Meje se po določbah ZENDMPE (15. člen) res urejajo v upravnem postopku ureditve meje, vendar kot navedeno sam zapisnik mejne obravnave ni akt, ki se lahko izpodbija v upravnem sporu. Kot je pravilno navedlo že sodišče prve stopnje, je pravno varstvo v postopku urejanja mej zagotovljeno v upravnem postopku s pritožbo zoper odločbo o ureditvi meje, zoper odločbo o pritožbi pa upravni spor (2. odstavek 1. člena ZUS).
začasna odredba v upravnem sporu - procesne predpostavke
Ker procesna predpostavka za vložitev začasne odredbe po 1. odstavku 69. člena ZUS, ki je veljal v času odločanja, ni bila izpolnjena, je sodišče prve stopnje zahtevo za izdajo začasne odredbe utemeljeno zavrglo.
Navkljub dejstvu, da meja med lastniki sosednjih zemljišč ni sporna, meja ni dokončna, če ni bila ugotovljena v postopku, ki ga je predpisoval Zakon o zemljiškem katastru oziroma ga sedaj določa Zakon o evidentiranju nepremičnin, državne meje in prostorskih enot.
ZZKat člen 5, 13, 26. ZUP (1986) člen 49. ZUS člen 73.
parcelacija - položaj stranke v postopku
Glede na to, da tožnik ni lastnik zemljišč, ki mejijo na zemljišča, katerih meja se je v obravnavanem mejnem ugotovitvenem postopku ugotavljala, niti ni izkazal, da bi na teh zemljiščih imel kakšne druge veljavne pravice, ki bi ga opravičevale do udeležbe v postopku, sta tudi po presoji pritožbenega sodišča oba upravna organa pravilno odločila, da v tem postopku tožnik ne more imeti položaja stranke.
ZUP člen 179, 179/6. ZENDMPE člen 104. Navodila za ugotavljanje in zamejničenje posestnih mej parcel člen 56, 57.
prerekanje podatkov na kopiji katastrskega načrta
Prvostopni organ je sicer ravnal napačno, ko je s svojo odločbo ugotovil pravilnost mapne kopije iz leta 2001, saj bi moral v smislu 6. odstavka 179. člena ZUP tožnikovo zahtevo zavrniti, vendar tudi po presoji pritožbenega sodišča ta kršitev ne vpliva na sicer pravilno odločitev prvostopnega organa (da je mapna kopija iz leta 1995, ki je bila tožniku izdana, slaba kopija, ki ne izkazuje dejanskega stanja v zemljiškem katastru) v obravnavani zadevi, s katero je smiselno zavrnil tožnikovo zahtevo.
mejni ugotovitveni postopek - evidentiranje posestnih mej v zemljiški kataster - sprememba površine parcel
Na podlagi zapisnika o ureditvi mej, ki so ga podpisali vsi prizadeti, geodetska služba po uradni dolžnosti evidentira ugotovljeno stanje v zemljiškem katastru. Površina parcel, ki jo na podlagi zamejičenja na terenu ugotovi geodetski organ, je le matematični izračun dejanskega stanja, zato so ugovori glede površine parcel neutemeljeni.
mejni ugotovitveni postopek - sprememba že evidentirane meje v zemljiškem katastru - ugotovitveni zapisnik
Pogoj za ugotavljanje posestnih meja med parcelami v mejnem ugotovitvenem postopku je soglasje o posestnih mejah med lastniki oziroma uporabniki parcel, ugotovitveni zapisnik (14. člen Zakona o zemljiškem katastru) pa je podlaga za evidentiranje posestnih meja parcel v zemljiškem katastru in zemljiški knjigi. Ugotovitveni zapisnik ni upravna odločba, katere zakonitost bi bilo mogoče izpodbijati s pritožbo, pač pa listina, ki izkazuje soglasje o parcelnih mejah, njegove resničnosti in pravilnosti pa ni mogoče ugotavljati v upravnem postopku.
DENACIONALIZACIJA - ZEMLJIŠKI KATASTER - UPRAVNI POSTOPEK
VS18131
ZUP člen 279.ZDen člen 88.
evidentiranje sprememb katastrskih podatkov - sprememba lastništva - ničnost odločbe
Ugotovitev in evidentiranje sprememb katastrskih podatkov z upravno odločbo ne pomeni spremembe lastništva oziroma drugega razpolaganja v smislu 88. člena ZDen. Ničnostna posledica v 88. členu ZDen je določena le za akte civilnega prava, ne pa tudi za upravne akte.
mejni ugotovitveni postopek - soglasje mejašev - ustavitev postopka
Podlaga za evidentiranje posestnih meja v mejnem ugotovitvenem postopku je zapisnik, iz katerega mora izhajati soglasje vseh prizadetih lastnikov parcel, in če tega soglasja ni, se postopek ustavi.
ZUS člen 61, 61/1.ZZKat člen 14, 15, 25, 26, 26/2.
mejni ugotovitveni postopek - spor polne jurisdikcije - stranke v upravnem in sodnem postopku
Sodišče sodi v sporu polne jurisdikcije, če so za to izpolnjeni pogoji iz 1. odstavka 61. člena ZUS, kar pa v tem primeru niso. Mejni ugotovitveni postopek se začne na zahtevo katerega od lastnikov zemljišč, katerih meja ni določena. Meja se določi v naravi v prisotnosti prizadetih strank, soglasno na zapisnik, možno pa je tudi naknadno soglasje katerega od lastnikov, če na kraju samem ni bil. Če soglasja ni, meja ni določena sporazumno, torej se zadeva lahko rešuje le v mejnem sporu pred sodiščem splošne pristojnosti. Vodnogospodarsko podjetje kot izvajalec gospodarske družbe upravlja z vodotoki in pripadajočimi vodnimi zemljišči, zato je lahko stranka v mejnem ugotovitvenem postopku.
prenos posestne meje v naravo po podatkih zemljiškega katastra - prenos posestne meje izven sodnega postopka - podpis zapisnika - zapisnik ni upravna odločba
Postopek prenosa posestne meje po podatkih zemljiškega katastra v naravo ni upravna stvar.
zahteva za prenos posestnih mej v naravo - zavrženje zahteve - procesni sklep - začasna odredba - predlog za začasno ureditev stanja
Ker je navedeni sklep organa prve stopnje procesni sklep, že po naravi stvari v upravnem sporu, v katerem je predmet presoje njegova zakonitost, ni mogoče predlagati začasne ureditve stanja z izdajo začasne odredbe po 2. odstavku 69. člena ZUS.
sprememba vrste rabe zemljišča - stranka v postopku - lastnik oziroma uporabnik zemljišča
V postopku ugotavljanja spremembe vrste rabe zemljišča ima položaj stranke le lastnik oziroma uporabnik tistega zemljišča, na katerega se nanaša ugotovljena sprememba. V tem postopku nima položaja stranke lastnik sosednjega zemljišča, če se posestne meje njegovega zemljišča niso spremenile.
zemljiški kataster - obnova postopka - zahteva za glavno obravnavo - odločanje na glavni seji - načelo kontradiktornosti
Tožnik je v tožbi zahteval, da sodišče odloči po opravljeni glavni obravnavi. Sodišče predlogu ni ugodilo in je odločilo na seji, za kar pa z vidika pravice iz 22. člena Ustave ni imelo podlage.
mejni ugotovitveni postopek - ugotovitveni zapisnik - podpis mejnega ugotovitvenega zapisnika - možnost izpodbijanja podpisa pred sodiščem splošne pristojnosti
Ugotovitveni zapisnik je podlaga za evidentiranje posestnih meja parcel v zemljiškem katastru. Podpis v mejnem ugotovitvenem zapisniku je mogoče izpodbijati le pred sodiščem splošne pristojnosti.
ugotovitev sprememb v zemljiškokatastrskem operatu - uskladitev podatkov grafičnega dela s pisnim delom - postopek, izveden po uradni dolžnosti
Geodetski organ po uradni dolžnosti izvede postopek uskladitve podatkov grafičnega dela s pisnim delom zemljiškega katastra, če ugotovi spremembe v zemljiško-katastrskem operatu s stanjem v naravi.