ZUS člen 16, 59, 59/1, 72, 72/5, 73.ZDRS člen 10, 14, 14/2.ZSDP člen 70.ZPP člen 343, 343/3, 352.
sprejem v državljanstvo z naturalizacijo - trajni vir preživljanja - sporazum o preživljanju - otroški dodatek - pravni interes za pritožbo - nedovoljena pritožba
Oseba, ki prosi za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije z naturalizacijo, mora imeti po 4. točki 10. člena ZDRS zagotovljen trajen vir preživljanja, najmanj v višini, ki zagotavlja materialno in socialno varnost; ta pogoj pa s sporazumom o preživljanju, sklenjenim s taščo tožnice, ni izkazan. Vira preživljanja v smislu 4. točke 10. člena ZDRS pa tudi ne predstavlja otroški dodatek. Pritožba ni dovoljena, če jo je vložila oseba, ki za pritožbo nima pravnega interesa.
Zakona o državljanstvu Kraljevine SHS paragraf 2, 3, 56. ZUS člen 73.
ugotavljanje državljanstva - Kraljevina SHS - poroka in pridobitev domovinstva v Celovcu
Ker se je prednica tožeče stranke (njena tašča) poročila z avstrijskim državljanom in pridobila domovinstvo v Celovcu v Avstriji in s tem avstrijsko državljanstvo pred uveljavitvijo Zakona o državljanstvu Kraljevine SHS, so tudi po mnenju pritožbenega sodišča za ugotovitev državljanskega statusa navedene osebe relevantne prehodne določbe tega zakona, in sicer paragraf 56, na katerega se pravilno sklicuje tožena stranka.
Prvostopni organ pred izdajo svoje odločbe tožnika ni seznanil s svojim stališčem glede nelojalnega ravnanja zoper interese narodov in države FLR Jugoslavije, pač pa le o tem, da naj se izjavi o nemški narodnosti svojega prednika in o njegovem življenju v tujini 4.12.1948.
sprejem v slovensko državljanstvo - znanje slovenskega jezika - nepismenost prosilca
Tožniki v postopku niso predložili dokaza, da so opravili izpit iz slovenskega jezika (5. točka 1. odstavka 10. člena ZDRS v zvezi z 19. členom ZDRS-Č). Tožena stranka je zato v skladu s 3. odstavkom 107. člena ZUP odločila na podlagi dokazov v spisu in vlogo tožnikov zavrnila.
ZDRS člen 10. Uredba o merilih za ugotavljanje izpolnjevanja določenih pogojev za pridobitev državljanstva Republike Slovenije z naturalizacijo člen 5.
sprejem v državljanstvo - naturalizacija - zagotovljen trajen vir preživljanja
Tožnik ni uspel dokazati, da ima zagotovljen trajen vir preživljanja, ki bi mu skladno z določbo 4. točke 1. odstavka 10. člena ZDRS zagotovil trajno materialno in socialno varnost za prebivanje v Republiki Sloveniji.
sprejem v državljanstvo - dve vlogi - različna pravna podlaga - ista upravna stvar
Glede na to, da postopek sprejema tožnikov v državljanstvo RS na podlagi 10. oziroma 14. člena ZDRS še ni pravnomočno končan, so podani pogoji iz 129. člena ZUP za zavrženje vloge za sprejem v državljanstvo RS po 13. členu ZDRS. Pri navedenih vlogah tožnikov gre za isto upravno stvar (odločanje o sprejemu tožnikov v državljanstvo RS) čeprav na različni pravni podlagi (2.člen ZUP)
nepopolna tožba - predložitev akta, ki se izpodbija - neutemeljeno zavrženje tožbe
Ker je tožnik navedel svoje rojstne podatke in naslov stalnega prebivališča, pravno podlago za svoj zahtevek in tudi tožbeni predlog, iz katerega je razvidno, da izpodbija negativno odločbo o sprejemu v državljanstvo, bi lahko sodišče prve stopnje pridobilo upravni akt in upravne spise, ne da bi tožnika pozivalo k popravi tožbe in odpravi pomanjkljivosti in zato tudi ni imelo podlage za sklep, da je tožba tako pomanjkljiva, da se je ne da obravnavati in tudi ne za zavrženje tožbe.
sprejem v državljanstvo - izpolnjevanje pogojev - sprememba zakona - uporaba zakona veljavnega ob izdaji odločbe
Tožnik v upravnem postopku ni predložil dokaza, da aktivno obvlada slovenski jezik (5. točka 1. odst. V zvezi s 3. odstavkom 10. člena ZDRS), zato ne izpolnjuje enega od kumulativno predpisanih pogojev za sprejem v državljanstvo po 10. členu ZDRS.
Zden člen 63, 63/3. Zakon o državljanstvuFLRJ člen 35, 35/2.
ugotovitev državljanstva - predhodno vprašanje v postopku denacionalizacije - izpodbijanje domneve o lojalnosti - možnost predlaganja dokazov
Tožnica je imela možnost predlaganja dejstev in okoliščin, s katerimi bi izpodbijala zakonsko domnevo nelojalnost oz. dokazovala lojalnost njene pravne prednice.
ugotovitev državljanstva - obnova sodnega postopka - obnovitveni razlog - nova dejstva in novi dokazi - dopustitev obnove postopka - ugotavljanje dejanskega stanja pred sodiščem prve stopnje
Obnovitveni razlog iz 1. točke 1. odstavka 85. člena ZUS je podlaga za obnovo sodnega postopka le, če je sodišče samo ugotavljalo dejansko stanje.
ugotavljanje državljanstva - obnova postopka - odločba ustavnega sodišča ni obnovitveni razlog po členu 260/1-1 ZUP
Razlagalna odločba Ustavnega sodišča RS ne more biti podlaga za obnovo postopka po določbah 260. člena ZUP. Odločba US RS ne pomeni novega dejstva ali dokaza v smislu 1. točke 1. odstavka 260. člena ZUP.
državljanstvo - sprejem v državljanstvo - izpolnjevanje pogojev za pridobitev državljanstva z naturalizacijo
Ker je tožnik v postopku sprejema v državljanstvo predložil le obvestilo Slovenskih železnic, da začasno stanuje v samskem domu, v času odločanja (to je pred uveljavitvijo ZDRS-Č), ni izpolnjeval pogoja iz 4. točke 1. odstavka 10. člena ZDRS (v zvezi z 2. alineo 1. odstavka 4. točke Uredbe o merilih za izpolnjevanje pogojev za pridobitev državljanstva RS z naturalizacijo).
ugotavljanje državljanstva - odprava odločbe tožene stranke - pravni interes za pritožbo - nedovoljena pritožba
Pravovarstvena potreba je podana le tedaj, če gre za odločitev, ki je stranki v škodo oziroma če je mogoče s pritožbo doseči zanjo ugodnejšo odločitev.
Tožničin oče je bil član Kulturbunda in torej oseba nemške narodnosti in je v času uveljavitve ZDrž na dan 28.8.1945 živel v tujini. Zato je podana domneva o njegovi nelojalnosti do slovenskega naroda.
Tožnica pa te domneve ni uspela izpodbiti. Iz izpovedb v postopku zaslišanih prič ne izhaja tako ravnanje njenega očeta, ki bi izpričevali trajno lojalnost slovenskemu narodu. Zato so izpolnjeni vsi pogoji iz 2. odstavka 35. člena ZDrž.