brezplačna pravna pomoč - izločitev odvetnika - upravni spor - pravni interes za sprožitev upravnega spora - zavrženje tožbe - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu
Upravičenec do brezplačne pravne pomoči izkazuje pravni interes za vložitev tožbe, s katero izpodbija izbiro odvetnika, postavljenega za izvajanje brezplačne pravne pomoči.
Odlok o najnižji zavarovalni vsoti, ki ne sledi hiperinflaciji, ne uresničuje namena zakona. Tak odlok je treba zato razlagati v skladu z zakonodajalčevim namenom.
razveza zakonske zveze - vzgoja in varstvo otroka - dolžnost preživljanja - višina preživnine - določitev stikov z otrokom - otrokova korist
Glede na priporočilo izvedencev o čim pogostejših stikih je v največjo otrokovo korist, da potekajo stiki mladoletnega otroka z očetom (poleg stikov med tednom) tudi vsako drugo soboto ali nedeljo, torej dvakrat na mesec.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - sorodstveno razmerje s predsednikom pritožbenega sodišča
Ožje sorodstveno razmerje zakonite zastopnice mladoletnih tožnikov s predsednikom pritožbenega sodišča je tehtna okoliščina za določitev drugega sodišča.
dovoljenje za gradnjo - postopek izdaje enotnega dovoljenja za gradnjo - pogoji, določeni z zakonom in zazidalnim načrtom
Za izdajo enotnega dovoljenja za gradnjo so relevantni le pogoji, določeni z zakonom in zazidalnim načrtom. To pa pomeni, da v postopku za njegovo izdajo upravni organ ne more investitorju postavljati pogojev, ki jih zazidalni načrt ne določa.
ničnost odločbe - ničnostni razlog - zloraba pravic z namernim zavajanjem uradne osebe
V primeru zlorabe pravic z namernim zavajanjem uradne osebe gre za nedovoljeno dejanje, ki je razlog za ničnost odločbe po 5. točki 1. odstavka 279. člena ZUP.
dovoljenost revizije - navadno sosporništvo - opredelitev vrednosti spornega predmeta - zavrženje revizije
Nediferencirana vrednost spora, v primeru navadnih sospornikov, ne zadošča in je glede dovoljenosti revizije položaj strank v takšnem primeru enak, kot če vrednost sploh ne bi bila navedena.
spor o pristojnosti - splošna krajevna pristojnost - izbira pristojnosti - stalno prebivališče - začasno prebivališče
Toženčeva pridobitev začasnega prebivališča ne privede do prenehanja krajevne pristojnosti sodišča po kriteriju toženčevega stalnega prebivališča, temveč daje tožeči stranki možnost izbire, ali bo tožbo vložila v kraju stalnega ali začasnega prebivališča toženca. Tožnica je to pravico izbire izkoristila z vložitvijo tožbe pri sodišču, ki je (tudi) splošno krajevno pristojno za sojenje in ki za odklonitev svoje pristojnosti spričo določbe prvega odstavka 47. člena ZPP ni imelo podlage.
Ob ostalih ugotovljenih okoliščinah zgolj dejstvo, da obtoženec še ni bil obsojen in ni v drugem kazenskem postopku, nima takšne teže, da bi bil podlaga za odreditev hišnega pripora namesto odreditve pripora.
URS člen 22, 25.ZKP člen 344, 344/1, 344/2, 395, 395/1.
pritožba zoper sodbo sodišča prve stopnje - obseg preizkusa pritožbenih navedb - pravica do pritožbe - sprememba obtožbe - prekinitev glavne obravnave
Pritožbeno sodišče mora pritožbo vsebinsko obravnavati tako, da se opredeli do tistih pritožbenih navedb, ki so za odločitev bistvenega pomena. Pri tem pa ni nujno, da je odgovor na navedbe stranke vedno izrecen, saj je v določenih primerih tudi iz drugih navedb v obrazložitvi razvidno, da se je sodišče seznanilo z argumenti stranke in jih obravnavalo. Sodišče pa se ni dolžno opredeliti do očitno neutemeljenih ali nerelevantnih navedb stranke.
Sodišče mora zaradi spremembe obtožbe (1. odstavek 344. člena ZKP) prekiniti glavno obravnavo le v primeru, če gre za takšno vsebinsko spremembo obtožbe, da je obtožencu potreben določen čas za pripravo obrambe. V konkretnem primeru pa je očitno, da sprememba obtožbe, ki je pomenila le redukcijo obtoženega očitka, tega ni narekovala.
Delovna sodišča so specializirana sodišča in so pristojna za reševanje samo tistih sporov, za katere zakon tako izrecno določa. V odškodninskih sporih so to spori med delavcem in delodajalcem, vključno s spori, v katerih je poleg delodajalca tožena tudi zavarovalnica. Za spore, v katerih je tožena le zavarovalnica, po ZDSS-1 pristojnost delovnega sodišča ni predpisana.
ZAzil člen 27, 27/1-3, 36, 36/1-5, 39. ZUS člen 73.
omejitev gibanja - sum zavajanja ali zlorabe azilnega postopka - vložitev prošnje z namenom, da se odloži prisilna odstranitev iz države
V obravnavani zadevi obstaja sum, da je tožnik vložil prošnjo za pridobitev azila v Republiki Sloveniji z namenom, da bi po nastanitvi v Centru za tujce odložil prisilno odstranitev iz države, saj je prošnjo podal šele pet dni po tem, ko je bil v tem centru že nastanjen. Za izrek ukrepa omejitve gibanja po določbah ZAzil (3. alinea 1. odstavka 27. člena v zvezi s 5. alineo 36. člena ZAzil) zadostuje že sum zavajanja oziroma zlorabe azilnega postopka.
javno dobro - ukinitev ceste - sklep občinskega sveta - objava akta - upravni spor - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu - odločanje brez spisov
Kadar sodišče ugotovi, da so spisi, ki jih je poslala tožena stranka, pomanjkljivi in v njih ni odločilnih podatkov, mora ravnati po 4. odstavku 34. člena ZUS in toženo stranko ponovno pozvati, naj spis dopolni. Zaradi pomanjkljivih podatkov in očitne spornosti dejanskega stanja sodišče ni imelo podlage za odločanje brez glavne obravnave in za ugotovitev, da je postopek za ukinitev javnega dobra potekal brez predloga upravičenega predlagatelja - župana in da ni mogoče preizkusiti, ali je bil pred izdajo sklepa o ukinitvi javnega dobra izveden zakonit postopek, določen po ZJC oziroma občinskem odloku. Objava sklepa v glasilu, ki ga kot uradno glasilo določa občinski statut, je pravilna in zaradi tega njegova veljavnost ne more biti sporna.
PRAVO VIZUMOV, AZILA IN PRISELJEVANJA - UPRAVNI SPOR
VS17728
ZAzil člen 35.ZUP člen 9, 9/3. ZUS člen 25, 25/1-2, 25/3-3, 72, 72/2.
azil - upravni spor - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu - kršitev pravil postopka v upravnem sporu - stranki ni bila dana možnost, da se izjavi dejstvih in okoliščinah, pomembnih za odločbo - kršitev načela zaslišanja stranke
Organ svoje odločitve ne sme opreti na dejstva, glede katerih vsem strankam ni bila dana možnost, da se o njih izjavijo, razen v primerih, določenih z zakonom. Noben zakon ne določa, da v azilnem postopku prosilca ni treba seznaniti s poročili o stanju v njegovi izvorni državi, ki jih pridobi organ, ki odloča o njegovi prošnji za azil in na katere opre svojo odločitev.
odpis davčnega dolga - pogoji za odpis - ogroženost preživljanja zavezanca in njegovih družinskih članov - bruto zajamčena plača zaposlenega v RS
Pri presoji, ali bi bilo s plačilom davčnega dolga ogroženo preživljanje zavezanca in njegovih družinskih članov, se upošteva, ali dohodek na družinskega člana davčnega zavezanca presega znesek bruto zajamčene plače na zaposlenega v RS kot minimalni znesek, ki zagotavlja materialno in socialno varnost.
dohodnina - obnova postopka - razlog za obnovo postopka - verjetno izkazana okoliščina, ki pomeni obnovitveni razlog
Okoliščina, ki pomeni razlog za obnovo postopka, mora biti verjetno izkazana; rok enega meseca je pričel teči z dnem, ko je organ mogel navesti oziroma uporabiti nove dokaze.