ZDDPO (1993) člen 64. ZDDPO (1990) člen 21, 21/2, 24a. ZUS-1 člen 87.
davek od dobička pravnih oseb – davčna olajšava – demografsko ogroženo območje – pridobitev pravice – neenotna praksa davčnih organov – bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu
Davčno olajšavo za vlaganje na demografsko ogroženih območjih po ZDDPO (1990) lahko po uveljavitvi ZDDPO (1993) do konca uveljavi le tista pravna oseba, ki jo je uveljavljala na dan začetka uporabe ZDDPO (1993).
mednarodna zaščita – pospešeni postopek – očitno neutemeljena prošnja – nekonsistentne, protislovne, malo verjetne navedbe – verjetna izkazanost navedb
Dejansko stanje se je tudi v tej zadevi lahko popolno ugotovilo iz tožnikove prošnje in drugih njegovih izjav iz uradnih dokumentov italijanskih oblasti ter baze prstnih odtisov EURODAC, zato je tožena stranka lahko odločala v pospešenem postopku. Pravilno in zakonito je zavrnila prošnjo kot očitno neutemeljeno, saj so bili za to izpolnjeni trije razlogi iz 55. člena ZMZ.
izbris iz imenika ZASP – dovoljenost revizije – zelo hude posledice
Revident s svojimi navedbami ni izkazal obstoja zelo hudih posledic, saj se mu z izpodbijano odločbo ne prepoveduje opravljanje vseh dejavnosti v okviru pridobljene izobrazbe, temveč le določenih, in bo kljub izbrisu iz imenika lahko npr. na podlagi drugega odstavka 230. člena ZGO-1, ob izpolnjevanju tam navedenih pogojev, kot tehnik še vedno nastopal tudi kot odgovorni nadzornik in odgovorni vodja del pri zahtevnih projektih ter na tak način pridobival dohodke.
davki - dovoljenost revizije – pomembno pravno vprašanje – vrednost nepremičnine ob pridobitvi – zavrženje revizije
Ker rešitev izpostavljenih pravnih vprašanj ne vpliva na odločitev v obravnavani zadevi, revidentka ni izkazala obstoja pogoja za dovoljenost revizije po 2. točki drugega odstavka 83. člena ZUS-1.
razlogi za revizijo - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - pomanjkljivosti sodbe - razlogi o odločilnih dejstvih
Ker glede na zavzeto materialnopravno stališče dejstvo, o katerem po revizijskih trditvah v sodbi ni razlogov, ni bilo odločilno, očitek o pomanjkanju razlogov o odločilnih dejstvih ni utemeljen.
ZPP člen 8, 215, 339, 339/2-14. ZOR člen 154, 154/1, 939, 939/4.
zavarovalna pogodba - kasko zavarovanje – pogodbene stranke – zavarovanje za tuj račun – sozavarovanec – zakonita subrogacija predpostavke odškodninske odgovornosti – vožnja v vinjenem stanju – trditveno in dokazno breme
Ker toženec ne sprejema koristi, ki mu jih nudi pogodba sklenjena v korist tretjega (zavarovanca in sozavarovancev), obenem pa nižji sodišči nista ugotovili, da je sozavarovana oseba, je pravna podlaga tožničinega tožbenega zahtevka v obstoju zakonite subrogacije po 939. členu ZOR, pri čemer sta nižji sodišči pravilno presodili, da za toženca ne velja določba četrtega odstavka istega člena, saj ni bil zaposlen pri zavarovancu.
Nižji sodišči sta ugotovili, da je škodo (kot edini udeleženec prometne nesreče) v vinjenem stanju povzročil toženec. Toženec je med postopkom (konkretizirano) zatrjeval le, da ni bil vinjen, o čemer se je vodil obširen dokazni postopek, medtem ko sodišči njegovi izpovedbi, da se je izmikal divjadi, nista sledili. Glede na navedeno je pravilen materialnopravni sklep o obstoju predpostavk toženčeve odškodninske odgovornosti.
dovoljenost revizije - vrnitev posojila - več posojilnih pogodb - objektivna kumulacija tožbenih zahtevkov - vrednost spornega predmeta - opredelitev vrednosti spornega predmeta - nepopolna revizija - zavrženje revizije
Tožnica v tožbi objektivno kumulira dva denarna zahtevka, ki se opirata na različno dejansko podlago.
Vrednost tožbenega zahtevka po prvi posojilni pogodbi ne presega revizijskega praga in je zato tožničina revizija v tem delu nedovoljena.
P drugi posojilni pogodbi je iz navedenih dejstev mogoče razbrati le, da je vrednost izpodbijanega dela nekje med 3.296,61 EUR in 5.946,41 EUR. Ker revizija v tem delu ne omogoča določitve vrednosti izpodbijanega dela, ni mogoče ugotoviti, če ta presega v ZPP določen mejni znesek in ni izpolnjen pogoj za njegovo vsebinsko obravnavo.
ZPP člen 367a, 367a/1, 367b, 367b/1, 367c, 367c/2. ZOR člen 154.
predlog za dopustitev revizije - bistvena kršitev določb pravdnega postopka - odškodninska odgovornost - padec na poledeneli površini za pešce - odstop od sodne prakse - obrazložitev razlogov
Glede v predlogu zatrjevanih kršitev postopka velja, da toženka z načinom njihovega uveljavljanja ni zadostila zahtevanemu standardu natančnosti in konkretiziranosti očitkov v pomenu določbe četrtega odstavka 367. b člena ZPP in se zato Vrhovno sodišče z njimi ni ukvarjalo. V zvezi s problematiziranim materialnopravnim vprašanjem toženkine odškodninske odgovornosti pa velja, da pogoji za dopustitev revizije iz prvega odstavka 367. a člena ZPP niso podani – kar velja tudi za trditve predlagateljice o odstopu od sodne prakse Vrhovnega sodišča, ki ga z judikati, na katere se sklicuje, ni izkazala.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - pravica do in iz obveznega zdravstvenega zavarovanja - začasna zadržanost z dela zaradi bolezni - nadomestilo plače
Zahtevek za razveljavitev (odpravo) odločb tožene stranke o priznanju pravice do nadomestila plače delavca tožeče stranke zaradi začasne zadržanosti z dela zaradi bolezni spada med spore o pravicah do in iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v smislu 2. točke prvega odstavka 5. člena ZDSS/94 (sedaj 2. točke prvega odstavka 7. člena ZDSS-1). Za odločanje o teh sporih je pristojno socialno sodišče v socialnem sporu.
ZIZ člen 41, 41/3, 62, 62/2. ZPP člen 25, 47, 47/1.
spor o pristojnosti - izvršba na podlagi verodostojne listine - vsebina predloga o izvršbi - dogovor o krajevni pristojnosti
Okrajno sodišče v Ljubljani, ki je odločalo o ugovoru zoper sklep o izvršbi, bi moralo ravnati tako, kot bi ravnalo v primeru, ko bi se upnik po drugem odstavku 62. člena ZIZ, ki je veljal pred novelo ZIZ-E, v predlogu za izvršbo sicer skliceval na sporazum strank o krajevni pristojnosti, sporazuma pa ne bi priložil. Po oceni Vrhovnega sodišča je treba v takšnem primeru krajevno pristojnost sodišča določiti po določbah o splošni krajevni pristojnosti (prvi odstavek 47. člena ZPP).
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - odškodninska odgovornost delodajalca nasproti zavodu za zaposlovanje - nadomestilo za primer brezposelnosti - nezakonito prenehanje delovnega razmerja - gospodarski spor
Pri odškodninski odgovornosti, ki je tudi predmet spora, je socialno sodišče pristojno le za odločanje o odškodnini, ki je s strani zavoda povzročena zavarovancu in obratno, pa še to le v primeru, če je škoda povzročena v zvezi z zavarovalnim razmerjem ali v zvezi z uveljavljanjem pravic iz socialnega varstva. Ker v spornem primeru ne gre za tako povzročeno škodo, ampak za škodo, ki jo ena pravna oseba uveljavlja od druge, gre za civilno odgovornost, ki se glede na določbo prvega odstavka 481. člena ZPP rešuje v gospodarskem sporu.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - zadržanost z dela zaradi bolezni - nadomestilo plače - socialni spor
Za odločanje v sporu o zakonitosti odločb tožene stranke (Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije), glede pravice zavarovanke do nadomestila plače zaradi začasne zadržanosti z dela zaradi bolezni, je stvarno pristojno Delovno in socialno sodišče v Ljubljani.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - invalid - refundacija nadomestila plače - gospodarski spor
Iz kompetenčnega dejanskega stanja izhaja, da gre za spor o refundaciji nadomestila plače, ki jo je delodajalec naknadno izplačal svojemu delavcu, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pa naj bi bil na podlagi določb pokojninske in invalidske zakonodaje in dejstva, da je ta delavec invalid II. kategorije invalidnosti, s pravico do dela s polovičnim delovnim časom, del teh prejemkov dolžan povrniti tožeči stranki. Gre za gospodarski spor.
predlog za dopustitev revizije - odstop od sodne prakse - zavrnitev predloga za dopustitev revizije - pridobitev lastninske pravice - konkurenca več pridobiteljev - izbrisna tožba - tožba na izstavitev zemljiškoknjižne listine
O problemu konkurence prvega pridobitelja nepremičnine z drugim nedobrovernim pridobiteljem, ki pa se je uspel vknjižiti, ter o zahtevku za izstavitev zemljiškoknjižne listine, je vrhovno sodišče že zavzelo stališče.
spor o pristojnosti - stvarna pristojnost - plačilo regresa - opredelitev delodajalca - pravno nasledstvo - obstoj pravne osebe
Tožnik in tožena stranka nista v razmerju delavec in delodajalec, kar izhaja iz navedenih podatkov o kompetenčnem dejanskem stanju, sicer pa je bil zahtevek tožnika za plačilo regresa proti sedanji toženi stranki že pravnomočno zavrnjen. Zastavlja se le vprašanje, ali je v obdobju po citirani pravnomočni sodbi obveznost G. prešla na toženo stranko na podlagi pravnega nasledstva ali sicer, za kar pa ni podatkov. Tožnik se tudi sicer ne sklicuje na pravno nasledstvo, temveč na to, da G. sploh ne obstaja oziroma je fiktivna - neregistrirana tuja pravna oseba.
predlog za dopustitev revizije - dopuščena revizija - uradni zaznamki - zbrana obvestila policistov - dokazna vrednost uradnih zaznamkov iz kazenskega postopka - pomembno pravno vprašanje
Revizija se dopusti glede vprašanja dokazne vrednosti uradnih zaznamkov o zbranih obvestilih, pridobljenih v (pred)kazenskem postopku, v pravdnem postopku.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz razloga smotrnosti - bivališče strank
Okoliščina, da udeleženci postopka stanujejo na območju Okrajnega sodišča v Ljubljani, še ne predstavlja utemeljenega razloga za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča.