ZDRS člen 40, 40/1.ZUP člen 143, 143/3, 249, 249/1, 250, 250/1.
pridobitev - državljanka druge republike - dejansko nebivanje v Sloveniji - obnova postopka po uradni dolžnosti
Če stranka ni imela možnosti, da se izjasni o dejstvih, na podlagi katerih je bil po uradni dolžnosti obnovljen postopek, in zavrnjena vloga stranke za sprejem v državljanstvo RS, so kršena pravila postopka (143. člen ZUP).
pridobitev - naturalizacija - državljan druge republike - obsojena oseba - oseba nevarna za javni red države
Pri uporabi 8. točke 1. odstavka 10. člena zakona o državljanstvu Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 1/91-I in 30/1-I) ni pravno pomembno, ali je prosilec za sprejem v državljanstvo po 40. členu tega zakona storil kazniva dejanja v bivši SFRJ ali v Republiki Sloveniji po njeni osamosvojitvi.
ZDRS člen 40, 40/3.ZUP člen 249, 249/1, 257, 257/1, 257/2, 258.
pridobitev - pravnomočno obsojena oseba - obnova po uradni dolžnosti - pravnomočna sodba za kazniva dejanja - novo dejstvo
Obnovitveni razlog - novo dejstvo (pravnomočna obsodba za kaznivo dejanje) po 1. točki 249. člena ZUP je podan, če je to dejstvo obstajalo na dan izdaje prejšnje odločbe o pridobitvi slovenskega državljanstva in bi lahko privedlo do odločitve po 3. odstavku 40. člena ZDS, pa upravnemu organu to ni bilo sporočeno oz. ni vedel zanj. Sama storitev kaznivega dejanja pred izdajo prejšnje odločbe o pridobitvi slovenskega državljanstva, glede na ustavno domnevo nedolžnosti do pravnomočne obsodbe (27. člen Ustave RS), ni novo dejstvo, kolikor tožeča stranka na dan izdaje prejšnje odločbe še ni bila pravnomočno obsojena.
pridobitev - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba - oseba, nevarna za javni red - prosti preudarek
Upravni organ je diskrecijsko pravico uporabil v skladu z namenom in v mejah pooblastila iz 3. odstavka 40. člena ZD, ker je v postopku ugotovil, da je bil tožnik za več kaznivih dejanj pravnomočno obsojen na daljše prostostne kazni. Glede na to je zaradi nevarnosti tožnika za javni red njegovo vlogo za pridobitev državljanstva utemeljeno zavrnil.
državljanstvo - pridobitev - pravnomočno obsojena oseba za kazniva dejanja - oseba nevarna za javni red države
Čeprav je tožena stranka kršila določbo 2. odstavka 209. člena ZUP, ker v obrazložitvi izpodbijane odločbe ni navedla v celoti ugotovljenega dejanskega stanja o pravnomočnih obsodbah tožnika za kazniva dejanja, pa ta kršitev ni bistvena, kolikor je tožnik med upravnim postopkom in v tožbi navedel, da je storil nekatera izmed kaznivih dejanj, ki so podlaga za oceno, da pomeni tožnik nevarnost za javni red države (3. odstavek 40. člena ZDS).
ZDRS člen 40, 40/3.ZUP člen 159, 159/1, 209, 209/2.
pridobitev - državljanka druge republike - neobrazložen prosti preudarek
Tožena stranka v odločbi ni navedla, iz česa sklepa, da je pisanje zapisnikov in strogo zaupnih dokumentih nevarno za javni red in mir. Niso tudi navedene okoliščine, ki bi kazale na takšno nevarnost. V izpodbijani odločbi tudi niso ocenjeni dokazi.
pridobitev - državljan druge republike - dejansko nebivanje v Sloveniji
Tožba je bila zavrnjena, ker je tožena stranka pravilno ugotovila, da tožnik dejansko živi v tujini in zakonito zavrnila njegov zahtevek za pridobitev državljanstva.
ZDRS člen 40, 40/1.ZUP člen 136, 136/2, 209, 209/2.
pridobitev - nebivanje v Sloveniji - pojem dejanskega življenja - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje - neobrazložena odločba
Kolikor je tožeča stranka v času od dneva plebiscita (23.12.1990) do izdaje izpodbijane odločbe bila določen čas na začasnem delu v tujini (4 mesece in pol) in se je občasno vračala v Slovenijo, v kraj stalnega prebivališča, sicer pa ves drug čas živela v Sloveniji, je ugotovitev v izpodbijani odločbi, da tožeča stranka v Sloveniji dejansko ne živi, premalo obrazložena. V ponovnem postopku naj tožena stranka konkretno ugotovi, kje so potekale temeljne življenjske dejavnosti tožeče stranke oziroma konkretizira vsebino pojma "dejansko življenje".
slovenski izseljenec - državljanstvo z naturalizacijo - državljan druge republike - dejansko nebivanje v Sloveniji
Državljanstva Republike Slovenije po 2. odstavku 12. člena ZDS ne more pridobiti oseba, ki je poročena z državljanom RS, ki že od leta 1962 živi in dela v tujini, ker ne izpolnjuje pogoja dejanskega, vsaj enoletnega neprekinjenega življenja v Sloveniji.
pridobitev - državljan druge republike - oseba, nevarna za javni red
O tem, ali bi sprejem določene osebe v državljanstvo R Slovenije pomenil nevarnost za njen javni red, je mogoče sklepati na podlagi njenega prejšnjega življenja. Taka nevarnost je podana pri osebi, ki je bila obsojena za naklepno kaznivo dejanje na kazen 1 leta in 6 mesecev zapora.
pridobitev z izredno naturalizacijo - nevezanost organa na mnenje vlade - razlogi
Niti iz zakona o državljanstvu (Uradni list RS, št. 1/91-I, 30/91-I in 38/92), niti iz določb 204. člena zakona o splošnem upravnem postopku ne izhaja, da je upravni organ pri izdaji odločbe o prošnji za sprejem v državljanstvo z izredno naturalizacijo (13. člen navedenega zakona) vezan na mnenje vlade. Vendar pa glede na ustavno in zakonsko določena razmerja med vlado, ki je pristojna ugotavljati in zastopati korist države v najširšem pomenu besede, in republiškimi upravnimi organi, ki so pristojni skrbeti za državno korist praviloma le v okviru svojega delovnega področja, lahko izda odločbo v nasprotju z mnenjem vlade samo, če bi sicer kršil materialni predpis.
pridobitev - državljan druge republike - civilna oseba v JA - kratkotrajna odsotnost iz države - dejansko nebivanje v Sloveniji
Tudi kratkotrajnejša odsotnost iz države je v primeru odločanja o sprejemu v državljanstvo na podlagi 1. odstavka 40. člena ZDS (Uradni list RS, št. 1/91-I in 30/91-I) lahko pomembna za ugotovitev, da prosilec v Republiki Sloveniji dejansko ne živi.
pridobitev - državljan druge republike - častnik nekdanje JA - začasno nebivanje v Sloveniji
Tožba je bila zavrnjena, ker je tožnik kot častnik nekdanje JA za dva meseca v letu 1991 zapustil Slovenijo in s tem prekinil dejansko življenje v Republiki Sloveniji in tako ni izpolnil enega izmed temeljnih pogojev za pridobitev slovenskega državljanstva po 1. odstavku 40. člena zakona o državljanstvu RS, to je dejanskega življenja, vsaj od 23.12.1990 do izdaje odločbe o državljanstvu.
ZUP člen 143, 143/1, 143/2, 143/3.ZDRS člen 40, 40/1.
bistvena kršitev pravil postopka
Če stranki upravni organ pred izdajo odločbe ni dal možnosti, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah, pomembnih za odločitev oziroma neupoštevanje določb 143. člena ZUP, pomeni bistveno kršitev pravil postopka, ki vpliva na odločitev o stvari.
pridobitev - državljan druge republike - vpliv lastništva hiše in prijava stalnega prebivališča na dejansko bivanje v RS
Lastništvo stanovanjske hiše v RS in prijava stalnega prebivališča v RS ne pomeni, da prosilec dejansko živi v RS, pa četudi v tujini, kjer je na delu, nima stalnega prebivališča.
pridobitev - državljan druge republike - pravnomočno obsojena oseba za kazniva dejanja - nevarnost za javni red - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje - neobrazložena odločba
V postopku ni bilo ugotovljeno, ali obstajajo zadržki iz 3. odstavka 40. člena zakona o državljanstvu za pridobitev državljanstva RS.
pridobitev - državljan druge republike - aktivna vojaška oseba JA - pojem dejanskega bivanja v Sloveniji
Določba 1. odstavka 40. člena ZDS ne zahteva nepretrgane fizične navzočnosti osebe, ki želi pridobiti državljanstvo Republike Slovenije na območju Republike Slovenije. Nasprotno pa tudi ni šteti, da oseba dejansko živi v Republiki Sloveniji, že zato, ker ima tu prijavljeno stalno prebivališče in ker tukaj živi njena družina.