Ker je poslovno razmerje, na čigar podlagi je bil izstavljen račun kot verodostojna listina, sklenjeno med Skladom in zakupnikom in ne med RS in zakupnikom RS ne more biti stranka v izvršilnem postopku na podlagi verodostojne listine. Upnik iz predloženega računa(izstavljenega na podlagi poslovnega razmerja) je po pravilih izvršilnega postopka lahko le Sklad, ki je v izvršilnem naslovu kot izstavitelj računa naveden (1. odstavek 21. člena ZIZ). Le v primeru, ko bi RS v skladu z 24. členom ZIZ z javno ali po zakonu overjeno listino dokazala, da je bila terjatev nanjo prenesena ali da je na kak drug način nanjo prešla, bi sodišče lahko izvršbo dovolilo tudi na njen predlog.
Izročitev pravilno naslovljene pritožbe nepristojnemu sodišču je mogoče pripisati očitni pomoti pisarne pooblaščenca tožene stranke, zato je bila v skladu z določili 7. odst. 113. čl. ZPP pritožba vložena pravočasno, čeprav je prispela k pristojnemu sodišču po izteku pritožbenega roka.
V pritožbeno komisijo so lahko imenovani člani organa upravljanja, ki je po zadnjem odstavku 35. člena ZDR pristojen za odločanje o prenehanju delovnega razmerja v primeru viška večjega števila delavcev. Sodelovanje članov organa upravljanja, ki je odločal na prvi stopnji, pri odločanju o delavčevem ugovoru na drugi stopnji v svojstvu pritožbenega organa, ne pomeni absolutne bistvene kršitve postopka.
lastninska pravica - pridobitev lastninske pravice na podlagi pravnega posla - odločanje preko zahtevka
S tem, ko je sodišče prve stopnje odločalo mimo dejanske podlage, na kateri je tožbeni zahtevek gradila tožeča stranka, je prekoračilo tožbeni zahtevek. Pridobitni način za pridobitev lastninske pravice na podlagi pravnega posla je vpis v zemljiško knjigo, zato ni pomembno, ali je bila darilna pogodba sklenjena v obliki sodnega zapisnika.
preživnina za mladoletnega otroka - dodatni prispevki poleg preživnine
Višina preživnine se določi v sorazmerju z možnostmi vsakega izmed staršev in otrokovimi potrebami. Dodatni prispevki preživninskega zavezanca preživninski upravičenki predstavljajo darilo, ki se ne more pobotati z zakonito obveznostjo preživljanja.
oprostitev plačila sodne takse - občasno zmanjšanje sredstev, s katerimi se preživlja tožnik oz. njegova družina
Sodišče prve stopnje mora ugotoviti dejstva o tem, ali bi plačilo sodnih taks občutno zmanjšalo sredstva, s katerim se preživlja tožnik oz. njegova družina in potem odločiti o taksni oprostitvi oz. delni oprostitvi ali odlogu plačila.
pravdni stroški - povrnitev stroškov v primeru umika tožbe - umik tožbe
Ker je tožena stranka s tem, da je tožeči izročila ključe stanovanja, izpolnila tožbeni zahtevek tožeče stranke o izpraznitvi stanovanja, mora tožeči stranki, ki je zgolj iz tega razloga umaknila tožbo, povrniti njene pravdne stroške.
ZPP člen 354, 354/1, 354, 354/1. ZIZ člen 57, 57/1, 62, 62/2, 57, 57/1, 62, 62/2.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - odgovor na ugovor
Kadar upnik sklepu o izvršbi na podlagi verodostojne listine ugovarja v celoti ali v delu, v katerem mu je bilo naloženo, naj terjatev plača, sodišče (pod pogojem, da je ugovor obrazložen - 5. odst. 62. čl. ZIZ) razveljavi sklep delu, v katerem je dovolilo izvršbo in to ne glede na to, ali šteje ugovor za utemeljen ali ne, saj se bo o njegovi utemeljenosti odločalo v pravdnem postopku. Ker pa sodišče prve stopnje ravna na način iz 2. odst. 62. čl. ZIZ ne glede na to, ali upnik vloži odgovor na ugovor ali ne, dejstvo, da ugovor ni bil vročen upniku v odgovor, na odločitev (njeno zakonitost in pravilnost) ne vpliva, torej kršitev 1. odst. 57. čl. ZIZ ne predstavlja bistvene kršitve določb postopka iz 1. odst. 354. čl. ZPP v zvezi s 15. čl. ZIZ.
ZPP (1977) člen 73, 73/1, 368, 73, 73/1, 368. ZDSS člen 14, 14/1, 14, 14/1. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 48, 48/1, 48, 48/1.
zdraviliško zdravljenje
1. odst. 48. čl. Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur.l. RS, št. 3/98) izjemoma omogoča podaljšanje zdraviliškega zdravljenja, ki traja praviloma 14 dni, do 28 dni, če je s tem pričakovati občutno boljši uspeh rehabilitacije, vendar mora biti podaljšanje kontinuirano, brez prekinitev. Po več kot mesec dni trajajoči prekinitvi nadaljevanje zdraviliškega zdravljenja kot dopolnitev prejšnjega ni bilo pri tožniku nujno potrebno oz. medicinsko indicirano, saj bi moral ponovni ciklus zdraviliškega zdravljenja ponovno trajati 3 tedne, da bi se pri tožniku dosegla balneo reakcija in sanacija le-te, in dvotedensko podaljšanje ne bi moglo prispevati k izboljšanju zdravstvenega stanja zavarovanca.
Delavec je lahko odgovoren le za tiste kršitve delovnih obveznosti, ki so že vnaprej predvidene v splošnem aktu. Retroaktivna veljavnost splošnega akta ni dopustna.
ZPIZ člen 23, 146, 148, 148/1, 148/2, 23, 146, 148, 148/1, 148/2. ZDSS člen 5, 5.
invalidnina za telesno okvaro
Tožnica, ki ni bila zavarovana pri tožencu - ZPIZ, niti ni uživalka starostne ali invalidske pokojnine, temveč družinske pokojnine, ne more po določbi 23. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 12/92-7/96) pridobiti pravice do invalidnine za telesno okvaro, čeprav je bila pri njej ugotovljena 80 % telesna okvara.
Po določilu člena 219. ZPP mora vsaka stranka navesti dejstva in predlagati dokaze, na katere opira svoj zahtevek ali s katerim izpodbija navedbe in dokaze nasprotnika. To določilo obsega pomembno procesno pravilo, ki se nanaša na trditveno breme. Trditveno breme pomeni, da mora vsaka stranka navesti tista pravotvorna dejstva, ki so odločilna za nastanek ali prenehanje pravice.
ZPP (1977) člen 354, 354/2, 373-4, 354, 354/2, 373-4. UZITUL člen 4, 4/1, 4, 4/1.
prenehanje delovnega razmerja - disciplinski postopek - pogojno prenehanje delovnega razmerja - opis kršitve
Ni podana bistvena kršitev disciplinskega postopka, če je opis očitane kršitve delovnih obveznosti v odločbi disciplinskega organa identičen z opisom dejanja v zahtevi za uvedbo disciplinskega postopka in je v odločbi spremenjena le pravna kvalifikacija. Disciplinski organ ni vezan na pravno kvalifikacijo v zahtevi za uvedbo disciplinskega postopka, ampak le na opis dejanja.
Vsak udeleženec nepravdnega postopka lahko predlaga nadaljevanje postopka v 15 dneh od obvestila o umiku predloga. Nadaljevanje postopka lahko torej predlagajo tako predlagatelji kot nasprotni udeleženci. Predlagatelji lahko izbirajo med predlogom za nadaljevanje postopka in med ponovno vložitvijo predloga.
ZPP člen 282, 282/1, 282, 282/1. ZTPDR člen 83, 83/1, 83, 83/1.
sodno varstvo - rok - prekluzija - zavrženje tožbe
Tožnik ni vložil tožbe v zakonitem roku 15 dni v skladu s pravnim poukom na pismenem obvestilu o zavrnitvi njegovega ugovora, zato je prvostopenjsko sodišče pravilno zavrglo njegovo tožbo kot prepozno.
ZOR člen 266, 266/3, 266, 266/3. ZDR člen 95, 95/1, 98, 95, 95/1, 98. ZDSS člen 22, 22/2, 24, 24/3, 22, 22/2, 24, 24/3. ZTPDR člen 67, 67/1, 69, 69/3, 67, 67/1, 69, 69/3.
prenehanje delovnega razmerja - priznanje pravic zaradi razveljavitve disciplinskih sklepov
Ob razveljavitvi sklepov o izreku disciplinskega ukrepa prenehanja delovnega razmerja, delavec (tožnik) utemeljeno zahteva priznanje obstoja delovnega razmerja za čas nezakonitega prenehanja delovnega razmerja pri toženi stranki, kolikor se v vmesnem obdobju ni zaposlil pri drugem delodajalcu.
S pravnomočnostjo delne sodbe, s katero so bili razveljavljeni sklepi o prenehanju delovnega razmerja tožnici kot presežni delavki, so se stekli pogoji za uveljavljanje delodajalčevega nasprotnega zahtevka za vrnitev odpravnine, ker je bila tožnici neutemeljeno izplačana. Zakonite zamudne obresti za vrnitev odpravnine tečejo od dne, ko je bila pooblaščencu tožnice vročena sodba VDSS, s katero je pritožbeno sodišče potrdilo sodbo sodišča prve stopnje, saj tožnica od tega dne naprej ni bila več v dobri veri glede terjatve delodajalca.