ZTPVI člen 109, 109/1, 109/4, 109/5, 109/6 ZUP člen 204, 209, 209/2. Navodilo za ugotavljanje odstotka vojaške invalidnosti točka 201. Pravilnik o ugotavljanju vojaške invalidnosti točka 230, 231.
zvišanje odstotka invalidnosti - mnenje posebne zdravniške komisije
Ker je od mnenja posebne zdravniške komisije odvisno, ali se začne postopek za novo oceno invalidnosti, mora biti mnenje komisije jasno in obrazloženo tako, da ga je mogoče preizkusiti.
ugotavljanje očetovstva - izpodbijanje očetovstva - napotitev na pravdo v zapuščinskem postopku - rok za izpodbijanje očetovstva
Čeprav je bil domnevni otrok domnevnega očeta na dokazovanje očetovstva napoten v zapuščinskem postopku po domnevnem očetu, obvelja določilo 98. čl. ZZZDR o roku, v katerem se lahko očetovstvo s tožbo izpodbija.
zavarovanje proti avtomobilski odgovornosti - tuje vozilo - pasivna legitimacija domače zavarovalnice
Povzročiteljevo vozilo, registrirano v eni od bivših republik SFRJ, ki je na območju Republike Slovenije povzročilo škodo tožeči stranki (domači osebi), v odnosu do Republike Slovenije ni imelo veljavne mednarodne listine o zavarovanju proti avtomobilski odgovornosti. Vozilo je torej treba šteti za nezavarovano. Za povzročitev škode, ki je bila povzročena z vozilom tuje registracije, ki ni zavarovano proti avtomobilski odgovornosti (107. člena zakona o temeljih sistema premoženjskega in osebnega zavarovanja), pa veljajo določbe 99. člena tega zakona. Tožnica ima pravico zahtevati odškodnino od zavarovalne organizacije, ki opravlja obvezno zavarovanje proti avtomobilski odgovornosti in ima sedež na območju republike (sedaj države Republike Slovenije), na katerem je škoda nastala. To pa je prav tožena stranka, ki je zato v tem sporu pasivno legitimirana.
revizija - dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta - navedba vrednosti spornega predmeta v tožbi
V obravnavanem primeru tožeča stranka v tožbi ni označila vrednosti spornega predmeta. Označila ga je (z zneskom 8100,00 SIT) šele med prvo glavno obravnavo dne 5.11.1992, potem ko je sodišče že odločalo o izvedbi dokazov z dokaznim sklepom (l.št.19). Tako označene vrednosti spornega predmeta pa ni moč upoštevati kot izhodišče za presojo o dovoljenosti revizije.
Odklonitev prodaje po 2. odst. 128. čl. je utemeljena tudi tedaj, če je stanovanjsko razmerje prenehalo po uveljavitvi SZ, vendar v obdobju, ko se ZSR še uporablja (141. člen in 2. odstavek 159. člena SZ). Da je tako, izhaja tudi iz 126. člena SZ. Če prejšnji imetnik po uveljavitvi SZ stanovanje izprazni, ima pod določenimi pogoji pravico do izplačila 30% vrednosti stanovanja, nima pa več pravice do odkupa. Dejstvo, da prvi tožnik ni slovenski državljan, za odločitev o tožbenem zahtevku ni pomembno.
razmerja staršev do otrok po razvezi zakonske zveze - odločitev o preživljanju skupnih otrok - določitev višine preživnine za otroka
V izpodbijani sodbi je bila upoštevana toženkina dolžnost, da z delom na kmetiji staršev pridobi dodatna (naturalna) sredstva za preživljanje otrok. Revizijsko stališče, da bi morala biti upoštevana še bolj, tako da bi bila tožnikova preživnina zato nižja in toženkino breme preživljanja otrok še večje - ni le neutemeljeno, ampak tudi povsem nerealno, ko ni mogoče zanemariti toženkinega preživninskega prispevka v obliki skrbi za tri majhne otroke, njihovega negovanja in dela zanje. Vse to v sodbi druge stopnje sicer ni posebej poudarjeno, kar je razumljivo, saj so pri otrocih, starih sedem, šest in štiri leta, te stvari samoumevne in splošno, nedvomno pa tudi tožniku in njegovemu pooblaščencu dobro znane.
privatizacija stanovanj - upravičenci do odkupa - ožji družinski člani - odkup po smrti imetnika stanovanjske pravice
Če ožji družinski člani v času smrti v stanovanju ne prebivajo, pomeni, da se s smrtjo imetnika stanovanje izprazni, da torej ni več zasedeno. Razlogi za privatizacijo, ki veljajo za zasedena stanovanja, zato v takšnih primerih ne veljajo več.
dolžnost preživljanja otrok - zvišanje preživnine - spremenjene okoliščine
Ni mogoče pritrditi revizijskemu stališču, da ugotovljeno dejansko stanje ne daje podlage za sklep, da so se spremenile okoliščine, na podlagi katerih je bila določena preživnina. Presoja, da so se odločilne okoliščine spremenile - in da so torej izpolnjeni pogoji za novo sodno odločanje o preživnini po 5. odst. 132. člena ZZZDR ima vso potrebno dejansko podlago v ugotovitvah sodišča druge stopnje, izmed katerih kaže opozoriti zgolj na to, da je ml. tožnik v času te pravde obiskoval sedmi razred osnovne šole in da so zato njegove potrebe povečane - tj. večje, kakor so bile v času izhodiščne pravde z letnico 1981, v kateri je bila izdana preživninska sodba, ki jo v izreku citira obravnavana sodba prve stopnje.
Carinski prekršek po 11. točki 1. odstavka 370. člena carinskega zakona je podan v primeru, ko se preda blago v spremenjenem stanju in torej odstopa od prijavljenega blaga v uvozni carinski deklaraciji. Tudi če blago od špediterja prevzame prevoznik - železničar - in je odgovorni delavec železnice v carinsko sprejemnico vnesel svoj podpis in žig železniškega podjetja, s tem odgovornost pravne osebe kot špediterja ni izvzeta.
Odločbo o prekršku, izdano na drugi stopnji, je mogoče po 2. točki 202. člena zakona o prekrških izpodbijati le, če je bila kaznovanemu izrečena denarna kazen nad 15.000,00 SIT.
ZUN člen 73. Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za plansko celoto V 1 Rudnik člen 3, 61.
ukrep urbanističnega inšpektorja - odstranitev objekta - prepoved gradnje na določenem območju
Upravni organ prve stopnje je utemeljeno izrekel ukrep odstranitve objekta, ker je bilo v postopku pred izdaje odločbe ugotovljeno, da je tožnik gradil na zemljišču, kjer gradnja po izvedbenem aktu ni dovoljena.
stanovanjske in poslovne stavbe - razlogi za nemožnost vrnitve v naravi - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Na podlagi 1. točke 1. odstavka 19. člena ZDen je treba ugotoviti dejstva, iz katerih je mogoče sklepati, da so dani pogoji za uporabo te določbe. Bistveno okrnjenost dejavnosti, nadomestitev z drugo nepremičnino in nesorazmernost stroškov je presojati iz okoliščin, ki kažejo, da zaradi njih vrnitev nepremičnine ni možna. Te okoliščine je treba ugotoviti z dokazi.
ZUP člen 68, 68/1, 254, 255, 255/1, 255/2, 256, 256/1.
obnova postopka - zavržba predloga za obnovo - razlogi
Če upravni organ zavrže nepopolno in pomanjkljivo vloge stranke brez predhodnega dopolnjevanja v smislu 68. člena ZUP, s tem bistveno krši pravila postopka, ki more vplivati na odločitev o stvari.
DENACIONALIZACIJA - UPRAVNI SPOR - UPRAVNI POSTOPEK
VS11111
ZDen člen 3, 3-5, 19, 20, 22, 27.ZUP člen 209, 209/2. ZUS člen 42, 42/2.
kmetijsko zemljišče v funkcionalnih kompleksih - pravna podlaga za vrnitev - napačna uporaba materialnega predpisa
Glede na določbo 2. odstavka 19. člena ZDen se za vračanje kmetijskih zemljišč iz funkcionalnih kompleksov uporabljajo določbe 27. člena ZDen in ne 1. odstavka 22. člena v povezavi z 20. členom ZDen.
Vprašanja obsojenčeve vloge pri poslovanju z oškodovanci, vprašanje njegovega naklepa, vprašanje, ali so bili oškodovanci zavedeni in v zmoti, so vprašanja, ki se nanašajo na ugotovljeno dejansko stanje, kar pa z izrednim preizkusom pravnomočne odločbe ni moč izpodbijati.
Po uveljavitvi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o prekrških (Ur. l. SRS št. 5/90) z zahtevo za sodno varstvo ni mogoče odločbe organa 2. stopnje izpodbijati iz razloga zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja.
ZPR člen 39, 186, 186/1-9, 187, 203, 203-1, 203-2, 204/4.
zahteva za sodno varstvo - kršitev postopka
Vsi dokazi, na podlagi katerih je bil kaznovanemu po 39. členu zakona o prekrških izrečen varstveni ukrep prepovedi vožnje motornega vozila B kategorije, so bili izvedeni, pri tem pa je bilo tudi ugotovljeno, da je vozil pod vplivom alkohola in da je bil že kaznovan zaradi istovrstnega prekrška, zato pri izreku varstvenega ukrepa ni bil kršen postopek, in tudi ni podan dvom o resničnosti odločilnih dejstev.