Ker je tožnik na začasnem delu v tujini, je v celoti vzeto njegovo dejansko življenje v Sloveniji prekinjeno in ne izpolnjuje pogoja iz 3. točke prvega odstavka 10. člena ZDRS.
dovoljenost tožbe - izpodbijanje ukaza o razglasitvi zakona
V upravnem sporu ni mogoče izpodbijati ukaza o razglasitvi zakona, ker ta nima narave odločitve niti dejanja v postopku odločanja o pravici, obveznosti ali pravni koristi posameznika, pravne osebe ali drugih oseb, ki so lahko nosilci pravic in obveznosti.
Če v sodbi ni razlogov o tem, da za celotno zemljišče, ki je predmet postopka, ne obstaja prepoved vračanja po drugem odstavku 32. člena ZDen, potem tožba nima razlogov o odločilnih dejstvih, ter je zato ni mogoče preizkusiti.
Ker je tožeča stranka v odmerjenem roku odpravila ugotovljene pomanjkljivosti in tožbo dopolnila, je sodišče prve stopnje ravnalo nepravilno, ko je tožbo kot nepopolno zavrglo.
pomanjkljiva tožba v zadevi varstva ustavnih pravic
Tožnik v tožbi ni navedel, s katerim aktom ali dejanjem naj bi tožena stranka posegla v njegove ustavne pravice. Ker te pomanjkljivosti v določenem roku na poziv sodišča ni odpravil, je sodišče na podlagi 2. odstavka 29. člena ZUS tožbo zavrglo.
meje odločanja o zakonitosti dokončnega upravnega akta
Kadar se sodišče sklicuje na to, da na podlagi dejanskega stanja, ki je bilo ugotovljeno v postopku za izdajo upravnega akta, ne more rešiti spora in zato odpravi upravni akt z napotki za dopolnitev dokaznega postopka, ne more istočasno tudi dati obvezujočih napotkov, kakšna naj bo odločitev v ponovljenem postopku.
sprejem v državljanstvo - pogoji za naturalizacijo
Ni trajen vir preživljanja plača, ki jo tožnik prejema na podlagi pogodbe o zaposlitvi, sklenjene na podlagi delovnega dovoljenja z veljavnostjo enega leta.
Če v odmerjenem roku niso odpravljene pomanjkljivosti tožbe in sodišče zaradi tega zadeve ne more obravnavati, je potrebno tožbo kot nepopolno zavreči.
Tožnica, ki je v času od 2.4.1992 do neugotovljenega dne v letu 1995 prebivala v B. v BiH, ne izpolnjuje pogoja iz 1. odstavka 40. člena ZDRS, da državljan druge republike na teritoriju Republike Slovenije tudi dejansko živi.
ZIZ člen 15, 46, 46/3, 55.ZOR člen 369, 372, 372/1, 379, 379/2, 1009. Zakon o zastaranju terjatev člen 10, 10/2.
zahteva za varstvo zakonitosti - izvršba - občasne terjatve - zastaranje stranskih terjatev
Med splošnimi določbami, v katerih ZOR opredeljuje splošna pravila o zastaranju, se v 369. členu nahaja tudi določba o stranskih terjatvah, ki pojasni odnos med glavno terjatvijo in stranskimi terjatvami v primeru zastaranja. Stranske terjatve po svojem nastanku živijo samostojno, v primeru da zastara glavna terjatev, pa zastarajo z njo.
ZOR določa v prvem odstavku 379. člena desetletni zastaralni rok. Razlog je v tem, da je terjatev v sodnem (ali drugem) postopku nedvomno ugotovljena in se mora dolžnik sprijazniti z dolžnostjo plačila. V drugem odstavku tega člena pa je predvideno, da vse občasne terjatve, ki izvirajo iz pravnomočne (sodne) odločbe, in zapadejo v bodoče, zastarajo v roku, določenem za zastaranje občasnih terjatev. Ker je za občasne terjatve v prvem odstavku 372. člena ZOR določeno, da zastarajo v treh letih, zastara plačilo obresti od glavnice v treh letih.
Obvezna razlaga prvega odstavka 27. člena ZDen (Ur.l. RS, št. 66/2000) pomeni drugačno ureditev vračanja nadomestnih kmetijskih zemljišč. Če je postavljen zahtevek za vrnitev nadomestnih kmetijskih zemljišč, je Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov zavezanec za vračilo takšnih zemljišč, če upravičencem podržavljenih kmetijskih zemljišč, zaradi razlogov, določenih v ZDen, ni mogoče vrniti v naravi.
priglasitev del - pogoji za izdajo odločbe o dovolitvi priglašenih del
Po drugem odstavku 62. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor se izda odločba o dovolitvi priglašenih del, če se ugotovi, da za nameravana dela po tem zakonu oziroma po občinskem odloku zadostuje priglasitev del, ter da ta dela niso v nasprotju s prostorskim izvedbenim aktom.
Sodišče ne more upoštevati pooblastila, danega osebi, ki ni fizična oseba; pooblastilo, dano fizični osebi za zastopanje pred sodiščem, je treba predložiti že pri prvem procesnem dejanju.
Sklepčnost je materialnopravna (in ne procesnopravna) predpostavka za utemeljenost tožbenega zahtevka. Pomeni, da pravna posledica, ki jo zahteva tožnik v tožbi, izhaja iz trditev (zatrjevanih dejstev) v sami tožbi. Če te povezave ni, obstaja nasprotje med tožbenimi trditvami in tožbenim predlogom, in je zato treba takšen tožbeni zahtevek zavrniti.
ZUS člen 34, 34/1-4, 73. ZGO člen 37a, 37a/2.ZLS člen 21, 93.
položaj stranke v postopku izdaje dovoljenj za poseg v prostor - občina
Samo gradnje objektov oziroma rekonstrukcije le-teh ne daje občini v vsakem primeru položaja stranke v upravnem postopku izdaje dovoljenja za takšen poseg v prostor. Konkretnih okoliščin, ki bi kazale, da so z izpodbijanim aktom kršene njene pravice in interesi iz 93. člena ZLS, pa tožeča stranka ne navaja.