Zakon o prekrških, s katerimi se kršijo zvezni predpisi, člen 149-3, 152/1. CZ člen 191, 191/1.
zahteva za sodno varstvo - zmotno in nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Dejansko stanje je bilo zmotno in nepopolno ugotovljeno, ker iz predloženega spisa ni razvidno, kakšno količino in težo blaga je ugotovila vstopna carinarnica oz. ali je ta carinarnica sploh pregledala vozilo in blago tako, kot to predvideva določba 1. odstavka 191. člena CZ.
CZ člen 202, 202/1, 202/2, 249, 249/2, 299, 299/2, 300.ZUP člen 9.
tranzit blaga - posledica opustitve prodaje blaga namembni carinarnici - prosta presoja dokazov
Carinski zakon (Uradni list SFRJ, št. 10/76 - 21/90), ki se v R Sloveniji smiselno uporablja kot republiški predpis, vsebuje številne določbe procesne narave, ki jih morajo stranke v carinskem postopku upoštevati, če se želijo izogniti domnevi, da je bilo carinsko blago dano v prost promet, preden je bil izveden carinski postopek in so bile plačane carina ter druge uvozne davščine (2, odstavek 249. člena), ki je podlaga za uvedbo postopka carinjenja po uradni dolžnosti. Med te določbe sodi tudi obveznost prevoznika, prijaviti blago, ki je poslano prevzemni carinarnici (1. odstavek 202. člena), kar smiselno velja tudi za blago, ki je v tranzitu (300. člen).
Ob vsebinsko nespremenjeni zakonski ureditvi lahko upravni organ pravno razmerje, urejeno s pravnomočno upravno odločbo, spremeni oziroma razveljavi le v primerih in po postopku, določenim z zakonom (158. člen Ustave RS). Tak primer je med drugim določen v 7. odstavku 222. člena CZ (Uradni list SFRJ, št. 10/76 - 21/90) ali v 2. odstavku 263. člena ZUP.
začasen uvoz in izvoz blaga - podaljšanje roka za izvoz
Carinarnica je utemeljeno zavrnila podaljšanje roka za vrnitev blaga v tujino za začasno uvoženo blago, ker uvoznik ni plačal sorazmernega dela carine, skladno z določbo 314. člena CZ.
izhod blaga iz države - predložitev dokaza - kršitev postopka
Carinarnica ne more ugovora, da je blago odšlo iz države, zavrniti, sklicujoč se le na svojo uradno evidenco, ne da bi stranko pozvala, da predloži dokaze o izhodu blaga iz države. Tako postopanje pomeni kršitev 143. člena ZUP.
uvoz cigaret iz Hrvatske - carinski postopek - odmera prometnega davka - temeljni prometni davek
Za cigarete, uvožene iz R Hrvatske se za čas veljavnosti zakona o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev (Uradni list SFRJ, št. 4/91) plačuje 65% temeljni prometni davek.
uvoz cigaret iz Hrvatske - carinski postopek - odmera prometnega davka - uporaba neveljavnega zakona
Za cigarete, uvožene 29.1.1992 se zakon o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev (Uradni list SFRJ, št. 4/91) ne more več uporabiti, ker je 25.1.1992 nehal veljati, glede na določbo 89. člena zakona o prometnem davku (Uradni list RS, št. 4/92).
zahteva za sodno varstvo - razveljavitev po uradni dolžnosti - prepoved reformatio in peius
Organa 1. in 2. stopnje sta dejansko stanje opirala izključno na račun, katerega poreklo in način pridobitve nista jasna, zato ni mogoče odkloniti pomislekov o pristnosti in resničnosti tega dokumenta in zato obstaja dvom o resničnosti ugotovljenega dejanskega stanja.
CZ člen 267, 267/3, 270, 272. ZZUDPPS člen 4, 11, 13.
uvoz cigaret iz Hrvatske - carinski postopek - odmera prometnega davka - temeljni
Za cigarete, uvožene 13.12.1991 iz R Hrvatske, se plača davek od prometa proizvodov po zakonu o začasnih ukrepih o davku od prometa proizvodov in storitev (Uradni list SFRJ, št. 4/91) in sicer 65% od davčne osnove.
obveznost prevzemnika - carinsko blago in prevzemna carinarnica - odmera carine - zavezanec za plačilo carine - kršitev načela materialne resnice in načela proste presoje dokazov
Načelo "in dubio pro reo", ki je inštitut kazenskega postopka, v upravnem postopku ne more biti podlaga odločanja. Podlaga odločanja v upravnih zadevah je dejansko stanje, ugotovljeno po načelu materialne resnice (7. člen zakona o splošnem upravnem postopku) in načelu proste presoje dokazov (9. člen istega zakona).
ZPR člen 207a, 222. CZ člen 370, 370/1-2, 371, 371/1-1.
zahteva za sodno varstvo - kršitev materialnega zakona - skrivanje blaga - neprijavljanje blaga - razveljavitev po uradni dolžnosti - utemeljen dvom o resničnosti dejanskega stanja
Če nekdo prenese čez carinsko črto skrito blago, je takšno ravnanje šteti le kot prekršek po 2. točki 1. odstavka 370. člena carinskega zakona, ne pa tudi prekršek po 1. točki 1. odstavka 371. člena, saj se znaki obeh prekrškov med seboj izključujejo.
ZPR člen 12, 207a, 222. CZ člen 16, 371/1-1, 380b.
zahteva za sodno varstvo - razveljavitev po uradni dolžnosti - dejanska zmota
Po gramatikalni razlagi določbe 16. člena carinskega zakona bi se lahko prišlo do sklepa, da je kaznovani z izjavo na vprašanje carinika "kaj ima za prijaviti", odgovoril "vse, kar je v vozilu", blago prijavil, kot se zahteva. Pri dajanju take izjave bi bil glede prijavljenega predmeta lahko tudi v dejanski zmoti.
nemožnost sodelovanja stranke v postopku - bistvena kršitev načela zaslišanja stranke
Če carinarnica stranke ni pozvala oz. ji ni dala možnosti, da se izjavi o bistveni okoliščini, ali je uvoz opravičila z izvozom, carinska uprava kot drugostopni organ ni mogla pritožbenega ugovora, da je bil izvoz izvršen, zavrniti, sklicujoč se le na svoje uradne evidence.
Plačila carine so oproščena podjetja za opremo, ki se ne izdeluje pri nas in je namenjena za neposredno varstvo človekovega življenjskega in delovnega prostora, kar v spornem primeru ni bilo izpolnjeno.
ZUP člen 204, 204/1. ZUS (1977) člen 6. ZPTUB člen 1, 2, 3, 4.UZITUL člen 4, 4/1. Odlok o plačilu posebne takse na uvoženo blago člen 3a.
posebna taksa za uvoženo blago - dovoljenje upravnega organa za uvoz blaga
Tožena stranka (Ministrstvo za trgovino) je na podlagi 3.a člena odloka o plačilu posebne takse na uvoženo blago v letu 1992 tožeči stranki zavrnila izdajo dovoljenja za uvoz določene količine sladkorja brez plačila posebne takse. Navedena zavrnitev soglasja ni samostojni upravni akt, pač pa le interni akt drugega organa in sestavni del odločbe, ki jo po 3. členu zakona o posebni taksi na uvoženo blago izda pristojna carinarnica, ko odloča o tej taksi pri carinjenju blaga in sicer po predpisih, ki veljajo za pobiranje carinskih davščin.
Oprostitev plačila carine za uvoženo blago iz 25. do 30. člena carinskega zakona je treba zahtevati ob uvozu in zahtevo vpisati v carinsko deklaracijo v rubriko 7 pod a.
Na podlagi 270. člena carinskega zakona oprostitve ni možno naknadno uveljavljati, ker ne gre za podatek, ki bi vplival na dejansko stanje blaga.
ZPR člen 202, 203, 203-1. CZ člen 370, 370/1, 380b, 386/2.
zahteva za sodno varstvo - kršitev zakona - izrek varstvenega ukrepa
Odvzem prevoznega sredstva po 2. odst. 386. člena carinskega zakona je res fakultativen, ko pa je uporabljen, ne gre za nezakonito uporabo, ampak gre za vprašanje primernosti takšnega ukrepa, ki pa se v postopku za sodno varstvo ne more presojati.
sprememba podatkov v uvozni carinski deklaraciji - pogoji - kršitev pravil upravnega postopka
Podatki v uvozni carinski deklaraciji (UCD) se smejo spremeniti le na način in pod pogoji 270. in 271. člena carinskega zakona (CZ). Če je točna trditev tožeče stranke, da so dimenzije uvoženih gum v colah, ki se uporabljajo le za delovne stroje - damperje in nikoli za tovornjake, potem je vprašljiva ugotovitev ob pregledu blaga, da stanje blaga ustreza podatkom v uvozni carinski deklaraciji, saj obema podatkoma ni moglo ustrezati.