ZD člen 121, 121/2. ZTLR člen 58, 58/3. ODZ paragraf 1479, 1488.
služnost stanovanja - prenehanje služnosti stanovanja - preužitek - sprememba pravice služnosti v dosmrtno denarno rento
Služnostna pravica stanovanja preneha po pravilu paragrafa 1488 ODZ (prvi odstavek 58. člena ZTLR), če se zavezanec protivi izvrševanju služnosti, upravičenec pa ne uveljavi svoje pravice v treh zaporednih letih.
Pravni pomen določbe "če to ustreza" pogodbenima strankama iz drugega odstavka 121. člena ZD, je treba ocenjevati tudi objektivno, ob upoštevanju vseh okoliščin primera in tudi namena norme, da bi se dogovorjeno trajno razmerje ohranilo v drugi obliki.
Če se izvaja javni prevoz, ki ima elemente linijskega prevoza, je to podlaga, na podlagi katere lahko inšpektor za ceste izreče ukrep prepovedi opravljanja takega prevoza.
zahteva za varstvo zakonitosti - pravnomočno razsojena stvar - prepoved reformatio in peus - navadno sosporništvo tožencev - sprememba odločitve o pravdnih stroških
Sodišče druge stopnje je pri odločanju o tožnikovi pritožbi in pritožbi prvotoženke nepravilno poseglo tudi v odločitev sodišča prve stopnje, koliko stroškov mora drugotoženka povrniti tožniku in od kdaj tečejo zamudne obresti od teh stroškov. Z znižanjem teh stroškov je sodišče druge stopnje poseglo v že pravnomočno razsojeno stvar in s tem odločilo v škodo tožnika kot edinega pritožnika proti odločitvi sodišča o drugotoženki naloženih pravdnih stroških.
Sodišči sta individualizirali obseg tožničinega trpljenja. Individualizacija je pomembna zato, ker ljudje ne čutimo enako in se različno odzivamo na bolečino in na tuje okolje, zlasti velike razlike med ljudmi se kažejo pri duševnih posledicah zaradi poškodbe. Te se lahko odražajo kot strah ali kot duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnost, ki so močno odvisne od posameznega oškodovanca in od njegovega načina življenja.
Sklepi občinskega sveta o imenovanju ali o razrešitvi članov delovnih teles občinskega sveta niso upravni akti, ker ne vsebujejo odločitve o pravici, obveznosti ali koristi.
obseg izpodbijanja v reviziji - nova dejstva in novi dokazi
Po določbi 3. odstavka 370. člena ZPP revizije ni mogoče vložiti zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja, po določbi 372. člena ZPP pa smejo stranke navajati v reviziji nova dejstva in predlagati nove dokaze samo tedaj, če se nanašajo na bistvene kršitve določb pravdnega postopka, zaradi katerih se lahko vloži revizija. Tožnik tako v reviziji načenja nekaj, kar ni bilo predmet obravnavanja niti v postopku pred sodiščem prve stopnje, niti v pritožbenem postopku.
Tožnik, ki živi v tujini, pa nima pooblaščenca v R Sloveniji, mora ob vložitvi tožbe imenovati pooblaščenca za sprejemanje pisanj v R Sloveniji. Če ga ne imenuje, imenuje sodišče na tožnikove stroške začasnega zastopnika, upravičenega za sprejemanje pisanj in po njem naloži tožniku, da v določenem roku imenuje pooblaščenca za sprejemanje pisanj. Če ga tožnik ne imenuje, sodišče tožbo zavrže.
prezgodnja tožba - procesne predpostavke za tožbo, vloženo po drugem odstavku 61. člena ZUS
Procesne predpostavke za tožbo po drugem odstavku 61. člena ZUS so: posebna zahteva za izdajo odločbe in potek sedemdnevnega roka. Če te niso podane, je tožba vložena prezgodaj in se zavrže.
Posplošeni ugovori pritožnikov, da se ne strinjajo s presojo vplivov na okolje, ne da bi zatrjevali, da je in v čem konkretno presoja vplivov na okolje, kot izhaja iz poročila o vplivih na okolje, napačna, ne morejo vplivati na drugačno odločitev o stvari.
Sodišči prve in druge stopnje pravilno ravnali, da sta pri odločanju o ugovoru omejene zavarovalne vsote primerjali izplačano odškodnino v konkretnem škodnem dogodku v avgustu 1988 z zavarovalno vsoto v času sojenja, saj sta tudi odškodnino za nepremoženjsko škodo določali po razmerah v času sojenja. Pravilno sta upoštevali tudi namen obveznega zavarovanja v prometu in dejstvo, da mora zavarovanje kriti običajne škode. Kadar gre za večja vozila, ki so zaradi večje mase in prevoza blaga ali več oseb tudi bolj nevarna, so zavarovalne vsote višje in morajo kriti tudi večje škode. Revizijsko sodišče se strinja tudi z razlago pritožbenega sodišča, da bi pomenila zavrnitev tožbenega zahtevka diskriminacijo tožnikov. Zavarovalnica, ki se sklicuje na načela, zapisana v ZOR, mora upoštevati vsa temeljna načela in za obe pravdni stranki. Načelo enakosti iz 14. in 22. člena URS pa bi bilo kršeno, če bi zaradi tega, ker je tožena stranka leta zavlačevala z izplačilom odškodnine tožnikoma, drugi oškodovanci, ki so trpeli manjše škode in so bile hitro likvidirane, prejeli odškodnino, tožnika, ki sta v nesreči trpela zares hudo škodo, saj sta izgubila zdravje in najbližje svojce, pa ničesar.
Ustreznost spremembe preživljančeve pravice v dosmrtno denarno rento po drugem odstavku 121. člena ZD, se ugotavlja tudi po objektivnem kriteriju.
Služnost stanovanja lahko preneha na podlagi tako imenovanega priposestvovanja prostosti (tretji odstavek 58. člena ZTLR oziroma pravilo paragrafa 1479 ODZ ali zaradi neizvrševanja le pod pogojem, da se lastnik izvrševanju protivi, upravičenec pa svoje pravice ne uveljavi v treh zaporednih letih.
sodelovanje prosilca v postopku - ustavitev postopka
Prosilec za azil je dolžan ves čas postopka aktivno sodelovati s pristojnim organom in se mora zato udeležiti tudi svojega zaslišanja ali pa dokazano opravičiti svoj izostanek, saj je v nasprotnem primeru ustavitev postopka utemeljena.
ZUP (1986) člen 124.UZITUL člen 4, 4/1.ZUP člen 324.
ukrep urbanističnega inšpektorja
Vloge občanov in organizacij ter opozorila organov niso zahteve za uvedbo urbanističnega inšpekcijskega postopka, ampak le podlaga za morebitno pobudo organa, da uvede tak postopek po uradni dolžnosti.
Postopek legalizacije nedovoljenega posega v prostor je lahko razlog za morebitno odločitev prisilne izvršitve inšpekcijske odločbe, če ta še ni bila opravljena, ne more pa vplivati na izrek inšpekcijskega ukrepa.
Zgolj morebitna napaka pri ne povsem natančni označbi parcelne številke, kjer ograja stoji, ne spremeni pravilnosti izrečenega ukrepa; tako napako lahko organ vsak čas popravi s posebnim sklepom.
prenehanje pravnega interesa v pritožbenem postopku - izvršitev odločbe o dodelitvi v varstvo in vzgojo
Pritožbeno sodišče je zavrglo pritožbo, ker je v času pritožbenega postopka postal otrok polnoleten in za odločanje o izvršitvi odločbe skrbstvenega organa, glede dodelitve v varstvo in vzgojo materi, ni več zakonite podlage. Čeprav je ob vložitvi pritožbe tožnik izkazoval pravni interes v upravnem sporu, je ta interes prenehal, saj se njegov pravni položaj ne more več spremeniti in bi bilo odločanje o zakonitosti ali nezakonitosti sodbe prve stopnje brez učinka.
status stranke - pravni interes za izpodbijanje dokončnih upravnih aktov
Pravni interes za izpodbijanje dokončnih upravnih aktov ima po prvem odstavku 4. člena ZUS tisti, ki uveljavlja oziroma izkaže, da je z dokončnim upravnim aktom prizadet v svojih pravicah ali pravnih koristih in da je zaradi takšne prizadetosti nujno sodno varovanje njegovih pravic ali pravnih interesov. Če je z izpodbijanim dokončnim upravnim aktom v celoti ugodeno tožnikovemu zahtevku, tožnik ne izkazuje pravnega interesa, saj v upravnem sporu ne more izboljšati svojega pravnega položaja.
začasno zatočišče - dodelitev človekoljubne pomoči
Pri določitvi človekoljubne pomoči se upoštevajo vsi prihodki oseb, ki živijo v istem gospodinjstvu z beguncem, ne glede na to, da to ni njegova družina.