• Najdi
  • <<
  • <
  • 36
  • od 37
  • >
  • >>
  • 701.
    VSL sodba I Cp 656/2014
    9.4.2014
    OBLIGACIJSKO PRAVO – POGODBENO PRAVO – ODVETNIŠTVO
    VSL0075587
    OZ člen 2, 81, 364. ZOdv člen 17.
    pogodba o odvetniških storitvah – plačilo za odvetniške storitve – pogodbena določitev plačila – obligacija rezultata – dispozitivnost Odvetniške tarife – avtonomija pogodbenih strank – zastaranje – pripoznava dolga
    Med strankama je bila dogovorjena t.i. imenovana obligacija rezultata (v skladu s katero je bila toženka do plačila za svoje storitve upravičena le, če bi bil dosežen predviden rezultat – to je pridobitev lastniškega deleža 50% + eno delnico s strani tožnika). Kogentne določbe, ki bi prepovedovala tak dogovor, ni.
  • 702.
    VSL sklep IV Cpg 390/2014
    26.3.2014
    SODNI REGISTER - STEČAJNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSL0077013
    ZSReg člen 2a,3. ZFPPIPP člen 424, 424/1. ZOdv člen 4.
    subjekt vpisa v sodni register - odvetnik - poslovni register - izbris iz sodnega registra brez likvidacije
    Odvetniki, ki opravljajo svoj poklic individualno, niso subjekti vpisa v sodni register. Vpisani so le v Poslovni register Slovenije. Zato pritožnik neutemeljeno meni, da lahko doseže izbris „podjetja odvetnice“ iz sodnega registra.
  • 703.
    VSC sodba Cp 718/2013
    20.3.2014
    ODŠKODNINSKO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSC0003719
    OZ člen 179. ZOdvT tar. št. 2200, 3100, 3. del opomba 3/3.
    odškodnina za skaženost - stroški odvetnika - nagrada za posel - nagrada za sestavo odškodninskega zahtevka
    Sodišče je v razlogih sodbe zapisalo, da se je samo in z neposrednim ogledom prepričalo, da ima tožnik na dlani desne roke le rahlo rdečo kožo, z malo več gubami in rahlo ugreznjenim delom ter rahlo rdečino na vrhnjem delu roke ter na delu mezinca, prstanca in sredinca. Opisane vidne posledice pa ne zadostijo standardu skaženosti.
  • 704.
    VSL sodba II Cp 2252/2013
    12.2.2014
    OBLIGACIJSKO PRAVO – ODVETNIŠTVO – CIVILNO PROCESNO PRAVO
    VSL0074208
    ZOdv člen 2.
    zastopanje stranke po odvetniku v izvensodnem postopku – stroški odvetnika – dogovor o stroških - odvetnik kot stranka postopka
    V lastni zadevi odvetnik nima pravice do povračila stroškov po OT.

    Stroški izvensodnih pogajanj za ureditev razmerij niso del stroškov, ki bi jih tožnik lahko uveljavljal s tožbo. Te storitve tožnik ni opravljal kot odvetnik, opravljal jih je kot fizična oseba, zato ni upravičen obračunati navedene storitve po odvetniški tarifi.
  • 705.
    VSL sodba II Cp 1881/2013
    5.2.2014
    OBLIGACIJSKO PRAVO – ODŠKODNINSKO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSL0074198
    OZ člen 766, 768. ZOdv člen 33.
    pogodba o naročilu – odškodninska odgovornost odvetnika – skrbnost dobrega strokovnjaka – specializacija odvetnika – davčno svetovanje – sklenitev najemne pogodbe
    Ker gre za specifična znanja s področja davčnega prava in ker na navedeno problematiko toženec s strani tožeče stranke ni bil posebej opozorjen, predvsem pa glede na vpletenost toženca v postopek sklepanja tristranske pogodbe, toženec ni ravnal izven okvirov, ki se pričakujejo od ravnanja povprečno skrbnega odvetnika.

    Presoja odgovornosti toženca kot odvetnika bi bila strožja v primeru, če bi toženec izhajal iz ožjega poslovnega kroga odvetnikov, ki so poznavalci davčnih predpisov, oziroma če bi tožeča stranka lahko utemeljeno pričakovala, da ima toženec takšna posebna znanja.
  • 706.
    VSK sklep Cpg 244/2013
    28.11.2013
    ODVETNIŠTVO - DAVKI
    VSK0005689
    ZIPRS1314-A člen 60.a, 60.a/1, 60.a/3. ZDDV-1 člen 33, 33/1. ZOdvT tar. št. 3100.
    sprememba stopnje davka na dodano vrednost (DDV) - nastanek obveznosti obračuna DDV - datum opravljenih odvetniških storitev - nagrada za postopek
    V obravnavani zadevi so bile vse odvetniške storitve opravljene pred 1.7.2013, ko je stopil v veljavo Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2013 in 2014 (ZIPRS1314 – A, Ur. list RS, št. 46/2013). V prvem odstavku 60.a člena tega zakona je splošna stopnja DDV z 20 % dvignjena na 22 %. Obdavčljiv dohodek in s tem obveznost obračuna DDV pa nastane, ko je blago dobavljeno ali so stvari opravljene (prvi odstavek 33. člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1). Zato se tudi v konkretnem primeru za odvetniške storitve, ki so bile v celoti opravljene pred 1.7.2013, DDV obračuna po stopnji 20 %, kot je to pravilno ugotovilo sodišče prve stopnje (tretji odstavek 60.a člena ZIPRS1314 – A).
  • 707.
    VSK sklep Cp 440/2013
    9.9.2013
    ODVETNIŠTVO
    VSK0005650
    ZOdvT člen 14, tar. št. 3100, 3101.
    odvetniška nagrada – prenehanje mandata pred koncem postopka – preklic oziroma odpoved pooblastila – predčasni zaključek zadeve
    Četrti odstavek 14. člena ZOdvT določa, da predčasni zaključek zadeve ali prenehanje pooblastila pred zaključkom zadeve ne vpliva na že nastale nagrade, če ta zakon ne določa drugače. Zakon pa določa drugače le za primer prenehanja mandata in to v tar. št. 3101. Gramatikalna razlaga 14. člena ZOdvT torej ne daje podlage za sklepanje, da ta določba izenačuje predčasni zaključek zadeve s prenehanjem pooblastila.
  • 708.
    VSK sklep Cp 682/2012
    12.2.2013
    CIVILNO PROCESNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSK0005295
    URS člen 22, 23. Odvetniška tarifa številka 38.
    potni stroški pooblaščenke – pravica do svobodne izbire odvetnika – varstvo pred nastajanjem nepotrebnih stroškov – priznani stroški predpravdnega zahtevka
    Iz ustavne pravice do enakega varstva pravic v postopku po 22. členu Ustave in pravice do sodnega varstva po 23. členu Ustave sicer res izhaja pravica do svobodne izbire odvetnika, vendar pa pri opredelitvi vsebine procesnih jamstev ni mogoče upoštevati le položaja ene stranke, pač pa tudi zagotoviti ustrezno ravnovesje s položajem nasprotne stranke. Med upravičenimi pričakovanji strank v postopku je tudi varstvo pred nastajanjem nepotrebnih stroškov. Sodišče mora pri odločanju o priglašenih potnih stroških pooblaščenca in odsotnosti iz pisarne v vsakem primeru skrbno presoditi vse okoliščine primera in pretehtati, ali narava mandatnega razmerja med pooblaščencem in pooblastiteljem opravičuje, da se presežek stroškov naloži v plačilo nasprotni stranki.
  • 709.
    VSM sodba I Cp 1428/2012
    29.1.2013
    DEDNO PRAVO - CIVILNO PROCESNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSM0021490
    OZ člen 190, 190/1, 202, 202/1, 300, 300/1, 301, 301/2. ZOdvT člen 3. ZPP člen 358, 358-5.
    vrednost spornega predmeta - zakonske zamudne obresti - pravdni stroški - zamuda upnika - vlaganja - načelo uspeha pravdnih strank - dedno volilo - višina odvetniške nagrade
    Sodišče prve stopnje je pri ugotavljanju vrednosti (zneska) dednega volila pravilno izhajalo iz tržne vrednosti celotnega predmeta volila, kot jo je ocenil med postopkom postavljeni izvedenec gradbene stroke. Neutemeljena je zato pritožbena graja, da bi moralo prvostopno sodišče pri ugotavljanju zneska, do plačila katerega so tožniki upravičeni, izhajati iz prodajne cene v prodajni pogodbi, ki jo je toženka sama, seveda brez sodelovanja tožnikov, sklenila s tretjo osebo. V skladu z Zakonom o odvetniški tarifi (v nadaljevanju ZOdvT) se nagrade načeloma določajo glede na vrednost predmeta odvetniške storitve (3. člen ZOdvT), zato je neutemeljeno pritožbeno zavzemanje, da bi bilo pri višini nagrade za postopek in za narok potrebno upoštevati upniško zamudo tožnikov (slednja je bila upoštevana pri odločitvi o teku zamudnih obresti, kakor tudi opravljeno delno plačilo (ki se je upoštevalo pri pravdnem uspehu).
  • 710.
    VSK sklep Cp 873/2012
    27.11.2012
    ODVETNIŠTVO – NEPRAVDNO PRAVO
    VSK0005420
    ZOdvT, tar.št. 3100, 3101/2.
    stroški zastopanja v postopku po Zakonu o duševnem zdravju
    V obravnavanem primeru je dejavnost odvetnika v tem nepravdnem postopku po ZDZdr, ki je pomembna za odločitev o nagradi za postopek na prvi stopnji, omejena na: - pregled predloga in zdravniškega potrdila ter - prejem odločbe. Zato gre za situacijo, ki jo obravnava 2. točka št. 3101 Tarife, ki je sestavni del ZOdvT, zaradi česar ni mogoče uporabiti tarifne št. 3100.
  • 711.
    VSL sklep I Cp 2975/2012
    7.11.2012
    ZAVAROVANJE TERJATEV – IZVRŠILNO PRAVO – ZEMLJIŠKA KNJIGA - ODVETNIŠTVO
    VSL0071951
    ZIZ člen 40, 81, 81/3, 268, 272, 272/2, 272/2-1, 272/2-2, 272/2-3, 273, 273/1, 277. ZZK-1 člen 72, 72/1, 74, 74/2, 74/5. ZOdv člen 37.
    začasna odredba za zavarovanje nedenarne terjatve – prepoved odtujitve in obremenitve osebnih vozil – zaznamba prepovedi – poslovni delež v odvetniški družbi – skupno premoženje – zaznamba vrstnega reda
    Prepoved odtujitve in obremenitve osebnega vozila se zaznamuje v registru neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin, ki ga vodi AJPES.

    Družbeniki odvetniške družbe so lahko samo odvetniki, ki v odvetniški družbi opravljajo odvetniško dejavnost. Lastnik poslovnega deleža in s tem družbenik torej ne more biti nekdo, ki ni odvetnik in ki istočasno ne opravlja te dejavnosti v družbi.
  • 712.
    VSL sklep I Ip 3723/2012
    24.10.2012
    IZVRŠILNO PRAVO – ODVETNIŠTVO
    VSL0075704
    ZIZ člen 17, 17/2. ZOdv člen 65, 65/3.
    izvršljivost listine – izvršljivost terjatve – izvršilni naslov – odločba disciplinske komisije odvetniške zbornice
    Odločba disciplinske komisije odvetniške zbornice je izvršilni naslov v skladu z drugim odstavkom 17. člena ZIZ.
  • 713.
    VSK sodba Cp 676/2012
    23.10.2012
    ODVETNIŠTVO - OBLIGACIJSKO PRAVO
    VSK0005281
    OZ člen 8, 782, 782/2.
    odvetniške storitve - mandatna pogodba - prenehanje mandatne pogodbe - upravičenost prevzemnika naročila do sorazmernega dela plačila - načelo enake vrednosti dajatev
    Mandatna pogodba je prenehala pred dokončno ureditvijo odškodninskega razmerja zaradi toženčeve odpovedi pogodbe, zato je prevzemnik naročila (pravni prednik tožeče stranke) upravičen do sorazmernega dela plačila (drugi odstavek 782. člena OZ). Sorazmerno plačilo zato ne more biti določeno na podlagi izplačane akontacije odškodnine, saj ta ne odraža do takrat vloženega dela mandatarja, temveč prej znesek, ki je bil za Zavarovalnico nesporen. Pri določitvi sorazmernega plačila je treba upoštevati temeljno načelo obligacijskega prava, to je načelo enake vrednosti dejatev. Plačilo mora ustrezati opravljenemu delu.
  • 714.
    VSC sklep Cp 12/2012
    12.7.2012
    CIVILNO PROCESNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSC0003189
    ZPP člen 155, 156. ZOdvT tarifna številka 3100, 3101, 3102, 3103.
    pravdni stroški – sklep o zavrženju tožbe – nagrada za narok
    Situacija, ko se je postopek končal s sklepom o zavrženju tožbe, je primerljiva in jo gre enačiti s primeri, ki jih opredeljuje tar. št. 3103 ZOdvT (npr. umik tožbe na naroku), ki predvideva znižanje nagrade za narok po tar. št. 3102 na količnik 0,5.
  • 715.
    VSM sklep I Cp 361/2012
    24.4.2012
    ODVETNIŠTVO – CIVILNO PROCESNO PRAVO
    VSM0021288
    ZPP člen 97, 98, 98/1, 98/5.
    pooblastilo za zastopanje – izvirnik – lastnoročni podpis – popolno pooblastilo – zavrženje tožbe
    Pooblastilo odvetniku mora obstajati najkasneje ob vložitvi tožbe in ji biti priloženo. Ni veljavno odvetnikovo zastopanje na podlagi nepopolnega pooblastila, ki bi ga stranka "po potrebi" dopolnila in kasneje v odobritev opravljenih pravdnih dejanj izdala popolno pooblastilo.
  • 716.
    VSL sklep I Cp 4244/2011
    25.1.2012
    NEPRAVDNO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSL0071314
    ZOdvT tarifna številka 3100, 3101.
    nagrada odvetniku v postopku prisilne hospitalizacije
    Odločanje o odvetnikovi nagradi v postopku prisilne hospitalizacije je odvisno od dejansko opravljenih dejanj v vsakem primeru posebej. Tarifo št. 3100 je potrebno uporabiti le, kadar dejanske okoliščine kažejo na to, da je bil obseg odvetnikovega dela večji od običajnega.
  • 717.
    VSL sodba I Cp 1943/2011
    18.1.2012
    CIVILNO PROCESNO PRAVO – ODVETNIŠTVO
    VSL0071301
    ZPP člen 76, 80, 81. OZ člen 82.
    pasivna legitimacija – sposobnost biti stranka – odvetnik – odvetniška družba
    Tožeča stranka je tožbo res vložila zoper odvetnika, kar pa ne pomeni, da je toženec izgubil takšen status, celo nasprotno – iz njegovega lastnega žiga na vlogah povsem jasno izhaja, da še vedno opravlja odvetniško dejavnost, pa čeprav sedaj v okviru svoje odvetniške družbe. Ker se je on s pogodbo kot odvetnik (in s tem tudi kot fizična oseba) zavezal, da bo poravnal pogodbene obveznosti, je povsem nepomembno ali je nato svojo odvetniško dejavnost nadaljeval v okviru odvetniške družbe, ki jo vodi in katere lastnik je. Še naprej je izkazana tako njegova sposobnost biti pravdna stranka kot tudi stvarnopravna pasivna legitimacija.
  • 718.
    VSL sodba I Cp 1929/2011
    4.1.2012
    OBLIGACIJSKO PRAVO - ODŠKODNINSKO PRAVO – POGODBENO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSL0059713
    URS člen 15, 34, 35, 39. OZ člen 177, 766, 778. ZOdv člen 2, 71a.
    odplačno zastopanje – ničnost – razžalitev – svoboda izražanja
    Pred sodišči lahko stranke odplačno zastopajo le odvetniki. Dogovor o plačilu med laiki je ničen.

    Pri iskanju ravnovesja med svobodo izražanja in osebnostno pravico je treba izhajati iz komunikacije kot večplastnega medčloveškega odnosa ter iz širšega pojmovanja svobode izražanja, ne pa zgolj iz jezikovnega besedila, ki naj bi bilo žaljivo.
  • 719.
    VSL sodba II Cp 2535/2011
    20.12.2011
    OBLIGACIJSKO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSL0064161
    ZOdv člen 17, 17/3. OZ člen 55, 55/1, 58.
    plačilo odvetniških storitev - mandatna pogodba – dogovor o plačilu – pisna oblika – pomanjkanje obličnosti – ničnost dogovora – konvalidacija posla – teorija realizacije
    Sankcija za odsotnost pisne oblike dogovora o plačilu odvetniške nagrade v določenem odstotku od prejetega zneska ni ničnost. Takšna obličnost namreč ni predpisana v javnem interesu, temveč zaradi varstva (plačilno manj sposobne) stranke.
  • 720.
    VSL sodba II Cp 2146/2011
    14.12.2011
    CIVILNO PROCESNO PRAVO – OBLIGACIJSKO PRAVO - ODVETNIŠTVO
    VSL0064153
    ZPP člen 11, 11/1, 239, 257, 263.
    kršitev načela ekonomičnosti – relativna kršitev določb pravdnega postopka - zaslišanje strank – soočenje strank – dogovor o plačilu odvetniških storitev
    Soočenje strank je le ena od tehnik izvedbe dokaza z zaslišanjem strank, ki je sodišču v sodbi ni treba pojasnjevati.
  • <<
  • <
  • 36
  • od 37
  • >
  • >>