičnino za lastnika obremenil njegov organ izven svoje pristojnosti, samo po sebi še ne bi nujno pomenilo, da je bil tožničin prednik slaboveren.
Ker v primeru domneve insolventnosti dolžnika sodišče ne izvaja dokazov v zvezi z nastopom insolventnosti, do kontradiktornosti postopka pride šele v pritožbenem postopku. Upoštevajoč pritožbene navedbe in k pritožbi priložene dokaze, se v tej fazi postopka zdi, da dolžnik ni insolventen. Vprašanja, ki jih je družbenik izpostavil šele v pritožbenem postopku, niti v dejanskem niti v pravnem pogledu do sedaj niso bila predmet presoje sodišča prve stopnje. Ker jih torej pritožnik doslej ni mogel uveljavljati, so vse pritožbene navedbe dovoljene pritožbene novote. Če bi jih presojalo pritožbeno sodišče, bi strankam odvzelo pravico do poštenega dvostopenjskega sojenja in pravico do pritožbo, ki je ustavna kategorija. Zato se bo moralo z vprašanjem, ali je dolžnik dejansko insolventen, ukvarjati sodišče prve stopnje.
popravni sklep - vsebina popravnega sklepa - udeleženec - stranka
Sodišče je s popravnim sklepom besedo "udeleženec" (nepravdni postopek) nadomestilo z besedo "stranka" (pravdni postopek), vsebinsko pa odločitve v VI. točki izreka, da vsaka stranka nosi svoje stroške postopka sama, ni spreminjalo.
pogoji za pridržanje na zdravljenju pod posebnim nadzorom brez privolitve - ogrožanje življenja in zdravja - izvedensko mnenje - predlog za postavitev novega izvedenca
Neutemeljen je pritožnikov predlog za postavitev novega izvedenca, ki naj bi podal mnenje o pridržančevem duševnem zdravju. Izvedenec psihiatrične stroke dr. B. B., ki je bil v postopku postavljen, je podal izvedensko mnenje, na katerega ni bilo pripomb. Izvedenec je v izvedeniškem mnenju ugotovil vse relevantne okoliščine in ga strokovno utemeljil. Sodišče ga je v celoti sprejelo. Nezadovoljstvo pritožnika s podanim izvedeniškim mnenjem ne narekuje sodišču postavitve novega izvedenca. Le kadar so v mnenju enega ali več izvedencev nasprotja ali pomanjkljivosti, ali če nastane utemeljen dvom o pravilnosti podanega mnenja, te pomanjkljivosti ali dvom pa se ne dajo odpraviti z novim zaslišanjem, se zahteva mnenje drugih izvedencev (tretji odstavek 254. člena ZPP). Navedeno v obravnavanem primeru ni podano.
URS člen 22, 23, 25. ZIZ člen 9, 9/3, 29, 29a. ZS člen 83, 83/1, 83/1-2, 83/3.
postopek zavarovanja z začasno odredbo - rok za vložitev ugovora - prekluzivni rok - sodne počitnice - tek roka med sodnimi počitnicami - nujna zadeva - narok v postopku za izdajo začasne odredbe
Sodišče prve stopnje je pravilno presodilo, da odločanje v postopkih zavarovanja na podlagi določila 2. točke prvega odstavka 83. člena ZS spada med nujne zadeve, za katere procesni roki tudi med sodnimi počitnicami tečejo. Res je, da je določilo tretjega odstavka 83. člena ZS, da v času sodnih počitnic procesni roki tečejo samo v nujnih zadevah, izjema od splošnega pravila (ki ga določa isti člen), a se pritožnik na nepoznavanje določil ZS ne more uspešno sklicevati.
Pritožbenih navedb, da so kratkoročne poslovne terjatve, ki jih tožena stranka beleži na dan 31. 3. 2017 v znesku 57.593,21 EUR, neizterljive, pritožbeno sodišče ne more upoštevati, saj tožena stranka ni izkazala, da jih brez svoje krivde ni mogla navesti v postopku pred sodiščem prve stopnje, niti tega ne trdi (prvi odstavek 337. člena ZPP v zvezi s tretjim odstavkom 1. člena ZST-1).
PREKRŠKI - PREKRŠKOVNO PROCESNO PRAVO - VARNOST CESTNEGA PROMETA
VSC00000286
ZP-1 člen 202d, 202d/4.
predlog za odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja - dovoljenost predloga za odložitev
Če namen preprečitve veriženja odložitve izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja velja za tiste storilce, ki so "uspešno prestali" preizkusno dobo in so torej vsaj v času preizkusne dobe izkazovali, da so vrdni zaupanja, potem mor ato toliko bolj veljati za tiste storilce, ki že v času preizkusne dobe zlorabijo zaupanje, ki jim je izkazano z ugoditvijo predlogu za odložitev. Zato je sodišče prve stopnje v obravnavanem primeru, ko je storilec predlagal odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti (drugega) vozniškega dovoljenja, ki ga je pridobil kasneje tj. po izvršitvi prenehanja veljavnosti (prvega) vozniškega dovoljenja, ki je bila odložena s prejšnjim sklepom o odložitvi izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, utemeljeno zavrglo storilčev predlog za odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja.
spori majhne vrednosti - pripravljalna vloga - prepozno podajanje navedb - pravnoposlovna pridobitev lastninske pravice - (ne)vpis v zemljiško knjigo - domneva lastninske pravice - konstitutiven učinek vpisa v zemljiško knjigo
V skladu s prvim odstavkom 11. člena SPZ se šteje (domneva), da je lastnik nepremičnine tisti, ki je (kot tak) vpisan v zemljiško knjigo. Obstoj te domneve pa je nedvomno povezan tudi z okoliščino, da je v našem pravnem sistemu (v skladu z 49. členom SPZ) konstitutivna predpostavka za pridobitev lastninske pravice na nepremičnini s pravnim poslom njen vpis v zemljiško knjigo.