zastaranje odškodninske terjatve - začetek teka zastaranja - negmotna škoda
Ker je bil tožniku znan obseg njegove škode že ob zaključenem zdravljenju in zaključenem bolniškem staležu dne 28.2.1987, podaja izvedeniških mnenj invalidskih komisij I. in II. stopnje v postopku tožnikove invalidske upokojitve ne more vplivati na to, da bi bilo mogoče upoštevati kasnejši datum za pričetek teka zastaralnega roka. Zato je v skladu s 1. odst. 376. člena ZOR tožnikova odškodninska terjatev zastarala 3 leta po zaključenem zdravljenju. Ker je tožbo vložil šele 4.1.1992 je bil ugovor zastaranja utemeljen.
pridobitev lastninske pravice - mejni ugotovitveni postopek
Podpis mejaša na zapisniku o izvršenem mejnem ugotovitvenem postopku GU (14. člen Zakona o zemljiškem katastru) sam zase še ne pomeni priznanja lastninske pravice na (kasneje ugotovljenem) spornem zemljišču (razlaga 20. člena ZTLR).
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona
Vrhovno sodišče se pri odločanju o zahtevi za varstvo zakonitosti omeji le na preizkus tistih kršitev zakona, na katere se sklicuje vložnik v svoji zahtevi (1.odst. 424.čl. ZKP).
ZPP (1977) člen 17, 489, 498-1, 489a, 354, 354/2-4, 365, 365/2, 385, 385/1-1.ZUODNO člen 4.ZLS člen 18, 18/1.
absolutne bistvene kršitve določb pravdnega postopka - stvarna pristojnost - gospodarski spori - samoupravna lokalna skupnost - krajevna skupnost kot civilnega spora
Primarno tožena krajevna skupnost spada med osebe iz 1. točke 489. člena ZPP, tožnik pa med osebe iz 489.a člena ZPP. Zato je njun spor potrebno obravnavati kot gospodarski spor, za odločanje o teh sporih pa je stvarno pristojno okrožno in ne okrajno sodišče.
ZDen člen 5, 44, 44/1, 62, 62/1. ZPP (1977) člen 354, 354/2-7.
upravičenec do denacionalizacije - sklenitev pravnega posla - grožnja, sila ali zvijača državnega organa ali predstavnika oblasti - napake volje - vrednost podržavljenega premoženja - zahteva za denacionalizacijo - absolutne bistvene kršitve določb pravdnega postopka - možnost obravnavanja pred sodiščem
Podatke po drugem odstavku 62. člena ZDen mora predlagatelj res priložiti svoji zahtevi za denacionalizacijo, vendar ta zakonska določba ne zavezuje sodišča, da bi moralo in smelo upoštevati samo te podatke. Po določbi prvega odstavka 44. člena ZDen se vrednost podržavljenega premoženja določi po stanju v času podržavljenja in ob upoštevanju njegove sedanje vrednosti. Stanje ob podržavljenju pomeni dejansko rabo zemljišča v času sklenitve pogodbe. Udeleženec v postopku denacionalizacije lahko dokaže drugačno dejansko rabo od tiste, ki naj bi izhajala iz zemljiškokatastrskih podatkov.
zastaralni roki pri zavarovalnih pogodbah - regresni zahtevek zavarovalnice - pričetek teka zastaranja
Tožeča stranka je svoje regresno upravičenje pridobila z izplačilom odškodnine, njeno pasivno čakanje na pravnomočno kazensko obsodbo toženca pa ne more povzročiti, da bi zastaralni rok pričel teči kasneje, kot je pridobila pravico terjati izpolnitev toženčeve obveznosti.
Če je sodišče za izvedenca postavilo osebo, ki je predhodno opravila pogodbeno delo za oškodovanko, je to lahko izločitveni razlog po 6.tč. 39.čl. ZKP (v zvezi s 1.odst. 44.čl. ZKP) in ne po 2.odst. 251.čl. ZKP.
denacionalizacija - vrnitev kmetijskih zemljišč - kompleks kmetijskih zemljišč
Ne gre za vračanje kmetijskih zemljišč iz funkcionalnega kompleksa (19/2 ZDen), kadar zavezani Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS obstoja kompleksa po določilu 27. člena ZDen ne zatrjuje, drugi zavezanec, uporabnik zemljišča, ki to zatrjuje, pa je imel pravico obdelovati zemljišče le do konca leta 1998.
zahteva za varstvo zakonitosti - nepravilna uporaba vzgojnega ukrepa
Okoliščine, da je starejši mladoletnik prenehal z izvrševanjem kaznivih dejanj že eno leto pred izrekom pravnomočne kazenske sankcije, da je zaposlen in da se je v času, ko je zoper njega tekel postopek, s starši preselil v drug kraj, so bile znane že v času izrekanja vzgojnega ukrepa. Ne gre torej za okoliščine, na podlagi katerih bi bilo mogoče pritrditi stališču, da mladoletniku ni bil izrečen primeren vzgojni ukrep.
pripor - ponovitvena nevarnost - kaznivo dejanje neupravičena proizvodnja in promet z mamili
Pripor zoper soobdolženega A.Š. bi bilo mogoče odrediti le na predlog državnega tožilca, ki pa ni bil podan, zato obdolženčeva ustavna pravica do enakega varstva po 22.čl. Ustave RS ni bila kršena.
Tožena stranka ni kršila pravil postopka, če podrednega zahtevka ni najprej poslala prvostopnemu organu kot pristojnemu organu za odločanje o odlogu izvršbe. Podredni pritožbeni zahtevek ne predstavlja zahteve za odlog izvršbe.
uskladitev določil stanovanjske pogodbe s SZ - tožba na izpraznitev stanovanja
Odločitev o izpraznitvenem zahtevku po 58. členu SZ zahteva istočasno presojo dejanskega stanja v skladu z določbo 156. člena SZ (uskladitvena dolžnost, kadar je stanovanjska pogodba sklenjena še po določbah ZSR).
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS20678
ZKP člen 166, 166/1, 340, 340/1-1.KZ člen 180, 180/2.
predkazenski postopek - nujna preiskovalna dejanja - navzočnost strank pri nujnih preiskovalnih dejanjih - glavna obravnava - branje zapisnikov o zaslišanju prič - kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost - posilstvo - odmera kazni - obteževalne okoliščine
Ker je bilo zaslišanje oškodovank opravljeno kot nujno preiskovalno dejanje po 1.odst. 166.čl. ZKP, preiskovalni sodnik ni ravnal v nasprotju s 5.odst. 178.čl. ZKP, ko o zaslišanju ni obvestil zagovornika, saj se to določilo uporablja v fazi preiskave.
Ker je kriminalistična služba pred glavno obravnavo sporočila sodišču, da oškodovank ni več v Republiki Sloveniji, so bili podani pogoji za branje zapisnikov o njunem zaslišanju v skladu s 1.tč.
1.odst. 340.čl. ZKP.
Kaznivo dejanje po 2.odst. v zvezi s 1.odst. 180.čl. KZ se lahko stori na grozovit ali na posebno poniževalen način. Ker je obsojenec storil kaznivo dejanje na posebno poniževalen in grozovit način, torej na način, pri katerem sta se stekli kvalifikatorni okoliščini, je sodišče to pravilno upoštevalo kot obteževalno okoliščino.
ZDRS člen 10, 10-8, 40, 40/1, 40/3.KZ člen 103, 103/1.URS člen 15, 15/3.ZUP člen 8, 149, 149/2. Uredba o merilih za ugotavljanje določenih pogojev za pridobitev državljanstva Republike Slovenije člen 6.
pridobitev - državljana druge republike
Izbrisana obsodba iz kazenske evidence ne more biti podlaga za ugotovitev razlage iz 8. tč. 10. čl. ZDRS.
ZPPSL člen 144, 144/1, 144/2. ZPP (1977) člen 212, 212-4.
stečajni postopek - prerekane terjatve - napotitev na pravdo - prekinitev pravdnega postopka - predlog za nadaljevanje postopka - rok - zavrženje tožbe
Prvi odstavek 144. člena ZPPSL je določba, ki stečajni senat zavezuje samo na napotitev upnika, da začne postopek pred pristojnim organom za ugotovitev prerekane terjatve, ne pa tudi, kakšen postopek in pred katerim organom mora začeti. Začetek takšnega postopka pa je tudi nadaljevanje zaradi stečaja prekinjenega postopka.
Petnajstdnevni rok iz prvega odstavka 144. člena ZPPSL velja tudi za vložitev predloga za nadaljevanje postopka.
zahteva za varstvo zakonitosti - vzpostavitev prejšnjega stanja in denarna odškodnina - popolna odškodnina - totalna škoda
Kadar zaradi totalne škode na zavarovanem vozilu vzpostavitev prejšnjega stanja ni mogoča, mora odgovorna oseba (v tem primeru tožena zavarovalnica na podlagi obveznega odgovornostnega avtomobilskega zavarovanja) izplačati oškodovancu ustrezno vsoto kot odškodnino (tretji odstavek 185. člena v zvezi s 190. členom Zakona o obligacijskih razmerjih - ZOR). Upoštevana je tržna vrednost vozila v času škodnega dogodka. Oškodovancu je dana možnost, da z zneskom odškodnine kupi drugo vozilo v enakem stanju, kot je bilo poškodovano vozilo pred škodnim dogodkom.
Pravilno je bil zavrnjen tožbeni zahtevek za plačilo odškodnine za negmotno škodo, saj sta ugotovili, da niso izpolnjene temeljne predpostavke odškodninske odgovornosti: nastanek protipravne (pravno priznane) škode, ki je tožnik ni dokazal, in ki mora biti v vzročni zvezi z ravnanjem poškodovalca.